Blog Krzysztofa Matysa

Podróże i coś więcej.

Dziwisz mnie zadziwia!

Prezydent Kaczyński z małżonką na Wawelu. Obok Piłsudskiego! Trudno o bardziej kontrowersyjną decyzję! Przecież to najlepszy sposób żeby poróżnić społeczeństwo. Dzięki temu szybko możemy osiągnąć stan wewnętrznej wojny. Wrócą obelgi i inwektywy, podziały…

 

Wstrzymywałem się z tym komentarzem, wczoraj wieczorem miałem jeszcze nadzieję, że ktoś się opamięta. Niestety.

 

Od początku, kiedy tylko o tym usłyszałem, stało się dla mnie jasne, że fakt ten wzbudzi potężne emocje. Oczywistym było, że przeciwnicy tragicznie zmarłego prezydenta, którzy do tej pory przez szacunek, taktownie milczeli, przestaną milczeć. No i dziś już to mamy. Słucham radia. Ludzie przypominają kontrowersyjne – mówiąc delikatnie – wypowiedzi i decyzje Lecha Kaczyńskiego. Już bez ogródek. Mamy protesty w internecie, protesty w Krakowie, wypowiedzi intelektualistów…

 

Ktoś to sprowokował. Ktoś ponosi za to odpowiedzialność. Kto? Gdzie narodził się ten pomysł? Czuję tu niemiły zapach polityki.

 

Obawiam się, że apel kardynał Dziwisza aby uszanować tę decyzję nie poskutkuje. Obawiam się, że patetyczny ton telewizji nie zatuszuje wzburzonej atmosfery. Znowu się poróżnimy. Moim zdaniem, to kolejna stracona szansa.

 

Jest ogrom ludzi, którym ta decyzja przypadnie do gustu. Będzie też wielu, którzy zaakceptują ją z szacunku dla zmarłych, z szacunku dla państwa, z szacunku dla Kościoła. (A tak na marginesie to Kościół mocno ryzykuje tu swój autorytet). Ale co z pozostałymi? Czy potrzebne nam podziały wokół jednego z największych narodowych symboli jakim jest Wawel? Po co prowokować spór o tragicznie zmarłego prezydenta? Czemu to ma służyć?

 

Wypowiedź Dziwisza nosi cechy szantażu. Oto podjęta została decyzja, może niezbyt mądra, może wzbudzająca emocje, ale teraz uszanujcie ją w imię zgody narodowej. Obawiam się, że ktoś tu nie rozumie współczesnego świata, to już nie te czasy. Niektórzy zamilkną, do niedzieli. A później?

 

Poseł Gowin wymyślił coś jeszcze bardziej zdumiewającego. Otóż jego zdaniem pogrzeb na Wawelu ma być również hołdem dla oficerów pomordowanych w Katyniu. Biedni nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie. Jak oni wytłumaczą to uczniom?! Zmierzam do tego, że właśnie tworzona jest mitologia. Zbyt grubymi nićmi szyta by mogła przynieść coś dobrego.

 

Po ogromnym narodowym wyzwaniu jakim była tragedia w Smoleńsku, mamy kolejne. Władze państwowe  wespół z władzami kościelnymi fundują nam coś, z czym musimy się zmierzyć. Nie mamy wyboru? Jesteśmy tylko społeczeństwem?

 

Płaczę nad kolejną zmarnowana szansą.

 

Największa tragedia nie zwalnia nas z podstawowych obowiązków. Do takich zaliczam racjonalną analizę faktów, myślenie o przyszłości i propaństwowe nastawienie. W tej decyzji ich nie znajduję. Obym się mylił.

 

PS. Przepraszam wszystkich, którzy nie spodziewali się takiego wpisu w tym miejscu. Deklaruję, że poza zakres tematyczny bloga będę wychodził tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, a taką dziś, jak sądzę, mamy.

 

Dostrzec pozytywy? Z punktu widzenia mojej profesji to oczywiście promocja Krakowa.

Poprzednie

Zderzeni ze śmiercią

Następne

Akceptuję Wawel!

Komentarzy: 566

 1. ~mackoMM

  Bardzo dedlikatny wyważony wpis ale jasno okreslajacy stanowisko gratuluje…bo we mnie burzy sie krew i raczej chce sie powiedziec oddajmy Królowi co Krolewskie.,a …”

  • ~L

   Prezydent Kaczynski byl tylko Prezydentem Polski nic mi nie wiadomo ze pochodzil z rodziny krolewskiej

   • ~fly

    A Mickiewicz był królem?? A gen Sikorski był królem?? Zastanów się człowieku czego Ty chcesz… Prezydent Kaczyński był Głową Państwa Polskiego, to wystarczy.

    • ~Janusz

     Moze mi wytlumaczysz, czym sobie S.P. prezydent zasluzyl na pochowek na wawelu? jedynym powodem jest to, ze zginal w katastrofie lotniczej. – czy aby to czyni go takim wielebnym ?????????zeby tylko inni sie nie przyzwyczaili…..istne klerem zawladniete pansto !! – az przyko pisac takie zeczy, bo przeciez bylo nie bylo to 96 tragedi rodzinnych.jesli stanie sie prawda, ze to na rozkaz prezydenta podjeta zostala ponowna proba ladowania – to bedzie dalej bohaterem ???…. – i co powiedza rodziny pozostalych ofiar katastrofy!!!

     • ~krakus

      A dlaczego mają być zawsze zasługi? Nie lubię Kaczyńskich, nie wybrałem Lecha na prezydenta. Jestem z Krakowa, co więcej jestem zwolennikiem PO, ale tym razem nie mam nic przeciwko by Kaczyński spoczął na Wawelu. W końcu zginął podczas pełnienia obowiązków i na dodatek w czynie patriotycznym.

     • ~janusz

      no to przestan cpac !

     • ~krakus

      Tym postem pokazałeś, że jednak prostak z Ciebie. W kolejnym poście proponuję byś sobie darował jakąkolwiek argumentację i wywyody…

     • ~sorry

      W takim razie na Wawelu jest miejsce dla wszystkich, co kochają żony i zwierzęta, bo to nie był dobry prezydent, moze dobry człowiek ale nie o to chodzi gdy zostaje się mężem stanu.Poza tym niewykluczone, że zmarły prezydent przyczynił się do katastrofy naciskając na pilota tak jak to było w Gruzji i jeśli zapisy to potwierdzą, jakie będzie uzasadnienie jego obecności na Wawelu ?

     • ~qwert

      Takie gdybanie jest bez sensu, a i ci co kochają żony to mało prawdopodobne, że będą prezydentami Polski i zginą w wypadku lotniczym w drodze na uroczystości patriotyczne i historyczne. Pytacie czym się przysłużył, ale nie potraficie napisać dlaczego nie może być pochowany na Wawelu. Taka argumentacja „jak miłość do żony” albo, że Wawel jest miejscem pochówku królów, wszak więcej ich mieć już nie będziemy, jest zwyczajnie głupia.

     • ~infinity_

      Nie powinien zostać pochowany na Wawelu bo był jednym z wielu polityków. Niczym nadzwyczajnym się nie wykazał, nie ma żadnych zasług jakie by go wyróżniały pośród setek innych polityków i gdyby nie ta śmierć tragiczna, nigdy by tam nie został pochowany jak żaden z dziesiejszych żyjących polityków. Jego niskie poparcie społeczne wystawiało mu świadectwo jakie ma o nim społeczeństwo i przy całym szacunku dla śmierci , nie zmienia to oceny dorobku. A „przypadkowe” okoliczności śmierci nie mogą być powodem specjalnego traktowania , bo tak należałoby by potraktowac wszystkich któzy zginęli , a do tego wszystckich którzy giną w służbie publicznej ( wosjkowi, policjanci czy strażacy).

     • ~*internautka

      Sorry ale to to jest glupie pier…..ie !!!Nie rozumiem Was, ktorzy nie chcecie Prezydenta na Wawelu. Ja tez na Niego nie glosowalam, byl jaki byl, ale w koncu byl Naszym Prezydentem, Glowa Naszej Ojczyzny, a co Ci wszyscy krolowie, to faktycznie tacy dobrzy byli ? moze oni tez kochali zony i zweirzeta ? zastanowcie sie do cholery co piszecie !!!

     • ~infinity_

      A dlaczego tylko prezydenta? Czy posłów i senatorów którzy tak samo zginęli to ludzie już nie wybierali jako swoich reprezentantów ? Dlaczego tylko prezydent ? Tylka dlatego że zajmował wyższe stanowisko? To w takim razie nie sprawiedliwe , bo nie dostaje ten zaszczyt za zasługi ,lecz za stanowisko jakie piastował. A tam się nie chowa za samo stanowisko, nie tylko politycy tam są pochowani. To wszystko nie trzyma się kupy i nie trzeba być bystrym żeby udowodnić że ten pomysł to bezsens. Gdyby nie Dziwisz i ktos podął decyzję że zostanie pochowany na przykład na Powązkach nikt nawet nie pomyślałby o Wawelu. Czy dowódcy AK byli gorszymi patriotami że trafiły im się tylko Powązki?

     • ~lehoo36

      Sama piszesz, że „był jaki był” ale czy nie uważasz że to zbyt mało na Wawel? Był Głową Państwa i należy mu się pochówek godny prezydenta, to oczywiste. Są Powązki, katedry. Wawel jest dla wybitnych Polaków, niekoniecznie władców (Kościuszko, Pułaski). Uważasz, że Lech taki był? Tragiczny wypadek to trochę zbyt mały wkład. A gdyby zmarł na zawał też optowałabyś za Krakowem?

     • ~V

      Skoro Kaczyńskiego chowamy na Wawelu, to gdzie pochowamy Wałęsę który dla Polski zrobił o wiele więcej i o wiele bardziej sobie na taki zaszczyt zasłużył? W Świątyni Opatrzności? No błagam was. Jakkolwiek dobrym i uczciwym człowiekiem Kaczyński nie był, jego prezydentura udana nie była. A Wawel dotychczas był przeznaczony dla wybitnych, a nie porządnych ludzi i kiepskich polityków, i basta. Już Kaczorowski byłby bardziej na miejscu niż Kaczyński.

     • ~Krakowianka

      Jestem ciekawa, Krakusie gdzie i od jak dawna mieszkasz w tym mieście. Ja mieszkam od urodzenia (30 lat) a ostatnie kilka dosłownie pod Wawelem (widzę to miejsce co dzień za oknem i właśnie widok ten mi zbrzydł) i tak się zastanawiam czy mieszkańcy zdają sobie sprawę z tego co oznacza ten pogrzeb dla miasta nie tylko na tą chwilę ale też na przyszłość. Niesłuszny to zaszczyt i dla nas krakusów i dla L. Kaczyńskiego. Powinien być pochowany w Warszawie. Dlaczego? Tam jest stolica, tam urzędował jako Prezydent Polski i Prezydent miasta, tam też się urodził. Dla nich ten zaszczyt byłby słuszny. Zastanawia mnie jeszcze jedno. Sama straciłam rodzica i nie wyobrażam sobie pochówku na drugim końcu Polski, z daleka od rodziny czy choćby rodzinnego grobu.

     • ~Krakus

      W jednym z bloków SM Piast, na Krowodrzy, w pobliżu Królewskiej i Kazimierza Wielkiego. Od urodzenia. Moi rodzice od urodzenia. Dziadkowie od urodzenia. Pradziadków wszystkich pewny nie jestem. Tych co jestem, tu się urodzili, tutaj umarli. Patrząc na koneksje rodzinne cała moja rodzina jest z Małopolski i Podkarpacia, zahacza też trochę o Górny Śląsk. Podobno nawet kiedyś mieliśmy jedną z kamienic w Krakowie. Moi najbliżsi krewni spoczywają na Rakowickim i na Batowicach. Jakieś jeszcze pytania na temat mojego pochodzenia?

     • ~keakus

      Ponadto do pracy chodzę na nogach i nawet budowa estakady na Nowohuckiej mi nie przeszkadza. Zakupy zrobię w piątek, a w weekend będę siedział w domu…więc sobie głowy mogą przylatywać.

     • ~Krakowianka

      Grzecznie spytałam więc nie musiałeś (moim zdaniem) na mnie naskakiwać. Mało tego, nie musiałeś nawet odpowiadać. Ja mieszkam dokładnie w trójkącie Wawel-Sheraton-Radisson i powiem Ci tak: każda wizyta jakiejkolwiek władzy ogromnie komplikuje życie mieszkańcom (delikatnie mówiąc). Na przykład podczas wizyty europosłów (mieszkali w wymienionych hotelach a „zbiegowisko” mieli na Wawelu). Zablokowano wszystkie ulice wokół prócz Tarłowskiej, ewentualnie fragmentem wydzielonym ze Straszewskiego można było przejść w Poselską i nikogo nie obchodziło, że tam mieszkam i mam to wpisane w D.O. Nie przepuścili człowieka ani Powiślem, ani Podzamczem, ani wałami Wisły, ani połową Zwierzynieckiej i większością Straszewskiego. Policja nachodziła mnie kilkakrotnie w domu wypytując kto mieszka, gdzie pracuje, kiedy i w jakich godzinach każdy z nas planuje wychodzić z domu a kiedy wracać i w jakim celu. Nie podoba mi się że kilkadziesiąt metrów od mego domu pojawi się wyśmienita okazja dla terrorystów. Nie podoba mi się, że teraz będą tu ciągle krążyć politycy i się lansować. Długo bym tak jeszcze mogła ale to moje prywatne zdanie na to wszystko a w tym temacie powinno się zapytać społeczeństwo a nie Dziwisza czy Majchrowskiego bo Wawel nie należy do nich. Jest historyczną własnością narodu polskiego.

     • ~krakus

      No ale to wciąż jest argumentacja z dziedziny logistyki i osobistych niedogodności. Ja tam fanem zlotów krakowskich nie jestem, może lepiej to znoszę bo rzeczywiście nie mieszkam tak blisko. Kaczyńskiego bym nie chował w kryptach na Wawelu, ale nie odczuwam potrzeby protestu. Nie jestem aż takim maniakiem określania historycznych zasług.

     • ~Krakowianka

      Nie protestuję choć to dla mnie dwie minuty drogi. Kwestie logistyki i niedogodności mają około 30% wpływ na moje zdanie w tej sprawie, na logikę biorąc oczywiście, bo emocjonalnie to 90% ale moje emocje nie powinny tu brać góry. Bardziej uderza mnie fakt, że pochówek odbędzie się z daleka od rodzinnego grobu i rodziny. Nie w mieście, w którym żył i pracował i dla którego najbardziej się zasłużył. Moim zdaniem ta decyzja uderza właśnie w rodzinę i mieszkańców Warszawy. Chciałabym wiedzieć jakie jest szczere, osobiste zdanie Pani Marty w tej kwestii, bo ja nie wyobrażam sobie pochowania rodziców poza rodzinnym grobem, w odległości całej Polski od rodziny, ode mnie. Żebym nie mogła, z racji odległości pobyć przy ich grobie „w każdej chwili”. Ja bywam przy grobie ojca codziennie choć odszedł już jakiś czas temu.

     • ~dasko

      A wyobraz sobie sytuacje ze Ty chcesz pochowac rodzica w Warszawie a sasiedzi mowia Tobie wypowiadajac sie o tej decyzji bardzo krytycznie i z nienawiscia, bez rozmowy z Toba, ze Twoj rodzic powinien byc pochowany w Krakowie bo tu mieszkal i na Warszawe nie zasluguje, a jak bedzie pochowek w Warszawie to miasto to bedzie przez nich znienawidzone.Czy moze byc bardziej pokretna i nieludzka filozofia? Poza tym od tragedi minelo zaledwie cztery dni a juz niektorzy „pisarze” udajacy w tersci swoich artykulow zatroskanie, uruchamiaja emocje ktore w naszym narodzie sa wszechobecne i On o nich wiem ale napisal to juz dzisiaj. Jaki ma w tym interes? Przeciez decyzji niky nie cofnie! Ta cala dyskusja jest pusta, ale obliczona osiagniecie zamieszania.

     • ~Krakowianka

      Chyba się nie zrozumieliśmy. Napisałam, że to Warszawa zasługuje na ten pochówek, nie Kraków. To tam ten człowiek się zasłużył najbardziej i to dokładnie miałam na myśli pisząc o tym, że żył i pracował. Poza tym Wawel nie jest cmentarzem. Tu kilka metrów od murów stoją kamienice gdzie mieszkają „zwykli” ludzie. Znajdź mi miejsce wokół cmentarza Powązkowskiego z takim zagęszczeniem budynków mieszkalnych. Tam nikomu życia nie sparaliżuje przyjazd polityków bo ich w Warszawie pełno na co dzień. Na przyszłość będzie ten pogrzeb oznaczał dla Krakowa okresowe paraliże centrum miasta, tak jakby mało tego tu było. Wolałabym zorganizowanie jakiejś formy upamiętnienia tragedii w Katedrze Wawelskiej (np.: tablica) ale dla wszystkich ofiar. Czyż nie wszyscy lecieli w służbie narodu? Opinie te wyrażam bez choćby cienia nienawiści bo akurat ja głosowałam na L. Kaczyńskiego.

     • ~Henryk

      Janusz powodem jest to że walczył o polską rację stanu jak żaden nasz przywódca po drugiej wojnie…walczył o to nie tylko poza granicami naszego kraju ale również wewnątrz naszej ojczyzny co jest bardzo smutne

     • ~Julia

      Henryku, ja rozumiem, ze Prezydent walczyl o racje stanu,tak jak uwazal, ze nalezy to robic, ale czy nie sadzisz, ze to powinno jednak troche inaczej wygladac w kolejnosci?Najpierw pochowek nazwijmy to tymczsowy, w godnym miejscu,potem analiza na spokojnie Jego dorobku calego zycia, a potem ew. decyzja. Zawsze mozna przeniesc szczatki, nawet po paru latach. Zrozum, ze nie wszyscy Polacy sa przygotowani na to, aby tak za nich zadecydowac. Poza tym patiotyzm to pojecie, ktore ma wiele wymiarow i nie mozna go przypisywac wg pewnych schematow…

     • ~XXL

      Tak. Trochę racji masz ale zauważ iż nic nie stoi na przeszkodzie aby za parę lat gdy stanie Świątynia Opatrzności Bożej przenieść urnę z prochami prezydenta do Warszawy. Druga sprawa to decyzja. Przepraszam ale gdyby pytano o zgodę całe społeczeństwo to na Wawelu nie leżałby nikt. Podobnie było z Piłsudskim i innymi osobami, które wcale często nie lepiej zapisały się w historii Polski. A co do patriotyzmu, wydaje mi się iż głośnie mówienie prawdy o Katyniu pomimo pomruków Kremla wcześniej i nawet teraz zgodnie z poską racją stanu to już patriotyzm bez względu na przyjęte kanony.

     • ~pkx4cp

      Czym sobie zasłużyli królowie żeby być na Wawelu ? Sikorski a Piłsudski? Byli LUDŹMI po prostu i głowami państwa Polskiego i ot dlaczego Kaczyński z żoną też tam mają nie spoczywać? Jakby rodzina wiedziała jakie kontrowersje będzie wzbudzać pochówek w Krakowie na pewno by się na to nie zgodziła bo nie wierzę, że już nie mają dość całej tej sytuacji i chcieliby wkońcu odpocząć od takich napastliwych osób jakie pojawiają się na tym forum

     • ~kanada

      Uwazam ze masz racje.Nie mysle aby Kaczynskim zalezalo aby ciala spoczely na Wawelu. Chyba jest to jeszcze jedna polityczna prowokacja aby zamieszac. Ale komu na tym zalezalo ?????

    • ~Juna

     To od teraz będziemy wszystkich prezydentów chować na Wawelu?

     • ~Ania z Wiednia

      Jesli tragicznie zginą na sluzbie dla kraju to z pewnoscia tak:)Kaczynski lecial z misja -nie na wczasy…dzieki niemu caly swiat dowiaduje sie prawdy o Katyniu….

     • ~VIF5RS

      Moj glos moze nic nie zmieni ale jestem przeciw pochowaniu Sp.Kaczynskiego na Wawelu.

     • ~rodak

      Moj glos moze nic nie zmieni ale jestem przeciw pochowaniu Sp.Kaczynskiego na Wawelu.

     • ~miranie

      Popieram. Mam dość! ” Nie przenoście nam stolicy do Warszawy..”Nie kocham już Krakowa

     • ~Kobiet@

      No to dlaczego nie Kaczorowski i wszyscy pozostali ?

     • ~infinity_

      Trochę logiki na Boga…Dzięki Kaczyńskiemu świat się dowiaduje o Katyniu? Czy dzięki pilotowi który popełnił błąd? Chcesz powiedzieć że to była misja samobójcza i kazał rozbić samolot by rzonieść na świat te wiadomość? A jesli nie kazał rozbić samolotu i to był bład pilota, to według twojej logiki to pilot powinien zostać pochowany na Wawelu, bo to dzięki ego błedowi i katastrofie świat sie dowiedział o Katyniu.

     • ~nk

      to pochowajmy wszystkich , którzy zgineli tragicznie w katastrofie na Wawelu. Droda Aniu jeśli to jest zasługa.

     • ~kazio

      Prezydent Kaczynski nie oddal zycia za Ojczyzne – on po prostu zginal w tragicznym wypadku – a to moim zdaniem duza roznica…

     • ~Bari

      ~~Ania z Wiednia~~ chyba zes rozum stracila jak Kaczynski lecial tam z misja lecial zeby jeszcze wiecej narod podzielic za malo mu bylo niezgody ktora zgotowal nam chcial pokazac ile glosow bedzie mial wiecej bo byl w KATYNIU szok zenada!!!!!!! takie bzdeki to tylko dla tego wscodniego zascianka sie nadaja!! PAN BOG JEST NIE RYCHLIWY ALE SPRAWIEDLIWY!!!!!!AMEN

    • ~zdziskasa

     aby zabierac głos trzeba cos więcej niż chęć gaworzenia. trzeba trochę historii i patriotyzmu tego zdrowego mieć we krwi. Bo znowu okazało się że naród nie ma nic do powiedzenia tylko KK znowu namieszał wespół z takimi patriotami jak TY Panie

    • ~boska

     To Gierek też powinien spoczywać na Wawelu… A co? Jak szaleć to szaleć!

    • ~mała

     Myślę, że nie wystarczy….to co miało Polaków złączyć ich podzieliło, a łapy w tym maczał Kościół, tak jakby mało złego fermentu narobił….

    • ~Dashgrim

     Piłsudski nie jest dobrym przykładem, lecz są tam także inni jak Kościuszko czy Sobieski. Ludzie tam pochowani mieli znacznie więcej zasług dla kraju niż L. Kaczyński. Z całym szacunkiem, trzeba protestować bo jak go tam już pochowają to będzie za późno.

    • ~krak

     A czy prezydent G.Narutowicz nie był głową państwa a spoczywa w Warszawie jak Wojciechowski i Mościcki choć Kaczyński im do pięt nie dorasta .

    • ~baobab

     co napiszasz o Jaruzelskim na Wawelu

    • ~baobab

     co napiszasz o Jaruzelskim na Wawelu

    • ~majka

     Wstydzić powinieneś się Ty.Wawel jest dla wybitnych.A tak po za tym to był prezydent Polski urodzony w Warszawie,wychowany i większość życia związany z tym miastem.A teraz co? Na wygnanie!majka

   • ~niewiem

    Idiota…….! Nasze państwo nie jest Anglią, więc skąd poszukiwanie królów. Najwyższą głową Polski jest PREZYDENT, KRÓLOM POCHOWANYM NA WAWELU ZNACZNIE WIĘCEJ MOŻNA BY BYŁO ZARZUCIĆ, CÓŻ BYLI KRÓLAMI I WAWEL POWSTAŁ W ICH CZASACH.SKORO WAWEL JEST MIEJSCEM SPOCZYNKU GŁÓW PAŃSTWA, WIĘC SKĄD TYLE EMOCJI I TO TAKICH NEGATYWNYCH. GAZETOM I PYSKACZOM W TELEWIZJI NIE WIERZĘ PO TYM JAK OBSMAROWANO MOJA FIRMĘ. WSZYSCY MAJA PARCIE NA SZKŁO. WIEM JEDNO DOBRO JEST NIEMEDIALNE, WIĘC SIĘ O NIM NIE MÓWI, ŁATWIEJ BYŁO URABIAĆ OPINIĘ PUBLICZNĄ OGÓLNĄ NAGONKĄ NA PREZYDENTA.CO ZROBIŁ BY WAŁĘSA Z SWOIM MALEŃKIM ROZUMKIEM I PRYMITYWIZMEM GDYBY NIE LUDZIE TACY JAK KACZYŃSKI. BUTA ZE WSZYSTKICH STRON I BRAK MYŚLENIA O POLSCE O OJCZYŹNIE ABY W TAKIEJ CHWILI GDY PATRZY NA NAS CAŁY ŚWIAT PSUĆ TAKĄ SZANSE NA TO ABY NAS INACZEJ SPOSTRZEGANO. WSTYD WSZYSTKIM KRZYKACZOM I CO ZYSKACIE ZNÓW PYSZCZĄC I KŁÓCĄC SIĘ.TAK DOBRE POWIEDZENIE POLAK PRZED SZKODĄ I PO SZKODZIE GŁUPI I DLATEGO ZE WSZYSTKICH STRON DOSTAJE PO CZTERECH LITERACH

    • ~REALISTKA

     do „niewiem” mam lepsza propozycje moze WATYKAN bedzie najbardziej odpowiedni….dla Pana Prezydenta Kaczynskiego no……i….w przyszlosci dla braciszka bo coz na naszej polskiej ziemi maja byc pochowani wsrod wszystkich „malo”zasluzonych dla POLSKI…..juz zaczynymy „niech im ziemia lekka bedzie”CZCIC….a zapominac o rozumie rozsadku i logicznym mysleniu i co najwazniejsze docenianiu historii..

     • ~kanada

      REALISTA albo jestes porabany dobrze albo masz w glowie zawroty bo pi……sz jakbys dopiero oczy otworzyl.Takich ludzi powinno sie wysylac na nauki do Putina. Moze trochemrozu przewietrzyloby twoj rozum jesli tam jeszcze cos jest.

     • ~Hugo

      ~~kanada~~ ty sie zajmi swoim grajdolkiem a nie naszymi sprawami PUTIN 100 razy lepszy bo napewno n ie pozwolioby zeby w takich warunkach ladowac z tylomo ludzmi na pokladzie a nasz chcial pokazac gdyby to wszystko wyszlo jaki to bohater ktory sie kula nie klania szok zenada ludzie myslcie troche podzielil narod a teraz wielkie zaslugi w czym w rozwalaniu i wetowanie wszystko WET i NIET!!!!!!!!

   • ~stara polonia

    nie prawda,ze prezydentem POLSKI,byl PREZYDENTEM swojego BRATA i PISu

  • ~e

   Czytając niektórych wypowiedzi, żal ściska jacy ludzie mieszkają w Polsce … Co do Prezydenta, owszem człowiek jak człowiek , ale nie oszukujmy się, żeby nie ta katastrofa nie zapisał by się na łamach histori w sposób szczególny, chyba , że dla zdewociałych mocherów…no i nasuwa się myśl , dlaczego ma być aż tak wyróżniony, bo zginął tragicznie, to może teraz każdego prezydenta chowajmy na Wawelu , bo prezydent… a co do Sikorskiego i Piłsudskiego, fakt może i nie powinni razem z królami, my tylko możemy wyrażać opinie i poglądy a do decydowania …hmm no cóż gó… możemy

   • ~iksik

    Wypraszam sobie zdewociałe mohery Ja mam 20 lat i w niczym nie przypominam zdewociałego mohera a miałam zamiar głosować na Kaczyńskiego tak jak i wielu moich znajomych . Też nie popieram decyzji pochówku na Wawelu ale nie przyszło by mi namyśl protestować w tej kwestii pod oknem papieskim takie rzeczy to chyba tylko w Polsce… Mam dopiero 20 lat a czasami mam ochotę spadać z tą na drugi koniec świata, wstyd mi strasznie za to co się dzieje a telewizja i prasa to najwięksi obłudnicy , byle by mieli dobry i kontrowersyjny temat nie ważne czy to śmierć prezydenta czy protest przeciwko pogrzebowi?? Masakra

  • ~ja_wiolcia

   Kto inny jeśli nie „głowa państwa”?czyżbyśmy żyli nadal w czasach monarchii?żaden król już nie spocznie na Wawelu. Czy naprawdę prezydent Polski ( którego poglądy może i były czasem za bardzo konserwatywne, ale cechował je przecież wielki patriotyzm) nie jest godny takiego honoru?P.S.Cała ta sytuacja pokazała mi jak bardzo media sterują opinią publiczną. Mam żal, że przez te pięć lat nie pokazali mi Prezydenta i Pierwszej Damy takimi jakich pokazują ich teraz.Dlaczego???Za to pewnie każdy z naszych wpaniałych dziennikarzy wiedział dokładnie ile Lech Kaczyński miał wzrostu… Żenujące…[*]

  • ~jacek

   to tendencyjny wpis. Decyzja była słuszna. Na pewno Wajda i Kuc nie powinni być tam pochowani bo to komunistyczni reżyserzy. Za komuny oni własnie dostawali najlepsze tematy bo mieli stanowić głos narodu i mieli być autorytetami. To co robili to były tylko dobre tematy a kunszt przeciętny. Oscar dla Wajdy był tylko po to aby miał pomocne narzędzie w mieszaniu opinia publiczną. Obrońcy pedofili Kuc i Wajda też mi autorytety. Intelektualiści z Bożej łaski.

  • ~antek

   ale obłuda po kremlowska. Urabiają społeczeństwo bo matołkami łatwiej rządzić

 2. ~los

  dziwisz dziwiszem ale rodzina pazerna na honory

  • ~Polka

   Powiem szczerze, że nie rozumiem tych, którzy są przeciwko. Ja nigdy nie byłam za PiS-em, ale nie mam również nic przeciwko temu, aby rodzina prezydencka została pochowana na Wawelu. Powiedźcie konkretnie, bez owijania w bawełnę: Czemu jesteście przeciwko?

   • ~krakus.

    Porównaj sobie Piłsudskiego do śp.Prezydenta i znajdziesz odpowiedz. By spocząc na Wawelu trzeba zrobic dla kraju bardzo dużo, bo jest to miejsce wyjątkowe i w moim mniemaniu zamknięte dla prezydenta co tu dużo mówic.. jak każdego innego. A to, że zmarł tak a nie inaczej nie powinno byc moneta przetargową by pochowac go na Wawelu.

    • ~łukasz

     może jak spróbujesz dostrzec dobre rzeczy, które Lech Kaczyński zrobił to zrozumiesz. Nie możesz być taki zacietrzewiony i pełny nienawiści. Przemyśl to i nie odpisuj od razu

     • ~Gonzo

      Lech był na prawdę dobrym człowiekiem i patriotą. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Wszystko co robił w swoim życiu dla kraju (a robił wiele) robił z przekonania i z poświęceniem. Jednak jego działania były zamknięte w obrębie jego poglądów politycznych, a to sprawiło, że jego prezydentura była przeciętna. Tak myśli większość społeczeństwa, a to w demokracji dyskredytuje polityka. Wg tych kryteriów nie zasłużył się Polsce niczym wybitnym. Szanuję go bardzo jako człowieka i będę żegnał go z wielkim żalem, jak i jego wspaniałą żonę i wszystkich innych poległych w tej przerażającej katastrofie. Czy inne miejsca spoczynku uwłaczyły by jego godności? A byłyby może czynnikiem jednoczącym, a nie dzielącym naród.

     • ~Aska WLKP

      Skoro pare prezydencką uważano za skromną rodzinę dlaczego mają zostać pochowali na wawelu? hm… paradoks. Zaskoczyla mnie wiadomosc, ze prezydent z zona beda pochowani na Wawelu. Niestety moje zdanie sie nie liczy wiec po co sie rozpisywac 😉

     • ~taka to widze

      Aska WLKP, Piszesz „Skoro pare prezydencką uważano za skromną rodzinę dlaczego mają zostać pochowali na wawelu? hm… paradoks”Nie paradoks Droga Pani, raczej Twoja niewiedza co znacza slowa.Najwyrazniej nie wiesz, co znaczy slowo ‚skromny’. Ale oczywiscie czujesz sie w obowiazku zaprostestowac. Wprawdzie nic z tego nie rozumiesz, ale jak to Polka z krwi i kosci musisz zaprotestowac. Smutne to , ze conajmniej polowa przeciwnikow pochowania Kaczynskiego na Wawelu nie bardzo rozumie przeciwko czemu wlasciwie protestuje.

     • ~Świadomy

      ..no tak, a Ty jako zwolennik takiego pochówku, jesteś tego świadomy? Dlaczego próbujesz dyskredytować czyjeś zdanie argumentując je.. brakiem uświadomienia. Uświadom mnie zatem, czego to nie wiemy? Zgadzam się w pełni, że decyzja jest co najmniej kontrowersyjna. Nie podoba mi się arbitralność decyzji o pogrzebie na wawelu. O tym winien może kiedyś zdecydować naród, jako całość. Kiedyś kiedy emocje nie będą tak silne jak teraz i kiedy będziemy potrafili ocenić bardziej obiektywnie prezydenturę i zasługi Ś.P. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na dziś czuję, że ktoś na siłę próbuje go namaścić na Wielkiego Bohatera Polski. Ten ktoś to być może brat Jarosław i jego nieposkromiona ambicja. Dla mnie nie był większym bohaterem niż Pan Przewoźnik, który walczył o pamięć Katynia. Oddaję im hołd i szacunek bo to wielcy ludzie. Ale zostawmy Wawel w spokoju. To historyczne miejsce a nie arena politycznych pomysłów i niezdrowej ambicji. Myślę, że Pan Prezydent nie byłby takim zwolennikiem sztucznego gloryfikowania własnej osoby i zasług. A taka postawa przysporzyłaby mu znacznie więcej czci i chwały niż mógłby to sobie wyobrazić, tak jak w ostatnich dniach. Tą decyzją niszczą żałobę i pamięć o patriotyźmie prezydenta. Patriotyzm nie lubi poklasku i wynoszenia na ołtarze. I ja tak też odbieram skromność i służbę Polsce. Chyba, że mi też pożałujesz świadomości..

     • ~Ewa

      A moze ty nie potrafisz podać konkretnych powodów dla których tak decyzja jest słuszna? Zrozum ,ze Twoje argumenty nie dla wszystkich sa przekonujące. Wielu znanych ludzi w kraju robi dla niego duzo dobrego ,ale nikt nie mysli o pochowaniu ich na Wawelu

     • ~Ania z Wiednia

      Mozna być skromną osoba ,a wielką…szkoda,ze nie wszyscy to rozumieja…

     • ~ja

      Zgadzam się z poprzednią wypowiedzią.Tkwiłam przez 3 bite dni przed telewizorem i nie mogłam pogodzić się z faktem że zginęło tylu ludzi którzy byli najważniejszymi ,kochanymi, wyjątkowymi dla swoich bliskich.Łzy cisnęły mi się do oczu,chociaż tak naprawdę to byli dla mnie obcy ludzie,ale ludzie których tak po prostu po ludzku było strasznie żal.Płakałam na myśl o p.Marcie Kaczyńskiej,bo mam jedyną córkę i próbowałam wyobrażić sobie jej ból po stracie rodziców. I nagłe ktoś ,cały mój żal zamienił w stan którego nie jestem w stanie zdefiniować.Decyzja o pochowaniu p.Kaczyńskich na Wawelu jest dla mnie zupełnie niezrozumiała.Chcę wiedzieć kto ich córce to zrobił.Pani Marto na Pani miejscu nie pozwoliłabym na to.Połowa społeczeństwa jest przeciwna tej decyzji a Pani rodzice To przede wszystkim PANI RODZICE i tak naprawdę oni dla Pani są najważniejsi inni próbują coś udawać ,ale nie dajmy się zwieźć.Spoczywając na cmentarzu w Sopocie czy w Warszawie w miejscach w których żyli ,mogą liczyć na lampkę zapaloną przez Panią czy przyjaciół ,nie muszą być intruzami. Przepraszam za te słowa,ale tak to czuję.Przestałam oglądać relecję telewizyjne.

     • ~anna

      Wymień, proszę, po kolei wszystko, co Lech Kaczyński zrobił dla narodu polskiego. Konkretnie.

     • ~alix

      To wlasciwie jakim cudem Kaczynski zostal prezydentem?? Nagle nikt nie umie wymienic chocby jednej dobrej rzeczy, ktora zrobil. CZyli Pan Prezydent zrobil z Was wszysktich, ktorzy na niego glosowaliscie balona. Przeciez z jakiegos powodu go wybraliscie.Czy tak po prostu , bo na kogos trzeba bylo zaglosowac?

     • ~prostak

      BARDZO ROZSĄDNY WPIS !!!WAWEL NIE DLA TAKICH !!!

     • ~kajman

      Żal we mnie wzrasta dla TAKICH ludzi jak Ty. A kim Ty jesteś?? Nie odpowiadaj mi na forum, rozważ to w rachunku własnego sumienia… Ty jesteś Polak?? Ty jesteś Patriota?? Kim jesteś??

     • ~Ania z Wiednia

      Zalosne! a kim ty jestes! co zrobiles dla Polski,zeby z taka pogarda wypowiadac sie o Pezydecie Naszego Kraju!

     • ~Magda

      Prezydent Kaczyński wygrał wybory, ponieważ w przedwyborczym tygodniu miała miejsce wielka awantura z podkładaniem (istniejących czy nie – nieważne) bomb na terenie Warszawy. Lech Kaczyński jako ówczesny prezydent stolicy pojawił się w mediach i całkiem twardym tonem obiecał zrobić z tym porządek. Minęło jakieś 4,5 roku, sprawę wyciszono, porządku nie zrobiono. Jednak wystąpienie tegoż pana wywarło na społeczeństwu spore wrażenie, a że frekwencja była jaka była – to został wybrany.

     • ~ABC

      Jakim cudem ? Bo takie osły jak ja nie wzięły udziału w wyborach będąc pewnej przegranej Kaczyńskiego

     • ~Mariusz

      …chociażby Muzeum Powstania Warszawskiego powstało z jego inicjatywy….obudził pamięć narodową Polski….dążył do ujawnienia prawdy o Katyniu…był Patriotą nie zawsze klaszczącym pod dyktando płynące z UE…

     • ~eses

      W Przemyślu to nie był ani jeden ani drugi Kaczyński. A Jarosław leży koło Przemyśla a nie Lech. Nie rozumiem twojej wypowiedzi.

     • ~zabójca debili

      jakiś przykład tych dobrych działań. Jeden jedyny, bo bez niego to slogan w stylu pis za swoich rządów „rencyma” towarzysza Ziobry zwalczył przestępczość.Jeden przykład. Na miarę Wawelu. I Tych co tam leżą

     • ~tepes12

      Zwalczył przestępczość tzn ile zapadło wyroków po działalności „rencyma” Ziobry? Skazujących oczywiście a nie uniewinniających lub oddalających zarzuty do uzupełnienia o DOWODY.

     • ~orsza

      Co zrobił dla Polski – NIC tylko dalej wraz z braciszkiem skłóca naród

     • ~favorit

      Teraz należy się szacunek a nie nienawiść. Jeżeli nie masz dla CZŁOWIEKA szacunku dla Ciebie szacunku nie będzie. Stanowczo protestuję.

     • ~janusz

      Moze mi wytlumaczysz, czym sobie S.P. prezydent zasluzyl na pochowek na wawelu? jedynym powodem jest to, ze zginal w katastrofie lotniczej. – czy aby to czyni go takim wielebnym ?????????zeby tylko inni sie nie przyzwyczaili…..istne klerem zawladniete pansto !! – az przyko pisac takie zeczy, bo przeciez bylo nie bylo to 96 tragedi rodzinnych.jesli stanie sie prawda, ze to na rozkaz prezydenta podjeta zostala ponowna proba ladowania – to bedzie dalej bohaterem ???…. – i co powiedza rodziny pozostalych ofiar katastrofy!!!

     • ~nortshore

      wiec wymien choc jedna dobra rzecz ktora prezydent Kaczynski uczynil dla Narodu Polskiego !

    • ~kk

     Pilsudski dla kraju zrobil duzo? Bitwa warszawska w ktorej panikowal, zamach majowy, lekcewazenie sejmu, sprzeciw wobec modernizacji wojska – myslisz ze rownowaza to co zrobil w 1918 roku?

     • ~dajcie nam sanację

      Marszałek zapewne nie spodziewał się, że w 75 lat od jego śmierci argumenty endecji oczerniające go wciąż pozostaną żywe. Skąd wiesz, że panikował? Ja wiem, że jako jedyny z bolszewikami wygrał, i powstrzymał rozwój komunizmu. To dzięki niemu m.in. zachodnia europa wygląda jak wygląda. Sejm? Który w kłótniach i łapówkach tak się zatracał, że najdłużej piastujący urząd Witos miał na koncie niecałe dwa lata, z czego miał tam długie przerwy? Zamach majowy uratował kraj od chaosu.Jedyne, co można mu zarzucić, to Berezę Kartuską. Ale obrzucanie błotem Marszałka śmierdzi mi bolszewizmem.

     • ~sempre

      Piłsudski był podobnego formatu strategiem co jego Kasztanka koniem wyścigowym. Bitwę Warszawską wygrał gen.Rozwadowski! Inne dokonania Marszałka: zamach majowy- 400 zbitych żołnierzy polskich przez innych żołnierzy polskich, krakowski Semperit 35 robotników zastrzelonych przez policję , rozruchy chłopskie na początku lat trzydziestych- 67 zastrzelonych, setki zakatowanych w Berezie Kartuskiej, więzienia dla przeciwników politycznych, konstytuta-prostytuta, obsadzanie legionowymi miernotami wszystkich najważniejszych stanowisk w państwie i armii na zasadzie BMW, trwanie przy groteskowej końsko-piechocińskiej doktrynie wojennej, zawieranie dyletanckich politycznie sojuszy,porozumień i przymierzy, pogłębianie ekonomicznego i narodowościowego rozwarstwienia społeczeństwa itp.itd…

     • ~spadkobierca

      Endeku naucz się najpierw historii. Bitwa Warszawska, była tylko jedną z kilku operacji w całej ofensywie wyprowadzonej z południa i była powtórzeniem manewru Prądzyńskiego, ale przetworzonego przez J. Piłsudskiego, który po pierwsze przewidział że Niemcy i Rosja nas zaatakują – wcześniej czy później, po drugie że Anglia, a zwłaszcza Francja nas zdradzą, po trzecie że trzeba modernizować jak najszybciej Polską armię – niestety kolego do tego trzeba pieniędzy, a nie budżetu miasta Berlina (taki Polska miała przed wojną)!!!!Naucz się historii piewco endecji, do pięt nie dorastającej Marszałkowi!!

     • ~krempicki

      Był naczelnym wodzem w najbardziej krytycznym momencie, on zatwierdzał wszystkie plany, nie posłuchał Weiganda, który później, w 40-tym roku potwierdził swoją głupotę, sam przyspieszył ofensywę z nad Wieprza o dobę i Polska wygrała jedyną wojnę od czasów Sobieskiego do dziś, proponował wojnę prewencyjną w Niemczech, powściąnął (nieskutecznie) szaleństwo NDecji, pozbył sie fanatyzmu katolickiego przechodząc na protestantyzm, nie zrozumiał zmian w technice, bo otaczali Go koniuchy, a czołgi miał lepić z gliny?

    • ~mała

     No to właśnie zrobiłam porównanie. Jak najbardziej Piłsudski ma swoje zasługi ale do świętych nie należał. Polecam poczytaj trochę więcej (nie tylko literaturę obowiązującą w szkołach)na jego temat bo chyba trafiłeś kulą w płot. Pisze to nie po to żeby kogoś obrażać ale żeby wyrazić swoje zdziwienie takiego typu komentarzami. I jeszcze jedno :gdyby papież miał być pochowany na Wawelu również pojawiłby się głosy za i przeciw. U Polaków norma …. więc może dajmy już spokój w takiej chwili. Czy naprawdę tak istotne jest miejsce? Myślę że śp.L.Kaczyńskiemu jest ono zupełnie obojętne a z tego co czytam TO MY SIĘ CHYBA NIGDY ROZUMU NIE NAUCZYMY. Żeby w takiej chwili roztrząsać takie błahe sprawy

    • ~zdziskasa

     popieram choć nie jestem krakusem. Może doczekamy się prawa które określi gdzie mają spoczywać dostojnicy, a nie wola rodziny ma decydować. A gdyby rodzina chciała wybudować na placu przed pałacem |Prezydenckim grób ,bo to było miejsce Sp.Prezydenta to też uszanowalibyśmy wole Paranoja

    • ~maria

     Brawo „krakus”popieram w 100%

    • ~maria

     popieram w 100% krakus

   • ~Gonzo

    Dlaczego przeciw? 1. Decyzja podzieli (już podzieliła) społeczeństwo. Ażeby chcieć jedności trzeba wyważać decyzje (chyba że ktoś nie chce jedności tylko zależy mu na własnych ambicjach).2. Lech Kaczyński był dobrym człowiekiem, wielkim patriotą, wszystko co robił w życiu podporządkował służbie krajowi (wg swoich politycznych poglądów) ale był… przeciętnym prezydentem (nie oszukujmy się – tak sądzi większość Polaków). Nie zasłużył się niczym wybitnym dla Polski a to oprócz królów było kryterium pochówku na Wawelu. 3. Wielu wybitnych Polaków nie zostało pochowanych w tym szczególnym miejscu (chćby Prymas Tysiąclecie), a byli bardziej zasłużeni dla kraju.Reasumując: Po opadnięciu emocji, po wyciszeniu, kiedy polityka znów zakróluje w naszym społeczeństwie, temat pochówku wróci na tapetę i będzie to temat ostrych przepychanek społecznych. Czy tego chcemy? Czy inne miejsce byłoby mniej godnym miejscem spoczęcia pary prezydenckiej?

    • O tyle, że na zmianę tej decyzji już za późno, przeczytaj poniższy mój post.

     • ~obywatel

      Odnoszę smutne wrażenie, że ludzie bez sumienia, nie liczący się z nikim i niczym chcą na trupie prezydenta i łzach płaczącego narodu rozpocząć walkę o władzę. Lepszego miejsca niż Wawel nie mogli wybrać. To pomysł diabła.

     • ~Gonzo

      Chyba jednak za ostro oceniasz. Myślę i wierzę (trzeba trochę ludzi szanować i doszukiwać się w nich więdej dobra), że ta pochopna decyzja została podjęta emocjonalnie i nie nosi przesłanek zimnych politycznych kalkulacji. Decyzja jest zła, ale teraz trzeba ją uszanować i godnie pożegnać wszystkie ofiary tej przerażającej tragedii.

     • ~ektmk

      Nie rozumiem dlaczego doszukujesz się w tej decyzji od razu jakichś interesów politycznych. Moim zdaniem już sam fakt, że jest to prezydent wybrany w wyborach przez prawie połowę narodu wystarcza, żeby mógł zostać pochowany na Wawelu. Czy to na prawdę takie istotne czy zostanie pochowany na Wawelu, na Powązkach, czy w jakimkolwiek innym miejscu? To zakrawa na paranoję, żeby wszędzie wietrzyć jakieś złe intencje.

     • No wiesz, skoro Kaczyński, to dlaczego nie Kaczorowski ? Poza tym biorąc pod uwagę, że na Prezydenta wybierane są nietuzinkowe osoby, to w niedługich latach miejsca na Wawelu zabraknie ;] Trzeba będzie Wawel poszerzyć ;]

   • ~artur

    Jeżeli tego nie rozumiesz to Polką jesteś tylko z nazwy

   • > Powiem szczerze, że nie rozumiem tych, którzy są> przeciwko. Ja nigdy nie byłam za PiS-em, ale nie mam> również nic przeciwko temu, aby rodzina prezydencka> została pochowana na Wawelu. Powiedźcie konkretnie, bez> owijania w bawełnę: Czemu jesteście przeciwko?

    • Posłuchajcie spokojnie WSZYSCY …Wiesz, na pewno będzie mnóstwo argumentów, np dlaczego nie Kaczorowski, skoro będzie Kaczyński ? Ja byłam przeciw bo pomimo, że śp. Kaczyński był patriotą, to niczym szczególnym się nie zasłużył….. ale w tej sytuacji i tak już jest musztarda po obiedzie i te kłótnie o Wawel uważam wręcz za szkodliwe. Krypty jak i Katedra należy do archidiecezji krakowskiej, która w porozumieniu z Episkopatem i rodziną decyduje o pochówku. Żadne niczyje widzimisię nie ma znaczenia i nikt inny nie ma na to wpływu.Więc…protesty nic nie dadzą a my jedynie się ośmieszymy kłócąc się nad trumnami, a świat patrzy. Za kogo zostaną wzięci protestujący, skoro dwa dni temu wszyscy byli „pochyleni” ?

     • Ta odpowiedź była oczywiście najbardziej kierowana do Polki 🙂

     • ~Gonzo

      I ja uważam że na protest nie ma miejsca ani czasu. Decyzja zapadła i trzeba ją uszanować. Nie miejsce i czas teraz na protesty. Trzeba się pochylić na trumnami. Piszę tylko o tym co ta decyzja przyniesie złego naszemu narodowi. Jak opadną emocje i czas żałoby i zadumy, temat wróci jako polityczny argument dla waśni narodowych. Niestety ta nieprzemyślana decyzja, choć może i podję ta ze szczerych chęci współczucia i szacunku dla tak tragicznie zmarłego prezydenta (nie doszukuję się tu jakiś niespełnionych ambicji rodziny Kaczyńskich), będzie kolejną kością niezgody narodowej. A chyba nie tego chcieliśmy? Jedności nie zbudujemy na takim gruncie. Nawet w takich chwilach trzeba najpierw pomyśleć, potem dopiero podejmować decyzje.

     • Trudno się z Tobą nie zgodzić i mam podobne zdanie w zupełności. A teraz lepiej się wszyscy uspokójmy, żeby podziwiający nas świat z powodu umiejętności zjednoczenia się….nie przejrzał na oczy.

     • ~terra

      Świat i tak przejrzy na oczy a ty proponujesz nam dwulicowość. Dość już obłudy i pozerstwa. Zapadliśmy na ciężką narodową histerię a pomysł z Wawelem to kubeł zimnej wody na nasze rozgorączkowane głowy. Panie, Panowie – kampania prezydencka już trwa i idzie, w tym wypadku dosłownie niestety, po trupach i to rodziny. Bardzo to niesmaczne, ale są niestety ludzie, którzy cierpią na wrodzony brak taktu i wszelkich zahamowań.

     • ~Andrzej

      Do „mariola..”Nie wszyscy pochylali się tylko nad „tą” trumną,bo wielu zapytanych wprost odpowiedzieli,że nie byli „fanami” P.Prezydenta,a przecież zginęło 96 osób.Poza tym P.Dziwisz o tym zadecydował.Dlaczego?1. Wielka Kasa.Pół Krakowa wraz z hotelami jest własnością Dziwisza2.Kościół od wieków rządzi Polską,rządzi i bez walki nie wypuści władzy.To zdarzenie jest tylko wykorzystaniem okazji.Jednakowoż chciałbym się dowiedzieć;Co robi rząd i Marszałek Sejmu pełniący obecnie funkcję Prezydenta????

   • ~kuwugie

    nie wiem, jaki jest status Pana abp Dziwisza w RP, jego ostateczna decyzja o pochówku na Wawelu?…to wielki nietakt z jego strony (czyli krk) w takiej trudnej chwili dla naszego Państwa, dlaczego legalna, demokratyczna władza RP milczy- b mi smutno w tak smutnej chwili …nic dobrego z tego nie wyniknie. A myśłałem że choć do końca oficjalnej żałoby będzie normalnie. Szczerze współczuje wszystkim :))))

   • ~pfffh

    jestem przeciwna poniweaż uważam, że prezydent Kaczyński nie zasłużył na Wawel. A dlaczego nie zasłużył? Bo był ZŁYM prezydentem, był złym politykiem. A to że był dobrym człowiekiem, mężem, ojcem, sąsiadem, kolegą nie predestynuje go do bycia pochowanym na Wawelu.

    • ~XYZ

     Popieram całkowicie. ZŁYM był prezydentem.

    • ~Michał J.

     śp. L. Kaczyński wcale nie był złym prezydentem, czy politykiem. Był nim lepszym niż 99% polityków w Polsce. Jego decyzje były podejmowane w celu poprawy życia społeczeństwu Polskiemu, nie zawsze były one słuszne, ale nikt nie jest nie omylny. Jest niewielu polityków dzisiaj, którzy kierują się dobrem Polski a nie własnego zysku. A co do zasług to wielu z pochowanych na Wawelu osób nie ma większych od niego. Walczył on w czasach dla Polski trudnych o wolność Ojczyzny, przebywał za nią w więzieniu, był osobą głęboko wierzącą i ma prawo spoczywać w miejscu świętym jakim jest Wawel.Aczkolwiek, nie zmienia to faktu iż jest to decyzja kontrowersyjna, ale dlatego iż było pewne iż podzieli ona Polaków.

     • ~Andrzej

      Michał! Piszesz głupstwa,bo sam sobie zaprzeczasz.

    • ~nnn

     Zgadzam się w 100 %. Może był dobrym człowiekiem, ale nie był dobrym ani politykiem, ani prezydentem. Co tak wielkiego uczynił dla Polski? Żadnych bohaterskich czynów nie pamiętam; nie lubił rosjan i tyle.

    • ~hist

     tą POCHOPNĄ decyzją Dziwisz dokonał NAJWIĘKSZEGO PODZIAŁU wśród Polaków. A była szansa na zjednoczenie

   • ~Michał

    W takim razie Kwaśniewski w przyszłości też powinien tam zostać pochowany. Był o wiele dłużej prezydentem, wprowadził nas do NATO i UE. I co na to wszyscy PiSowscy zwolennicy Wawelu?

   • ~Jerry

    Czy wg Ciebie wszyscy prezydenci maja być chowani na Wawelu????A co z Prezydentem Kaczorowskim – dlaczego jego nie pochowaja na wawelu?

   • ~Fozzie

    dlaczego? dlatego, że to jest miejsce dla wielkich Polaków, którzy rzeczywiście zrobili coś dla naszego kraju.to, że nie byłem zwolennikiem Prezydenta Kaczyńskiego nie ma wpływu na moją wypowiedź. jesli byłby tego godzien – jak najbardziej. ale, wg mnie, jego zasługi dla Polski są wątpliwe, a jego dokonania nijak mają się do tego, co dla Polski uczynili tacy ludzie jak np. marszałek Piłsudskioczywiście, jako głowie państwa należą mu się honory, zaszczytne miejsce (np Aleja Zasłużonych na Powązkach lub katedra Św. Jana), ale nie miejsce spoczynku królów i wieszczy narodowych

   • ~wet

    …proste: prezydentów będzie wielu (było też kilku – też należy im się miejsce wśród królów ???). Śmierć jest tragicznym wydarzeniem, ale nie upoważnia komentujących do twierdzenia, że ofiara wypadku jest natychmiast bohaterem narodowym.Trąci to megalomanią i brakiem poszanowania zasad demokracji.

   • ~Piotrrr

    Wawel – nekropolia Królów i Ludzi Bardzo Zasłużonych (nielicznych). Czy prezydent Kaczyński naprawdę musi leżeć obok Jana III Sobieskiego, Władysława Jagiełły, Królowej Jadwigi??? To miejsce święte dla Polaków.Lech Kaczyński – prezydent, który delikatnie mówiąc, wzbudzał kontrowersje, ośmieszał naród (vide pamiętasz jak śpiewał hymn?, irasiad, „nikt nam nie wmówi czarne jest czarne…” itp. itd.), przyczyniał się do skłócenia Polaków, zginął w wypadku lotniczym (nie żadną bohaterską śmiercią). Jego żona… OK, miła osoba. Moja żona też jest miła ale w najśmielszych snach nie myślałem o pochowaniu jej na Wawelu.

   • ~Wierzący/nie we wszystko/

    Wylicz mi „Polko” zasługi Pana Prezydenta,bo ja dotychczas ich nie znam,choć śledziłem każdy Jego krok.

   • ~Maria

    Niech kanalie wobec ogromu narodowej tragedii zamilkną. Niech swoich podłości nie stawiają na piedestałach. To na pewno ci sami, którzy w minionej epoce umniejszali zbrodnie Katyńską. Czy nie widzicie, że tamta epoka już przeminęła. Spójrzcie na na Polski Naród i pochylcie głowy z szacunkiem, jeżeli to potraficie.

   • ~KR

    A powiedz mi ty moja droga Polko, co ty wiesz o Wawelu że cię dziwi to zbulwersowanie?

   • ~Krzysztof

    Źle postawione pytanie. Przede wszystkim należy określić dlaczego w tym wyjątkowym miejscu ma odbyć się ten pochówek, a nie dlaczego ma się nie odbyć.

  • ~Ananke

   Umarł mi mąż i ojciec i bardzo chciałam aby byli pochowani jak najbliżej mojego miejsca zamieszkania. Chciałam ich mieć blisko siebie, żeby często być na ich grobach i tam uronić łzę. I nie było to moje wygodnictwo. Pragnęłam bywać u nich jak najczęściej, mówić do nich w trudnych chwilach, opowiadać im o wszystkich sprawach, zapalić świeczkę i opiekować się ich grobami. Odległość temu nie służy.

  • ~maj

   PROPONUJĘ ODSUNĄĆ TEGO PAZERNEGO DZIWISZA OD KORYTA !!!!A SWOJADROG AWAWEL NIE DLA TAKICH !!!popieram apel p. Wajdy:Reżyser Andrzej Wajda i jego żona Krystyna Zachwatowicz-Wajda napisali specjalny list, w którym wzywają władze Kościoła do wycofania się z decyzji o pochowaniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego z żoną na Wawelu. List publikuje portal gazeta.pl.

  • ~cry

   SPAL SIĘ ZE WSTYDU ZA TAKI WPIS. Jednakże dziś nie czas na zawiść i złość, dlatego mówię Ci: Niech Ci Bóg przebaczy.

  • ~nk

   dziwie sie corce i rodzinie to co nie będą chodzić na grób palić śiweczki pomyśleć, połączyć sie duchowo z rodzicami. Nie wiem.

 3. ~juzik40

  Tak wszędzie tylko nie na Wawelu

 4. ~zofia

  popieram, opinię. Rozumiem że wiele osób chce uszanować Prezydenta RP. Można to zrobić chowając go w innym godnym miejscu a po kilku latach zrobić w sprawie Wawelu referendum. Choć już dziś 68% głosujących w sondzie jest przeciw temu pomysłowi

  • ~A.

   Tyle że referenda i demokracje kończą się tam gdzie zaczyna się wola Rodziny zmarłego i przepisy Kościoła. Jedno i drugie warto uszanować.

   • ~tp

    A co ma wola rodziny do tego? To co każdy się może pochować na Wawelu jak rodzina zadecyduje? Bez przesady! A Kościół to niech nie robi sobie sztucznie reklamy bo tylko niepotrzebnie zraża do siebie ludzi. Wybrali by jakieś miejsce w Warszawie byłoby zero sporów, a tak to po co to wszystko? Bardziej tutaj przeraża nieodpowiedzialność ludzi którzy wypadli na ten pomysł. Na WAWELU chowano Królów i tak powinno zostać, jak dla mnie Piłsudski też tam w ogóle nie pasuje. I nie chodzi tu o prestiż miejsca i fakt czy zasługuje na nie czy nie, to po prostu wygląda tragi-śmiesznie.

    • ~Zyg

     Czy Kard. Dziwisz ma przygotowane na Wawelu miejsca dla pozostałej rodziny Kaczyńskich?…….

    • ~Zyg

     Czy Kard. Dziwisz ma przygotowane na Wawelu miejsca dla pozostałej rodziny Kaczyńskich?…….

 5. ~gocha-f

  Święta racja- to co załagodziło spory polityczne i pojednało i zjednoczyło ludzi – teraz rozłamało rodziny. Tak wielkich podziałów i emocji konfliktujących najbliższych między sobą nie pamiętam, a mam już wiele lat! A moja osobista refleksja-: jeśli na Wawel Prezydenta z małżonką, to dlaczego nie wszystkich, którzy w tym samym samolocie, w tym samym miejscu i w tej samej intencji zginęli? Im należy się taki sam szacunek, a może nawet większy niż prezydentowi, którego kadencja nie była zbyt doniosła.

 6. ~Bajka

  Brawo.Popieram komentarz w 100%. Chyba ktoś specjalnie chce doprowadzić do niezgody. Honory tak Wawel absolutnie nie. Znów okryjemy się śmiesznością. A tak na marginesie to dlaczego nie spytano najpierw narodu.Oczywiście my maluccy nie liczymy się.

 7. ~Giotto

  Czy Jego Eminencja nie zdaje sobie sprawy że skazuje wątłego człowieka na wieczne pośmiewisko?

  • ~as

   LUDZIE LUDZIE nie wypisujcie takich rzeczy dajcie przynajmniej spokój Prezydentowi po jego śmierci , żeby mógł odpoczyczywać w pokoju!! uszanujcie decyzje i powinniście zachować godność!!!

 8. ~asa

  a nie moga pochowac prezydenta w jego miescie?

 9. ~seed

  Sikorski i Piłsudski byli Królami? Sikorski tak samo jak Kaczyński walczył o Katyń. Piłsudski jest także postacią, która dzieliła Polske od zawsze.. Gdzie Wasze myślenie? Prezydent zginął na służbie narodowi Polskiemu. Należy mu się !pozdrawiam

  • ~Gonzo

   Należy się mu… wielki szacunek. Był dobrym człowiekiem,wielkim patriotą i walczył zawsze w słusznej sprawie wg jego poglądów politycznych. Niestety był przeciętnym prezydentem i czy tego chcesz czy nie chcesz to opinia większości społeczeństwa. Nie był żadną wybitną postacią historyczną (a w czasach solidarności powiedziałbym że nawet drugoplanową). Mam do niego Wielki Szacunek, ale nie jest godzien Wawelu. To specywiczne cmentarzysko dla naszego narodu i to (prócz królów) naród decydował o pochówku w tym miejscu (Sikorski, a nawet kontrowersyjny Piłsudski). Czy inne miejsce byłoby mniejszym honorem dla rodziny Kaczyńskich? Dlaczego? A świątynia Opatrzności Bożej, której tak wielkim orędownikiem był śp. Lech i która w zamyśle miała (ma?) być panteonem wielkich Polaków? Nawet w takich chwilach należy wyważać decyzje, żeby nie zrobiły wiecej złego niż dobrego.

  • ~Bogunia

   Boże słyszysz i nie grzmisz? Bo już zagrzmiałeś. Nie zasłużył na Wawel.

  • ~tp

   Dlatego i Sikorskiego i Piłsudskiego też tam nie powinno być. Są inne lepsze miejsca dla prezydenta! Był bardziej związany z Warszawą i tam powinien spocząć. To, że wybrano Wawel to pewnie za sprawą brata, bo nie chcę wierzyć żeby córka zdecydowała się lekko na Kraków. W Warszawie mieli by i bliżej na grób i łatwiejszy dostęp, a prestiż na pewno nie mniejszy.

   • ~jewka

    Masz rację. W Warszawie się urodził, w Warszawie rządził i żył.Stolicą Polski jest Warszawa a był Polskim prezydentem i powinien być pochowany w Warszawie.Myślę, gdyby sam mógł wybierać też wybrałby Warszawę.

  • ~stanisław

   Służył sobie ,a nie narodowi.

  • ~Stanisław

   Dziwisz jest tylko dozorcą krypty na Wawelu.Niech nie decyduje kogo tam pochować.

  • ~gunia

   tak samo jak pozostałe 94 osoby lecące tym samolotem, dla nich tez powinno znaleźć się miejsce na Wawelu

  • ~gunia

   tak samo jak pozostałe 94 osoby lecące tym samolotem, dla nich tez powinno znaleźć się miejsce na Wawelu

 10. ~dorota

  Całkowicie się z Tobą zgadzam! Znów księża dyktują warunki, a posłuszny i ciemny naród ma być wdzięczny, komuś się epoki pomyliły! Wawel nie należy do kościoła, tylko do społeczeństwa.Żal mi , że zginał człowiek, żal rodzin, ale po co robić kolejną szopkę i popadać w śmieszność. Jescze chwila, i będzie beatyfikowany gdyż miał męczeńską śmierć?

  • ~NIeKrakus

   Naucz się czytać ze zrozumieniem. Warunki dyktuje Rodzina a Kościół jest stróżem Wawelskiej katedry. I ta świątynia należy do KOŚCIOŁA czy się to Tobie podoba czy nie..

   • ~Gonzo

    No… oczywiście należy do Kościoła. Ale to znaczy że Kościół ma gdzieś zgodę i jedność narodową? To Kościół powinien stać na jej straży, a dziś dzieli naród pochopnymi decyzjami. Większość Polaków (czy tego chcesz czy nie) uważa prezydenturę Lecha za przeciętną. Mimo, że był dobrym człowiekiem i dobrym patriotą, zamknął się w swych poglądach politycznych i to sprawiło że nie był wybitnym prezydentem. Zobaczysz do czego doprowadzi ta decyzja kiedy wystygną emocje i minie okres żałobny. A była okazja do porozumienia ponad podziałami. Czczę jego pamięć i mam wielki szacunek do niego jako człowieka. Z żalem i bólem opłakuję jego tragiczną śmieć, śmierć jego wspaniałej małżonki i wielu innych ludzi poległych w czasie pełnienia służby dla narodu. Uważam jednak, że wiele innych miejsc pochówku byłoby bardziej godnych i nie podzieliłoby narodu jak to wybrane.

   • ~emil

    Warunkiem zaistnienia w histori dla potomnych są dzieła.Dziełem życia Lecha Kaczyńskiego byl doktorat z prawa pracy w byłej NRD.Bycie najwyższym urzędnikiem Najjaśniejszej nie jest żadną zasługą lecz wykonywaniem obowiązków służbowych.Poraża mnie megalomania związana ze śmiercią tego czlowieka.

    • ~NieKrakus

     Dziełem życia Lecha Kaczyńskiego jest pamięć o Katyniu. Mozę to Cię poraża????

 11. ~Agnieszka

  Powiedzmy bez ogrodek, Prezydent L. Kaczynski niczym sie nie zasluzyl, aby zostal pochowany na Wawelu. Prezydent bardzo kontrowersyjny. Duzo zrobil dla pamieci i powstania Muzeum Powstania Warszawskiego, wiec miejsce jego pochowku powinno byc w Warszawie. Uwazam, ze jesli spocznie na Wawelu, to wycieczkom w przyszlosci bedziemy mowic, ze tego Pana pochowek byl przez pomylke.Ten czlowiek kompletnie nie zrobil nic, oprocz wzbudzania coraz wiekszych klotni wsrod obywateli, nawet po swojej smierci.

 12. ~Leo

  Droga Polko na Wawelu leżą ludzie zasłużeni dla Polski, a pan Kaczyński niczym wybitnym się nie zasłużył. Średnio mnie przekonuje argument jednego z posłów z PiSu, że Wawel tylko dlatego że był prezydentem. Jestem ciekawy czy ten sam argument by przeszedł przy prezydencie Wojciechu Jaruzelskim

 13. ~blurppp

  http://blurppp.com/blog/?p=775 też jestem przeciwny choć z zupełnie innych powodów

 14. ~ja..

  Najpierw Dziwisz mówił, że to rodzina prosiła a potem okazało się, że rodzina tylko ZGODZIŁA SIĘ. Czyli znowu kościół prowokuje i skłóca a potem namawia do jedności w imię zgody. Tak samo było z religią w szkole. Kościól zawsze tak postępował. Ludzie obudźcie się.

  • ~częśćKościoła

   Ja jestem Kościołem i to mój autorytet. Cieszę się, że znów się na mnie pluje. To takie tradycyjne i normalne w kraju „katolików”. Znów poczułem się jak w domu.

 15. ~Anna z Krakowa

  Nie wiem kto autora tego artykułu uczył historii, ale pan Gowin nic sobie nie ubzdurał, bo wraz z Marszałkiem na Wawelu pochowali Legioniści Wszystkich, którzy walczyli o naszą niepodległóść i nigdy inaczej tego nie przyjmowałam do wiadomości. To tylko L. Wałęsa uważa, że Nagrodę Nobla dostał on, a nie Członkowie Solidarności. Właśnie okoliczności śmierci Prezydenta L. Kaczyński dają nam możliwość w końcu UHONOROWAĆ WSZYSTKICH POMORDOWANYCH NA WSCHODZIE pochówkiem na Wawelu. Wawel to symbol i to im sie należy. Nie było wcześniej takiej okazji.Myślę, że autor tego artykułu nie zna historii pochówki Marszłak na Wawelu.

 16. A to źle! Zamiast „płakać nad kolejną zmarnowaną szansą”, może lepiej po prostu decyzję (jeśli nawet niektórym wydaje się błędna), właśnie w imię wspólnego dobra i spokoju wewnętrznego, zaakceptować? I może też warto przypomnieć, że pochówek Wielkiego Marszałka na Wawelu także nie spotkał się niegdyś z aprobatą całego społeczeństwa? Żadna decyzja nie jest w stanie zadowolić wszystkich., więc może :dla sprawy” – milczeć?

 17. ~Anna

  Złe ziarno zostało zasiane….Byłam i jestem zwolenniczką Pana Prezydenta – gdyby żył głosowałabym na Niego w najbliższych wyborach a jednak uważam że decyzja o pochówku na Wawelu jest delikatnie mówiąc nie trafna – a szczerze – jest prowokacją!! Komuś najwyraźniej przeszkadzało, że wokół Prezydenta było tyle pozytywnych emocji – należało to zniszczyć podejmując taką , z góry wiadomo, że dzielącą naród decyzję. I nie ważne jak się to skończy – złe ziarno zostało zasiane – i tego już nic nie odwróci! dziś w szkole – uczę historii – niemal wszyscy, którzy jeszcze wczoraj opłakiwali Pana Prezydenta, byli mocno zbulwersowani, oczywiście negatywna reakcja była zwrócona przeciwko Parze Prezydenckiej i Żyjącym członkom rodziny – tak jakby Pan prezydent i Pani Maria mieli tu cokolwiek do powiedzenia…. Żal , że taka manipulacja marnuje tak wielką szansę dla Polski.

 18. ~Beata

  Jeszcze raz rodzina udowadnia, że tylko liczy się dla nich to, że oni muszą być najważniejsi. Nie pracują dla Polski i Narodu tylko dla siebie. Nie zapisaliby się w historii czynami więc muszą zapisać się w inny sposób. Są pazerni i tyle. A co z ludźmi godnymi szacunku, którzy zginęli w katastrofie?

 19. ~daro

  Niestety muszę się zgodzić z tym komentarzem. Katastrofa samolotu to ogromna tragedia, ale pochowanie Pary Prezydenckiej na Wawelu to niepoważna propozycja, która będzie miala ogromne konsekwencje w przyszlości. Pan Prezydent był z pewnością patriotą, jednak nie zmienia to faktu, że był ZŁYM PREZYDENTEM. Pochowanie osoby, która doprowadziła do takiego rozdarcia społeczeństwa wśród Królów Polski to wręcz idiotyczna decyzja. Dziwi mnie, że podpisal się pod nią Kardynał Dziwisz.

 20. ~student

  całkowicie się zgadzam z autorem wypowiedzi. Prezydent pochowany może być z godnością wszędzie ale nie na Wawelu!!!

 21. ~alek

  czemu tu się dziwić.Jeżeli autor tego artykułu uważa, że Kaczyńscy nie są godni tego by spocząć na Wawelu dlatego, że ich poglądy były różne od jego poglądów to chyba jakieś nieporozumienie. I czy na pewno autor zna poglądy i czyny Lecha Kaczyńskiego, czy tylko o nich słyszał od jego przeciwników ( na pewno były to opinie „obiektywne”)

  • ~obserwator

   Wymień człowieku choć jeden taki czyn Prezydenta Kaczyńskiego , za który należy mu się pochówek na Wawelu ! Te największe jego czyny jakie znam , to blokada traktatu lizbońskiego , zawetowanie ustaw dot. służby zdrowia , rzucanie kłód pod nogi obecnemu rządowi , itp. A ty jekie jego zasługi przytoczysz ? Bardzom ciekaw . I za to ma być pochowany na Wawelu ? Ktoś chyba z nas sobie zakpił !!!

 22. ~belzebub

  Czy Dziwisz należy do rodziny kaczyńskich. Co myśli że może rządzić w Polsce tak jak w Watykanie? To kler dolewa oliwy do ognia i skłóca naród. Od kiedy to pogrzeby odprawiają katolicy w niedzielę.Chyba wszystkim już rozum zabrało. Nikomu nie wierzę i nie ufam pozakładali maski jak w teatrze i wyczekują wszyscy na ruch przeciwnika. Od kleru do polityków. A szlag by ich trafił.

 23. ~rbk

  Od 14 kwietnia do wczoraj wszystko przebiegało normalnie, z powagą i z pełnym szacunkiem dla tragicznie zmarłego prezydenta. W Polsce nie może to trwać długo. Nie szanujący proporcji i autorytarny klecha musiał to zepsuć, z oczywistą szkodą dla zmarłych naturalnie.

 24. ~Ashanti2211

  Dziwisz mnie zadziwia co za tekst???Mnie zadziwia nasz naród co komu do tego gdzie spocznie nasza para prezydencka??? Powinniśmy się w tej wielkiej tragedii zjednoczyć z rodzinami ofiar to także i nasz tragedia zginęli nasi rodacy a również ludzie tacy jak my wszyscy tak jak my mieli rodziny byli ojcami matkami wujkami ciotkami braćmi siostrami.A my co zamiast tego powstają kłótnie gdzie ma spocząć para prezydencka.W ogóle co to za zdania zakłócimy pogrzeb prezydenta nie pozwólmy mu spocząć na Wawelu. Gratuluje tym co rzucają takimi hasłami inteligencji i współczucia jak możecie tak mówić jakim prawem wtrącacie się do tego gdzie spocznie prezydent i jego małżonka? Zazdrość przez was przemawia? Niech spoczywają w spokoju wszystkie ofiary tej strasznej tragedii i niech nam wybaczą że zamiast się zjednoczyć polska szuka dziury w całym.

 25. ~sasanka

  Solidaryzuję sie z tym co napisałeś. Ta decyzja poróżni Polaków, temat ożyje zaraz po pogrzebie. Czy Kaczyński godzien królów i wieszczy polskich? Jakoś nie przypominam sobie aby ktokolwiek na Wawelu został pochowany z żoną, …bo była żoną nawet tą najlepszą…. Ta decyzja zmąciła moją żałobę. Żal mi elit intelektualnych, które zginęły, ale dziwna decyzja śmierdząca polityką i megalomanią odebrała mi ochotę na dalsze uczestniczenie w przekazach medialnych. Cieszę się że Wajda zaapelował o rozsądek.

 26. ~Ashanti2211

  Dziwisz mnie zadziwia co za tekst???Mnie zadziwia nasz naród co komu do tego gdzie spocznie nasza para prezydencka??? Powinniśmy się w tej wielkiej tragedii zjednoczyć z rodzinami ofiar to także i nasz tragedia zginęli nasi rodacy a również ludzie tacy jak my wszyscy tak jak my mieli rodziny byli ojcami matkami wujkami ciotkami braćmi siostrami.A my co zamiast tego powstają kłótnie gdzie ma spocząć para prezydencka.W ogóle co to za zdania zakłócimy pogrzeb prezydenta nie pozwólmy mu spocząć na Wawelu. Gratuluje tym co rzucają takimi hasłami inteligencji i współczucia jak możecie tak mówić jakim prawem wtrącacie się do tego gdzie spocznie prezydent i jego małżonka? Zazdrość przez was przemawia? Niech spoczywają w spokoju wszystkie ofiary tej strasznej tragedii i niech nam wybaczą że zamiast się zjednoczyć polska szuka dziury w całym.

  • ~obserwator

   Po raz kolejny ziściło się znane powiedzenie : daj palec , a za rękę chwycą ! Rżąd zajął stanowisko , że o miejscu pochówku zadecyduje rodzina ( brano tu zapewne pod uwagę , że Prezydent przed objęciem urzędu mieszkał w Sopocie więc może tam , że pochodził z Warszawy więc może na Powązkach albo w Archikatedrze , ale że wykorzystując tak ogólnikowo sformułowane stanowisko rządu – Jarosław Kaczyński pójdzie na całość i wybierze Wawel – tego w rządzie chyba nikt nie przewidzał ! Wawel dla Prezydenta Kaczyńskiego – to bezczelność , to profanacja tam spoczywających , to dowód wybujałych , a nigdy i niczym nieuzasadnionych ambicji Jarosława Kaczyńskiego , to wreszcie próba przekucia tej tragedii w sukces PIS-u w przyszłości . To podłe !

 27. ~Krakowianin

  Dlaczego ktoś jest bohaterem bo pilot zawinił lub dostał rozkaz ladowania żebu sie nie spóźnić….jestem przeciwny pogrzebowi na Wawelu

 28. ~kj

  Tak to decyzja polityczna i bardzo się dziwię, że Kardynał Dziwisz taką podjoł – to spowoduje kolejne niesnaski i walki kto tego nie rozumie popełnia wielki bład

 29. ~Halina

  a może, ponieważ dzisiaj królów nie mamy, nazwiemy to miejscem spoczynku władców, w tym dobrym znaczeniu, bo z królów-co dzisiaj jest bardziej grzecznościowym tytułem, to chyba jeszcze tylko KRÓLOWA ELŻBIETA została, ale ta nie chciałaby chyba na Wawelu leżeć; – i zastanów się oburzony blogowiczu i oddaj Bogu co boskie, Prezydentowi to co się jemu należy…

 30. ~Oliv

  Ja też dziwię się tym wpisom. Szczerze mówiąc to nie byłam za PiS a do rządów p.Kaczyńskiego też wiele mam zarzutów….Niniejszym jednak myślę,że jako głowa państwa powinien być pochowany na Wawelu a czy był godny? Nie nam oceniać.Zresztą każdy z pochowanych miał jakieś czarne sprawki na sumieniu…I gen.Piłsudski i inni….To wydarzenie z 10 kwietnia z całą pewnością wpisze się w karty historii i dopiero nasi potomkowie będą mogli to ocenić

 31. ~marek011

  Teraz nie ma królów w Polsce. Mamy XXI wiek. Prezydent to osoba najważniejsza i nie widzę przeszkód dlaczego na Wawelu miałby nie zostać pochowany. W dodatku zginął tragicznie, lecąc oddać hołd ofiarom w Katyniu.

 32. ~kert

  Jeszcze dwa tygodnie temu Prezydent Kaczyński z poparciem <20% przegrywał w wyborach nawet z pustym krzesłem. Tak a nie inaczej oceniali go Polacy. Oczywiście co do rozmiarów tragedii nie ma sie co sprzeczać, niemniej jednak w ocenie narodu źle pełnił swoje obowiązki. Polacy niestety łatwo popadają w przesadę od której bardzo blisko jest do farsy. Jak napisał autor bloga zamiast pojednania i wyciszenia mamy teraz kolejny podział i kłótnie. Niestety ja nie spodziewałem sie niczego innego - PIS zawsze generowało podziały i nawet tragiczna smierć 96 osób tego nie zmieni. Nie mam też złudzeń co do kampani wyborczej - nie będzie znaczaco inna niż poprzednie - napewno nie ze strony PIS

 33. ~UFO

  Dzień Dobry.Mnie też zdziwiła, ta wiadomość. Sądziłem, że pogrzeb odbędzie się na Powązkach. I pewnie wielu Polaków tak myślało. Podzielam, zdanie innych, że Wawel nie pasuje. Już nie będę powielał zdań przeciwników pochówku na Wawelu, ale tak sobie pomyślałem: Pan i Pani Kaczyńscy byli związani z Warszawą, Pan Lech był prezydentem miasta. Mieli wielu znajomych. Tu związane było ich życie. Nie orientuję się, czy córka i rodzina mieszkają w Warszawie. Ale przeważnie, gdy gdzieś mieszkamy pragniemy, by groby naszych bliskich były z nami blisko. Dlaczego Warszawa np. Powązki?. Ze względu na związek ŚP. Lecha i Marii Kaczyńskich z Warszawą, ze względu na odwiedzających cmentarz, ze względu na tragizm jak i sympatię, jak i przyjaciół kolegów, jak i starszą Panią, która chciałaby zapalić świeczkę któregoś dnia na ich grobie. A także na wzgląd tych ludzi, którzy teraz wiernie stoją na Placu Prezydenckim i modlą się. Nie będzie im dane ot tak wsiąść do autobusu i pojechać na Powązki, a zwłaszcza 1 listopada, gdy tłumnie Warszawiacy odwiedzają cmentarz. Czy Ci ludzie stojący przed Pałacem wsiądą do pociągu do Krakowa, by zapalić świeczkę?. Pewnie powstanie pomnik w Warszawie upamiętniający to tragiczne zdarzenie, ale czy to jest to samo co stanąć przy grobie?. Szanujmy zmarłych, ale pozwólmy żywym o nich pamiętać, nie tylko z okazji rocznicy tragicznej śmierci, ale w dniu codziennym, by starsza pani z Warszawy mogła spokojnie zapalić świeczkę.

 34. ~Karolina

  Zostawcie Wawel w spokoju prezyden na Powązki!

 35. ~północny

  Szczególny status i prestiż tego miejsca budowano setki lat. Teraz jedna bezmyślna decyzja rujnuje bezpowrotnie ten status i tworzy PRECEDENS. Kogo jeszcze z żyjących obecnie polityków zechcą wepchnąć na Wawel? Niektórzy aż przebierają nogami… Poza tym, kiedyż to o pochówku w tym miejscu zadecydowała uprzednio wyłącznie rodzina plus gospodarz archikatedry? Takiego przypadku nie było!

 36. ~Beata

  Nie mam zamiaru niczego ujmować panu Prezydentowi…Nie wypowiadam sie na temat jego człowieczeństwa bo osobiście Pana Prezydenta nie znałam.Jeśeli natomiast chodzi o prezydenturę..to niczym sie szczegółnym nie wyrózniała.nie zasługiwała na takie uhonorowanie jak pochówek na Wawelu.Przecież śmierć nie nobilituje człowieka,a tylko tragiczny wypadek skłonił kościół do wyrażenia zgody na pochowek na Wawelu.Jest to dośc niepowazna decyzja.Pochowajmy parę prezydencka na Powązkach z wszelkimi honorami….ale Wawel??? Po wielokroć NIE.

 37. ~Dominika z Warszawy

  Ludzie opamiętajcie się i uszanujcie podjętą już decyzję. Jak możecie mówić, że rodzina jest pazerna na honory?? Za tyle plugastwa, śmiania się z Prezydenta, głupich żartów na Jego temat należy mu się ten pochówek, ale głupcy tego nie zrozumieją. Myślicie że Piłsudski był całkowicie prawy w swych poczynaniach i nie można mu nic zarzucić??? Nie ma ludzi świętych. To media tak źle kreowali Kaczyńskiego, a dopiero teraz wychodzi jaka naprawdę była Para Prezydencka, bo wcześniej ludzie kłamali dla swoich korzyści. A dopiero przez ten protest wychodzi na jaw jak ludzie bardzo byli przejęci tą tragedią!!! Skandal, najpierw płaczą, a potem protestują. Lepiej się pomódlcie za nich i za samych siebie, a nie marnujecie czas i sami przez to dzielicie Polskę i Polaków, tylko zawsze trzeba na kogoś zrzucić winę i dlatego czepiacie się Dziwisza i rodziny prezydenckie. WSTYD i HAŃBA dla narodu polskiego!!!!!! Zejdźcie na ziemię bo królów już nie ma i nie będzie, a ciało i tak się rozłoży i nie ma znaczenia dla tych co odeszli gdzie będzie pochowane. Ważna jest dusza i to co się czuje!!!!

 38. ~magnolia

  Cieszy mnie Pana wypowiedz.Zgadzam sie z nia calkowicie.Pozdrawiam serdecznie .magnolia

 39. ~Kinga

  Krzysiu, nauczyciele historii beda to tlumaczyli tak jak mnie dziesiatki lat temu Katyn. Pozytywy? Oprocz promocji Krakowa? No pomysl prosze tylko przez chwile jaka mine bedzie mial prezydent Obama gdy zobaczy, ze Polacy nie chowaja swojego przydenta w baraku!!!! Ze nasza historia nie zaczela sie kilkadziesiat lat temu od wyrzniecia Indian! Tylko wieki, wieki temu! A czujesz co bedzie, gdy nam odpusci po wizycie na Wawelu wizy? Jak bedziesz oprowadzal wycieczki po Gorach Skalistych …etc., etc., etc…

 40. ~gosiak

  Nie wiem dlaczego,ale gdzieś z tyłu głowy .kołacze się myśl: „Rodzina czytaj Jarosław Kaczyński”. Jak do tej pory nigdzie nie znalazłam stanowiskoa córki Marty, czemu właściwie nie można się dziwić, bo ból w jakim jest pogrążona…Moim zdaniem to Ona powinna decydować…

 41. ~ada

  i tym sposobem Kościół społeczeństwo podzielił i stracił jeszcze wiecej w oczach swoich wiernych!!!

 42. ~Wan-chan

  Mnie rowniez zal czlowieka, tak jak zreszta tych wszystkich ofiar, ktore w tak tragiczny sposob zakonczyly zycie. Zgadzam sie z pania profesor Sroda, ze to chora ambicja p. Prezesa sprawila, ze wybrano tak niestosowne miejsce pochowku dla pary prezydenckiej. Na pewno ten pomysl by im sie nie spodobal. Wyglada jednak na to, ze nie mamy innego wyboru, jak przemilczec sprawe, zeby nie zadziwic swiata sporami nad trumnami. Ciekawe, czy pan J. liczac na wspolczucie spoleczenstwa, bedzie kandydowal na najwyzszy urzad w panstwie?

 43. ~Tego rodzaju wpisy

  rozdzierają serca tych którzy przeżywają żałobę. Można sobie wyobrazić co czuje Marta Kaczyńska czytając tego rodzaju wypowiedzi. Tylko jej współczuć. Autor tego wpisu jest zupełnie bez serca…Ale cóż i tacy ludzie są na tym świecie…

 44. ~doraj

  Całkowicie popieram. Decyzja kompletnie nieprzemyślana, na falach emocji komuś rozum odebrało. W dodatku jestem przekonana, że to wbrew woli Pary Prezydenckiej. Jak można było wyrywać tych ciepłych Ludzi z ich Warszawy (Warszawiacy będą mieli to za złe jak opadną emocje). Wawel jest miejscem trudno dostępnym, czyż nie Katedra Warszawska powinna stanowić miejsce spoczynku właściwe dla Prezydenta? Czy my zawsze musimy wszystko skomplikować?W tej sytuacji zabrakło w Krakowie osoby, która miałby siłę powiedzieć, że jest zły pomysł. Prezydent Lech Kaczyński stał się podwójną ofiarą swojego Brata. Żal mi okropnie tego Człowieka skazanego na chodzenie w „niewygodnych butach”.Boże uchroń przed ciągłością tego pasma nieszczęść. Myślę, że Polacy to zrozumieją.

  • ~Danaela

   Jestem warszawianką. Sądziłam, że Prezydent Kaczyński też czuł się warszawiakiem, choć za Jego prezydentury w Warszawie niewiele dobrego zrobiono. Widać było wyraźnie, że – droga memu sercu Warszawa – to tylko odskocznia do boju o prezydenturę całego kraju. Niemniej, we wszystkich relacjach medialnych eksponowano, jak bardzo prezydencka para związana była z Warszawą. Poczułam się bardzo niemile rozczarowana, że Ich pochówek odbędzie się w innym miejscu. Odnoszę wrażenie, że fałszywie Ich przedstawiono. Okazało się, że warszawska ziemia niegodna przyjąć takich znakomitości. Jeśli prawdą jest, że brat Prezydenta znał jego najskrytsze pragnienia i postąpił zgodnie z nimi, to może należy przestać mówić o skromnych ludziach, a zacząć mówić o megalomanii.Najlichszy skrawek warszawskiej ziemi jest dla mnie wart więcej, niż Wawel. To ziemia męczeńska. Wystarczy popatrzeć, jak wyglądała po wojnie. Dobrze wiedzieć, że Prezydent Kaczorowski (i Jego rodzina) uznali ją za wystarczająco dobre miejsce ostatniego spoczynku.

 45. ~+++ RODAK

  Panie Krzysztofie:( na marginesie )-a, jakie Pan masz ( -eś) zdanie o pochowaniu Cz.Miłosza na Wawelu ?- skoro na Wawelu to, czy ” przeciwnicy” tej decyzji to katolicy,chrześcijanie czy ….?- kto ( zlecił ) ” podgrzewanie ” atmosfery i „za…..e” CISZY NARODOWEJ ?

 46. ~Teresa z Radomska

  Nie chcę ująć szacunku dla tragicznie zmarłych Państwa Kaczyńskich, NIECH SPOCZNĄ GDZIEŚ W POKOJU ! Polskie przysłowie mówi: „daj kurze grzędę – ..jeszcze wyżej siędę!.” A może PiS ogłosi Pana Lecha Kaczyńskiego – królem Polski ?. W naszym kraju, jest wszystko możliwe! Tylko co będzie z bratem Jarosławem – też kiedyś umrze i …z kim będzie? samotrny, zapomniany? . Gdyby rodzina miała szcunek dla siebie, to tak jak biedni tego świata – miała swój grób rodzinny . Na Wawelu można tablicę złotą powiesić i oddać Państwu Kaczyńskim należyty hołd. A Prezydent Kaczorowski- tyle szcunku, tyle gadania i co z nim , też zginął tragicznie ???

 47. ~Majka

  Bardzo podobał mi się ten wpis, jasno określone stanowisko (z którym się całkowicie zgadzam) w sposób kulturalny i rozważny. Moim zdaniem samo bycie Prezydentem i śmierć w wypadku to za mało żeby być chowanym na Wawelu. Nagle okaże się że wszystkich patriotów, Prezydentów i zmarłych tragicznie będziemy tak wywyższać?

 48. ~miki

  …..komu zależało , żeby wrzucić granat do ogniska ?żeby poraz kolejny wyjsć na błaznów……..zgoda buduje , niezgoda rujnuje……. A dla kogo SMOCZA JAMA ??????

 49. ~Buba

  Bardzo delikatny wpis – ale dziękuję za niego.Te ostatnie kilka dni po targicznym wypadku, kiedy ucichły emocje i niechęć wielu do polityki braci Kaczyńskich, a ton wielu wypowiedzi byl łagodniejszy, oraz patrząc na ilośc opłakujacych Warszawiaków śmierc pary prezydenckiej nie mogę zrozumieć pomysłu pochowania zmarłych na Wawelu. Niech spoczywa tam gdzie go kochają.Pomysł kardynała ponownie rozjątrzył społeczeństwo. A przejaw megalomanii Jarosława Kaczyńskiego zdumiewa!!!Nikt nie mysli o rodzinach tragicznie zmarłych pozostałych ofiar katastrofy, tylko wynosi się na ołtarz ojczyzny parę prezydencką. A wszyscy inni zginęli, bo prezydent chciał zamanifestować swoją odrębność.

 50. ~miki

  …..komu zależało , żeby wrzucić granat do ogniska ?żeby poraz kolejny wyjść na błaznów……..zgoda buduje , niezgoda rujnuje……. A dla kogo SMOCZA JAMA ??????

 51. ~w-wa

  Krakowianie nie chcą Prezydenta, Warszawa smutna, bo nam Go zabierają. Ktoś z nas wszystkich nieźle zakpił…

 52. ~obserwator

  Pomijając kwestię tragicznej śmierci Prezydenta Kaczyńskiego ( bo przecież nie za to chowa się ludzi na Wawelu tylko za dorobek całego ich życia ) jeżeli człowiek z jego dorobkiem spocząć ma tam właśnie , to – zachowując właściwe proporcje – gdzie znajdziemy kiedyś miejsce dla ludzi miary Prezydenta Wałęsy – pozostają już chyba tylko groty Watykańskie ?! Ta decyzja jest bezdennie głupia – i na zawsze już cementuje podziały , które dotąd istniały . Zaś Kardynał Dziwisz właśnie pozbawił się tą decyzją resztek autorytetu jaki mu dotąd zapewniał Jan Paweł II .

 53. ~Beatrycze

  Mnie juz w tym kraju chyba nic nie zdziwi…Nawet ,to ,że wszyscy w tv sa jacys bladzi i nie umalowani ,ze co trochę słyszę,ze oprocz pary prezydenckiej na pokladzie samolotu byli tez zwykli ludzie…Przepraszam bardzo ,ale jaką miarą mierzy się niezwykłosc? Zajmowanym stanowiskiem?Bo tam kazdy byl niezwykly na tyle ,na ile moze byc niezwykly czlowiek w swym jestestwie. I tez gratuluję wyważonego wpisu ,bo we mnie też się krew burzy.Drogi Krzysztofie ,to nawet nie pachnie ,a cuchnie polityką (i nie nazwe jej-polityki -tak jak kiedyś uczynił to Pan Urban Jerzy,ale miał rację) I mam wrażenie ,że w tę całą sprawę palec swój umoczył Pan Jarosław.

 54. firmaprogres

  Jedynie KK jest zainteresowany podzialami w spoleczenstwie, a co za tym idzie osłabieniem władzy centralnej. Sa tu kolonistami i zrobia wszystko, zeby nie utracic kury, ktora znosi złote jaja. Zauwazcie – Dziwisz mowi co innego, jego rzecznik co innego, Zycinski co innego, Kurski przypomnial Borubara inny pseudo poseł mowi ze rosjanie mataczą – TO ON NAS DZIELA – dlatego jątrzą, jedynie partia rzadzaca zachowuje umiar – cale szczescie, ze jest taka.

  • ~TH

   Partia rządząca.. Jak to pięknie brzmi. Najchętniej wszystkim strzelilibyście w potylicę ale nie te czasy, TOWARZYSZU?

 55. ~Joanna

  Niestety Pan Prezydent potrafił skłócić nasz Naród. Za to nie ma miejsca na Wawelu !

 56. ~Zdegustowany

  Ładnie, bardzo (nawet za) delikatnie i łagodnie sformułowany tekst. W pełni podpisuję się pod jego treścią. Gratuluję naszym Włodarzom kolejnej skrajnej głupoty – potrafią zepsuć nastrój żałoby narodowej dzieląc przy tym społeczeństwo jednocześnie szargając symboliką narodową. Chyba należy to postrzegać w kategorii niebywałego talentu siania szeroko pojętej destrukcji.

 57. ~polak

  >

  size=3 face=”Times New Roman”>Prezydent Kaczyński z> małżonką na Wawelu. Obok Piłsudskiego! Trudno o bardziej> kontrowersyjną decyzję! Przecież to najlepszy sposób żeby> poróżnić społeczeństwo. Dzięki temu szybko możemy osiągnąć> stan wewnętrznej wojny. Wrócą obelgi i inwektywy,> podziały…

  class=MsoNormal>< ?xml:namespace prefix = o ns => „urn:schemas-microsoft-com:office:office” /> size=3 face=”Times New Roman”> 

  style=”MARGIN: 0cm 0cm 0pt” class=MsoNormal> face=”Times New Roman”>Wstrzymywałem się z tym> komentarzem, wczoraj wieczorem miałem jeszcze nadzieję, że> ktoś się opamięta. Niestety.

  New Roman”> 

  Roman”>Od początku, kiedy tylko o tym usłyszałem, stało> się dla mnie jasne, że fakt ten wzbudzi potężne emocje.> Oczywistym było, że przeciwnicy tragicznie zmarłego> prezydenta, którzy do tej pory przez szacunek, taktownie> milczeli, przestaną milczeć. No i dziś już to mamy.> Słucham radia. Ludzie przypominają kontrowersyjne –> mówiąc delikatnie – wypowiedzi i decyzje Lecha> Kaczyńskiego. Już bez ogródek. Mamy protesty w internecie,> protesty w Krakowie, wypowiedzi> intelektualistów…

  Roman”> 

  Roman”>Ktoś to sprowokował. Ktoś ponosi za to> odpowiedzialność. Kto? Gdzie narodził się ten pomysł?> Czuję tu niemiły zapach polityki.

  style=”MARGIN: 0cm 0cm 0pt” class=MsoNormal> size=3 face=”Times New Roman”> 

  style=”MARGIN: 0cm 0cm 0pt” class=MsoNormal> face=”Times New Roman”>Obawiam się, że apel kardynał> Dziwisza aby uszanować tę decyzję nie poskutkuje. Obawiam> się, że patetyczny ton telewizji nie zatuszuje wzburzonej> atmosfery. Znowu się poróżnimy. Moim zdaniem, to kolejna> stracona szansa.

  class=MsoNormal> 0pt” class=MsoNormal> class=MsoNormal> 0pt” class=MsoNormal> class=MsoNormal> 0pt” class=MsoNormal> 0cm 0pt” class=MsoNormal> 0pt” class=MsoNormal> size=3 face=”Times New Roman”> 

  style=”MARGIN: 0cm 0cm 0pt” class=MsoNormal> face=”Times New Roman”>Płaczę nad kolejną zmarnowana> szansą.

  class=MsoNormal> 0pt” class=MsoNormal> class=MsoNormal> 0pt” class=MsoNormal>

 58. ~karl

  Nie rozumiem w czym jest problem. Czy pochowani na Wawelu królowie, byli tego bardziej godni, niż prezydent?Wawel to nie jakieś święte miejsce przeznaczone dla świętych. Spoczywają tam głowy państwa, które często były gorszymi władcami, niż Kaczyński prezydentem.

  • ~obserwator

   To prawda , że Wawel to nie miejsce dla świętych – bo jest to miejsce dla największych Polaków ( duchem i ich dorobkiem życia ) . I niestety Prezydent Kaczyński na tle tych , którzy tam spoczywają jest bardzo przeciętną osobowością i niestety nie zasługuje by spocząć między nimi . Porównaj sobie : Jagiełło – za Grunwald, Sobieski – za Wiedeń , Piłsudski -za odzyskaną niepodległość (po 146 latach) i za bitwę warszawską , a Prezydent Kaczyński ? – za co? – chy ba za blokadę traktatu lizbońskiego – wspaniałe osiągnięcie !

 59. ~PETRO

  A w Niedzielę mieliśmy się spotkać z przyjaciółmi pod Bramą Floriańską w Krakowie. Oni przylecieli z Kanady a my mieliśmy dojechać na to spotkanie. Teraz już po ptakach. Nie ma szans na to spotkanie.

 60. ~Nemo

  Wypowiedź zawiera wiele trafnych uwag. Decyzja jest nieuzasadniona i pomniejsza rangę narodową Wawelu. To prywatna decyzja jednego księdza za namową polityków

 61. ~

  Polcay w kazdym momencie pokazuja jacy sa nawet w takim. Potrafimy się KŁÓCIĆ nawet w obliczu tak wielkiej katastrofy. Zgineli ludzie i to ważne osobistości, a wy się sprzeczacie czy prezydent L. Kaczyński zasłużył na pochowanie na Wawelu!! uważam, ze zasłużył, poświęcił sie Polsce. Szczerze mówiąc czy wszyscy krolowie ktorzy tam leza byli tacy nieskazitelni WĄTPIE BO NIE MA LUDZI IDELANYCH. bĄDŻCIE NA TYLE SUBTELNI I PZOWOLCE ZEBY TA DECYZJE PODJELI BLISCY KTORYCH NAJBARDZIEJ DOTKNEŁA TA TRAGEDIA!!

 62. ~MARIANO

  TAK , TO PRZWDA , TO SIĘ PRZERODZI W NIKOMU NIEPOTRZEBNĄ AWANTURĘ.

 63. ~rocznik 1956

  Dziękuję za ten tekst. Rozsądni ludzie w Polsce i na całym świecie odczytują właściwie decyzję władz kościelnych przy akceptacji prezesa PIS: po trupach (tu niestety w dosłownym tego słowa znaczeniu), za wszelką cenę … do władzy. Cześć pamięci wszystkich 96 ofiar.

 64. ~anonim

  Ludzie idzcie sie leczyc na GLOWE!!!! TEN KTO JEST PRZECIEKWO ABY PREZYDENT WRAZ Z MALZONKA SPOCZYWAL NA WAWELU

 65. ~zak

  Optymalnie – pochować w katedrze w Toruniu!

 66. ~Szymon

  Żeby dzielić, skłócić, zawsze trzeba dwóch stron, skoro większość, w tym opozycji politycznej wobec Prezydenta Kaczyńskiego zdołała zaakceptować ten wybór, to czemu mniejszość tak krzyczy „to już nie te czasy”, „bo to nie nasz Prezydent”… Jakie czasy? Mamy demokrację – demokracja zaś to rządy większości, a przede wszystkim demokratyczne, wolne wybory, które decydują i współgrają z literą Konstytucji danego Państwa. Może i to nie jest ideał systemowy, ale inne jak dotąd okazywały się znacznie gorsze. Wynika stąd jedno, Prezydent Kaczyński był legalnie wybranym Prezydentem III RP, kto twierdzi, że nie jego…, tym samym nie potrafi uszanować litery Konstytucji i zasad demokracji, tak tak, bo to żadna tajemnica, że w demokracji kandydaci na posłów, senatorów, samorządowców i Prezydenta, są wyznaczani przez różne opcje polityczne, różne więc światopoglądy, idee, wartości przewodnie. Lech Kaczyński był tak samo Prezydentem PiS jak Kwaśniewski SLD, a Wałęsa AWS, tyle fakty, reszta to wasze, subiektywne odczucia i to, co z nimi robicie. To oczywiste, że jeśli nie akceptowaliście wartości i ideałów, stylu polityki, czy nawet wyglądu Lecha Kaczyńskiego, to nie możecie oceniać go dobrze, czy to ma jednak świadczyć, albo decydować, gdzie mogą spocząć jego szczątki? Czy chcielibyście, by to przeciwnicy i wrogowie waszych najbliższych i was samych decydowali, czy i na jakim cmentarzu mogą spocząć wasze i np. waszych krewnych ciała? Wawel jest miejscem symbolicznym, ale mówi o całej historii Polski, o królach mniej i bardziej zasłużonych, o przywódcach, którzy wygrywali i przegrywali, ginęli w katastrofach, albo ze starości. Część królów pochowanych na Wawelu, to ludzie powołani do władzy w ramach nie feudalnej zależności i rodowej tradycji jak wszędzie w ówczesnym świecie, ale w wolnej elekcji, demokracji szlacheckiej… Ale czy leżą tam tylko królowie? Nie. Czy wszyscy którzy tam leżą ratowali kraj, a może niektórzy tylko o nim pięknie pisali, a inni musieli zeń uciekać po przegranych zrywach powstańczych? Czy to przeczy ich prawu do Wawelskich krypt? Ocena prezydentury należy do obiektywnych historyków, nie do mnie, który Kaczyńskiego lubiłem i ceniłem, ani do was, którzyś-cie go nie cenili. Przede wszystkim zaś, decyzję podejmuje Kościół Katolicki, właściciel Katedry na Wawelu. Skończę jak zacząłem – zdaniem tyleż trywialnym, co oczywistym – że do sporu i kłótni zawsze…, trzeba dwojga, dwóch stron, jeśli w imię swoich przekonań wywołacie niepokoje, to nie będzie to tylko wina tych, którzy postanowili o czymś, co was zdenerwowało.

 67. ~DziadekSadysta

  Jeden z największych narodowych symboli – Wawel, został POGWAŁCONY !!!

 68. ~alik

  Zacytuję:” Bardzo delikatny, wyważony wpis, ale jasno okreslajacy …krew się burzy”

 69. ~AnRAczyn

  Nie jestem już młody, od czterdziestu lat żonaty, dziadek dla czworga wnucząt. Podczas mojego życia widziałem i czułem, jak łamało się z dnia na dzień wiele mitów, autorytetów, jak spadały postaci z cokołów – rzeczywiście i w przenośni. Do wczoraj istniał jednak w mej świadomości bezsprzecznie pomnik chwały i dumy narodowej. Uczyłem się o NIM w szkole, oglądałem GO wiele razy z szacunkiem, dumą i zadumą , opowiadałem o NIM przyjaciołom za granicą a Oni chcieli GO oglądać. TO był (i nadal jest) WAWEL a na WAWELU miejsce szczególne – narodowa nekropolia, miejsce święte. Do wczoraj wiedziałem bardzo jasno, że WAWEL nie jest mój ani nikogo innego – wiedziałem, że JEST NASZ – POLAKÓW, NARODU i ma strażnika. Wiedziałem, że jest MIEJSCEM ŚWIĘTYM – nie tylko w znaczeniu sakralnym ale też państwowo-twórczym i narodowo-twórczym. No cóż pewnie się myliłem. Okazuje się, że jak się „chce” to można tam pochować rodzinę nie pytając o zdanie narodu, podejmując decyzję za naród a „strażnik bram” nie ma odwagi cywilnej wyważyć racji. Nie piszę tego dlatego, że nowy przybysz do tej nekropolii nie zasługuje na szacunek z racji urzędu jaki naród mu powierzył, nie zasługuje na wspomnienie godne jego właściwych dla kraju zasług czy wreszcie nie zasługuje na współczucie i żal z powodu okoliczności w jakich tragicznie zginął ON i INNI taką samą śmiercią wraz z NIM. Piszę tak dlatego, że od dziś wiem, iż to już nie naród wzywa do swojej świątyni swoich synów i swoje córki i jest mi z tego powodu bardzo żal. Piszę tak dlatego iż sądzę, że wszyscy, którzy podobnie jak ja myśleliśmy, znienacka utraciliśmy jakieś prawo, jakiś przywilej sądząc dotąd, że je mamy jako NARÓD.Andrzej Raczyński

 70. ~Ewa z Leszna

  Podpisuję się pod tym.

 71. ~NoNameKrowodrza

  Lech Kaczyński może i był patriotą i dobrym człowiekiem ale był też wielkim wrogiem Krakowa. Szkodził nam na potęgę! On i jego partia. A teraz mamy przełknąć wszystkie zniewagi i stracone szanse i przytulić go do swego Serca-Wawelu? Jeszcze na mieście wiszą hasła, żeby nie nadawać mu honorowego obywatelstwa. Kraków wrze!!! Nie jesteśmy już homo sovieticus, myślimy i żadne media ani Dziwisze nie wypiorą nam mózgów. To nie średniowiecze, kiedy decyzja kościoła była jedyną słuszną ani PRL ze swoją partią! Po to Kaczyński walczył o demokrację, żebyśmy mieli wolność słowa i myśli! I korzystajmy z tego przywileju!

 72. ~lech jarosław

  myślę że ptrząc na ten spór.to dobry czas dla murarzy. była taka budowla w berlinie jest w palestynie.no to podzielmy na pół na mądrych i głupich.pomyślcie trochę.tak demontuje się naród.są narody bezdomne.nie dołączajmy do nich.

 73. ~wacek

  Ta decyzja była zbyt pochopna.Nieżyjący już prezydent, nie uczynił nic, co równało by go z bohaterami naszego narodu. A jaka jest zasługa jego żony???W tej samej katastrofie zginęły jeszcze 94 osoby oni też zasłużyli na wyróżnienie! Wszyscy pamiętamy styl rządzenia byłego prezydenta, jego złośliwość, niepodpisywanie ważnych ustaw, awansów w wojsku, niewysyłanie nowych ambasadorów, czy wszyscy już o tym zapomnieli?

 74. ~Dorota

  Ja uwazam ze Prezydent zasluzyl na takie miejsce. Byl jednym z najlepszych Prezydentow Polski ktory walczyl o dobre interesy panstwa i nie sprzedawal majatku Polskiego za grosze:) I uszanuj decyzje Dziwisza poniewaz nie ma masowych protestow przeciwko tej koncepcji, a wiekszosc protestujacych to mlodzi ludzie ktorzy nie maja pojecia o polityce i chca zwrocic na siebie uwage mediow.

 75. ~pt

  Mam wrażenie, że ogromna większość decyzji Jarosława Kaczyńskiego jest skierowana na wzbudzanie emocji, tworzenie podziałów, walkę. On doskonale zdawał sobie sprawę z konsekwencji swojego wyboru. Z tego, że ludzie będą sobie skakali do gardeł, oskrażali o nienawiść, brak uczuć, zrozumienia itd. Konsekwencje tej sytuacji mogą być dalesze niż ktokolwiek przypuszcza. Jaki miał w tym interes?

 76. ~lech jarosław

  Ojczyzna! To nie stadion piłkarski…..

 77. ~Nihongi

  Może trochę uspokoiłoby stworzenie krypty prezydenckiej, w której mogli by być pochowani także inni Prezydenci np. Jaruzelski, Wałęsa, Kwaśniewski.

 78. ~Z. Duda

  Stanowcze nie dla Wawelu. O pochowaniu kogoś na Wawelu decyduje Naród, a nie rodzina. Milczałem ponieważ mam szacunek do Głowy Państwa ale w takiej sytuacji kończę żałobę. Nie życzę sobie wśród Królów Polskich polityka „meldujące wykonanie zadania”

 79. ~hm

  ojejejej, wielka mi rzecz, gdzie go pochowią.. istotne tak jakbyście mieszkali na tym Wawelu.większych problemów nie macie?

 80. ~Edi

  Podpisuję się obiema rękami pod tą opinią… Kogoś, a konkretnie brata Jarosława poniosła pycha, a Kościół to klepnął… Szkoda, że pierwszy grzech główny to pycha… Ech… I jak widać w majestacie śmierci uda się ugrać interes rodzinny. Nie mam nic do ś.p. Lecha Kaczyńskiego. Sama na niego głosowałam. Jednakże nie da się porównać Jego zasług z zasługami Wielkich na Wawelu… Nie rozumiem decyzji Dziwisza….

 81. ~Agata

  Może to dobrze, że dyskutujemy o sprawach narodowych, niezależnie czego dotyczą. Ja jednak jestem przeciwna chowaniu Prezydenta Kaczyńskiego i jego żony na Wawelu, uważam, że Powązki są dla nich odpowiednie. Kaczyński był prezydentem kontrowersyjnym, ale nie widzę jego wielkich zasług dla Polski. Czy pozostałych prezydentów też będziemy chować na Wawelu, czy muszą zginąć w wypadku??

 82. ~bk

  Kolego Kraków ma 750 000 mieszkańców – protrestowalo ok. 400 osób. Więcej ludzi w Krakowie odpowietrza się każej godziny, bo okolo 31 tysiecy. Co to był za protest, z ktorego robi się sensację.

 83. ~cama

  Uważam, że Wawel to bardzo dobre miejsce, bo cały swiat będzie zawsze pamiętał co się stało 70 lat temu, Fakty sprzed 70-ciu lat i obecne zawsze będą wzbudzały zainteresowanie,.konieczne będzie ich wyjaśnienie,

 84. ~ania z Łodzi

  Popieram i gratuluje ważenia słów, ja też jestem w szoku co to za pomysł czyżby to brat naszego Prezydenta wymyślił , kto by tego nie zaproponował chyba naród ma tu coś do powiedzenia, Prezydent wyleciał z Warszawy i tam powrócił i tam powinien spoczywać.Pokój ich duszom bo nasze zawsze chyba muszą być zmącone!!!

 85. ~kkkkkk

  kto to jes matys!!!!!!

 86. ~BS

  Słuchajcie wszyscy zwolennicy złożenia ciał pary prezydenckiej w kryptach na wawelu:Pan Bóg ukarał nas dostatecznie za to ze wybraliśmy Kaczyńskiego na prezydenta ale widać dość mial już jego władzy nad polskim narodem i przeciął to pasmo nie kończących się sporów i jątrzenia.Teraz hierarcha kościelny jątrzy swoją decyzją,chce doprowadzić do następnej fali waśni w polskich rodzinach.Panie Dziwisz, nie boi się Pan Boga?Opanujcie się wy wszyscy święci i pobożniejsi od Papierza, Wara wam od największych świętości narodu, wara wam od Wawelu. Dość!!!!!

 87. ~Ela

  Co to za różnica gdzie ,czy naprawdę jest to takie ważne …i na Boga oglądajcie tv bo to nie jest wcale wola rodziny gdzie to nie była ich inicjatywa.Sami sobie żle robimy i dzielimy się na grupy za i przeciw…..

 88. ~Justyna

  Dobry wpis:) a co do mojego zdania… uważam że para prezydencka zdecydowanie nie powinna być chowana na WAWELU!!! jakim prawem?!! Co takiego zrobili dla kraju? że zginęli w katastrofie… tak to bolesne;/ ale… co dalej? czy to ma się równać z poczynaniami Marszałka P. lub królów ? Moim zdaniem NIE! na świcie ginie mnóstwo ludzi, jest pełno podobnych katastrof jak ta.. i co każdy ma być chowany na Wawelu? żałosne… myślę że ludzie przesadzają bo na razie w Polsce panuje szok.

 89. ~hiker999

  Jest rzeczą oczywistą, że spiritus movens całego zjawiska to kard. Dziwisz, który niesłusznie i bez żadnego doświadczenia rezerwuje sobie prawo do dyspozycji „miejscami” na Wawelu. Tłumaczenia kardynała dowodzą, że jest bliżej Rabki niż Królewskiego Miasta Krakowa – ot i wszystko – nie wyobrażam sobie, aby Kaczyńscy z własnej inicjatywy poprosili o zgodę na pochówek na Wawelu – to sprawa Dziwisza – głupia jak jasny gwint!!! Po takiej propozycji każdy w Polsce zgodziłby się aby jego bliski spoczął w krypcie wawelskiej.Szkoda!!!

 90. ~Mirek

  Najbardziej mi żal Marty, córki p. Kaczyńskich, która w tym wszystkim musi się odnaleźć, a nie sądzę aby to była jej decyzja o pochowaniu rodziców na Wawelu.

 91. ~agatas

  Być może Dziwisza postawiono „pod ścianą” przez rozbuchaną manię wielkości brata prezydenta.

 92. ~życzliwy

  Piszę to jako kontr-PiS – owiec, ale decyzja podjęta to jedno, drugie pan Krzyś niech wraca do szkoły bo z taką wiedzą historyczną , nie można zabierać głosu.

 93. ~monia1

  Bardzo mądry wpis ! Niestety zgadzam się iż ta decyzja to już polityka – decyzji nie podjęli brat i córka tylko sztab PIS z Prezesem Jarosławem Kaczyńskim. Nie rozumiem tego ! Oddajmy szacunek Prezydentowi Kaczyńskiemu, ale to co się teraz dzieje ta przesadna gloryfikacja jest chora !

 94. ~Lussi

  Co do zasług prezydenta Kaczyńskiego nic mi nie wiadomo , aha chodzi o ciągłe niesnaski z rządem to się zgadza . Pochowanie na Wawelu jest kpiną ze społeczeństwa jeżeli chcą go chować tylko dlatego że był dobrym człowiekiem .

 95. ~jas

  Dobra decyzja Dziwisza ze na Wawelu ale obok Pilsudskiego Prezydent Kaczynski nie powinien lezec,dla nas Wielkopolan Pilsudski nie byl bohaterem kto zna historie wie dlaczego.W Poznaniu nie ma ulicy jego imienia i nie ma pomnika i mam nadzieję ze nigdy nie bedzie.Prezydent Kaczynski nie ma takiej rysy w życiorysie nie ma zadnej rysy.Jesli chodzi o Katyn to poprzez smierc w tym miejscu Prezydent stal sie symbolem tamtego wydarzenia,i zawsze juz nim bedzie.Caly swiat dowiedzial sie o tamtych zbrodniach poprzez nieszczesliwa katastrofe w ktorej zginal Prezydent podczas pelnienia sluzby.

 96. ~BS

  Tak naprawdę to szkoda mi tylko pilotów bo to oni położyli głowy w służbie ojczyzny,reszta zbijała tylko kapitał polityczny.

 97. ~Alina

  Polak to czlowiek wyjatkowy.Cokolwiek by sie nie stalo w Polsce ,kazdy musi sie wypowiedziec.I dla kazdego faktu, kazdy szuka przyczyny ,dlaczego ,po co ktos cos zrobil ,albo powiedzial ,kazdy Polak chce wsadzic swoje piec slow ,swoj patyk do ogniska ,albo dolac oliwy do ognia!!!Taka tez byla intencja Pana Panie Krzysztofie.No ,bo jak inaczej mozna rozumiec ta interwencje na blogu poswieconym podrozom.Ostatnie zdanie z pana wypowiedzi nie jest dla mnie zadnym zadowalajacym wytlumaczeniem!!!Choc nie lubie pisac , ale mam tez swoje zdanie i jestem Polka choc na obczyznie wiec zabieram glos ,bo jest mi wstyd.Ludzie ,Polacy ,przestancie,;przestancie sie klocic,bo to przechodzi ludzkie granice.Zginal czlowiek i jako czlowiek ma prawo do godnego pochowku,tam gdzie wybrala jego rodzina.Zginal Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej ,skoro na Wawelu chowano krolow ,czyli Glowy Panstwa i Przydenta Marszalka i generala co zginal pelniac wazna funkcje dla Ojczyzny to kazdy Prezydent obojetnie jakim Prezydentem byl,obojetnie czy byl lubiany czy nie ,poniewaz byl glowa panstwa jak krolowie dawniej i zginal pelniac obowiazki dla kraju jak gen. Sikorski ,jesli taka byla Jego wola i wola Jego Rodziny to moze byc pochowany na Wawelu.!!!I nie ma w tym jakiejkolwiek obrazy kogokolwiek!!!Czy Ci krolowie co tam leza i Ci znani wojskowi wstana z grobow i beda wyzywac ,ze im niewygodnie?Opamietajcie sie Polacy i pokazcie przed wszstkimi Obcymi Prezydentami ,ktorzy zjada w niedziele do Krakowa,ze jestescie narodem godnym,madrym ,a nie warcholstwem ,pierwszym zdolnym do klotni i manifestacji.Historia Naszego kraju nikogo nie nauczyla do czego to prowadzi.????????????Wiecej szacunku dla czlowieka,dla Panstwa i wszystkich co go reprezentuja ,nauczcie sie wreszcie szanowac innych i samych siebie!!!Alina

 98. ~justitia

  PRZESTANCIE!!!!Dalam Polakom 3 dni i nie pomylilam sie.Po 3 dniach znowu jestemy soba!Klotnia i spor-O Polsko!Przestancie i zamilczcie.Nie komentujcie!Mam juz dosc tego naszego polskiego, glupiego zrywu ktory trwa raptem pare dni.Jakze wtedy bardzo sie kochamy, wspolczujemy sobie, a potem? Wystarczy mala iskra i na nowo stajemy sie nieczuli.A panu,panie Krzysztofie gratuluje!Udalo sie panu nas znowu sklocic.Zamiast zamilczec,dal pan upust panskiemu niezadowoleniu.PAN PREZYDENT I JEGO ZONA ZOSTANA POCHOWANI NA WAWELU I NIECH PAN I WSZYSCY PRZYJMA TO DO WIADOMOSCI.prosze Was-uszanujmy pamiec zmarlych i nie klocmy sie juz.Pokazmy ze Polacy to narod madry i skonczmy z tym narodowa cecha-klotliwosci!!!!To barzdo brzydka cecha.Z punktu widzenia osoby mieszkajacej za granica musze Wam powiedziec ze POlacy sa wlasnie postrzegani jako narod bardzo klotliwy.Pokazmy ze tak nie jest,ze jestesmy inni.Pozdrawiam wszytkich Polakow!

 99. ~Andrzej z Krakowa

  Wawel powinien pozostac symbolem narodowym i pomnikiem historii ponad codziennym zgiełkiem! Zmarły tragicznie Prezydent, jest cząstką owego zgiełku, mimo strasznej śmeirci i mimo dobrych intencji, które miał bez wątpienia. Otwarto spór o Jego załsugi, lub porażki. Spór nad trumną, w atmosferze nerwowości wymuszonej terminami protokolarnymi. Nie posłuży to ani jemu, ani Wawelowi. Tracimy wszyscy. A niepokój, czy to aby nie pycha żyjących, pozostanie cieniem na pamięci Zmarłego…

 100. ~prawie moher

  Może nie każdy czuje rangę Wawelu dla polskości? Czy „patrioci” nie czują, że decyzja o pochowaniu L. Kaczyńskiego na Wawelu „bo był dobrym człowiekiem i kochał żonę” deprecjonuje Panteon Chwały Narodowej, który staje po prostu się Aleją Zasłużonych?

 101. ~honey

  bez przesady…

 102. ~Janka

  całkowicie zgadzam się z tym wpisem

 103. ~YARECK

  No i znów Liberum veto!!!!…sarmaci ..pieniacze.To przez takich jak Ty społeczeństwo się dzieli.Próbujecie wciaż sterować świadomością zwykłych(nie prostych)ludzi.Na szczęście oni są coraz mądrzejsi…..Co do miejsca pochówku proponuję rozpisać referendum….Aha czytając tę wypowiedż pomyślałem ,że to rzeczywiście opinia kogoś niegłupiego ale dałem się nabrać…prowokacja w celu reklamy tego bloga…upewniam się jak oglądam tzw.wizerunek obok;hollywoodzki uśmiech,włosy na żel sam sobie aparacikiem pstryk! zresztą nie chce mi się z Tobą gadać……

 104. ~Cracer

  Jestem zbulwersowana faktem pochowku na Wawelu (miejscu dla wybitnych, szczegolnych). Czyj chory pomysl ? Czemu to ma sluzyc?Jezeli jest to kontrowersyje na samym poczatku, to czekac tylko skandalu przy gosciach z zagranicy. Lubimy byc na swieczniku. Smutne ale prawdziwe.

 105. ~budda

  Poczekajmy pół roku może dłużej i zobaczymy jak to wygląda.Kaczyński na Wawelu, trudno powiedziec co sądzić moze nie warto.Ja nie sądze bo nie ja tutaj sądze. Nie bądzmy ofiarami stanowiska że trzeba być ,, jakimś,, i mieć zdanie i w nie wierzyć zawsze, to chyba głupie. Pochowajmy ich i nie róbmy smrodu nad zmarłymi. Byle jak, ale się zachowujmy

 106. ~moher

  jeszcze troche i wszyscy beda chcieli na wawelu spoczywac..Z drugiej strony dlaczego by nie wkoncu podobno „każdy jest rowny”

 107. ~dlilah

  decyzja podjęta wyłącznie w imię osiągnięcia określonego celu politycznego. Błąd który mam nadzieję zemści się w przyszłości.

 108. ~jan

  Decyzja podzieliła Polaków. A kto ją podjął? Jarosław Kaczyński.Niestety, spec od awantur,nawet teraz nie uszanował żałoby.Przecież naturalny byłby honorowy pochówek na Powązkach,zwłaszcza że grób będzie z żoną.Sam jestem zdecydowanie przeciwny.

  • ~jewka

   Zgadzam się z Tobą. Urodził się w Warszawie, rządził w Warszawie, dlaczego po śmierci został z niej wygnany przez brata? Stolicą Polski jest Warszawa i w niej jest miejsce dla Prezydentów Polski

 109. ~shock

  Większość osób krytykowało politykę Kaczyńskiego, ale gdy tylko okazało się, że zginął w katastrofie lotniczej w okolicach Katynia, ludziom włączyła się lampka i zaczęli doszukiwać się magicznej symboliki, jego śmierć powiązali z bohaterskim męczeństwem oficerów zamordowanych przed 70 laty i okrzyknęli bohaterem narodowym. Ci sami ludzie, którzy wcześniej śmiali się z niego, pod wpływem manipulacji medialnej zaczęli „nagle” dostrzegać, jakim był wspaniałym przywódcą i patriotą. Zbiorowe oświecenie niemalże. Irytuje mnie porównywanie śmierci prezydenta, jakby nie było, w nieszczęśliwym wypadku, do oficerów zamordowanych w Katyniu. Wtedy była wojna. Dziś okoliczności są zupełnie inne i myślę, że można było tego uniknąć!Choćby dlatego, że prezydent wpakował pół rządu do jednego samolotu, co za granicą raczej rzadko się zdarza, a może i wcale. Nie powinno tak być. Tak oto starym samolotem, z grupką najważniejszych osób w państwie poleciał do Rosji, planując lądowanie na wojskowym lotnisku, nie wyposażonym w udogodnienia umożliwiające bezpieczne lądowanie w trudnych warunkach. Mimo zaleceń kontrolerów lotu, by lecieli do Moskwy zdecydowali się lądować w Smoleńsku. Dlaczego? Jakby tego było mało, samolot podobno nie był ubezpieczony.Jestem też ciekawa, czy gdyby samolot prezydencki rozbił się gdzie indziej… nie koło Katynia, ale np. w Stanach… to czy ludzie też dorabiali by do tego wypadku ideologię? Widzieliby w nim pewien mistycyzm i chcieli zaraz chować prezydenta na Wawelu? Bo mnie się wydaje, że gdyby delegacja rozbiła się w takich Stanach, to znalazłoby się sporo osób, które większą uwagę zwróciłyby na niedopatrzenia których można było uniknąć, wyciągając wnioski na przyszłość, zamiast doszukiwać się tajemniczej ręki przeznaczenia (co oczywiście wcale nie oznacza, że nie uznano by wypadku za tragedię). Myślę też, że wypadek ten nie wpłynąłby na tak ogromną zmianę wizerunku prezydenta.Wawel to moim zdaniem przesada. To tak jakby jedyną zasługą prezydenta, którego nikt nie lubił było to, że jeszcze w czasie kadencji rozbił się w Katyniu i to daje mu prawo do bycia bohaterem. A tablica upamiętniająca śmierć oficerów… to już totalne pomieszanie z poplątaniem!

 110. ~szok

  Zgadzam się zupełnie z treścią na blogu Pana Krzysztofa.A Dziwisza to chyba poniosło!!!Może on sobie juz zaklepał jeszcze miejsce na Wawelu.Az dziw,że tyle lat był u boku Papieża Jana Pawła.hm

 111. ~dlop

  Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości. Świetny wpis.

 112. ~raf35

  łudzę się, że jeszcze nie wszystko stracone, ale atmosfera żałoby została mocno zaburzona. Zgadzam się z ta wypowiedzią i pozdrawiam.PS Jak rzadko dzisiaj też aktywnie wypowiadam się na forach, bo mnie ta sprawa i forma w jakiej podjęto decyzje mocno poruszyła.

 113. Jestem zbulwersowana faktem pochowku na Wawelu (miejscu dla wybitnych, szczegolnych). Czyj chory pomysl ? Czemu to ma sluzyc?Jezeli jest to kontrowersyje na samym poczatku, to czekac tylko skandalu przy gosciach z zagranicy. Lubimy byc na swieczniku. Smutne ale prawdziwe.

 114. ~stanisław

  Nie zasługuje na pochowanie na Wawelu. To p.Kaczyński jest winien ICH śmierci.Jego mania wielkości doprowadziła do dublowania uroczystości i w konsekwencjio do śmierciprawie stu osób.

 115. ~gustavo

  Kardynale co się dziwiszDzielisz społeczeństwo wraz z Jarosławem,a była wielka szansa na pojednanie,on zawsze to robił,ale Ty?Ojciec Święty nie byłby z tego zadowolony.Opamiętaj się

 116. ~Jon Polock

  Krzysiu , jesteś debilem !

 117. ~MARTA

  TEN ICH POCHÓWEK NA WAWELU TO JAKAS PARANOJA!ROBIĄ Z NIEGO BOHATERA A TYM CZASEM MOIM ZDANIEM KACZYŃSKI WYPEŁNIAŁ TYLKO SWOJE OBOWIĄZKI PREZYDENCKIE.NIE UWAŻAM,ZE PATRIOTYZM,KWALIFIKUJE DO POCHÓWKU TUŻ OBOK KRÓLÓW…..SZANOWAŁAM GO TYLKO ZE WZGLĘDU NA TO IŻ BYŁ CZŁOWIEKIEM DLA MNIE PREZYDENTEM BYŁ KIEPSKIM,NIE REPREZENTATYWNYM,NIE UMIEJĄCYM SIE WYSŁOWIĆ.NA MARGINESIE-WSTYDEM JEST ,ZE GŁOWA PAŃSTWA,ORAZ WIĘKSZOSC POSŁÓW NIE POSŁUGUJE SIE JEZYKIEM ANGIELSKIM….PO ZA TYM MYSLĄC ICH TOKIEM ROZUMOWANIA,KAZDY,,POLEGŁY”W TAMTYM SAMOLOCIE ZASŁUGUJE NA MIANO BOHATERA I GODNY POCHÓWEK,KTÓRY NIE KONIECZNIE MUSI BYC W KRAKOWIE…..

 118. ~Delilah

  Czyja to decyzja już wiadomo… Pan Komorowski odcina się od niej i ogłasza, że należała ona wyłącznie do Kardynała Dziwisza i rodziny.Ciekawa jestem, czy ktoś to konsultował z panią Martą .Biedna ta córka -jak często będzie mogła być na grobie swoich rodziców…

 119. ~Izabela

  Panie Krzysztofie, zupełnie się zgadzam z Pańskim zdaniem. Nauczam między innymi historii i już dziś nie wiem jak mam traktować tę sytuację. Obawiam sie również, że ta decyzja stworzy precedens. Z drugiej strony wiadomo, że to historia oceni dzisiejsze zdania, a prezydenci nie co dzień tragicznie giną.

 120. ~bza

  masz zupełna racje, jak mozna czlowieka ktory byl tylko prezydentem i to dosc marnym mozna w takim miejscu pochowac, klechy znowu wydra panstwowa kase na naszego prezydenta ktory zostal bohaterem narodowym bo zginal tragicznie!

 121. ~Łukasz

  Denerwuje mnie to, że Lech Kaczyński stał się nagle bohaterem narodowym. Dla Polski ten człowiek właściwie będąc prezydentem nie zrobił nic! Na Wawel on nie zasłużył. Jeśli on na Wawelu to czemu nie Ryszard Kaczorowski, a potem Jaruzelski, Wałęsa, Kwaśniewski.

 122. ~Mariusz B

  Polski Kościół-chyba jedyny komentarz jaki można dać w tej sprawie. Mam nadzieje że podupadnie jego autorytet i może niektóre babcie przejrzą na oczy. Po prostu hańbiąca decyzja dla wielkich Polskich królów. Oby się w grobie nie przewrócili. Najpierw się wszyscy naśmiewali ze śp. Lecha Kaczyńskiego a teraz wychwalają jako olbrzymiego patriotę i bohatera. Bohatera czego zapytam się? Bohaterska śmierć? Bohaterska śmierć to jakby mnie tata uratował przed pędzącym samochodem by mnie ocalić i poświęcić życie. Niedługo księża wyniosą Kaczyńskiego na ołtarz i szybciej ogłoszą świętym niż Jana Pawła II.

 123. ~Łukasz

  Ten Wawel to jest czysta polityka! Obrzydliwa polityka PIS-u. Zerują na tragedii!!! To smutne….

 124. ~himka

  oj Dziwisz nas Dziwisz

 125. ~Mona

  Wreszcie tekst, pod którym podpisuję się obiema rękami. Nie mogę zrozumieć tej decyzji i nie ma nic do rzeczy mój szacunek dla Pana Prezydenta. No nie pasuje mi do Wawelu i tyle. On sam wolałby na pewno zostac w Warszawie. W stolicy nie ma odpowiedniego miejsca dla prezydenta RP??????

 126. ~naku1

  Ha, ha,ha – pokazał Rządowi i narodowi kto w tym CIEMNOGRODZIE rządzi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 127. ~JA

  Na naukę historii I JEJ ANALIZĘ nigdy nie jest za późno. Ale i tak nie wierzę, że niektórzy tutaj zadadzą sobie trud aby to zrobić i dalej bedą TRUĆ .BYŁ PREZYDENTEM – WYSTARCZY ? Ktoś GO wybrał i na pewno nie Moskwa.Pzdr

 128. ~ANGRYYYY

  POCHÓWEK NA WAWELU …. WSTYD !!!!

 129. ~rozsądna

  Apeluję do waszego rozsądku zamieszczając link do petycji przeciwko pochówkowi prezydenta Kaczyńskiego na Waweluhttp://www.petycje.pl/petycja/5181/przeciwko_pochowaniu_tragicznie_zmarlego_lecha_kaczynskiego_na_wawelu.htmlNie dajmy się zwariować! Prześlijcie dalej nie dopuśćmy do tego.

 130. ~keszel

  Do wszystkich zwolenników pochówku na Wawelu: znaj proporciumMocium Panie!

 131. ~heliena

  pytacie kim był Pan Prezydent, żeby go chować na Wawelu?A kim Wy jesteście żeby się uważać za ostatnie wyrocznie w tej sprawie?innych posądzacie o własne przywary…

 132. ~karolinatara

  Zgadzam się z tym bardzo dobrze napisanym komentarzem Pana Krzysztofa. Ksiądz Dziwisz chyba ostatnio nie zaglądał do słownika i nie wie co znaczy określenie śmierć bohaterska. Uważam, że są to za duże słowa skierowane w kiedunku tej wielkiej tragedii. Przecież to była śmierć bardzo tragiczna a nie bohaterska. Nie podoba mi się to jak media teraz próbują zrobić ze św. pamięci Prezydenta „świętego”. Nie popieram pomysłu pochowania Prezydenta na Wawelu. Owszem był on głową państwa, również szkoda żony Marii ale Wawel nie jest miejscem dla nich. Jest przecież tyle innych miejsc gdzie można pochować ich równie godnie jak na Wawelu. Dlaczego nikt nie myśli o ich córce Marcie?! Kiedy ta biedna istota będzie chciała odwiedzić grób zmarłych rodziców będzie musiała specjalnie jeździć do Krakowa. Nie chce mi się w to wierzyć, że ona się na to zgodziła. Ktoś dobrze namieszał w tej sprawie i raczej już prawdy się nie dowiemy czyj to był taki „genialny” pomysł. Z wyrazami szacunku

 133. ~Albert

  Jaka jest różnica gdzie zostanie pochowany? Ale i tak ludzie z tego potrafią zrobić konflikt, katastrofa podobno Polaków połączyła, a miejsce pochówku już dzieli, człowiek nie jest wstanie rządzić nad drugim człowiekiem – żaden

 134. ~keszel

  Do wszystkich zwolenników pochówku na Wawelu: znaj proporciumMocium Panie!

 135. ~Stan1965

  Nie rozumiem tego oburzenie. Ja osobiście uważam ze dobrze się stało ,że będzie Prezydent Kaczyński w towarzystwie Marszałka.W końcu twórca Przewrotu Majowego i Berezy Kartuskiej zasługuje na jego towarzystwo i wzajemnie.

 136. ~:)

  Trafny komentarz. Parafrazując znany skecz kabaretu „Neonówka”: To się zdziwisz, Dziwisz…

 137. ~krytyka 13

  A, może przeciwników p.Kaczyńskiego i jego tragicznie zmarłego brata śp. Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego -kole w oczy , że będzie to pogrzeb iście królewski- i za 300 lat, jak będzie istniał świat ludzie przyjdą na Wawel aby zobaczyć grób pary prezydenckiej.

 138. ~KRUSA

  Panie Redaktorze,Troche przesadzasz a pozatym przesadzacie w Krakowie tez. Dajcie spokoj to nie jest czas aby konflikty robic. Zlaczmy sie w zalobie. A takze pomyslcie ze caly Swiat sie na nas paczy. POLSKA jest katolickim krajem, a nie krajem ktory robic ma problem ze o mi sie nie podoba ze tu sa pochowani WSTYD za was. WSTYD!!!!

 139. ~zły

  ostry wpis oni nie są godni aby spocząć na Wawelu

 140. ~KOALA

  Witam Wszystkich! Osobiście uważam że, wszyscy ci którzy zginęli w sobotniej katastrofie powinni być pochowani w swoich miastach rodzinnych, byli to przecież normalni, zwykli ludzie, posiadający jedynie predyspozycje do ,rządzenia państwem, wynikające z wykształcenia i drogi kariery, którą akurat sobie wybrali czyli generalnie każdy z Nas mógł być w samolocie-do tego zmierzam. Jak najbardziej szanuję te osoby i ich stanowiska-żeby nie było, jednak nie oszukujmy się nie ma tu Mickiewicza czy Piłsudzkiego XXI wieku, naszych czasów. otoczka tragedii natomiast, jak najbardziej polska: całość rozdmuchana do maximum! wszystko pomieszane z obchodami mordu w Katyniu, wyświetlaniem filmu , Katyń,, przyspieszonymi wyborami prezdydenckimi, pochówkiem zamiast ciszy i spokoju poszukiwanie kolejnych atrakcji:))-aż się słabo robi, wsoółczuję jedynie rodzinom i bliskim zmarłych- nikomu więcej, pozdrawiamP.S. najlepsze i tak dopiero się zacznie jak znam życie i nasz kraj, poczekajmy tylko do końca uroczystości pogrzebowych…

 141. ~sierota

  Słuszne stwierdzenie, szanuję Głowę Państwa, ale spoczynek na Wawelu to dla Córki wielka niedogodność. Sama straciłam rodziców i wiem, że nie ma nic lepszego niż pójść na grób i zapalić znicz w ciszy i zadumie. Czy ten co wpadł na ten pomysł, pomyślał o Córce i najbliższych? Po pierwsze, żeby zapalić ten znicz musi pojechać do Krakowa, po drugie zawsze będą gapie i reporterzy- jak tu zapłakać jak się w ciszy i skupieniu pomodlić? Biedna Córka , najbardziej mi Jej żal, nikt o tym nie pomyślał, wszyscy tylko politycznie podchodzą do tematu, a może by tak pochować Rodziców w miejscu do którego Dziecko będzie mogło pójść w spokoju i ciszy.

 142. ~marcin

  MASZ RACJE!KACZYŃSKI NIE ZASŁUGUJE!

 143. ~sierota

  Słuszne stwierdzenie, szanuję Głowę Państwa, ale spoczynek na Wawelu to dla Córki wielka niedogodność. Sama straciłam rodziców i wiem, że nie ma nic lepszego niż pójść na grób i zapalić znicz w ciszy i zadumie. Czy ten co wpadł na ten pomysł, pomyślał o Córce i najbliższych? Po pierwsze, żeby zapalić ten znicz musi pojechać do Krakowa, po drugie zawsze będą gapie i reporterzy- jak tu zapłakać jak się w ciszy i skupieniu pomodlić? Biedna Córka , najbardziej mi Jej żal, nikt o tym nie pomyślał, wszyscy tylko politycznie podchodzą do tematu, a może by tak pochować Rodziców w miejscu do którego Dziecko będzie mogło pójść w spokoju i ciszy.

 144. ~loslau

  Polacy to jednak, chamstwo prostatcwo i prymitywny narod.Przykro mi bardzo pisac o tym ,bo jestem tez polakiem.Ale jestem takim jak byl Pan Prezydent Kaczynski…………Patriota!

 145. ~aaa

  Jarek to szczwany lis.Dzięki tej decyzji na grzbietach beretów stających w obronie tej decyzji wiedzie triumfalnie do Pałacu Prezydenckiego !!!!

 146. ~Kasia

  W pełni się zgadazam z tym artykułem, poza tym uważam że Wawel to nasze wspólne dobro narodowe, część naszej historii i nie mogę tego pojąć dlaczego dziwisz i reszta mają nim dysponować jak swoją własnością. Zaczyna mnie już irytować ta cała żałoba narodowa, przed śmiercią Kaczyński był krytykowany, wyśmiewany nawet przez media, a teraz nagle robią z niego wielkiego bohatera, tylko dlatego że umarł w wypadku. Polacy są takimi hipokrytami, że aż brak mi słów.

 147. ~joanna krakow

  Zgadzam sie z Panem calkowicie. Czuje wewnetrzny sprzeciw przeciwko szantazowi moralnemu jaki mi zafundowano pomyslem miejsca pochowku. Dlatego pojde dzis pod Kurie prostestowac, przy moim calym szacunku do Prezydenta – ale jako do Czlowieka, nie do polityka.

 148. ~Oczywiste NIE!

  Adam Mickiewicz nie został pochowany bo miał ” zbyt małe zasługi” a Kaczyński będzie bo… zginął w katastrofie. Rozumiem że chcą mu oddać hołd, ale to przesada.

 149. ~anna16

  Klasyka.Jesteśmy zdolni do okazywania współczucia,ale do pewnych granic.Nic wielkiego nie zrobił?Może powinien zaatakować jakieś sąsiadujące z nami państwo,a potem obwiesić się orderami…Ten człowiek całe życie walczył o demokrację.Dla nas,dla naszych dzieci.Miał odwagę żądać sprawiedliwości dla wszystkich ofiar totalitaryzmu komunistycznego,a Wy macie czelność pytać, co takiego szczególnego zrobił?Nie wiem czy Państwo Kaczyńscy zasługują na Wawel,ale my jako naród na pewno nie zasługiwaliśmy na takiego Prezydenta.Jeśli ktokolwiek miał nadzieję,że ta tragedia nas czegoś nauczy,to był wielkim marzycielem.

 150. ~Patriota

  Jestem przerażony ty co się tutaj wipisuje , kogo wy porównujeciekażdy z ludzi którzy spoczywają na Wawelu są inni każdy żył wswoim czasie , spoczywają tam ludzie których nie znacie wcalei ludzie którym Polska zwadzięcza bardzo wiele.Prezydent Kaczyński zrobił bardzo dużo w sowim czasie , atakowanyprzez wszystkich , podobnie jak teraz przez Was , uhonorował wieluwspaniałych ludzi , był Wielkim Patriotą który zawsze stał na strażyinetresów obwywateli Swojego Kraju , do końca niezłomny obrońca prawdy o Katyniu , Twórca Solidarności , Jeden z Niewielu którzytworzyli Rzeczpospolitą od roku 1989 , Tragicznie zginąłpełniąc obowiązki Prezydenta Mojej Rzeczypospolitej. Jak macie czelność twierdzic że nie zrobił. Wstydzę się za Kraków i modlę się o Wieczny Spokój Dla Mojego Pezydenta. zrobił dla Naszego Kraju. Wstydzę się za Kraków

  • ~KOALA

   Oczywiście, każdy z ,mieszkańców, Wawelu zrobił coś ważnego w swoich czasach i wtedy dlatego zostali tam pochowani a teraz sa całkiem inne czasy i wiele osób teraz także powinno być na Wawelu-odróżnia je jedynie sposób śmierci

 151. ~kris

  W pełni popieram autora tego blogu .Tylko najlepsi piszą prawdę tj.takżeANDRZEJ WAJDA to są odważni i Wielcy ludzie.

 152. ~greet

  decyzja wyszła ze strony kościelnej. To straszne że Pan Dziwisz i kościół uzurpują sobie prawo do tego żeby decydować kto ma spocząć na Wawelu.

 153. ~wredotek

  Drogi Panie,Jak się o czymś pisze, to warto mieć trochę wiadomości na ten temat.Kardynał Dziwisz jest gospodarzem tego miejsca. Bez jego zgody nie ma mowy o pochówku. Jeśli on nie widzi nic niestosownego w tym, żeby — Prezydent Najjaśniejszej spoczął w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, to zupełnie nie rozumiem, co panu daje moralne prawo do oburzania się. Ostatecznie to on jest gospodarzem i jego autorytet jest większy niż pana czy innych oburzonych;.— Nie bardzo widzę, w jaki sposób mógłby Jarosław Kaczyński (bo to sugeruje większość oburzonych) wymusić na Dziwiszu taką decyzję wbrew jego woli.— W krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów złożono prochy tych co polegli w Katyniu. Prezydent zginął lecąc do Katynia, na tej ziemi. Zawsze walczył o pamięć Katynia. I nie tylko. Walczył o pamięć historyczną, o patriotyzm. Dziś Piłsudski nie wkraczałby z Pierwszą Kadrową, ani nie dowodziłby zwycięską kontrofensywą, ale kreowałby poczucie patriotyzmu, pamięci o wielkich wydarzeniach z naszej historii, Robiłby to samo co robił prezydent Kaczyński i byłby prawdopodobnie równie znienawidzony przez postępowe autorytety,Wszystko to sprawia, że Wawel, jako miejsce pochówku Prezydenta RP jest jak najbardziej na miejscu.

  • ~ORh-

   Moralne prawo do wypowiadania się (nie widzę tutaj ani cienia oburzenia) daje panu Matysowi fakt, że nie żyjemy w Chinach, tylko w wolnym kraju. O wolnośc słowa, czyli między innymi mozliwość wypowiadania się w sposób jaki uczynił to pan Matys walczył również nasz Prezydent Lech Kaczyński. Natomiast fakt, że Kardynał Dziwisz jest opiekunem Wawelu nie oznacza, że jest jego właścicielem. Wawel jest dobrem narodowym, naszym wspólnym dziedzictwem a w demokratycznym kraju osoby u władzy wypełniają wolę społeczeństwa nie na odwrót drogi Panie.

 154. ~ARh-+

  Mnie kardynał Dziwisz nie zadziwia, ani Pan Gowin. Nie zadziwia mnie też zadziwienie Pana Matysa i wysoki poziom jego niepokoju. Współczuję mu. I współczuję tym pełnym emocji ludziom, o których mówi, którzy musieli się powstrzymać z szacunku, a teraz już nie muszą. Dla których własna niechęć wobec zmarłego okazuje się najważniejsza, ale nie mają odwagi, by to przyznać. Odwołują się więc do niby racjonalnych argumentów, by uzasadnić swoje uczucia i umocnić się w nich. To raczej bez znaczenia, czy idzie o Wawel, bo przecież nie o Wawel chodzi.ARh-+

  • ~KOALA

   A to ciekawe, wyobrażmy sobie sytuację za 50 lat powiedzmy, Piłsudzki czy Mickiewicz nadal będą uczestniczyc w naszym życiu, tak jak do tej pory natomist o Kaczyńskich będzie tylko marna wzmianka

 155. ~adolf

  Wawel to nie smietnik zeby tam kazde wzucac

 156. ~Beata

  NA ŚMIERĆ PREZYDENTA KACZYŃSKIEGO Prawdę mając na ustach, a kłamstwo w kieszeni,będąc zgodni ze stadem, z rozumem w konflikcie,dzisiaj lekko pobledli i trochę stropieni,jeśli chcecie coś zrobić, to przynajmniej milczcie! Nie potrzeba łez waszych , komplementów spóźnionychWaszej czerni, powagi, szkoda słów, nie ma co,dzisiaj chcemy zapomnieć wszystkie wasze andronywasze żarty i kpiny, wylewane przez szkło. Bo pamięta poeta, zapamięta też naródwasze jady sączone, bez ustanku dzien w dzień.Bez szacunku dla funkcji, dla symbolu, sztandaru…Karlejecie pętaki, rośnie zaś Jego cień! Od Okęcia przez centrum, tętnicami Warszawy.Alejami, Miodową i Krakowskim Przedmieściemjedzie kondukt żałobny, taki skromny choć krwawy.A kraj czuje – prezydent znowu jest w swoim mieście Jego wielkość doceni lud w mądrości zbiorowej.Nie potrzeba milczenia mącić fałszu mdłą nutąNa kolana łajdaki, sypać popiół na głowęDziś możecie Go uczcić tylko wstydu minutą! Marcin Wolski

 157. ~Marcin

  Wielki szacunek dla Pana za tą wypowiedź, sam bym tego lepiej nie ujął. Dziekuję.

 158. ~ania

  Prosze wysłac ten jakze trafny komentarz kardynałowi.Ja już nie chcę rozmawiac z kosciołem. To zacofany swiat, to brak zrozumienia dla ludzi, to za sprawa takze koscioła zmarnowana szansa.Bardzo dziekuje za te słowa.

  • ~Kasia

   to tak jest już od niepamiętnych czasów, że klechy wszędzie wtykają swój nos i tylko sieją zamęt i niezgodę wśród ludzi!

 159. ~miki

  Moim skromnym zdaniem całe to zamieszanie wymyślił starszy bliźniak. On za nic ma zgodę w narodzie, liczy się tylko jego ukochane dziecko PiS.

 160. ~gosc

  Wy nawet po śmierci nie dacie mu spokoju?? Pojechał tam nie jak zwykly Lech Kaczyński tylko jako prezydent i delegat naszego karju i w naszym imieniu!!A skoro tak to zginal na sluzbie wiec i po bohatersku!!Naszczescie sa ludzie madrzejsci jak np ks krd Dziwisz ktry wie co jest na miejscu a co nie!!

  • ~janusz

   Moze mi wytlumaczysz, czym sobie S.P. prezydent zasluzyl na pochowek na wawelu? jedynym powodem jest to, ze zginal w katastrofie lotniczej. – czy aby to czyni go takim wielebnym ?????????zeby tylko inni sie nie polakomili…….istne klerem zawladniete pansto – az przyko pisac takie zeczy, bo przeciez bylo nie bylo to 96 tragedi rodzinnych.jesli stanie sie prawda, ze to na rozkaz prezydenta podjeta zostala ponowna proba ladowania – to bedzie dalej bohaterem ??…. – i co powiedza rodziny pozostalych ofiar katastrofy!!!

 161. ~M

  Drogi krakusie! i wszyscy pozostali przeciwnicy pochówku prezydenta w Krakowie! Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę z tego, że Józef Piłsudski za życia wzbudzał nie mniejsze kontrowersje niż Lech Kaczyński w naszych czasach. Na wiele lat poglądy na jego temat podzieliły społeczeństwo polskie na dwa obozy. Mimo wszystko dziś jest ceniony prawie przez wszystich. Osobiście dostrzegam wiele podobieństw pomiędzy tymi dwoma przywódcami. Najważniejsze z nich to sprawowanie władzy silną ręką, co właśnie budziło zarówno w rządach Lecha Kaczyńskiego jak i Pilsudskiego najwięcej sprzeciwów. Nie można jednakże żadnemu z nich odmówić olbrzymiego patriotyzmu i wieloletniej pracy dla dobra ojczyzny. A metody ich rządów wynikały wlaśnie z przeświadczenia, iż w ten sposób wprowadzą najlepsze dla państwa rozwiązania. Mi osobiści podobała się postawa tragicznie zmarłego prezydenta, który walczył o równorzędną pozycję dla Polski w świecie, w przeciwieństwie do swoich dwóch poprzedników. Uważam, że najwięksi patrioci mają prawo spocząć na Wawelu, w tym Kaczyński. Chciałam także podkreślić, że Lech Kaczyński jest pierwszym zmarłym prezydentem wolnej Polski ( w sensie po 1989 r.) skąd wiecie, że np. Rodziny Lecha Walęsy, dodatkowo noblisty czy Aleksandra Kwaśniewskiego, który wprowadził Polskę do Nato i Unii Europejskiej nie chciałyby także pochować ich w Krakowie…

 162. ~biernatka

  Co Pana tak boli fakt pochówku pary prezydenckiej na Wawelu? Po co tyle zbędnych komentarzy? Jakie ma znaczenie , gdzie Ich pochowają? Byle by godnie, tak jak na to zasługuje prezydent. Nie rozumiem, czy wszyscy Państwo nie macie własnego życia i innych problemów? Jestem zbulwersowana faktem, że spór o coś takiego w ogóle zaistniał!

  • ~KOALA

   Dokładnie i dlatego powinni być pochowani w swoim mieście,przy swojej najbliszej rodzinie bez całego zamętu wokół siebie!

  • ~obojętna

   w sumie mnie to mało obchodzi gdzie ich pochowają , tak jak byli mi obojętni za życia, tak samo są mi obojetni po śmierci, jestem tylko ciekawa co kapciowy za to dostanie w przyszłości, bo nie wątpie ,ze kler ma w tym interes, zresztą jak we wszystkim co robips. na Wawelu są pochowani nie tylko wielcy, poczytajcie o tym, Kaczyński „znajdzie się” w doborowym towarzystwie:)

 163. ~asashia

  bardzo celnie-popieram! nic dodać nic ująć!

 164. ~stk

  Bardzo trafny komentarz, pozdrawiam

 165. ~emeryt

  O zmarłych nie powinno się mówić żle,ale niech mi ktoś odpowie czym tak ważnym Lech zasłużył się naszej ojczyżnie.Ja uważam,że wszystko co On robił,to robił pod dyktando swego braciszka.

 166. ~Jan

  Dzielił nas jak żył dzieli także po tragicznej śmierci.

 167. ~tytus

  Warszawiak z urodzenia i wyboru.Kto mąci w glowach Polaków uważając,że Jego miejsce jest na Wawelu.Ambicje i brak pokory w obliczu smierci jest powalająca.Współczuję Jego skołowanej Córce.Pazerna polityka jest jeszcze raz górą.Wyrazy solidarnosci dla rodzin ofiar katastrofy którzy nie mają problemów z wyborem miejsc pochówku.

 168. ~Ares

  Z calym szacunkiem do roznych pogladow, to nie rodzina jest” pazerna”, tylko nasi przedstawiciele Kosciola narzucaja swoja wole.Tylko ktos, kto przezyl strate bliskich w tragicznych okolicznosciach moze to zrozumiec. 25 lat temu stracilam meza w katastrofie kolejowej i wiem co czlowiek czuje, a wlasciwie nie czuje w takiej chwili.Myslalam, ze tylko ja jestem „nienormalna” bo mi sie tem pomysl nie spodobal(delikatnie mowiac).Czesc ich pamieci!!!!!!Ale dlaczego zaraz Wawel?Czy nikt nie pomyslal o tej biednej, pograzonej w zalobie rodzinie-corce i wnuczkach?A co potem?Po pogrzebie?To byl tylko i az ….tata, dziadek, brat,itd.Serdeczne wyrazy wspolczucia wszystkim rodzinom!!!

 169. ~Jajko

  Zgadzam się z każdym Twoim słowem!

 170. ~Ania

  Panie Krzysztofie ,nic dodać ,nic ująć.Zgadzam się CAŁKOWICIE i dziekuje ,do tej pory myślałam ,że ze mną jest cos nie tak ,nie rozumiem tej obłędnej histerii,a im dłużej trwa ta żałoba ,tym mniej to wszysko mnie wzrusza , media coraz bardziej mnie zdumiewają .Szkoda mi Krakowa i Wawelu .

 171. ~Celuch Wiesława

  Cóż takiego zrobił Kaczyński dla Polski, może mi ktoś wyjaśni. Bo ja nie widzę niczego nadzwyczajnego w jego kadencji. Tylko pomówienia i walka o waładzę po trupach. Czy szkalowanie niewinnych obywateli można nazwać patriotyzmem.Rozumiem wyciąganie tego co jest prawdziwe, ale pomówienia i preparowanie faktów to nie jest chwalebne dla patriotyzmu. Ileż osób straciło przez to niesłusznie swoją twarz.Mały człowiek i mały patriotyzm, natomiast wielkie poniżanie innych ludzi.

 172. ~Canada

  też bardzo mnie zdziwił Wawel, jeszcze moment łudziłam się, że to tylko propozycja, którą trzeźwo myślący odrzucą, ale… szkoda, że się myliłam, ale za to dowiedziałam się, że jestem ateistką i nie jestem patriotką, no, człowiek cale życie się czegoś uczy… promocja Krakowa, zgadza się, niektórzy jeszcze dodawali, że to 12 zł normalny i 6 zł ulgowy, wstęp do katedry na Wawelu…

 173. ~Canada

  też bardzo mnie zdziwił Wawel, jeszcze moment łudziłam się, że to tylko propozycja, którą trzeźwo myślący odrzucą, ale… szkoda, że się myliłam, ale za to dowiedziałam się, że jestem ateistką i nie jestem patriotką, no, człowiek cale życie się czegoś uczy… promocja Krakowa, zgadza się, niektórzy jeszcze dodawali, że to 12 zł normalny i 6 zł ulgowy, wstęp do katedry na Wawelu…

 174. ~danon

  Obaj panowie Kaczyńscy sieli niezgodę w narodzie-może to nagroda ten Wawel. Parcie na ekran i mikrofon był tak wielki z ich strony, że nie mam pewności czy nacisk na pilotów nie był zbyt silny.

 175. ~emilka

  Przy całym szacunku dla głowy państwa,ale to nikt inny tylko ojciec narodu „…”jest odpowiedzialny za śmierć tych wszystkich nieszczęśników,to on podejmuje decyzje,kto,gdzie i kiedy ma być …. kłaść Go na wieczny spoczynek między Zygmuntem i Jadwigą to gruba przesada…połóżmy tam ICH Wszystkich !!!dlaczego nie?

 176. ~kama

  Szkoda, że pozostała grupa PiS-u nie ma tyle taktu, ile autor tego bloga. Megalomańska idea z pochówkiem ś.p. pary prezydenckiej na Wawelu jest kolejną (żenującą) próbą zbicia kapitału politycznego na ludzkiej tragedii – przecież trwa (sic!) kampania wyborcza. Skoro nie było szans na reelekcję Lecha, to chociaż Jarosław chce skorzystać. Obrzydliwe.

 177. ~koda

  Pan Bóg kard.Dziwiszowi rozum odebrał. Wpuszcza kaczki do sanktuarium narodowego. Wstyd

 178. ~Polak!

  Panie i Panowie to nie nasza sprawa gdzie, prezydent wraz z pierwszą damą zostanie pochowany, to jest tylko i wyłącznie sprawa rodziny prezydenta, jeżeli kościół się na to zgadza to nikt nie powinien mieć pretensji. A swoja drogą, wszyscy ładnie pięknie witali prezydenta jak został przywieziony do Polski, ale jak na to patrzyłem to połowa tych ludzi chciała tam być tylko chyba dla zrobienia sobie zdjęcia i sensacji, a teraz dyskutują gdzie ma być pochowany prezydent! Jeszcze raz powtarzam to nie jest nasza sprawa bynajmniej nie moja………!

  • ~kojot

   To może wszyscy będą pisać wniosek o chowanie rodziny na Wawelu?? Bo tak chce i to będzie każdego prywatna sprawa.Kpina jakaś.

 179. ~Ida

  Pana prezydenta zasługą dla Polski było to że żył ,umarł i został pochowany, ot co.

 180. ~emilka

  Przy całym szacunku dla głowy państwa,ale to nikt inny tylko ojciec narodu „…”jest odpowiedzialny za śmierć tych wszystkich nieszczęśników,to on podejmuje decyzje,kto,gdzie i kiedy ma być …. kłaść Go na wieczny spoczynek między Zygmuntem i Jadwigą to gruba przesada…połóżmy tam ICH Wszystkich !!!dlaczego nie?

 181. ~stjol

  WAWEL nie!!!!! bo po pierwsze to miejsce dla królów (wyjątek stanowią ludzie tam pochowani naprawdę wyjątkowi). Para Prezydencka powinna być pochowana w Warszawie w alei zasłużonych. Nie pora roztrząsać jakim Prezydentem był (moim nie), ale składam szczere kondolencje dla rodziny Prezydenta jak również wszystkich rodzin, którzy stracili bliskich w katastrofie pod Smoleńskiem.Dziwi mnie decyzja brata (Jarosława) i kardynała Dziwisza – Protestują nie tylko Krakowianie , ale również osoby z innych miast, którzy znają symbolikę tego miejsca jakim jest WAWEL. Co potem pochowamy każdego kolejnego prezydenta na WAWELU, każdego patriotę to WAWEL pęknie w szwach.Nie byłoby na pewno sprzeciwu gdyby chodziło o Jana Pawła II – to symbol, to był przywódca duchowy całej Polski, a nie tylko jej części.

 182. ~DK

  Powiem jedno. Żenada żenada i żenada. Najpierw niby to Polacy latają ze zniczami udając wielki żal a za moment ich trafia że para prezydencka ma być pochowana na Wawelu. Jakie to naturalne, zawiść. Mamy 21 wiek i nie trzeba latać z szablami czy karabinami żeby pokazywać zasługę. Mało się zasłużył dla nas? A Wy co zrobiliście dla kraju? Potraficie pluć jadem bo jesteście anonimowi. Żal mi Was. Nawet już tu nie wejdę, wiem że zlinczujecie każdego kto myśli inaczej niż Wy pseudopatrioci.

 183. ~Mr.Pepper PL

  Ma Pan rację.Mam 15 lat, bardzo interesuję się historią.Mój nauczyciel historii powiedział niestety bardzo ważne słowa na temat ostatnich i przeszłych wydarzeń :”Normalne kraje mają historię.My natomiast mamy anegdoty i mitologię”. Uważam, że dla ofiar katastrofy w Smoleńsku należy się pamięć, ale czy od razu trzeba z nich robić bohaterów? Kościół znów dodał do sporu swoje przysłowiowe „trzy grosze”. Niestety, ale nie rozumieją, że Wawel symbolizuje wielkich władców i ludzi którzy potrafili zjednoczyć naród w słusznej sprawie. Pana Kaczyńskiego chcą pochować właśnie tam.Czy aby na pewno potrafił zjednoczyć naród?

  • ~Mr.Pepper PL

   Chciałbym zauważyć coś jeszcze. 5 lat temu zmarł Jan Paweł II – człowiek który dla nas był wielkim autorytetem. Jego odejście z tego świata miało zjednoczyć polityków, zwykłych ludzi, Cracovię z Wisłą i narody o różnych religiach i wyznaniach. Niestety tak się nie stało. I po niedzieli powtórzy się to samo

 184. ~ania

  Zgadzam się niestety, gdyż niewielu w obliczu tej decyzji pozostaje jednak dość obiektywnym.Szacunek dla prezydenta to jedno a oddanie mu czci podobnej dla osób szczególnie zasłużonych dla kraju to drugie. Niestety podobnie jak Polacy nie potrafią oddzielić tragedii ludzkiej od tragedii wagi państwowej, politycznej, tak mylony jest szacunek z hołdem niemalże. Przykre w skutkach dla państwa, które kolejny raz nic nie wyniesie i nie zrozumie w obliczu tak strasznej tragedii.

 185. ~ala

  Zgadzam się z tobą w 100%. Wielu moich znajomych myśli tak samo i są zszokowani tą decyzją pochówku na Wawelu. Bardzo dobry wpis.

 186. ~ja

  W pełni się zgadzam. I cytuję wypowidź jednego z internautów, z którą też się zgadzam, myślę, że większośc z was też: ” List otwarty do JE Kard. Stanisława Dziwisza ~Sławomir z Warszawy dzisiaj, 03:50 Drogi Księże Kardynale, w imieniu swoim i rodziny, pragnę wyrazić swój protest w związku z decyzją podjętą przez Jego Ekscelencję o pochówku pary prezydenckiej na Wawelu. Jak sam Ksiądz zauważył, to miejsce szczególne i spoczywają w nim ludzie zasłużeni dla dobra naszej Ojczyzny: królowie, bohaterowie i wodzowie. Z całym szacunkiem dla zmarłego Pana Prezydenta, ale nie był on ani królem, ani bohaterem, ani wodzem. Bohater, to wg słownika języka polskiego osoba odznaczająca się niezwykłymi czynami, np. męstwem. Zastanawiające jest dla mnie, to co powiedział Ksiądz Kardynał o Prezydencie: `zmarł w warunkach wyjątkowych, po bohatersku można by powiedzieć, bo leciał do Katynia, by oddać w imieniu całego społeczeństwa hołd męczennikom”. Dziwi mnie to, że miarą czynu bohaterskiego jest uczestnictwo w nieszczęśliwym locie. A jeśli jest to prawdą, to moim zdaniem należy pochować na Wawelu także pozostałem 94 osoby. Nieprawdaż? Za wielkim wodzem, to nasz prezydent też nie był. Nie potrafił łączyć, a dzielił, jak nikt przedtem, na obywateli dobrych (tych z pod znaku PiSu) i złych (w myśl zasady: kto nie z nami ). To za jego prezydentury doczekaliśmy powrotu do starych metod, opartych na podsłuchach i inwigilacji ludzi. Nie słyszałem wówczas, głosu sprzeciwu pana prezydenta w obronie obywateli. Wodzostwo jego zapewne można było zobaczyć wtedy, gdy walczył o dostawienie stołeczka w Parlamencie Europejskim. A miarą jego wielkości i człowieczeństwa był stosunek do szeregowych obywateli, który streścić można w jednym zdaniu: `S dziadu!’ (sic! cytat dosłowny LK). Ksiądz Kardynał podkreśla, że: `chciałbym, aby to miejsce przyczyniło się do zjednoczenia naszego narodu’. Ta tragedia nas zjednoczyła, a pochopna decyzja o pochówku na Wawelu na nowo społeczeństwo podzieli. Za co odpowiedzialność spadnie także na Jego Ekscelencję. Naciąganie niepotrzebnie historii i wmawianie nam zasług, heroiczności i bohaterstwa prezydenta, to lekka przesada. Znam wielu ludzi zacnych i zasłużonych dla naszej Ojczyzny. Zapewniam, że jeśli pochowałby Ksiądz w krypcie Marszałka Józefa Piłsudskiego Pana Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie nikt nie podniósłby głosu sprzeciwu. Zaznaczam, że sam pochodzę z Warszawy i byłem z moimi dziećmi przy Pałacu Prezydenckim, aby pomodlić się i oddać hołd Parze Prezydenckiej oraz Wszystkim Ofiarom tej katastrofy. Niestety nie pojadę z dziećmi do Krakowa, aby brać udział w hucpie. Wybieramy się na pogrzeb Natalii Januszko, stewardessy, która miała niespełna 23 lata i była najmłodszą ofiarą tragedii pod Smoleńskiem. Choć nie znaliśmy jej osobiście, to najbardziej nam właśnie jej szkoda, bo była na początku drogi i całe życie miała przed sobą. Pomodlimy się tam za wszystkich, którzy zginęli. Zapraszamy Jego Ekscelencję na ten pogrzeb. Przed Bogiem każdy z nas jest równy. Nie ma bohaterów, wodzów i herosów. `Kto z was jest największy ‚ Z Bogiem Sławomir z Warszawy”

  • ~Mr.Pepper PL

   Bardzo odważny wpis. Pewnie Sławomir nie wie,ale w ten sposób pokazał, że nieomylność duchownych jest fikcją. Choć przyznam, że pod tym wnioskiem się bym podpisał warto zauważyć,że niestety,ale Jego Ekscelencja kardynał Dziwisz to stary człowiek. Ludzie starzy to ludzie z doświadczeniem.Ksiądz kardynał to człowiek, któremu był bliski Papież Jan Paweł II. Zdania kardynała nie zmienimy, ponieważ on właśnie doświadczony tragedią śmierci Papieża stał się taką właśnie osobą,która chce stworzenia kolejnego bohaterskiego mitu.Do kardynała trzeba byłoby powiedzieć: „Nie trzeba być bohaterem, świętym czy nadzwyczajną osobą żeby móc trafić do nieba”.Kardynałowi Dziwiszowi trzeba powiedzieć te słowa. Może nie zmienią jego zdania,ale być może zastanowi się nad nimi.

  • ~Beata Kowalczyk

   Bardzo mądra wypowiedź pod którą podpisuję się obiema rękami.

 187. ~ewa tt

  Gratuluje autorowi rozsadne spojrzenie na powstala sytuacje. Podpisuje si obiema rekoma

 188. ~agata

  przez takie farmazony jakie Pan wypisuje na pewno nie skorzystam z usług Pana biura podrózy:)

 189. ~basia

  Bardzo zszokowała mnie śmierć Prezydenta i tych wszystkich ludzi. Bardzo mi się podobała postawa społeczeństwa oddająca hołd zmarłemu tragicznie Prezydentowi. Myślałam, że spocznie wraz z żoną gdzieś w Warszawie, gdzie zwykli śmiertelnicy będą mogli chodzić zapalić znicz. Nie rozumiem tej decyzji. Po co na Wawel? Dla córki Marty daleko, dla ich rodziny też. A zwykli ludzie muszą tam słono płacić i stać w kolejce. Jest to jakoś tak niesmacznie. Od razu na Wawel? Brak skromności, a tego nie lubię. Ja rozumiem z woli narodu, po latach można przenieść tam przecież każdego. To naród ma decydować, a nie paru ludzi. Dalej,czy to była pierwsza osoba po Piłsudzkim, która na to zasłużyła? Jest w tej decyzji jakaś niesprawiedliwośc, brak obiektywizmu. Z pewnością należałoby teraz pochować tam wielu znakomitych Polaków.

 190. ~Alba

  Ale niewielu dziś pamięta, że i Piłsudski, którego obecności na Wawelu DZIŚ już nikt nie kwestionuje, „dostał się” tam przy akompaniamencie równie gorących sporów. Może więc trzeba nam po prostu nieco czasu, żeby nabrać do tego historycznego dystansu? A zresztą, czy naprawdę istnieją „lepsze” i „gorsze” miejsca prezydenckich pochówków? Nie wydaje mi się! Piłsudski wprawdzie leży w Krakowie, ale Narutowicz i Mościcki – w Warszawie. Byli gorszymi patriotami? Nie wierzę!www.cienistadolina.blog.onet.pl

 191. ~asa

  Piłsudski to zdrajca Polski!Na tym wawelu nie ma zbytnichj osobistości. Lech Kaczyński był dobrym człowiekiem i to włąsnie takich powinno się chowac na Wawelu!

 192. ~Jajco

  Zazdroszczę Ci opanowania, bo ja zareagowałem bardziej emocjonalnie.

 193. ~Muniek

  Widać, że kochasz pan gnidy i prowadzisz na swojej stronie gnidowatą dyskusję. Jeżeli tak nienawidzisz ignorancie Polaków, to czemu się w tej Polsce męczysz? Możesz pojechać gdzieś tam do siebie, jeżeli wiesz jakiej jesteś nacji i masz swoje miejsce w świecie. Zawsze współczułam ludziom tak małego kalibru.

 194. ~enigma

  TY mnie zadziwiasz i wszyscy, którzy są przeciwni pochówkowi na Wawelu. O co tu toczyć spór…LUDZIE zastanówcie się nad sobą, opamiętajcie się…

 195. ~Harnaś

  Rozważny komentarz. Wszak nie uwzględnia jeszcze jednego problemu, jaki ciąży nad tą wielce kontrowersyjną decyzją, a mianowicie. Wszak nie zakończyło się przecież wyjaśnianie przyczyny tej katastrofy. Jak ta decyzja będzie wyglądała, i jak będziemy się wszyscy czuli, jeżeli okaże się, że Pan Prezydent przyczynił się do tej katastrofy, poprzez wymuszenie na młodym oficerze – pilocie lądowania w tych warunkach. Już przecież taki przypadek był przerabiany – podczas lotu do Gruzji. Tam na szczęście za sterami siedział pilot w stopniu pułkownika, który niewiele miał do stracenia, tu niestety tylko 36 letni kapitan. Oby tak nie było, bo wówczas nawet najzagorzalsi zwolennicy Pana Prezydenta będą musieli przyznać, że został popełniony niewybaczalny błąd – w Panteonie Narodowym pochowaliśmy niestety przestępcę, który jeżeli nie bezpośrednim zachowaniem, to poprzez zaniechanie (wszak na pokładzie był najważniejszą osobistością), doprowadził do tej tragedii, która pociągnęła za sobą tyle ofiar. W kodeksie karnym nazywa się to chyba sprawstwo.

  • ~Mr.Pepper PL

   Znakomity komentarz.Przy okazji zadam pytanie:Czy ujawnią wszystkie taśmy rozmów? Nie sądzę.A zatem szykują się kolejny mit narodowy

 196. ~Sarco

  KOŚCIÓŁ na Wawelu jest chrześcjiański i pochówek jest dwoje chrześcijan, co komu do tego gdzie chowamy naszych wyznawców.czy my dajemy rady innym wyznawcom innych religi gdzie mają chować swoich. Wara mi od naszych praktyk religijnych i wyborów NASZYCH DECYZJI

 197. ~jagoda

  jezeli juz to aleja zasluzonych w Warszawie czeka ale nie Wawel.Dziwne niektorych wypowiedzi przeciez wszyscy pamietamy jak bylo i co sie dzialo na scenie politycznej.Stała sie wielka tragedia nie tylko dla rodziny prezydenckiej,dla wszystkich ale zeby aż na Wawel???Ktos żeby stanać nad grobem i zadumać sie bedzie musiał wykupić bilet wstepu na zwiedzanie Wawelu rozumiem???

 198. ~Stanisław

  komentarze są tendencyjne , w 90% takie same, obrzydliwe ….

 199. ~Be..

  Jakie to polskie, jakie to małe, jak to swojsko zalatuje. Nie potrafimy cieszyć się z niczego i z nikogo. Potrafimy za to nieustannie mieć pretensje, inne zdanie, zawsze zrobiliśmy coś lepiej, więcej i oczywiście inaczej. Rzecz w tym,że nie potrafimy zrobić nic lepiej i nic więcej. Za to stać na krytykę i oburzenie. Dlaczego nie potrafimy cieszyć się,ze znalazł się człowiek , który poprzez swoja prace dla Polski zasłużył sobie na spoczynek obok sobie podobnego? Dlaczego uważamy,że Marszałek Piłsudski byłby oburzony? Jeżeli ktokolwiek zna historię to doskonale wie,że decyzje które podejmował Marszałek były tak samo przez jemu współczesnych potępiane, obsobaczane. Zmierzał się z trudną powojenną i porozbiorową rzeczywistością i nie znajdował uznania dla swojego działania. A Berezę Kartuską wypominany Marszałkowi po dzisiejszy dzień. Ale dla nas, Polaków, Bereza to najlepsze rozwiązanie. Nasz narodowy duch, wiecznie niezadowolony i rozkojarzony po prostu nie potrafi nic innego. I nagle okazuje się,że Marszałek nie byłby z towarzystwa prezydenta Kaczyńskiego zadowolony. Za to na pewno zadowolony jest z tego co dolatuje do jego uszu. Pompatyczny amerykański patriotyzm każe ogłaszać święto narodowe jak prezydent pocałuje żonę w czoło. A u nas…chyba zasługujemy na to by być państwem-popychadłem w Europie co niewątpliwie nas czeka, Jałta, Podżdam niczego nas nie nauczyły, czas po nich również niczego, zachłysnęliśmy się fast foodami, telewizją kablową i możliwością gadania bzdur zawsze i wszędzie. I gadamy…

 200. ~Janusz

  Moze mi ktos wytlumaczy, czym sobie S.P. prezydent zasluzyl na pochowek na wawelu? jeden powodem jest to, ze zginal w katastrofie lotniczej. – czy aby to czyni go takim wielebnym ?????????zeby tylko inni sie nie polakomili…….istne klerem zawladniete pansto – az przyko pisac takie zeczy, bo przeciez bylo nie bylo to 96 tragedi rodzinnych.jesli stanie sie prawda, ze to na rozkaz prezydenta podjeta zostala ponowna proba ladowania – to bedzie dalej bohaterem…. – i co powiedza rodziny pozostalych ofiar katastrofy!!!

 201. ~ANNA

  BRAK SŁÓW… KOMENTUJECIE, KRYTYKUJECIE, OBURZACIE SIĘ!!! A CO WAM UJMIE POCHÓWEK PARY PREZYDENCKIEJ NA WAWELU??? PŁACZECIE, NAWOŁUJECIE DO ZGODY… ALE SAMI PROWOKUJECIE, BY DO TEJ ZGODY NIE DOSZŁO…WOŁACIE, ŻE WAWEL TYLKO DLA KRÓLÓW… CHOĆ NIE TYLKO KRÓLOWIE TAM SPOCZYWAJĄ.EPOKA KRÓLÓW JUŻ DAWNO BEZPOWROTNIE MINĘŁA… SKOŃCZYŁY SIĘ SETKI LAT TEMU PODDAŃSTWO I PANOWANIE WŁADCÓW. W NASZYM KRAJU GŁOWĄ PAŃSTWA JEST PREZYDENT. CO TO WAM PRZESZKADZA, ŻE SPOCZNIE NA WAWELU. WAWEL TO SYMBOL NARODU – CAŁEGO NARODU.JEŚLI KTOŚ POWOŁUJE SIĘ NA SPOŁECZEŃSTWO, KTÓRE SIĘ SPRZECIWIA ZŁOŻENIU CIAŁA PREZYDENTA I JEGO ŻONY NA WAWELU, POWINIEN SIĘ TROCHĘ ZASTANOWIĆ. JA, MOI BLISCY, PRZYJACIELE I WSZYSCY, KTÓRYM TO ABSOLUTNIE NIE PRZESZKADZA, TEŻ JESTEŚMY CZŁONKAMI TEGO SPOŁECZEŃSTWA. NIE BIEGAMY Z OKRZYKAMI, NIE PIKIETUJEMY, NIE ZAKŁÓCAMY TEJ PODNIOSŁEJ CHWILI NIKOMU. PRZYJMUJEMY TO JAKO FAKT. KRZYCZYCIE NIE – ALE WŁAŚCIWIE DLACZEGO NIE??? PYTAM WAS, DLACZEGO NIE???

 202. ~PM

  Ja jestem przeciwny, każdy, z kim rozmawiałem, a uważa się za w miarę wykształconego też uważa tędecyzję za przynajmniej kontrowersyjną.

 203. ~Locek

  On swoją śmiercią ogłosił światu, że było coś takiego jak zbrodnia Katyńska. Dzięki śmierci udało mu się uświadomić światu o tej krzywdzie na Polakach.

 204. ~zawiedzeni

  wasze komentarze to zwykla zazdrosc, i to wy dzielicie narod wstyd !!!

 205. ~dorka

  DZIWNY JEST TEN ŚWIAT! w którym człowiek ma przed sobą całe życie a miejsca pochówku drugiemu żałuje. Naprawdę dziwny. Pozostaje Wam jedynie wstydzić się za nieprzemyślane wpisy, bo przecież żaden z Was chyba nie chciałby się zamienić???

  • ~Mr.Pepper PL

   Nie chodzi o to. Niech Pana Kaczyńskiego choćby w Tadż Mahal chowają. Chodzi np. mi o to, że tworzymy mitologię bohatera. A bohater powinien łączyć..Czy Pan Kaczyński posiadł tę umiejętność? Jesteśmy chrześcijanami,żydami,muzułmanami. Dla nas wszystkich ważne jest godne pochowanie ludzi.Nawet jeśli kogoś nie lubimy.My tylko żałujemy że w takiej sprawie użyto symbolu politycznego i historycznego: Wawelu.

 206. ~ANNA

  MÓJ PRZEDMÓWCO… DLACZEGO POWOŁUJESZ SIĘ NA WYKSZTAŁCENIE??? MYŚLISZ, ŻE TO, IŻ SKOŃCZYŁO SIĘ COŚ WIĘCEJ, NIŻ PODSTAWÓWKĘ, CZYNI CIĘ LEPSZYM, GODNIEJSZYM UWAGI OD TYCH NIEWYKSZTAŁCONYCH??? W CZYM CZUJE SIĘ PAN/PANI LEPSZY OD INNYCH??? ŻE ZDANIE WYKSZTAŁCONEGO CZŁOWIEKA WAŻNIEJSZE JEST OD OPINII ZWYKŁEGO, MAŁEGO, SKROMNEGO CZŁOWIEKA, KTÓRY MA BYĆ MOŻE TYSIĄCKROĆ WIĘKSZE SERCE, POTRAFI WYBACZAĆ, POTRAFI MILCZEĆ, KIEDY NALEŻY??? MOJE ŚRODOWISKO, TO TEŻ LUDZIE WYKSZTAŁCENI, INNI SĄ TYLKO PO ZAWODÓWKACH… ALE NIE MAJĄ NIC PRZECIW POCHÓWKOWI PARY PREZYDENCKIEJ NA WAWELU.

 207. ~Aga

  Nie mieszajcie ŚW. Pamięci Prezydenta do tego.To tylko nienasycona ambicja jego brata to spowodowała.I tylko nie rozumiem jak kardynał Dziwisz dał się podejść /Przez delikatność dla posła brata ?Przez nie przemyślenie sytuacji ?Dlaczego takie wywyższenie jednych ofiar i pomilczeniem innych ?Dlaczego ustępować przed brutalna pycha i tworzeniem kultu ?Czy zapytano p. Martę co o tym sądzi ? ( Pani Marto – proszę mi wybaczyć , bardzo Pani współczuję )Czy współczucie ma być zgodą na oddanie nas w rząd ludziom nienawistnym , węszącym wszędzie podłość i nie liczacym się z rzeczywistośćią.NIEDziwie się kardynałowi – zachował się jak bezwolna marionetka – Jan Paweł II nigdy by ( wg mnie ) na to nie pozwolił.

 208. ~davidov1795

  Niech Każdy popatrzy na siebie – Nie jeden nadawał się będzie w waszych kategoriach myślenia -do zmielenia maszynką do mięsa i przeróbkę na karmę dla zwierząt,Gdzie wadze człowieczeństwo , Czy komuś będzie za ciasno ???? na tym Wawelu ….??? Mnie to wogóle nie przeszkadza i nie rozumiem jak może komuś przeszkadzać……. Ludzie zacznijcie się szanować….. !!!!!!

 209. ~janusz

  Moze mi ktos wytlumaczysz, czym sobie S.P. prezydent zasluzyl na pochowek na wawelu? jedynym powodem jest to, ze zginal w katastrofie lotniczej. – czy aby to czyni go takim wielebnym ?????????zeby tylko inni sie nie przyzwyczaili…..typowe klerem zawladniete i sterowane panstwo !! – az przyko pisac takie zeczy, bo przeciez bylo nie bylo, to 96 tragedi rodzinnych.jesli stanie sie prawda, ze to na rozkaz prezydenta podjeta zostala ponowna proba ladowania – to bedzie dalej bohaterem ???…. – i co powiedza rodziny pozostalych ofiar katastrofy!!!

 210. ~joluś

  Zgadzam się w 100%!!! Nie byłam jakąś wielką fanką Pana Prezydenta i przy całym szacunku dla Niego i Jego małżonki, Wawel to nie jest to miejsce.

 211. ~Ewa

  Ten wpis oddaje dokladnie moje myśli. W pełni sie zgadzam. Moim zdaniem zwolennicy Prezydenta Kaczyńskiego chyba nie zdaja sobie sprawy ,ze pochowk na Wawelu uczyni dla śp. Prezydenta więcej złego niż dobrego.

 212. ~A.

  wiedziałam, że ci przeciwni, by Prezydent z Małżonką spoczęli na Wawelu rozpętają jakieś piekło. Jesteście jak sół w oku. Dajcie spokój i nie mąćcie , nie jątczcie. Niech spoczną w miejscu, gdzie sobie Rodzina życzy…

 213. ~bodek

  Zginął pełniąc służbę w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej… tak… I to jest wystarczający powód, by teraz spocząć obok naszych Królów? To jak się ma czuć Lech Wałęsa (który strzeliłby sobie w kolano, gdyby to powiedział), który jest jednym z dwóch najbardziej rozpoznawanych na świecie Polaków, który jest noblistą i ikoną walczącego z komunizmem „bloku wschodniego”? Co On ma teraz jeszcze zrobić, by w przyszłości zasłużyć na pochówek w takim miejscu? Tak dla jasności, ani jednego, ani drugiego nie darzyłem i nie darzę wielką sympatią – właściwie uczuciem wręcz przeciwnym, choć szacunek dla osoby Prezydent RP mam, ale jeżeli Któryś z tych dwóch Prezydentów przynajmniej w małym procencie zasłużył na Wawel, to na pewno nie ten, który tam teraz spocznie.

 214. ~Czarny__

  Pierwszy raz dokonuję wpisu na blogu; rzadko nawet czytam, ale teraz muszę. Jeszcze niedawno społeczeństwo solidarnie szło do wyborów, by zaprotestować przeciwko Polsce Kaczyńskich, od maturzysty po wykładowcę; jeszcze niedawno inteligencja mówiła: – „Nareszcie, chwała bogu, przecież to było nie do wytrzymania!”, a świat odetchnął, po przegranych PIS-u, a dziś nie żałoba, żal, refleksja, że i taka wizja i misja może być postrzegana jako wartość lecz… Ja po prostu czuję się spoliczkowany, oburzony i odechciewa mi się w przyszłości opowiadać się w jakichkolwiek wyborach. Wawel!!!….

 215. ~Pio

  To prawda… dajcie spokój tym pikietom. Idźcie do domów, zajmijcie się sobą i nie skłócajcie Narodu Polskiego.Wam niczego nie ubędzie, jeśli ONI spoczną na Wawelu.

 216. ~Lol

  A wiec do Poniedzialku,pozniej Polacy wrocana swoje pozycje czyli do Ataku i tak bedzie donastepnej Katastrofy niestety to my Polacy

 217. ~gunia

  może zaczniemy wszystkich prezydentów chować na WAWELU, bo przecież każdy coś dobrego zrobił dla kraju…a wypowiedź kardynała Diwisza, że Lech Kaczyński zginął prawie śmiercią bohaterską to dla mnie oburzające, że tragiczna zgodzę się ale bohaterska?!!! w takim razie pozostałe ofiary tej katastrofy powinno też pochować się na Wawelu, ostatecznie zginęli w taki sam sposób, jestem zgorszona.

 218. ~precz z socjalizmem !

  Zgadzam się z Tobą. Gdybym chciał opisać swoje refleksje użyłbym tych samych słów. I niestety mam podobne jak Ty obawy…

 219. ~wladziuha

  Zostaliśmy złapani w dziwną pułapkę.Szanując cierpienie Narodu,musimy powstrzymać się z wszelkimi komentarzami, ale z tym jednym co do pochówku nie możemy,bo później będzie za późno.Możemy na Wawelu pochować każdego prezydenta,ale czy Wawel będzie znaczył to samo co znaczy?A może to będzie nowa jakość.

  • ~jola

   Myślę że powinniśmy szanować pamięć o zmarłych i wszyscy to robimy ale gloryfikowanie wszystkich tylko dlatego że zgineli w katastrofie lotniczej to ogromna przesada jeżeli Prezydent Kaczyński tak bardzo zasłużył się dla kraju a przdewszystkim dla społeczeństwa bo to my to Państwo tworzymy to proszę o choćby dwa konkrety -może to bardziej pozwoli mi zrozumieć decyzje o tym by leżał na Wawelu

 220. ~tommik

  W pełni popieram autora tekstu. Choć sam wybierałem Śp. Lecha K. na prezydenta to poczułem duzy niesmak po ogłoszeniu miejsca pochówku. To nie to miejsce i nie to miasto. Powinen być pochowany w Warszawie na Powązkach. Kto Go tam będzie odwiedzał? Krakusy?A i wielkość zmarłego -też nie ta! Dziwię się Dziwiszowi , ale to też nie JP II choć tyle razem przebywali.Rodzinie tylko nie dziwię się gdyż jak ktoś już zauważył- łasi są na zaszczyty. Powinni odmówić.Po uroczystościach pogrzebowych, rozłam w spłeczeństwie będzie narastał. Jak słusznie autor zauważył – szkoda straconej szansy. Choć osobiście sądzę – nigdy jej nie było. TO JEST POLSKA .

 221. ~kape

  Bardzo mądre i wyważone stanowisko autora. Zwłaszcza to mitologizowanie….. Zresztąwszystko. Podpisuję się pod tym

 222. ~Beata Kowalczyk

  Popieram w 100%!!!Nie wiem dlaczego uznano że wystarczy być prezydentem i zginąć w katastrofie żeby być pochowanym na Wawelu .Nie wiem dlaczego wymyślono takie kryteria. Po kilu dniach opłakiwania finał wydaje się co najmniej zaskakujący.

  • ~PIO

   BEATO KOWALCZYK, MOŻE WARTO TROCHĘ SIĘ PODCIĄGNĄĆ W NAUCE, POWTÓRZYĆ LEKCJE Z HISTORII, POCZYTAĆ PRASĘ, POSŁUCHAĆ MĄDRYCH LUDZI. DOWIE SIĘ PANI, ŻE ŻYCIA LECHA KACZYŃSKIEGO I JEGO ŻONY NIE DA SIĘ ZAMKNĄĆ W JEDNYM ZDANIU. PŁYTKO PANI BRODZI… ALBO ZBYT SŁABE SZKŁA KONTAKTOWE I ZATKANE USZY

 223. ~Darek

  Czytam wasze wypowiedzi i się zastanawiam o co w tym wszystkim chodz – Kaczyński, królowie, Wawel – jestem rodowitym Krakowianinem i uważam że pomysł z pochówkiem Prezytenta na Wawelu jast nie na miejsu – jednakże pytanie jest tylko jedno w czyjej głowie się to urodziło …

 224. ~Mara

  Wawel to nie najlepszy pomysł. Z całym szacunkiem dla Lecha Kaczyńskiego, ale nie pasuje do grona osób tam pochowanych. Uważam, że Warszawskie Powązki są bardziej odpowiedniejsze – w końcu tam również spoczywają osoby zasłużone, a dla rodziny będzie to większym udogodnieniem.

  • ~romana

   Mara, Wawel, to nie kółko wzajemnej adoracji. Tam nikt do nikogo nie musi pasować. TAK DLA PREZYDENTA NA WAWELU!!!

 225. ~ŻonaPascala

  No i jak zawsze winę za wszelkie zło ponosi Kościół.Co Dziwisz miał powiedzieć?? Że protestuje, że sobie nie życzy. Jak poczułaby się rodzina, a wtedy z kolei zwolennicy Kaczyńskiego rzuciliby się na Kościół. Decyzja jest kontrowersyjna, ale manipulacja, czy spisek Dziwisza, to chyba przesada… Zostawcie Katolików w spokoju.

 226. ~Krzysztof

  Jestem mocno zaskoczony i jednocześnie zniesmaczony reakcją mediów, a teraz kościoła na to co się stało. Te kilka dni wytworzyło sytuację jakby to tylko Prezydent z małżonką zginął, a reszta stanowi nie ważne tło! Wszyscy tylko o P. Kaczyńskim! Olejnik szlocha, że zadawała mu podchwytliwe pytania, reszta usilnie próbuje przypomnieć sobie jakieś pozytywne relacje między Prezydentem a sobą samym, jakiś pisowiec zarzuca Polakom zakłamanie – bo jeszcze wczoraj… a dziś…, w Kielcach oglądam nadzwyczajne zebranie Rady Miasta w którym zagłosowano aby jedną z uliczek nazwać Jego imieniem. Czy nie zagalopowaliście się? Czy to nie przeciągnięcie struny? Im bardziej go dziś wywyższą tym większy będzie niesmak wtedy, gdy emocje ostygną i przyjdzie czas na refleksję. To szkoda, że zginęli! Szkoda wszystkich, nie tylko Prezydenta i jego żony. W moim wyobrażeniu ICH WSZYSTKICH powinni uczcić podczas jednej uroczystości w Warszawie.Wyobraźcie sobie 90 trumien na placu równo obok siebie – tak jak równo i obok siebie zginęli! A jak to zaplanował Dziwisz i reszta? Tu wielka i powiedzmy sobie szczerze nie zasłużona w takim rozmiarze uroczystość, tam reszta wywożona na cmentarzyki w rodzinnych wsiach i miasteczkach.Podziwiam Pana A. Wajdę, że miał odwagę powiedzieć to, co myśli dziś spora część Polaków. Jutro, jak ostygną emocje tych ludzi będzie jeszcze więcej. I co wtedy zrobi Dziwisz? Eksmisję?W wielu wypowiedziach Kościół odnosi się do pamięci. Powinniśmy pamiętać. I ja pamiętam, że jeszcze tydzień temu na internecie odliczano Mu dni, godziny, sekundy do końca sprawowania urzędu. Zarzucano sprawowanie funkcji w interesie tylko jednej partii. Wprost szkodzenie interesowi Polski na arenie światowej. Co się zmieniło od tej pory? Zginął CZŁOWIEK! Zginęło wielu szlachetnych ludzi! Ale czy to znaczy, że powinniśmy zapaść na Amnezję?Cześć ICH pamięci! Pamięci o wszystkich, po równo.

 227. ~emerytpolski

  Ten ubogi Góral, większość swego życia spędził milcząco w watykanie, dziś ma trudnosci w mówieniu”z głowy”,podejmuje jednoosobowo decyzję w sprawach Wawelu, bo On nie czuje czym dla Polaków jest Wawel. Tego czucia, niestety nie wyuczył Go jego Wielki Nauczyciel.

 228. ~bozanna

  My sobie na to zasłużyliśmy. MY. Lech Kaczyński był prezydentem naszego Państwa. Polski. My, Polacy zasługujemy na to, aby ten, którego wybrała jakaś część naszego narodu, aby ten prezydent został pochowany na Wawelu. W krypice Piłsudskiego, który również był postacią kontrowersyjna, wielowymiarową, ale trzeba znać historię, żeby to widzieć. Nie szanując demokratycznego mandatu władzy, nie szanujemy samych siebie. Nigdy nie będzie nami rządził człowiek ze 100 % poparciem, bo takie cuda zdarzają się tylko w dyktaturze.

 229. ~POLAK

  brakuje mi słów na Pańską znieczulicę na sprawy POLSKI NARÓD JEST SILNY SWOIMI LUDŹMI PRZEDE WSZYSTKIM TO SŁOWA JANA PAWŁA II dlatego patrzenie na korzyść w postaci jak Pan to określł promocji KRAKOWA jest dla mnie przykra DROGI PANIE NARÓD TO LUDZIE to jest FUNDAMENT

 230. ~artur.b

  Ludzie,dajcie na luz. Mówimy tu o zmarłym tragicznie. To straszne co wy wszyscy wygadujecie,Kler nie kler,polityka nie polityka. Nie ma powodu by robić z tego taki szum. Ja też jestem z Krakowa,nie znałem śp. prezydenta,nie przepadałem też za nim ale to symbol Katynia. Wraz z nim na Wawelu pochowani zostana wszyscy wymordowani w Katyniu i innych miejscach Sowietów. Cały swiat na to patrzy a Wy robicie szum.Pokłoncie sie tragicznie zmarłym.

 231. ~Kasia

  Wydaje mi sie ze zapomniales w jakiej sytuacji zginal Nasz Prezydent, ktory byl Glowa Panstwa, Smolenska, Polacy powinni zaakceptowac ta decyzje a nie szukac byle powodu zeby znowu bylo sie o co klocic. Zaakceptuj ta decyzje i nie szukaj dziury w calym. Tak poprostu.

  • ~artur.b

   Zgadzam się, by śp. prezydent spoczął na naszym wawelu. Walczył o Katynska prawdę do końca i za tą prawdę zapłacił najwyższa cene.

 232. ~adam

  NIE ZGADZAMY SIĘ NA WAWEL TO WSTYD DLA POLSKI

 233. ~ithilnar

  exh, tak mi się jakoś wydaje, że jesteśmy narodem zmarnowanych szans…

 234. ~krakowiaczek ci ja

  Cały Kraków kocha kardynała Dziwisza. Naprawdę, nie robię sobie jaj. My go tu (Krakowie) uwielbiamy

 235. ~niania

  ehh schoda gadac …. to niech wszystkich z tego lotu na wawelu pochowaja … bedzie sprawiedliwie 🙂

 236. ~eskulap1

  Wstydzę się za Kard. Dziwisza. To jego decyzja a właściwie uległość podzieli naród. Myślę, że NASZ PAPIEŻ JAN PAWEŁII nie pochwalił by tego.

  • ~artur.b

   Nick jaki posiadasz ,sam za siebie mówi kim jesteś. Nie szargaj naszego zmarłego papieża,bo on sie teraz bardzo wstydzi twojej wypowiedzi. On nie miałby najmniejszych przeciw wskazań co do decyzji Dziwisza.

  • ~Roma

   a ja myśle, ze ty nie powinnas się tu wcale wypowiadać. WAWEL -TAK!!!

 237. ~Sss

  Przychylam się do tego stanowiska, niestety, cała jedność która nabudowała się na społeczeństwie po śmierci pana LK runęła jak domek z kart…

 238. ~Sir Daban

  Nie chowa się kotów wśroód lwów…

 239. ~wanda

  Wypowiedż Kardynała Dziwisza zdziwiła mnie i rozczarowała jego postawa. Co to znaczy że ja musze przyjąć decyzje. Jak zwykle Cza ni mącą. Ja zrozpaczona sobonia katastrofa po woileniu latach poszłam do koscioła.Wysłuchałam kazania, o miłości, szacunku, dobroni i tp. I pomyślałam bedzie normalnie, cicho, spokojnie, pogodzeni. To co sie stała jest straszne ale zjednoczy naród. A tu jedna dezyzja porózni ludzi, wzbudza emocje i są niesmaczne komentarze. A mysle, że zacznie sie po uroczystościach pogrzebowych, obym sie myliła. Ale z koscioła sie wyleczyłam na nastepnych kilka lat dzięki Kardynałowi.

 240. ~Kazia

  Mnie też pomysł nie przypadł do gustu, jestem rodowitą krakowianka od pokoleń, kardynał Dziwisz pokazał jak odległa jest mu dusza krakowska,trudno teraz musimy się zmierzyć z tym chorym pomysłem, smutne….

 241. ~ministrant

  Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. Kto zarobi najwięcej na Kaczyńskich, na Wawelu, oczywiście katabasy. Nabożeństwa, wspominki, intencje, to wszystko spłynie do kieszenie czarnych. To nie miłość do prezydenta, szacunek, to kasa podpowiedziała – weźmy go na Wawel i wcale nie chodzi o zasługi bo Kaczka akurat ich nie miał, ale kto będzie o tym pamiętać. Nabożeństwa wspominkowe organizować będzie można w nieskończoność i kasa popłynie. Amen.

 242. ~jakub

  Dzekuje,sluszna racja.Za narod decyduje Jaroslaw Dziwisz GowinMarek Jurek i inni nawiedzeni,my jestesmy „mali” i nic nie wiemy,nierozumiemy,do glosowania.

 243. ~ministrant

  Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. Kto zarobi najwięcej na Kaczyńskich, na Wawelu, oczywiście katabasy. Nabożeństwa, wspominki, intencje, to wszystko spłynie do kieszenie czarnych. To nie miłość do prezydenta, szacunek, to kasa podpowiedziała – weźmy go na Wawel i wcale nie chodzi o zasługi bo Kaczka akurat ich nie miał, ale kto będzie o tym pamiętać. Nabożeństwa wspominkowe organizować będzie można w nieskończoność i kasa popłynie. Amen.

 244. ~Polak

  lata bezpośredniej bliskości z Janem Pawłem II niczego kard. Dziwisza nie nauczyły!!! Papież całym sobą nasz naród łączył, a Dziwisz dzieli !!!

  • ~artur.b

   Przykra ta twoja wypowiedz i pozbawiona sensu. Wstydze sie tego co mówisz. Dziwisz miał zawsze to samo zdanie co Papież i papież zgodziłby sie na wawel. sam jestem krakusem i polakiem ale w takiej sytuacji wstydzę sie tego,dzięki takim jak ty.

 245. Czytajac wypowiedzi na blogu: mamy tragicznie zmarlego – to moze jeszcze jakies cudenka – i nastepny swiety ?????Szacunek dla czlowieka, dla Prezydenta ma swoje granice….

 246. ~gosc

  Taka decyzja powinna być decyzja społeczeństwa a nie narzucona przez kościół, niezależnie od intencji.I powinno się ja podjąć dopiero jak emocje opadną.

 247. ~eon

  Duchownemu,a tym bardziej Kardynałowi nie powinna być nieznana natura człowieka-człowieka Polaka.Czy tak trudno było przewidzieć jaka będzie reakcja społeczeństwa?A może oto chodziło?Powtórka z historii.

 248. ~red

  W kontekscie ostatnich wiadomości- kto jest kłamcą: Kardynał Dziwisz, który mowi, ze decyzja o wybraniu Wawelu na miejsce pochówku małżeństwa Kaczyńskich zapadła po konsultacji z Jarosławem Kaczyńskim czy rzecznik Jarosława, ktory twierdzi, ze jest to decyzja Dziwisza ?Szkoda, że tragiczne wydarzenia są powodem kłamstw i nieporozumień.

 249. ~Maja

  Jejejej Ludzie. Nie dyskutujcie (pyskujcie) czy LK godzien jest czy nie Wawelu. Dla mnie to idiotycznie: człowiek Warszawy, urodzony tam, rodzice zdaje się walczyli w powstaniu, tam spędził życie prywatne i zawodowe. Zabieranie go stamtąd na Wawel to conajmniej nietakt. Jeszcze w kontekście jak to Miłosza nie pozwolono nam tam pochowac… Z całym szacunkiem dla Prezydenta: jest pośmiertnie przez kogoś wykorzystywany w jakimś – dla mnie jeszcze niewiadomym celu.

 250. ~rafal.p

  Panie Krzysztofie niech pan juz nic nie deklaruje !!! nigdy o panu nie slyszalem dopiero dzis !! To pan jest pazerny to pan wykorzystuje ta tragiczna sytuacje !! Po co dzis pan o tym pisze ?? zeby wiecej ludzi pana czytało ?? WSTYD !! miliony ludzi sklada hold i zal mi tylko tych kilkuset zazdrosnych pseudo polakow…Nie bedzie juz krolow o Pan Prezydent jak nikt w ostatnich latach zasluguje na to wyroznienie… WAWEL to miejsce dla PATRIOTOW nie krolow…

 251. ~wanda

  Wypowiedż Kardynała Dziwisza zdziwiła mnie i rozczarowała jego postawa. Co to znaczy że ja musze przyjąć decyzje. Jak zwykle Cza ni mącą. Ja zrozpaczona sobonia katastrofa po woileniu latach poszłam do koscioła.Wysłuchałam kazania, o miłości, szacunku, dobroni i tp. I pomyślałam bedzie normalnie, cicho, spokojnie, pogodzeni. To co sie stała jest straszne ale zjednoczy naród. A tu jedna dezyzja porózni ludzi, wzbudza emocje i są niesmaczne komentarze. A mysle, że zacznie sie po uroczystościach pogrzebowych, obym sie myliła. Ale z koscioła sie wyleczyłam na nastepnych kilka lat dzięki Kardynałowi.

 252. ~gigi

  bardzo trafny wpis.sam nie wiem czy śp.l.Kaczyński był dobrym człowiekiem czy nie ale dobry przywódca potrafi doprowadzić do konsolidacji narodu a on wprowadził więcej podziałów niż spoiwa

 253. ~krakowianka

  Dziękuję. Nareszcie ktos nie boi się mówić o szantażu. Słowa „…zyczę sobie..” i operowanie szantażem moralnym sa wstrętne….Dziwisz mnie nie zadziwił, Dziwisz mnie rozczarował.

 254. ~AMERYKANKA

  NO I MAMY NOWA BAJKE-„O DWOCH TAKICH CO UKRADLI MIEJSCE NA WAWELU” I WYROLOWALI 70%NARODU

 255. ~Anna

  Uważam, że Wawel to bardzo zły pomysł. Uważam, ze wszyscy powinnismy się opamietać ,a za tą sytuację obwiniam media. Najpierw Lecz Kaczyński był beznadziejny- po śmierci bohater i prawie swiety. Ludzie, czy zawsze musicie iść za ich głosem!

  • ~artur.b

   Wstyd kobieto,wstyd. Wraz z nim na wawelu spoczna wszyscy wymordowani w katyniu i innych miejscach,przez sowietów. sikorski tez tam lezy dlatego że znał i chciał ujawnić prawde o mordzie i tez zginąl w samolocie. Kaczor do konca o ta prawde walczył i za ta prawde zapłacił najwyższa cene. nie jestes krakowianka,brak słow na określenie skąd sie wziełas.

 256. ~Waga

  Dla niektórych odpowiednim miejscem byłby siódmy cmentarz w Koziej Wólce sektor pod płotem.Żenada.Naród który nie szanuje swoich przodków nie wart jest szacunku i jeśli sami siebie nie będziemy szanować to nikt nas nie uszanuje.Najgorszy ten ptak…

 257. ~marys

  Bardzo dobra decyzja jestem za

 258. ~analfabeta

  Warszawa nie ma szansy na godny pogrzeb bo bardziej przypomina plac budowy niż miasto. W rozpędzie aby zdążyć na 2012 rok rozkopane sa wszystkie większe ulice. Niestety te otaczające Powązki też. Stare miasto jest na co dzień zakorkowane mieszkańcami. Kilku turystów w samochodach skutecznie zakorkuje cały obszar. Świątynia Opatrzności to ślimacząca się wiecznie budowa, podobno ze skończonym podziemiem. Warszawy nie stać na GODNE pochowanie Prezydenta. Dlatego Kraków. Jedyne na dziś godne tego zaszczytu miejsce.

 259. ~starykoń

  Bardziej niż prezydent Kaczyński zasłużył sobie i Polsce ostatni Prezydent na uchodztwie Kaczorowski;spinający Polskę przedwojenną zPolską powojenną i On powinien leżeć na Wawelu

 260. ~baka

  Nie zgadzałam się z poglądami śpLecha Kaczyńskiego, nawet Go nie lubiłam za to że podzielił naród swoimi fobiami- szanuję Go jedynie za to że był głową Państwa- naszym Prezydentem – ale NIGDY się nie zgodzę aby był pochowany na Wawelu.To święte miejsce i Pan Jaroslaw K. i Kościół nie mogą decydowac o tym że tam ktoś ma zostac pochowany. Wawel to dobro narodowe a nie własnośc Pana Jarosława i ks.Dziwisza.Dlaczego na Wawelu nie spoczął nasz ukochany, jakże skromny Papież.

 261. ~ZAŁAMANA

  Promocja? Kogo? Czego? Prezydent Krakowa i kardynał Dziwisz chcą chyba zarobić grube pieniądze na tym fakcie, bo chyba już jest fakt, ale tu i teraz żałuję ,że jestem POLKĄ!!! Decyzją, właśnie czyją? czysta spychologia, jedni mówią ,że Kraków chce, a inni , że rodzina, kłamią jak zwykle wszyscy ;-(

 262. ~krystyna babcia

  Dziwisz mnie nie zdziwił mam o nim swoje zdanie.PYTAM SIĘ TYLKO GDZIE JEST CÓRKA PARY PREZYDENCKIEJ!czy ona też podjęła tę decyzję, jak poprowadzi swoje dzieci na grób dziadków jak wyjaśni im ,że nie mogą złożyć kwiatków na grobie babci.Dziwne!

 263. ~WALUS

  Pelny szacunek dla zmarlych ale zeby zaraz na Wawel czym sobie zasluzyl tymI usmieszkami i zlosciwoscia.CHYBA GO ZROBIA PREDZEJ SWIETYM JAK PAPIERZA.

 264. ~IrenaS.

  Ja powiem jak córka o rodzicach. Moich rodziców wolałabym mieć jak najbliżej siebie, żebym mogła pójść na ich grób, kiedy zapragnę uczuciowego kontaktu z nimi, jakiejś duchowej rozmowy, czy wsparcia. Dla córki to nie jest polityk, tylko Tata i Mama, ludzie, którzy ją wychowywali, kochali ją i kochali także jej dzieci. Ja bym nie pozwoliła na pochowanie własnych rodziców tak daleko.

 265. ~graszka000

  Mnie też!WAWEL – jest miejscem niezwykłym… , dlaczego mają TAM pochowane być osoby – tylko dlatego, że tragicznie zginęły ? – ileż ważnych osób…też odeszło …

 266. ~Kot_Behemot

  Jarek, Genialny Strateg zalatwil ….. Wawel i sobie prezydenture …

 267. ~narodowiec

  Współczuję Marcie Kaczyńskiej, z Sopotu na Wawel długa droga, by zapalić na co dzień znicz i zwyczajnie stanąć u grobu rodziców. A decyzje decydentów to po prostu, rechot historii, bo nie tak dawno nic nie mieliśmy do powiedzenia, jak i teraz.Czyżby na Wawelu szykowano grobowiec rodziny Kaczyńskich?Słucham komunikatów, czy Wawel jeszcze stoi, bo zapewne spoczywający tam Zmarli w grobach się przewracają.

  • ~IrenaS.

   Mam jeszcze małe pytanko – czy Pani Marta Kaczyńska będzie miała wolny wstęp na Wawel w każdy dzień, kiedy by chciała? Czy aby podejść do grobu własnych rodziców, będzie musiała kupić bilet wstępu na Wawel??? Bo na Powązkach czy innym cmentarzu mogłaby odwiedzać rodziców, kiedy tylko by chciała!

 268. ~ELEK

  Aa myślałem że TORUŃ będzie lepszy.Ale wygrał dziwny zamiast ryzyka.

 269. ~logiczny

  Dziwisz mnie nie zadziwia .Pokazał po prostu Polakom kto w RP rządzi.

 270. ~sokół

  Ta tragedia była na ZAMÓWIENIE, po to by kościół uzewnętrznił swe panowanie i zaistniał wszechpolsko, ,jakie to modły wszędzie i jak można przygnieść społeczeństwo.I od razu decyzje o pochówku.Będą następne tragedie by naród leżał krzyżem przed purpurowcami.Jeśli coś wybuchło w samolocie to robota kleru,byli pasażerami i mogli coś wnieść na pokład tym bardziej że byli już starymi zrzędami i zrobili robotę dla swojej sekty. Od wieków zabijanie i mordowanie to ich przywara.

 271. ~PRAWY

  ŻE TAKIE ŻAŁOSNE POLSKO JĘZYCZNE BLOGI W TAKICH PATRYIOTYCZNYCH DLA NARODU DNIACH SĄ PUBLIKOWANE. I TYLKO DZIWIC SIE WRZASKOWI NA PRAWDZIWE SŁOWA O INTERNAUTACH, ZOMOWCACH I ŁŻEELITACH. I JESZCZE NAKONIEC JAKIEŚ WPISYWANIE KODOW DLA NIEPOHLEBNYCH OPINI

 272. ~zuzia

  Czy to jest prowokacja ? Tak to wyglada.Dlaczego Polacy zawsze kieruja sie emocjami a nie rozumem.Ludzie uspokujcie sie to nie jest takie wazne, zawszemozna ich przeniesc do Warszawy pozniej.

 273. ~marek

  zaśpiewajcie panowie wspólnie z peofesorem Bartoszewskim i gozwtą wyborczą [której już nigdy nie kupię] krakowską piosenkę jazda jazda jazda czerwona gwiazda i to morzecie komentować bo jesteście zamali żeby ustalać miejsce pochówku PANA PREZYDENTA RP . PREZYDENTA WASZEGO KRAJU a morze nie waszego to von tam gdzie wysyłał was śp W. GOMUŁKA… I MILCZEĆ W SPRAWACH POLSKIEGO NARODU PODRZEGACZE

 274. ~sonia

  i znow kler rzadzi …

 275. ~nadwiślańczyk

  Prezydent głową państwaPolska nie jest państwem królewskim co nie znaczy że nie można więcej nikogo pochować na Wawelu!Prezydent Kaczyński był na pewno wybitnym patriotą i głowąpaństwa polskiego. My Polacy potrafimy tylko narzekać i krytykowaća zachwycamy się wszystkim co zachodnie choć nie zawsze dobrym.Prezydenta Kaczyńskiego jak również jego małżonkę bardzo docenianow świecie politycznym całego świata, lecz my Polacy nie potrafimy dostrzec własnych wartości. Każdy ma swoje zdanie na ten temat i może je wyrazić.Wobec marszałka Piłsudskiego też było sporo kontrowersyjnych opinii a był niewątpliwie patriotą i osobą o wysokim autorytecie.

 276. ~Mazepa

  Aczkolwiek katastrofa była tragedia wielu ludzi, ale czy dziennie nie ginie więcej jak ok 200 osób (nie chęć tu kłamać nie znam danych statystycznych) z powodu wypadków drogowych, kobiety przy porodach, noworodki z powodu późno udzielonej pomocy medycznej, ludzie ze zwykłej starości itd i nikt nie ogłasza z ich powodu żałoby narodowej a ilu z tych ludzi zrobiło więcej dla nas niż oni razem tam wzięci. Na co dzień każdy każdy z nas do tej pory miała sam ochotę wpakować ich w taki samolot i sam wysadzić w powietrze ponieważ nie podobało się nam ich postępowanie a dziś nazywa się ich patriotami (!!) to jest mało absurdalne to jest kpina a zapomogi po 40 tys zł dal każdej rodziny to jest śmiech na sali. ile jest biednych rodzin w sytuacji kryzysowej gdzie jedno z rodziców ginie a państwo daje na utrzymanie zaledwie ok 450 zł nie zależnie czy rodzina liczy jedno czy ośmioro dzieci. Rozumiem śmierć prezydenta należy uszanować i nie mam ku temu żadnej wątpliwości bo takowa mu się należy ale żeby był pochowany na Wawelu to już ogromna przesada co ona takiego zrobił walczył za Polskę ma jakieś szczególne zasługi- może i ma ale mi nic o tym nie wiadomo, dla mnie na Wawelu powinni być pochowani ludzie szczególni którzy wiele dobrego zrobili dla naszego kraju, którzy walczyli nie tylko w czasie wojny ale pomimo wszystko starali się dla tego kraju poświęcali się mu.

 277. ~krakus

  Obawiam się, że autor tego tekstu celowo wsadził kij w mrowisko. Młodość ma swoje prawa, ale niewiedza młodych często wypacza ich umysły. „Wiem co nieco, coś tam słyszałem, ale to wystarczy do napisania, żeby mnie zauważono”. Taką pozycję przyjmują teraz ludzie młodzi, zaaferowani obietnicami pięknego życia, niczym w reklamach. Grunt to komercja! Co kogo obchodzi, gdzie rodzina chce pochować swoich zamarłych i co my o nich tak naprawdę wiemy. Może od tego należałoby zacząć?

 278. ~alalila

  No i zobaczcie co ten Dziwisz narobił….,znowu kler wsadził „kij w mrowisko” i wkurzył rodaków. Lech Kaczyńsk prezydentem był ! I to wszystkie zasługi,które decydują o pochowaniu Go na Wawelu ??????? Przez nierozsądne działanie Dziwisz zepsuł to,co mogło być piękne i jednoczące rodaków !! WSTYDZ SIĘ KARDYNALE !!!!!!!

  • ~wredna

   Kler zrobił to co zawsze. Namieszał i patrzy co z tego wyniknie. Zapomnieli,że Polska nie jest krajem wyznaniowym i trzeba się liczyć z WSZYSTKIMI polakami,nie tylko tymi klękającymi przy podniesieniu.

 279. ~figaro

  Kardynał Dziwisz zniszczył szansę wszystkich POLAKÓW na pojednanie narodowe .Wygląda na to że jest bardzo oderwany od zwykłych ludzi i uzurpuje sobie prawo decydowania za cały naród.

 280. ~Tomek

  Podpisuję się pod tekstem obiema rękami, szanując Naszą historię, szanując Śp. tragicznie zmarłych którzy zginęli na służbie.Uważam się za Chrześcijanina, Polaka i Patriotę,ale………..dajmy już sobie spokój z tym tzw. „Chrystusem Narodów”bądźmy dumni z Naszej Polski i pewniejsi siebie wreszcie, zostawmy tą zaściankowość i kompleksy. Miałem i mam odmienne poglądy od Św.p. Prezydenta Kaczyńskiego ale to co spotkało jego, jego Rodzinę, wszystkich którzy ucierpieli w tej tragedii ( a najbardziej tych najrzadziej wspominanych – Rodziny Katyńskie, Załogę …., zwykłych Ludzi – LUDZI!!!) jest niewyobrażalne, masakra!!!ale to co w ostatnich dniach wyprawiają media i polityczni karierowicze mnie przeraża – gdzie tu szacunek dla ofiar???to jest jakaś napędzana odgórnie przez media i polityków zbiorowa histeria!!!po co te kłótnie?, Wawele?, oskarżenia?dla jednych pewnie wystarczyłyby Powązki dla innych Watykan za mało!!!!a co to ma do rzeczy????!!!! gdzie ? i jak? ZGINĘLI LUDZIE PO PROSTU LUDZIE!!! dajcie im Święty Spokój!!!Jest mi przykro że Kościół w taki sposób angażuję się w tak ciężki i drażliwy temat…miałem ostatnio zaszczyt spotkać się z Arcybiskupem Dziwiszem i dziwi mnie taka reakcja bo bardzo go cenie?, ceniłem? sam nie wiem….. bądźmy Ludźmi, Polakami!!!po co Nam te szopki, polityczne gierki, użalanie się, pogrywanie????mnie uderzyła reakcja Rosjan – w życiu bym się nie spodziewał…. Wspaniałe podejście!!! po co ten jad???ciekawe co na to by powiedział Nasz Ojciec Święty ???………….

 281. ~DAWQJW

  Spokojna wypowiedź ale nie oddaje emocji jakie budzi świadomość, że w Polsce rządzą purpuraci, którzy powinni być zgromadzeni w Watykanie i tam żyć za włsne i na własny rachunek. Rząd w którym brała udział obecna Ambasador w Watykanie taka sobie sucha kobieta, pownna też tam zostać na zawsze, na zawsze…na zawsze

 282. ~luck

  ta decyzja robi tylko krzywde sp. prezydentowi.Gdyby pochowano go w Warszawie hołd złożylby mu cały naród.Teraz 3/4 społeczeństwa podejdzie z niesmakiem do ceremonii pogrzebowej na Wawelu

 283. ~wwwooo

  Dla mnie zaloba skonczyla sie wczoraj 13.04.2010r. – po decyzji o pochowku prezydenta L. Kaczynskiego na Wawelu. Oburza mnie rowniez wypowiedz kard. Dziwisza, ktory podejmuje kontrowersyjna decyzje – wie, ze podzieli Polakow – i jeszcze apeluje o spokoj i jednosc – to jest hipokryzja. Jarus wlasnie zaczal kampanie prezydencka na zwlokach swojego brata.

 284. ~Magda

  zgadzam się – bardzo delikatna opinia. Ja też nie chcę mocno, ale..szkoda..Tak jak P.Środa powiedziała: żałoba właśnie się skończyła. Teraz nastał czas gierek. Hm.. to dziwne, że brat bliźniak tak szybko trzeźwo zaczął myśleć..

 285. ~nela46

  Jestem zbulwersowana. Szacunek dla człowieka – prywatnie, ale na Wawel sobie nie zasłużyli. Gdyby zmarł / zginął / nie będąc już prezydentem, nikomu to / poza Jarosławem / nie wpadłoby do głowy. Jestem wierząca, ale Dziwisz i Wawel podzielił naród. Szacunku do narodu

 286. ~Zuzanna666

  Jak odrzeć śmierć z jakiejkolwiek godności? Oto Polska właśnie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. …..Od urodzenia mieszkam w Krakowie i wstyd mi za tych co protestowali, jest to żałosne strasznie i brzydzę się takim brakiem szacunku!!!! Decyzja zapadła to uszanujcie to. Właśnie, a czym Mickiewicz sobie zasłużył???? Lech zginął na służbie i ma bogaty życiorys – poczytajcie sobie lepiej.

  • ~ROMANA

   ZUZANNO666, JESTEM Z TOBĄ. PIERWSZY RAZ WSTYDZĘ SIĘ ZA TYCH, CO PIKIETOWALI – WSTYD

  • ~Zuzanna666

   Może właśnie teraz zacznijmy się zastanawiać czy aby na pewno tamci niegdyś tam pochowani zasłużyli sobie na takie wyróżnienie???? Czasy się zmieniły i ludzie się zmienili. Prostota i głupota ludzka się chyba nigdy nie zmieni.Mickiewicz czy on godzien spoczywać miedzy królami nim nie będąc??? Może odkopać go tak bo nie zasłużył, by tam być ????

 287. ~piotr1953

  Kilka lat temu Lech Kaczyński z bratem pod Belwederem palili kukłę urzędującego wówczas Prezydenta Państwa Polskiego a teraz Jarek chce królewskiego pochówku i czego jeszcze…?Piotr 1953

 288. ~Dagmara16

  Zważmy na to, że słowo „król” jest jedynie mianem. Za dawnych czasów do królewskiej władzy dojść można było dzięki elekcji i w drodze dziedziczenia.Zatem król był tylko królem, i wcale nie oznaczać musi to, że wnosił w Polskę coś dobrego i dążył do jej ulepszania.Toteż nie rozumiem zbulwersowania ze strony niektórych „komentatorów”, że Kaczyński nie zasługuje na pochówek między królami.Z materiałów, do których dostęp niesie nam ostatnimi dniami internet, prasa, radio, telewizja, widzimy, jak wielkie zasługi przypisać można byłemu prezydentowi.I nie tylko jemu, bo także jego małżonce, która, szczerze mówiąc, jest bliska mojemu autorytetowi.Zamiast po cichu pogrążać się w żałobie, Polacy jak zwykle (już w jej trakcie!) robią zamieszanie z byle czego.

  • ~Zuzanna666

   w końcu ktoś mądrze prawi 🙂 szkoda, że ten protest tylko obarczył wstydem krakowian przez paru nie uświadomionych PROSTAKÓW

 289. ~PRO PATRIA

  może za chwile obwołamy nowego Mesjasza

 290. ~DANA

  LUDZIE, PRZECIEŻ NIE CHOWAJĄ TAM JAKIEGOŚ WOJTKA Z ZADUPIA, TYLKO PREZYDENTA NASZEGO KRAJU. WEŹCIEŻ COŚ NA WSTRZYMANIE!!!. KOGO MAJĄ TAM CHOWAĆ JAK NIE NAJWAŻNIEJSZE OSOBY W KRAJU!!!!

 291. ~mhicd3

  Kardynale Dziwisz przed kim się wyspowiadasz ze swojego kłamstwa.Rodzina twierdzi,że nie zabiegała o pochówek na Wawelu,kto o to zabiegał, może ja.W takiej tragedi dla obywateli jestescie bezduszni.Dla was liczy się tylko kasa.Niedawno pochowałem siostrę i wiem jak kościół umie żdzierać z ludzi w nieszczęściu.Może EKSELENCJA cos z tym zrobi.

 292. ~gosia

  taka już nasza natura czy Kraków, czy Warszawa czy ………. to i tak zawsze znajdą się tacy którym nie będzie pasowało

 293. ~K. Majewska - Płock

  Dziwi mnie decyzja kard. Dziwisza! Wypowiedzi usprawiedliwienia tejże decyzji są niejasne i dość niespójne. Powołuje się na postanowienia najwyższych władz Państwa z którymi nie rozmawiał! Jak więc można łączyć katolicką prawdę z katolicką nieprawdą? Czy rzeczywiście decyzję podjęła Rodzina / Córka przede wszystkim / czy też Brat Jarosław w imieniu całej rodziny w porozumieniu z Kard. Dziwiszem?Swoją decyzją obaj podzielą Naród i tak cierpiący po katastrofie. Nie wiem czy jest za póżno na zmianę tejże decyzji, jeszcze można ją zmienić a ludzie rozumni pochylą swoje czoła. Świat też to zrozumie!! Nie takie świat dramaty zna!!

 294. ~JOZOST

  WPIS WYJĄTKOWO WYWAŻONY. POMYŚLMY DALEJ ZOSTAŁ BRAT BLIŹNIAK I MATKA STARUSZKA. PRZEKSZTAŁĆMY WAWEL W CMENTARZ KACZYŃSKICH

  • ~Zuzanna666

   Tak, wykopmy Mickiewicza, bo królem nie był to mu się nie należy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Polacy – skąd ta wasza zawiść ?? głupota???

 295. ~firieth

  Myślę, że decyzja nie jest właściwa, ale nie mam zamiaru przekonywać i argumentować swojego zdania. My nie jesteśmy w stanie tak naprawdę określić, czy może, czy nie może tam leżeć, przyszłe pokolenia to zrobią. To, co smuci najbardziej to to, że ludzie nie umieją się powstrzymać przed zjadliwością i obelgami, że zamiast po prostu powiedzieć, że się z ta decyzją nie zgadzają, zaczynają wymyślać rodzinie, Kościołowi i innym, którzy się po drodze nawiną. Albo, z drugiej strony, aby uargumentować, że jest to decyzja właściwa, gloryfikują prezydenta tak, że okazuje się być świętym. Zupełnie jakbyśmy nie umieli już ze sobą rozmawiać…

 296. ~opo

  to Dziwisz postanowił zyskać „troszeczkę” dla kościoła, jakby było go mało. Kościół postawił swój interes nad dobro państwa, obywateli, okazji do zjednoczenia się Polaków….

 297. ~białostocczanin

  piękne i mądre słowa Panie Krzysztofie. Dodam jedynie, że tą decyzją dziwisz ustawił się ponad prawem.

 298. ~obywatel

  każdy Polak ma prawo jako obywatel sie wypowiedzieć,-zostawmy Wawel dla Wielkich a zasłużonych i „bohatersko nie z własnego wyboru -dodam”ginących chowajmy na Powązkach i tyle na ten temat

 299. ~Aga

  Z przykrością muszę stwierdzić, że ta decyzja podzieli Polaków, a jej echo może stać się powodem do jeszcze głębszego ni dotychczas podziału sceny politycznej w naszym kraju. Nie temu miała służyć z pewnością śmierć Pana Prezydenta i całej naszej elity politycznej.Ubolewam nad tym nie mogąc się oprzeć wrażeniu, iż Pani Marta, córka pary Prezydenckiej, nie miała znaczącego wpływu na wybór miejsca pochówku rodziców. Przykre, że taka chwila jest wykorzystywana przez P. Prezesa Jarosława Kaczyńskiego, do celów które z pewnością nie miały i nie powinny temu służyć.Łączę się w bólu z rodzinami tych, którzy zginęli w tym tragicznym dla historii Polski miejscu. Każda z tych 96 tragedii winna nieść przesłanie ku następnym pokoleniom, przesłanie o tym czym jest i co znaczy słowo Ojczyzna i służba dla niej.A urządzanie sobie w takim miejscu i czasie prywaty jest nie tyleż traktowane przeze mnie jako szarą obywatelkę tego zacnego kraju, ale i jak sądzę przez wiele środowisk jako wielce niestosowny afront.Pozostaje mieć nadzieję, że Pana Prezesa, szacownego brata Pana Prezydenta, osądzą w tym względzie i społeczeństwo i historia. Obyśmy stając za parę miesięcy przy urnach wyborczych mieli na uwadze nie tylko względy osobiste i tragedie jaka dotknęła nas jako Naród, ale przede wszystkim dobro Ojczyzny.

 300. ~Polak w żałobie

  Gospodarzu KRZYSZTOFIE zakończ dyskusję na swoim blogu, na ten temat. Jak sam widzisz – to NICZEMU nie służy. Mam rację ?

 301. ~ala55k

  ŚP Prezydent Kaczyński był tylko i wyłącznie prezydentem PIS-u nie całej Polski i nigdy nie powinien spocząć na Wawelu.Kard. Dziwisz nie mówi prawdy odnośnie ustaleń co do pochówku Kaczyńskiego- gdzie są nauki naszego Papieża JPII?Jestem oburzona wygłoszoną homilją psełdo prałata Suchego z Przemyśla- to oburzające, żeby ksiądz który ma nieść słowo Boże i miłość wypowiada takie rzeczy, że szkoda że katastrofa samolotu nie stała się w środę kiedy w Katyniu był premier Tusk, że nie umie klęknąć /niechlujnie klęczy/ itd. To jest ksiądz który powinien być w stanie łaski uświęcającej stojąc przy stole Bożym-BZDURA i stwierdzam, że całe jego psełdo powołanie i takie uprawianie kapłaństwa to WYBITNE NIECHLUJSTWO !!!

 302. ~antosia

  Pochowajcie Parę Prezydencką w Przemyślu nam to nie przeszkadza.Więcej ludzi odwiedzi nasze miasto ukochane .

 303. ~40-to latek

  Decyzja zła bo znowu podzieli społeczeństwo ,może i był dobrym człowiekiem (takich codzień żegnamy wielu) lecz prezydenturę oceniam kiepsko -jeśli się mylę to dlaczego zaczynamy mówić o dobrym i ciepłym człowieku a nie o konkretach wybitnej osoby

 304. ~aś

  bardzo mądry, wyważony wpis.

 305. Czytam te wypowiedzi i aż mi sie gorąco robi. Ludzie czy nie zdajecie sobie sprawy z tego ,że otwiera sie nowa karta w historii Polski?Sam fakt ,że prezydent Rosji wreszcie przyznał kto był winien zbrodni Katyńskiej. Do tej pory ukrytej i zafałszowanej, nie wygodnej. Psującej min.nasze stosunki z Rosją. Pochowanie Prezydenta na Wawelu -mieszkam tu i tu sie wychowałam-sama miałam mieszane uczucia.To na Kraków będzie patrzył cały świat to Tutaj zjadą sie prezydenci wielu krajów, Do Krakowa do byłej stolicy Polski. Zamek Wawelski nabierze innego wymiaru historycznego i współczesnego.Najwyższy czas aby w naszym kraju zapanowała zgoda , wzajemna tolerancja ,szacunek a w rzadzie brak pieniactwa i oportunizmu.Inaczej ,,…przypowieść sobie Polak kupi,że przed szkodą i po szkodzie głupi…” Pozdrawiam Wszystkich.

 306. ~Anna

  Podobnie jak Pan jestem wstrząśnięta tą decyzją. Wawel jest dobrem wspólnym, narodowym A opieka kardynała Dziwisza ma charakter symboliczny. Nie jest on proboszczem w Koziej Wólce, gdzie dowolnie może rozporządzac własnościa parafialną. Zabrakło pewnej konsultacji społecznej, zdrowego rozsądku. Został patetyczny gest, z którym mamy się pogodzić i uszanować go. Tyle że czas żałoby minie za kilka tygodni czy miesięcy, a prezydent Kaczyński zostanie na Wawelu na wieki! A tak na marginesie dziwię się rodzinie Kaczyńskich, że zdecydowali się na to, aby w obliczu śmierci najbliższych narazić się na słowa protestu i niezadowolenia. Nigdy nie zafundowałabym czegoś podobnego swej familii.

 307. ~Dorst

  Decyzja o pochowaniu Pary Prezydenckiej na Wawelu z pewnością jest kontrowersyjna. Ale cóż, uszanujmy to z uwagi na ich tragiczną śmierć! i tyle. Nie rozumiem ludzi, którzy wychodzą na ulicę i skandują swą niechęć, w obliczu tego co się stało. Niestety zamiast wyrazów współczucia, wyciszenia – bo tak wszyscy deklarują, mamy jak zwykle polski konflikt o bardzo niskim podłożu – i pytam czy warto „taplać się w błocie” i szargać imię, tych którzy odeszli, tym bardziej że nie mają na to wpływu.

 308. ~Magdalena

  Najgorszy w historii Polski prezydent na Wawelu ! Pozostaje tylko emigrować z tego kraju .Nigdy w życiu nie zaprowadzę tam wnuka ani żadnego z moich zagrznicznych przyjaciół a ci co tam już leżą naprawdę Wielcy Polacy zmartwychwstaną i uciekną !!!!!!!!!

 309. ~lock

  Rozumiem, że następny na Wawelu będzie Wałęsa, pierwszy prezydent wolnej Polski, który przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce i Europie.

 310. ~mario

  czytajac zastanawiam sie dlaczego my Polacy jestesmy tacy beznadziejni.Decyzja została podjeta i trzeba ja uszanowac. To naprawde nasze zachowanie na przestrzeni wiekow ksztaltowalo nasz wizerunek. Chcemy zeby dalej o nas mowiono jak mowia!!!!! – to robcie i piszcie te swoje brednie.Moze wlsnie na to zaslugujecie

 311. ~nieznana

  Dlaczego zadziwia? Dlaczego nie na Wawelu? Dlaczego zamiast pokoju aż taki niepokój?

 312. ~zgred

  Zbudujmy na Wawelu krematorium! Zmieszczą się wszyscy.

  • ~kropka

   Jeśli czujesz się głową państwa to zmieścisz się na pewno, ale gorzej z postawą i propaństwową

 313. ~Wojciech

  Decyzję o Wawelu podjęły trzy strony: kościelna, rządowa i rodzinna. Nikt poza tymi trzema stronami nie ma prawa (moim zdaniem) komentować tej decyzji bo jest to nietakt. A poza tym licząc zadowolonych (patrz Krakowskie Przedmieście) i niezadowolonych (200 studentów krakowskich na 20000 ogółem i paru gryzipiórków) wychodzi, że ta decyzja ma 99 % poparcie. Dlaczego tak tego media nie przedstawiają? Może już się przestraszyły o wyniki prezydenckich wyborów?

 314. ~PePe

  Wobec tego już należy się zastanowić nad miejscem na Wawelu dla gen. Jaruzelskiego, Wałęsy i Kwaśniewskiego. Jak wszyscy to wszyscy.

  • ~Kama

   Decyzja kard. Dziwisza wzburzyła mnie. Czyż podejmując ją nie przewidział reakcji znacznej części społeczeństwa? Mówicie, że dyskusja jest niestosowna – nie, ta decyzja nie powinna być podjęta.

 315. ~ella

  Szkoda,że autor tego tekstu nic nie wie o życiu i pracy Lecha Kaczyńskiego. Wodę z muzgu niektórym zrobiono, którzy czytali nagłówki gazet i nie potrafili sami ocenić tego co robił prezydent. Żal mi takich bezwolnych osób.

 316. ~da_nka1

  przeczytałam te wasze wypowiedzi i własciwie jest mi wszystko jedno bo i tak mojego zdania nikt nie weżnie pod uwagę i zapewne waszych też. Wniosek jest tylko z tego taki ,że służy to temu aby nadal skłucić Polaków.

 317. ~Zbyszek

  Ludzie gdzie rozum? nigdy nie pisałem na żadnym forum czy blogu w internecie ale teraz mnie krew zalewa I MUSZE coś powiedzieć!!! Gdzie jest ten bohater narodowy, postać wybitna, historyczna??? Gdzie jest ten człowiek godny ŚWIĘTYCH, KRÓLÓW i dziedzictwa narodowego i ogólnoświatowego jakim jest WAWEL!!!! przecierz to był prezydent i do marny prezydent który zginą w wypadku i bardzo go żałuję!!! Panie Dziwisz miał Pan zjednoczyć naród i do tego Pan nawołuje – Pan tą decyzją skłóciłeś naród!!! Dla mnie wszystko było na miejscu do momentu decyzji miejsca POCHÓWKU!!!! Dla mnie Wawel był sanktuarium, dziedzictwem ogólnoświatowym.. teraz już nie jest!!!!

 318. ~STOP

  WAWEL – powinien być zamknięty na pochówki .To pomnik polskości.Jest wiele miejsc współcześnie zbudowanych . Są cmentarze.Pochówek na Wawelu to brak pokory żywych.Ten wybór mnię zasmucił – to wielki błąd. Ile osobistości współczesnych zarzada WAWELU.

 319. ~Antek

  ta dezycja nie miała nas dzielić, po co tyle buntu i niezgody? Decyzja jest dojrzała, niedojrzali Ci, którzy „muszą” się na nią zgodzić.

 320. ~naamah

  tez mi sie wydaje, że ktoś dostrzegł w tym niezły interes… po pierwsze wejście na Wawel jest płatne i to sporo, więc każdy kto zechce oddać cześć parze prezydenckiej nieźle „zabuli”po drugie Kraków promował się historią, ale kto dzisiaj pamięta, że na zamku spoczywa jakiś tam taki a taki król (tzn. my w Polsce jeszcze musimy sie o tym uczyć, ale świat generalnie ma to gdzieś i chyba potrzeba byłoby Napoleona, żeby wszyscy go znali i chcieli odwiedzić grób :/), a tragicznie zmarła para prezydencka to najnowsza historia, którą usłyszał cały świat i pewnie na długo pozostanie w pamięci wielu (wkońcu takie rzeczy się nie zdarzają…)tak jest to na pewno „promocja” Krakowa i bardzo sprytny plan marketnigowy, no bo jakby nie patrzeć Lech Kaczyński (pomijając to czy jest on godzien Wawelu czy nie) ma się tak do Krakowa jak piernik do wiatraka… no chyba, że zmienili nam ostatnio stolicę tylko nic nie powiedzieli…. :/

 321. ~mr.dudi

  Mądry komentarz!

 322. ~niepewny

  Popieram w całej rozciągłości,to nie to miejsce…a czym to przepraszam bardzo aż tak sie P.Prezydent zasłużył?? tym że jeszcze bardziej podzielił państwo,skłócił społeczństwo..stworzył najgorsze warunki w kontaktach z najbliższymi sąsiadami…a teraz w związku z tą błędną decyzja czy pozostali prezydenci też będą tam chowani??

 323. ~warszawiak

  Powinien być pochowany w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.W końcu w założeniach miał to być drugi Wawel.Teraz za odwiedziny u prezydenta-bilet normalny 12 zł,ulgowy 6 zł.Prezydent musi zarabiać:(

 324. ~flauros

  Wawel dla Piłsudskiego nie dla Kaczyńskiego. Gratuluje wywazonej wypowiedzi ja po decyzji Dziwisza czuje sie jakby ktos dal mi w morde i kompletnie zdeprecjonowal wartosc marszałka

 325. ~weer

  Kościół wcina się zbyt głęboko. Mamy XXI wiek.

 326. ~pelikan1

  Kaczyński zrobił z Polski pośmiewisko w Europie i ŚwiecieJak się jest prezydentem,premierem czy ministrem to jest się przez całą dobe bez względu na miejsce.Narutowicz też zginął wykonując obowiązki służbowe.A co zrobiłą Maria Kaczyńska?Wawel jest królewski i taki powinien zostać teraz sprowadzają go do cmentarza w przysłowiowej Koziej Wólce.

 327. ~niepewny

  Popieram w całej rozciągłości,to nie to miejsce…a czym to przepraszam bardzo aż tak sie P.Prezydent zasłużył?? tym że jeszcze bardziej podzielił państwo,skłócił społeczństwo..stworzył najgorsze warunki w kontaktach z najbliższymi sąsiadami…a teraz w związku z tą błędną decyzja czy pozostali prezydenci też będą tam chowani??

 328. ~Anna

  Popieram w 100 procentach.

 329. ~ewka30

  Prezydent jest kims wielkim i zasluguje na to zeby jego corka miala swiety spokoj ,a nie po tragedi sluchala glupot .Powinien byc pochowany na wawelu i koniec

 330. ~dakota

  Niestety, ale prezydent Lech Kaczyński był prezydentem jednej partii i wiele razy blokował sprawy, które nie były na rękę PiSowi – w tej chwili już się o tym nie mówi, ale zacznie znowu za jakiś czas… Teraz ma spocząć na Wawelu – w miejscu WSZYSTKICH Polaków, miejscu symbolicznym, miejscu historycznym, gdzie spoczywają najznamienitsi Rodacy. Wiele osób spoczywających na Wawelu zasłynęła z czegoś – dla jednych było to pochodzenie, dla innych osiągnięcia w literaturze czy polityce. Nie sposób tu wymienić wszystkich.Czym wsławił się więc prezydent Lech Kaczyński, by spocząć właśnie na Wawelu? Rządził w już stabilizowanej Polsce, nie w czasie wojny i przewrotów politycznych. Nie pamiętam, by wsławił się jakimiś przełomowymi osiągnięciami lub decyzjami. Wielu (nie tylko w Polsce) z nich naśmiewało się z niego i z lubością wytykała jego potknięcia, część go szczerze nienawidziła. Przykro stwierdzić, ale nie był jakimś wyjątkowym i niezwykłym politykiem. Bycie dobrym człowiekiem to trochę za mało na Wawel.Warto pamiętać, że prezydent zginął w wypadku lotniczym, w katastrofie. Nie był to zamach terrorystyczny ani na prezydenta, nie zginął też walcząc o Polskę, nie był torturowany i męczony – nie był zatem żadnym męczennikiem i nie zginął śmiercią męczeńską, jak już niektórzy mówią. Choć w tej kwestii wysilmy się, by myśleć trochę racjonalnie.Dlaczego więc prezydent ma spocząć wśród najznamienitszych rodaków, jakich miała Polska? Czyżby wielcy spoczywający w Alei Zasłużonych na Powązkach byli zbyt „małego kalibru” dla śp. prezydenta i jego małżonki? Czy może wystarczy być politykiem i zginąć tragicznie, by spocząć w takim miejscu, jak Wawel? Czy Lech Wałęsa czy Aleksander Kwaśniewscy również spoczną na Wawelu? W końcu ten pierwszy zasługuje na szczególną uwagę i ogromny szacunek!Czy nie robi się z Wawelu czegoś, czym nie jest i nigdy nie był? Sarkofagiem dla ofiar wojen i katastrof? – to a’propos wysuwanej propozycji, by na Wawelu umieścić tablicę upamiętniającą ofiary Katynia z czasu wojny i sprzed kilku dni.Pytań dużo, będzie jeszcze więcej. Kto na nie odpowie?

 331. ~orzeł

  Jeśli prezydent jest tak wielki i ważny i odpowiada za kraj to dlaczego w Polsce była korupcja, nadużycia,afery,bezrobocie, nędzne pensje, wysokie ceny, masowa emigracja , poniewierka polaków po świecie, niesprawiedliwe sądy itd. Za to wszystko powinien odpowiadać prezydent.Powinna być personalna odpowiedzialność rządzących.

 332. ~Zofia

  Też jestem przeciw pochowaniu L. Kaczyńskiego na Wawelu. Nie rozumiem, dlaczego to brat prezydenta i kler decyduje o miejscu pochówku. Co na to córka prezydenta? Wawel jeszcze nie jest własnością Kościoła. O ile pamiętam, to ks. Twardowski chciał być pochowany razem ze swoją rodziną, ale prymas Glemp do tego nie dopuścił. Uważam, że to decyzja pochopna, nie spytano o zdanie władz państwowych.

 333. ~...

  Smutne te wasze dyskusje. To nie ten czas. Po raz kolejny udowadniamy, jacy jesteśmy mali w obliczu ludzkich tragedii i jak niewiele trzeba, żeby nas poróżnić. A mogło być tak pięknie, a jest jak zawsze-naród pełen nienawiści i tyle…Wasze pełne jadu wypowiedzi i tak nic już nie zmienią, ewentualnie mogą bardzo zaszkodzić. Dla mnie to absolutnie żaden powód do sporów. Teraz czas na żałobę, uszanujcie chociaż uczucia rodziny tragicznie zmarłej Pierwszej Pary… Najgorszemu wrogowi nie życzyłabym takich okrutnych komentarzy. Trochę więcej empatii Polacy.

  • ~Nel

   Właśnie, nawet żałobę wykorzystuje się, żeby Polaków skłócić. Wiadomo było, że taka decyzja wywoła ogromne emocje, nie mogło być inaczej. Osobiście jestem przeciw.

 334. ~ajwajajwaj

  Michnikowszczyzna już podnosi swoje łby. Już jazgot się zaczyna. Tyle obelg, jaki wytoczyła ta gadzinówka, to teraz miała by się zmienić? Ciekawe co by powiedzieli ci oponenci, gdyby rodzina Kaczyńskich jutro zapowiedziała, że zabiera ciała i urządza pogrzeb prywatny? Co wtedy powiedzieliby krzykacze typu Wajda, Wyborcza no i ten nasz niby rząd, który walczył z prezydentem a teraz wylewa krokodyle łzy?Jak napisał Marcin Wolski:“Jego wielkość doceni lud w mądrości zbiorowej.Nie potrzeba milczenia mącić fałszu mdłą nutąNa kolana łajdaki, sypać popiół na głowęDziś możecie Go uczcić tylko wstydu minutą!”

  • ~vsop

   A mnie ty zadziwiasz, sam Dziwisz powiedzial w 2 wersji ze byla to propozycja rodziny i duzej ilosci innych osob Na temat platwormy nic nie bylo powiedziane, ze cos razem z rzadem palce w tym maczali.Powiem wiecej oni to maja w nosie gdzie ich pochowaja A krokodyle łzy wylewaja za swoimi kolegami i nie musza nikomu udowadniac za kim bo ludzie wiedza kto za kim wylewa te łzy

 335. ~HUGO

  NIECH WSTĄPI DUCH ŚW DO SERC WASZECH MAŁO NINAWISCI U POLAKÓW ???????????? JAN PAWEL2 10 KWIETNIA ZOSTAŁ POCHOWANY ,5 LAT PÓŻNJEJ WIELKA TRAGEDJA DLA NARODU POLSKIEGO POLSKI KWIAT POLITYKI POLSKIEJ GINIE BLISKO KATYNIA TO JEST ZNAK Z GÓRY MOŻE TAK MIAŁO BYĆ NIKT NIE WIEDZIAŁ NA SWIECIE OKATYNIU TERAZ CALY ŚWIAT MÓWI PRYZYDENT BYŁ WIELKIM PATRIOTĄ ?????????? to mało pytam mało/???????????? opamietajscie cie cały ŚWIAT PATRZY NA WAS //??????? NIE JEST GODZIEN POCHUWKU NA WAWELU WSTYD ZE JESTYSIE POLAKAMI GZIE GODNOŚ DLA PREZYDYNTA GŁOWY PANSTWA OPAMIETAJSCE CIĘ ZEBY NIE BYŁ ZAPÓŻNO???????????????????????>?>???????????????????

 336. ~HUGO

  NIECH WSTĄPI DUCH ŚW DO SERC WASZECH MAŁO NINAWISCI U POLAKÓW ???????????? JAN PAWEL2 10 KWIETNIA ZOSTAŁ POCHOWANY ,5 LAT PÓŻNJEJ WIELKA TRAGEDJA DLA NARODU POLSKIEGO POLSKI KWIAT POLITYKI POLSKIEJ GINIE BLISKO KATYNIA TO JEST ZNAK Z GÓRY MOŻE TAK MIAŁO BYĆ NIKT NIE WIEDZIAŁ NA SWIECIE OKATYNIU TERAZ CALY ŚWIAT MÓWI PRYZYDENT BYŁ WIELKIM PATRIOTĄ ?????????? to mało pytam mało/???????????? opamietajscie cie cały ŚWIAT PATRZY NA WAS //??????? NIE JEST GODZIEN POCHUWKU NA WAWELU WSTYD ZE JESTYSIE POLAKAMI GZIE GODNOŚ DLA PREZYDYNTA GŁOWY PANSTWA OPAMIETAJSCE CIĘ ZEBY NIE BYŁ ZAPÓŻNO???????????????????????>?>???????????????????

 337. ~xio

  Wawel został zdewaluowany przez J.Kaczyńskiego(przecież to nie córka Lecha taką decyzję podjęła Jak wynika z rozmowy z Dziwiszem).

 338. ~Bolkowianin

  Wawel to głównie miejsce spoczynku królów rządzących w Krakowie.Czy w Stolicy niema podobnych miejsc pochówku?A po co cała polska buduje Świątynię Opatrzności?Czy dla pary prezydenckiej jest to miejsce zbyt mało prestiżowe?Jeśli jest dobre dla prezydenta Kaczorowskigo myślę że i dla państwa Kaczyńskich było by dobre tym bardziej że rodzinę mają w stolicy.Ja widzę w tym tylko rękę Jarosława Kaczyńskiego.Z drugiej strony czy dla niego znajdzie się chociaż miejsce na Powązkach?Bo jakos nie widzę go jako następnego prezydenta.

 339. ~wzr525

  Zaprzepaszczono wielką szansę na pojednanie Polaków i wyrządzono wielką krzywdę córce po zmarłym prezydencie. Decyzja kard. Dziwisza pokazała, że nie jest on nawet „cieniem” swojego wielkiego patrona.

 340. ~nie polka

  dla czego>>??najblizsze wspolpracownicy beda lezec w palacu prezydenskim a reszta na torwarze????czy oni sa gorsze???czy nie bylo w warszawie lepszego miejsca na oddanie choldu pozostalym??

 341. ~nie [polka

  Uwazam ze śmierć nie tylko prezydenta ale przedewszystkim i pozostałych LUDZI z pokładu samolotu TU-154 przyczyniła się do tego ze cały świat dowie się o KATYNIU!!!!!!

 342. ~Monika

  Jestem przeciwna. Tylko nie Wawel. To bardzo zła decyzja kardynała Dziwisza. Dzieli Polaków.

 343. ~jerzyn

  A mnie zadziwia pańskie myślenie. Osobiście mam inne zdanie co do miejsca pochówku prezydenta, ale do głowy by mi nie przyszło kwestionować tę decyzję argumentem „marny prezydent, bez zasług” Sam fakt że był głową państwa daje mu takie prawo. Co do zasług, pozostawmy to historii a nie jego przeciwnikom politycznym. Pochówek Marszałka Płsudskiego też odbywał się w atmosferze skandalu. Przypomnę jeszcze panu A.Wajdzie i załodze GW że pisali bardzo mądre teksty gdy dla podobne protesty odezwały się przy pochówku na skałce śp Miłosza. Czy teraz zaślepia ich zawiść, czy też inne paskudne uczucie.

 344. ~A.B.

  Kardynał Dziwisz, Biskupi i księża nie są KOŚCIOŁEM. Są urzędnikami mianującymi się we własnym gronie. Obecna definicja Kościoła, to – LUD BOŻY, a więc my wszyscy wierzący. Nie wolno mówić i pisać, że to jest decyzja Kościoła, bo to jest kolosalne nadużycie. Rząd i urzędnicy państwowi nie nazywają siebie państwem. Ta zasada powinna obowiązywać urzędników kościelnych. Urzędnik kościelny, jakim jest podejmujący omawianą decyzję ponosi osobiście odpowiedzialność przed Narodem Polskim. Jeśli to doprowadzi do sklócenia ludzi, to wiadomo kto za to ponosi winę.

 345. ~Z. Kobylinski

  Lech Kaczyński ododał w obce ręce naszą niepodległość negocjując, a potem podpisując tarktat z Lizbony. Józef Pisłsudski odwrotnie: całe życie niemal poświęcił na przywracanie niepodległości Polski, zorganizował Legiony. walczył,. Jak mamy te 2 postaci porównywać zwiedzajac katedrę na Wawelu?

 346. ~Anka

  Nie byłam zwolenniczką byłego prezydenta,nie głosowałam na niego ,ale decyzja zapadła! będzie pochowany na Wawelu zraz z żoną!Panie Krzysztofie i inni internauci czy nie możemy się powstrzymać z tym pisaniem do poniedziałku 19.04? mamy tydzień żałoby narodowej! wyciszmy się i tyle co miałam do napisania.

 347. Alicia_S

  Ja także nie zgadzam się z tą kontrowersyjną jak dla mnie decyzją. Sama jestem mieszkanką Krakowa i z jednej strony powinnam czuć się dumna ale moim zdaniem Lech Kaczyński nie zasługuje jednak na pochówek w takim miejscu, tym bardziej, iż pochodził z Warszawy i kochał swoje miasto, więc to właśnie tam powinien być pochowany. Protestować jednak nie mam zamiaru, mamy żałobę narodową, więc uszanuję tę decyzję. I tak wątpię by jakiekolwiek protesty cokolwiek dały…Zapraszam na http://secret-of-my-soul.blog.onet.pl