Blog Krzysztofa Matysa

Podróże i coś więcej.

Upokarzająca burka

Otwarta na inne kultury i religie, tolerancyjna Europa zaczyna bronić się przed jedną z religii.

Izba niższa francuskiego parlamentu, przyjęła projekt ustawy zakazujący kobietom noszenia we wszystkich miejscach publicznych muzułmańskich zasłon, takich jak burka czy nikab. Stało się tak na wniosek parlamentarnej komisji, która uznała burkę za oznakę upokorzenia kobiet oraz przejaw „ekstremistycznego fundamentalizmu”.

Coś niesamowitego! Mam wrażenie, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z wagi tych wydarzeń. (Wcześniej pojawiło się podobne prawo w Belgii i  referendum w Szwajcarii zakazujące budowy minaretów). W Polsce, temat ten, póki co, funkcjonuje tylko jako ciekawostka.

Nie jestem muzułmaninem, choć mam wśród nich paru znajomych. W krajach islamskich spędziłem kilka lat, może dlatego widok kobiet osłoniętych od stóp do głów mnie nie razi.

Na swój sposób rozumiem Francuzów. Ciekawe jak my Polacy postąpilibyśmy w takiej sytuacji? Jak poradzilibyśmy sobie z podobnym zjawiskiem?

To nie kwestia, tej czy innej religii, interesuje mnie najbardziej. Rzeczywistego czy wyimaginowanego zagrożenia z nią związanego. Pomijam też aspekty prawne, chociażby możliwą sprzeczność ze swobodami obywatelskimi. Interesuje mnie raczej zjawisko jako takie. Nowe i przeczące dotychczasowej praktyce. W zasadzie podważa chyba całą istotę zachodniej Europy. Koniec tolerancji religijnej? Pierwsze próby jej ograniczenia? Chęć budowania kryteriów, które do tej pory były nie do pomyślenia.

Bo tak naprawdę o co cała ta burza? Według statystyk francuskiego MSW, noszenie zasłon muzułmańskich dotyczy ledwie 2 tys. kobiet. Zdaniem rządu większość z nich to Francuzki, które nawróciły się na islam. Kobiety w burkach i nikabach twierdzą, że czynią to z własnego wyboru, a nie pod presją partnera czy rodziny.

Popatrzmy na argumentację rządu. Nie chodzi w niej o bezpieczeństwo. Kobiety pod obfitymi szatami nie noszą pistoletów i granatów. Nie zaburzają w ten sposób porządku społecznego. Czynią komuś krzywdę? Chyba nie. Zakaz ten tak naprawdę oznacza: możesz być muzułmanką, ale tak byśmy tego nie widzieli.

Jestem za czy przeciw? Nie wiem. Wiem natomiast, że coś się zmienia. I ta zmiana jest bardzo ważna. Żegnaj stara Europo? Witaj nowe, ale jakie!?

PS.

Czy ustawodawcy zasłaniający się walką o dobro „upokarzanych” burkami kobiet pomyśleli jak kobiety poczują się, kiedy państwo zaingeruje tak mocno w ich religijność? Czy właśnie wtedy nie będą upokorzone?

Zapewne też nie o to parlamentarzystom francuskim chodziło, ale czy przypadkiem, w praktyce, to nowe prawo, nie zrównuje burki z innymi zakazanymi symbolami, na przykład, ze swastyką?

Zobacz też: Kobieta w Egipcie oraz Muzułmański sex-shop

Poprzednie

Sens podróżowania

Następne

Uśmiechnij się do rezydenta!

Komentarzy: 160

 1. ~Klusia ;*

  u mnie NN wpadniesz??? do zarobienia wiele komentarzy , zobacz i skomentuj a ja na pewno bedę tu częściej wpadać ;D{poomaranczka.blog.onet.pl}

 2. ~polskiniemiec

  jestem za zakazem.sprobujcie jechac autobusem obok takiej pani przy upalach 30 stopniowych. mieszkam w niemczech i nieraz musialem zmieniac autobus z tego powodu.smrod nieziemski. pozatym niewolno im przy kapieli dotykac miejsc intymnych, co prowadzi do tego, ze chodza ciagle niedomyte,

  • ~Wita

   Powszechnie wiadomo ze muzulmanie po skorzystaniu z toalety musza sie porzadnie podmyc a nie podetrzec,inaczej nie wolno im przystepowac do modlitwy,a modla sie 5 razy dziennie.

   • ~jagoda

    wszyscy to wiemy ,ze przed modlitwa sie myja i …. durnie jestesmy!dopiero film dokumentalny na niemieckiej tv pokazal mi to co bylo oczywiste.muzulmanin pracuje w budce z kebabami i gdzie sie myje? a w tej budce! wklada noge do zlewu w ktorym myje warzywa i naczynia.umyj noge w zlewie a zobaczysz jak wszystko zachlapiesz.smacznego! i co na to prawo. a g..o! pisze tak bo to urzednikom placa ,zeby wiedzieli i mysleli. powinien byc nakaz posiadania przez muzulmanina przenosnego zestawu do mycia.

   • ~arat

    podmywanie też jest rytualne: trzy palce i trzy krople wodywoda ogólnie jest szkodliwa

   • ~Dobry kolega

    widzialas ze do POZADNEGO podmycia biora ze soba do ubikacji butelke z woda o pojemnosci 0,5 do 0,75 litra ? sproboj sie sama podmyc pozadnie taka iloscia wody a pozniej wypisuj swoje glupotyPozdrawiamJanus P.

  • ~muminka

   do tego kto pisal o krzyzach- jestesmy w Polsce i katolicy sa wiekszoscia , zatem co ma piernik do wiatraka? nikt nie zabrania noszebia burek w Arabii prawda? A Francuzi w swoim wlasnym kraju chyba moga miec cos do powiedzenia..ja uwazam, ze ten zakaz jest uczciwy.. inni pokazuja twarze, cala europa pokazuje to i goscie niech pokazuja. Zajedz do Arabii np. w mini.. to ci nie zaoferuja „tolerancji”, kaza ci sie zakrywac itd. A jesli mnie upokarza owijanie sie szmatami po kostki w takim upale? nikt a nikt tym sie nie przejmie, a powiedza, ze mam sie dostosowac… zatem dlaczego Europa ma byc nadgorliwie tolerancyjna?

   • ~Moni~

    A niech się nawet ubierają po te kostki i niech im gorąco będzie ich wybór byle by tylko ryj pokazali, pozdrawiam

  • ~maszka76

   no wlasnie nie wolno doytkac tylko przy kapieli bo poza nia to dotykaja sie dosyc czesti dlatego tak duzo dzieci maja i ciagna od panstwa pienaidze ,mnaza sie jak kroliki bi bzykaja sie bez konca

   • ~ktosik

    zazdrosc, czy strach przed tym w jakim swiecie beda twoje zdziesiatkowane dzieci zyc?rob to samo, jak ci sie nie podoba. maja racje w tym co robia, dzieci to przyszlosc. W demokracji wygrywa wiekszosc, a muzlumanie dobrze o tym wiedza, chca nas podbic naszymi wlasnymi broniami. jak na razie jestesmy w tym „wyscigu zbrojen” daleeeko w tyle. ale czy to ich wina, czy nasza?

    • ~Moni~

     Zastawów się, jak on tak non stóp w tych burkach są to nawet nie wiedzą z kim się pierdo** a niechciane dziecko to chyba nie ma za ciekawego życia co

  • ~Beata

   Za zakazem przemawiają m.in. względy bezpieczeństwa. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie mieszkam, zdarza się, że w tradycyjnym przebraniu kobiecym z zasłoną na twarzy (nikabem) usiłują dostać się do tego kraju cudzoziemcy-mężczyźni. Niektórzy z nich są wychwytywani przez straż graniczną, ale czy wszyscy?Wiem też od tutejszych Polek, zamężnych z miejscowymi muzułmanami, że do noszenia tradycyjnego stroju (nawet z nikabem!) zmuszają ich mężowie, którzy przed ślubem zdawali się nie przywiązywać do tego żadnej wagi.

   • ~tfz

    Jak będę mógł spacerować w kraju muzułmaniskim z krzyżem na piersiach, jak będzie można w Arabii Saudyjskiej budować kościoły, jak muzułmanie nie będa mordować katolików to będę przeciwny temu zakazaowi. Ale na dzień dzisiejszy uważam iż należy wręcz zakazać wyznawania tej religii morderców w krajach katolickich.

    • ~aa

     Nic dodać nic ująć.

    • ~sayyed ali

     Zieje od Ciebie Indolencja. Domaganie się kościołów w Arabii Saudyjskiej, to jak analogicznie chcieć meczetów w Watykanie. Widzisz kuriozum?

     • ~leo

      Chyba „ignorancja”? nie używaj słów, których znaczenia nie znasz, bo zamiast dodania sobie „powagi” ośmieszasz się tylko. A przepis z zakazem noszenia burek bardzo trafny. Może chociaż katolicka Europa ulży trochę muzułmańskim niewolnicom, bo liczyć na swoich współwyznawców raczej nie mogą.

     • ~sayyed ali

      Zapoznaj się ze słowem indolencja, a potem strofuj innych…

     • ~słownik

      Indolencja, czyli bierność. Słowo użyte bez sensu w tym kontekście.

     • ~Aries

      A ty widzisz roznice pomiedzy tymi krajami? Zastanow sie co porownujesz a dopiero pozniej pisz.

     • ~sayyed ali

      Widać, że z tą tematyką jesteś na bakier. Porównanie całkowicie słuszne, a przynajmniej najbardziej porównywalne. Zapoznaj się jak muzułmanie traktują Arabię Saudyjską, a następnie podnoś głos.

     • ~Amok

      Widzisz, traktowanie jakiegoś kraju, jako świętość (Arabia Saudyjska) jest grzechem przeciwko Islamowi, bo tu święty jest tylko Allah – „muzułmaninie

    • ~Rev

     W końcu ktoś kto zauważa POTĘŻNE zagrożenie ze strony innej kultury!Europa jest zbyt tolerancyjna i na zbyt wiele pozwala. Ludzie zbyt łatwo zachwycają się wszystkim co z importu. Zapomina się, że to co egzotyczne nie zawsze jest bezpieczne.Przecież to muzułmanie nas tłukli w średniowieczu, co więcej TŁUKĄ nas NADAL, wystarczy zobaczyć co się dzieje w krajach muzułmańskich.Obecnie mamy prawo żyć jak chcemy i robić co chcemy, ale żebyście się nie zdziwili, kiedy w naszych krajach inna większość, inna kultura (nie mówię, że gorsza, na pewno taka w której wolność i własne zdanie to sprawa marginalna, patrz: zabójstwa honorowe, kamienowanie, itp.) zacznie nam zakazywać (albo co bardziej prawdopodobne mniejszość nas sterroryzuje).Warunkiem do współżycia z muzułmanami jest taka sama tolerancja z ich strony (w sumie to prawie to samo jak bym mówił, że warunkiem jest przyjęcie fragmentu naszej kultury – wolności).

     • Zagrażają tradycji europejskiej, wolnościom, chcą zmieniać prawo kraju, gdzie sie osiedlili, nie pracują, mnożą się jak króliki i łapa po socjal. Wo stąd. Łamią prawa i tyle.

    • ~Krzysztof

     Francja jest krajem laickim. Konstytucyjnie! Więc zdanie „Jak będę mógł spacerować w kraju muzułmańskim z krzyżem …” nie ma tu nic do rzeczy.

     • ~miki

      Więc skoro Francja jest krajem laickim, to obnoszenie się ze swoją islamskością tolerowane być nie może.Niech sobie islam wyznają w domu koniec i kropka.

   • ~tfz

    Jak będę mógł spacerować w kraju muzułmaniskim z krzyżem na piersiach, jak będzie można w Arabii Saudyjskiej budować kościoły, jak muzułmanie nie będa mordować katolików to będę przeciwny temu zakazaowi. Ale na dzień dzisiejszy uważam iż należy wręcz zakazać wyznawania tej religii morderców w krajach katolickich.

   • ~ktos

    Mmm interesujace ja tez mieszkam w emiratch moj maz jest muslim i nie zmusza mnie do noszenia abaya.Poza tym zmuszanie jest sprzeczne z islamem dlatego ze kobieta zakrywa sie dla allaha a nie dla meza

    • ~Józef

     Piszesz głupoty! Zasłanianie twarzy czy całego ciała następuje na żadanie mężczyzny/ojca, męza, dziadka, wuja/ w rodzinie, tego, który ma najwięcej do powiedzenia według tradycji w danym klanie lub plemieniu. W Emiratach Arabskich nie możesz wyjść przed swój dom nie osłonięta, bez zasłony możesz chodzić po domu i to tylko wtedy, gdyy w domu sa kobiety, mali chłopcy i mężczyzni z własnej rodziny/i to też nie wszędzie/. Jak przyjdzie kolega męża czy dorosłego syna to szmata na łeb!

  • ~ello

   Mysle ze to nie tylko problem ponizana kobiet, ale chyba głównie braku możliwości IDENTYFIKACJI. Tak naprawdę jesli załozy taką szmate, gdzie widac tylko oczy to jak sprawdzić np tożsamość, dokumenty i to czy w ogóle jest to kobieta, a nie jakiś poszukiwany listem gończym terrorysta?

   • ~sayyed ali

    Hmm a może taka osoba np. w urzędzie mogłaby odsłonić twarz? Takie prawo w zupełności by wystarczyło, więc więcej kreatywności. Terrorysta? Ilu takich znasz w Europie co się chowali pod nikabem? Tego typu argumentacja przystoi 5 letniemu dziecku, a nie dorosłemu człowiekowi.Wprowadźmy zakaz noszenia podkoszulek/koszul/kurtek, bo pod nimi możesz mieć broń i kogoś zastrzelić, taki masz tok myślenia…

    • ~hmm

     Ja znam dwuch (nie osobiscie naturalnie) co w takim przebraniu uciekli z UK ale naszczescie jednego z nich zlapali we Wlaszech. Poza tym jakis czas temu faceci przebrani w takie zakrywajace cialo i twarz szmaty odrobili chyba bank czy jakis wiekszy sklep jubilerski. Poza tym jesli jedziesz do kraju muzulmanskiego to tam musisz dostosowac sie do ich kultury i zwyczajow co jest zupelnie zrozumiale ale muzulmanie przyjezdzajac do Europy ani mysla dostosowywac sie do naszych zwyczajow, tradycji i kultury w ktorej np; zaslanianie twarzy kojarzy sie z czyms negatywnym i ze dana osoba ma cos do ukrycia i jest osoba zla jak bandyci rabujacy banki, napadajacy na ludzi na ulicach itd. Rzecz jest prosta – chcesz byc muzulmaninem w EU to badz ale nie w miejscach publicznych na codzien chyba ze idziesz do meczetu w piatek albo masz inne swieto religijne o ktorym wszyscy wiedza i potrafia wtedy zrozumiec tradycyjny ubior ale zaznaczam nie w pracy czy w urzedach podczas zalatwiania czegokolwiek

  • ~ww

   Mialem watpliwa okazje leciec jednym samolotem z taka muzulmanska para,musialem sie przesiasc ,trodno leciec dwie godziny z zatkanym nosem!!!

  • ~Kulcia

   Twierdzisz, ze chodza niedomyte…to ja Ci odpowiem, ze niedomyty jest co drugi polski PAN po 40! To od nich smierdzi na kilometr!A co do podmywania miejsc intymnych, to nie wiem skad ta bzdura, bo oni (one) ida sie myc nawet zaraz po seksie, a nie tak jak wiekszosc naszego spoleczenstwa!!!Wiec prosze nie oceniaj ludzi z daleka, popatrz blisko siebie!!!

   • ~miki

    Taaaa żeby oni/one rzeczywiście byli oglądani wyłącznie „z daleka”. Ja stałam między dwiema takimi w kolejce w aldi i myślałam, że mi nos odpadnie.

   • ~Józef

    Muzułmanie idą się myć nawet zaraz po seksie, Kulcia? A skąd ty o tym wiesz, skąd masz tyle wiadomości na temat obyczajów muzułman po seksie?Widzę, ze już to przerobiłaś, no, no… A w innych krajach to sie nie myją po seksie? Dziecko, to tylko w waszej rodzinie i w waszej wsi sie nie myją, na całym świecie to robią, uwierz mi, w Polsce także!

   • ~jama

    po sexie ida sie myc faceci muzulmanie bo debilny koran mowi, ze to nieczyste spolkowac z kobieta i trzeba brud zmyc, i nie chodzi to wcale o brud z wydzielin ciala :/

   • ~ja

    może co drugi pan= ale już polka to każda

 3. ~Sylwia

  A krzyże w miejscach publicznych w Polsce Cię nie dziwią? To dziwne, bo dla mnie narzucenie komuś symbolu krzyża jest jednoznaczne z zakazem noszenia zasłon przez kobiety muzułmańskie – tyle, że tam zakazali a tu nakazali. Niby spora różnica, a sprowadza się do tego samego.

  • ~no name

   No chyba nie do końca.Krzyż jest symbolem wyraźnym i widocznym dla każdego,natomiast pod osłoną burki nie wiem kto sie kryje to jedno ,a drugie to kwestia poruszana w kolejnych opiniach.Dlaczego jadąc do kraju islamskiego musisz się poddać panującym zasadom bez dyskusji a w Europie jest to traktowane jako zamach na wolność.Kraje arabskie to nie kraje zacofane ,wręcz przeciwnie -Arabia Saudyjska na pozór jest bardzo nowoczesna prawda?ale jeśli chodzi o religię to ortodoksyjny konserwatyzm.Dlaczego Europa musi się poddać zasadom islamu?w imię czego.Jak ktoś powiedział jeśli decydujesz się mieszkać w kraju obcym to musisz się podporządkować panującym tam zasadom.I dotyczy to wszystkiego.

   • ~sayyed ali

    A i tak co rusz osoby takie jak Ty krzyczą o nietolerancji w np. Arabii Saudyjskie, że nie można afiszować się ze swoją religią (chrześcijaństwo).Proszę Cię, ile znasz przypadków, gdzie pod nikabem chował się terrorysta (oczywiście mówimy o Europie)?

  • ~liipa

   korzenie Polski tkwią w chrześcijaństwie, twoje pewnie zupełnie gdzie indziej, to nalezy wrocić do swoich korzeni i po sprawie

 4. ~Wita

  Potrafie zrozumienc gdy sad ingeruje w zycie religijne osobnika gdy zasada jego wiary moze byc zagrozeniem zycia.Chodzi mi o Swiadkow J i zakaz przetaczania krwi.Jednak spor o burke/nikab jest dla mnie niezrozumialy .Mieszkam juz kilka lat w Emiratach Arabskich i przekonalam sie ze zbyt maly procent muzulmanek zakrywa twarz bo sa do tego zmuszane.Dlaczego na sile i wbrew woli wiekszosci staramy sie je ,,ratowac,,!Czy u nas nie ma juz nic do zrobienia?Pozdrawiam

  • ~ola

   A ja mieszkam we Francji, więc powiem, że spór zaczął się w momencie gdy pewien tatuś, biały ale muzułmanin, ojciec dwojga córek domagał się respektowania tych burek na głowie swych córek na lekcjach wf-u, a co za tym idzie specjalnego, lepszego traktowania dla nich z powodu wyznawanej religii. W odpowiedzi sąd, bo aż do tego doszło wydał sprawiedliwy jednakże wyrok: żadnych symboli, dla nikogo, i dobrze.

 5. ~Graszka000

  W pracy – się pracuje, w szkole – uczy, w kościele – modli…Tak być powinno…Gdy kogoś lubię – to za to , że jest taki a nie inny, wiara mnie nie obchodzi..Wierz – w co chcesz – w byka, słonia, słońce – tylko nie afiszuj się, nie narzucaj …Chcesz nosić Burkę – noś! – ale tam, skąd przyszłaś!!!

  • ~mala

   precz z burka w Europie !!

  • ~mala

   precz z burka w Europie !!

  • ~EMISIA1978

   Racja zgadzam się z tobą w 100% Jeżeli moje dziecko nie może nosić krzyżyka w szkole ( tłumaczenie dyrekcji bo to biżuteria więc nie wolno , dziecko może sobie zrobić krzywdę lub że w naszej religii to nie jest nakaz aby krzyżyk nosić) dodam że nie robiło tego ostentacyjnie tylko miało krzyżyk zawsze pod koszulką to dlaczego inni mogą mieć chusty i chodzić całe zakryte i im wolno się ze swoją religią afiszować.

 6. ~precz z islamem

  chce chodzic w burce,prosze bardzo na swiecie jest kilkadziesiąt krajow gdzie jest to dopuszczalne.w europie ma chodzić jak europejka.Muzułmanie w europie obrażają moje ucucia religyjne.

 7. ~precz z islamem

  chce chodzic w burce,prosze bardzo na swiecie jest kilkadziesiąt krajow gdzie jest to dopuszczalne.w europie ma chodzić jak europejka.Muzułmanie w europie obrażają moje ucucia religyjne.

  • ~kasia_2

   Jadąc do kraju arabskiego nie ubieraj krótkich spodenek, spódniczek mini ,bluzek z odsłoniętymi ramionami.A na plaży nie rozbieraj się „do rosołu”.Kup sobie galabije.

 8. ~Jerzy

  Uważam że jeśli ktoś decyduje się na życie w danym kraju to powinien przejąć wszystko to co obowiązuje rodowitych mieszkańców. W innym przypadku musi wrócić do swojego kraju jeżeli tęskni za swoją ojczyzną. Nie wolno i nie można budować swojej ojczyzny czy religii i do tego żądać praw z tym związanych, bo jest to nic innego jak napaść na obce terytorium i próba zawłaszczenia sobie.

 9. ~ona

  ja tego własnie nie rozumiem …..przyjezdzaja do Europy BO CHCA ZYC INACZEJ chyba skoro im zle w swoim kraju i narzucaja swoja kulture nosza burki i jedzac halall food ciekawe ze ja jadac do kraju muzulmanskiego nie moge robic co chce tylko musze przestrzegac ich prawa wiec jak sa w Europie powinnie przestrzegac ogolno przyjetego czyli chodzic chodzic ubrani jak normalni ludzie

  • ~australijczyk

   99.9% ludzi z Arabii Saudyjskiej przyjezdza do Europy aby studiowac i po skonczeniu wracaja do siebie.

 10. ~JB

  Powiedz mi gdzie ty widzisz roznice pomiedzy swastyka a dogmatami Islamu – zabijmy niewiernych i zydow – przeciez to stare Nazi pod zmieniona forma – z tym ze bardziej grozniejsze.

 11. ~antyburek

  bardzo dobrze ze zakazano, Dlaczego kobieta nie moze przejsc sie z golymi ramionami po Rijadzie ? My bedac w krajach arabskich musimy przestrzegac ich religie i zwyczaje, niech oni przestrzegaja nasze…

 12. ~kim

  europejka odbierała by to jako upokorzenie -muzułmanka nie!!! to jest uszczesliwianie ludzi na siłe,,ale rozumiem Francuzów z drugiej strony,gdyby to nie było demnstrowaniem religii tylko strojem ludowym to mysle ze byłaby na to zgoda

 13. ~Bart'ek

  Spójrz na to z innej strony. To jest Europa. Polacy niejednokrotnie przelewali krew w obronie Europy przed inwazją islamu (Chocim, Wiedeń…). I po co? Żeby teraz robili to samo ‚tylnymi drzwiami’? Skoro przyjeżdżają na nasz kontynent, gdzie ‚obowiązuje’ kultura łacińska to niech się asymilują. A co oni (muzułmanie) robią? Domagają się, żeby z krajów europejskich zrobić kraje arabskie. Jestem całym sercem z decyzją Francuzów. To powinno być przyjęte w pozostałych krajach europejskich. Ale to pierwszy krok .Druga sprawa to to, że przyjeżdżają tutaj bo mamy dobry socjal. Opłaca się siedzieć na tyłku i płodzić dzieci (najlepiej z głupimi białymi kobietami). Wynaradawiają nas powoli, ale skutecznie. Dojdzie do tego, że uzyskają większość w parlamentach i wprowadzą tak czy inaczej swoje chore prawa. To jest walka o przetrwanie naszej cywilizacji. Im prędzej to zrozumiesz tym lepiej. Za kilkadziesiąt lat będzie za późno. A jeśli chcesz zobaczyć jak będzie to wyglądało popatrz na Pakistan, Afganistan, Iran…

 14. ~Ewa

  Biedne muzułmanki.. Szkoda tylko, że europejka musi respektować prawa islamu w arabskim kraju.. Ich w Europie to nie dotyczy.. Lepsze kobiety?! Poza tym w kulturze europejskiej zakryta twarz jest synonimem wroga, kogoś o złych intencjach, przygotowanego do walki.. Ja w towarzystwie takiej osoby nie czuję się swobodnie.. Jestem w swoim domu, swoim kraju.. jeśli ktoś chce mieszkać u mnie niech szanuje mnie i zwyczaje mojego narodu. To nie pisane prawo obowiązuje każdego obcego. To nie my do nich, a oni do nas mają się dostosować. Nikt nie nakazuje im chodzenia w mini czy bikini. Ale zakryta twarz to już przesada, zwłaszcza, że dotyczy to części muzułmanek.. Inne jakoś mogą egzystować w Europie bez uszczerbku na honorze.. Ciekawe, nie?

 15. ~arisches blut

  Zegnaj stara Europo?. Chyba poczatek Europy datujesz na 1945 rok ,kiedy zydomasoneria zaczela narzucac Europie holokaustomanie i tolerancyjne dewiacje. Ta reakcja francuskich libertynow dotyczy rzeczy trzeciorzednej. Wysiedlenie tych polczarnych z Europy ,razem z ich lewackimi „przesladowcami ” od burek,to bylby powrot do starej Europy.,a raczej Europy.

 16. ~klon

  jakbys sobie pochodzil w tych szatach w upalny dzien, to bys widzial jaka to frajda, wiele tych kobiet nie chce tego zakladac, sa zmuszane przez bogobojnych czlonkow rdziny, glownie mezczyzn, jesli sie nie podporzadkuja, to znaczy ze hanbe przyniosly bo sa bezwstydne, a wtedy dostaja bicie, bywa ze sa mordowane, religie to niestety wylegarnie zabobonu i przesadow, sposob na manipulacje i wykorzystywanie innych

 17. ~xpr

  I bardzo dobrze nam tu muzulmanow nie potrzeba

  • ~ab

   I Zydow tez.Jedni i drudzy sa szkodliwi . O inwazji czarnej Afryki i chinsko -wietnamskiej stonki nie mowiac. Milosnicy-a szczegolnie milosniczki- wielokulturowosci niech sie wynosza do zrodel swoich niezdrowych fascynacji.

   • ~Dom

    Do arisches blut aka ab- Ty „aryjczyku”- nie wiesz jak śmiesznie brzmisz plotąc te swoje propagandowe bzdury. Jakbyś nie wiedział ty untermenschu, że stałbyś w kolejce po śmierć na równi z Żydami. Żal mi takich jak ty. Podpinacie się pod silną (jak wam się wydaje) grupę, wybiórczo podchodząc do jej ideologii i czujecie się ważniejsi. Można tylko ze współczuciem pokręcić głową.

    • ~arisches blut ebenso

     Co innego stać w kolejce po śmierć a co innego robić na śmierci git gesieft. Kapujesz różnicę, czyś za głupi na to ?

 18. ~Agnes

  względy bezpieczeństwa swoja droga, ale w głównej mierze chodzi o to by pokazać, że istnieją pewne zasady na terytorium danego kraju o które powinniśmy walczyć.Jeżeli muzułmanie chcą żyć na ich terenach muszą się dostosować i zasymilować, Oni walczą o swoje racje, więc dlaczego my w swoim państwie mamy im ulegać, tym bardziej,że ich styl życia nie należy do zbyt kulturalnych.Ich dzielnice to brud i towarzyszące temu niecenzuralne zachowanie. Mam nadzieje,że Pl nie jest dla nich destynacją, która umożliwi im życie na koszt podatników .

 19. ~ja

  Uważam, że powinno sie zabronic noszenia burek, po pierwsze łatwosc ukrycia pod nimi roznych materialow wybuchowych i broni, nie mowie ze wszcyscy sa terrorystami, ale jezeli choc jedna osoba moglaby byc trzeba to wyprzedzic, po drugie wiekszosc nosi burki bez przymusu, ale jezeli choc jedna osoba jest do tego przez mezczyzn zmuszana trzeba z tym walczyc!

 20. ~kasia

  Chudnięcie po najmniejszej linii oporu. Bez zbędnych wyrzeczeń, wysiłku, zmagań. Wpisz w google: ( bez efektu jojo wop ), a dowiesz się w jaki sposób tego dokonać. Polecam, bo sama sprawdziłam i zdało egzamin w 100%.

 21. ~fakir

  Kilka lat temu zainteresowałem się tematem Kosova i czego ci Serbowie chcą.Poznałem historie tej krainy i dowiedziałem się ,że muzułmańscy Albańczycy są tam tylko najeźdźczymi ,którzy za wysługiwanie się Turkom osiedlali się na kradzionej Serbom ziemi.O tego momentu zainteresowałem się islamem i teraz wiem,że ten totalitarny system polityczno -religijny ,skrajnie nietolerancyjny i wrogi naszemu stylowi życia to śmiertelne zagrożenie bo ta dzicz za pieniądze z socjalu mnoży się jak szczury.Doktryna islamu jest równie odrażająca jak komunizm i faszyzm razem wzięte.Należy tego zakazać w Europie za wszelką cenę bo jeśli wygrają kiedyś wybory to następnego dnia staniemy się obywatelami drugiej kategorii jak choćby Koptowie w Egipcie.Pojęcie tolerancji nie może dotyczyć tej sekty.Polecam kanał scu000 na You Tube i TruthTube.

 22. ~Faris

  uwazam ze kazdy ma prawo do wyznawania religii jaka mu sie tylko podoba. i praktykowania jej zgodnie z jej nakazami.ludzie! sredniowiecze sie juz skonczylo.nie kazdy muzlumanin jest ekstremista i td.przeczytajcie sobie ksiazki o Islamie i poznajcie geneze tej religii. a przestancie rzucac kamieniami w cos czego nie rozumiecie.

  • ~Obiektyw

   jeżeli jest tak jak piszesz, to… dlaczego chowają się pod burkę. Skąd mam wiedzieć że tylko ich kobiety noszą burki ? 🙂 równie dobrze może być pod nią facet. Jeżeli są tak otwrci na nas jak piszesz to… dlaczego nie akceptują nas, naszej religii, naszych zasad społecznych u nas, nie wspominając jak nas traktują u siebie….. Idealizm jest piękny, ale potwornie dużo kosztuje. Uważaj by cena za ten idealizm nie zabrała ci wszystkiego co masz a może nawet więcej…

  • ~aaaaa

   Nie wyskakuj tu z geneza religji muzulmanskiej, tez tym sie interesowalem i mialem podobne zdanie lecz praktyka znacznie rozni sie od genezy. Mieszkam w szwecji i mam piekny obraz mentalnosci spolecznosci muzulmanskiejPo pierwsze to smierdzace lenie w wiekszosci ktorzy zyja z zasilkow dzieci mieszkaja po kilkanascie lat w tym kraju a do szkoly czesto ida po 18 nastce bo zasilek sie wtedy nalezy za chodzenie do szkoly.Na ktory ja po czesci musze zap….. Chodze z nimi do szkoly jako ze mam polskie pochodzenie nic mi i innym sie nie nalezy ja przeskoczylem juz przez cztery poziomy a moja pierwsza klasa jest wciaz na pierwszym.Ja skoncze szkole po 1,5 roku z przerwami na prace oni chodza po 5 lat bo tylko tyle im wolno i przez te piec lat dostaja po 7500 koron miesiecznie plus znizki i dodatki.Kolejna kwestja jest taka ze nie wyobrazam sobie palenia szkol i szpitali w imie niczego, podpalanie mieszkan to standard nie baczac na konsekwencje przeciez tam mieszkaja inni ludzie. Najbardziej wko…. mnie stwierdzenie kiedy interweniuje policja lub strarz obrzucona kamieniami ze nie wolno im interweniowac bo to jest ziemia muzulmanow (jakim cudem nalezy ona do nich)Brudni emigranci i darmozjady jesli chca sie panoszyc niech wracaja do siebie.Nie chcialbym obudzic sie w europie islamskiej a do tego powoli lecz sukcesywnie to wszystko darzy.Polecam youtube.Ps. ja to znam ze swojego doswiadczenia.

   • ~fakir

    Takich głosów jak Twój potrzeba na wszystkich forach.Robisz dobra robotę uświadamiając ludzi jakim syfem jest islam i co będzie z nami jak uzyskają przewagę.Ostro trzeba działać i skończyć z chorą tolerancją.

   • ~Lady eM

    Też mieszkam w Szwecji i wiesz, co ci powiem? Studiowałam przez pewien czas na uniwersytecie z dziewczyną w burce i jakoś mi się nigdy głupia ani wykorzystująca system nie wydawała. Inaczej nie miałaby co robić na wyższej uczelni.A co do problemów w RosengĂĄrd czy SĂśdertälje – mają one podłoże w nierównorozłożonych szansach na normalną przyszłość, co z kolei spowodowane jest dyskryminacją strukturalną, a nie religią samą w sobie.

  • ~M@jka

   niech sobie wyznają swoją religię, ale… mieszkając w innym kraju niech nie narzucają tej religii wraz z noszeniem burek!

 23. ~słowo

  Pod nazwą bukra jeszcze kilka lat temu kryło się okrycie w formie obszernego płaszcza z kapturem wykonanego z wełny, często zdobionego chroniącego podróżnego lub rycerza a później żołnierza przed zimnem oraz złą pogodą. Zasłonę na twarz kobiety w islamie nazywano czarczafem, kefem, hidżabem, itd zależało to głównie od regionu. Teraz ktoś próbuje robić wodę z mózgu ludziom zmieniając znaczenie tego słowa lub reprezentuje niechlujstwo medialne.

 24. ~gość

  To oni przyjechali do Europy wiec powinni się dostosować, jeżeli my wyjeżdżamy do ich krajów też mamy z góry nałożone zakazy. Nie możemy np. paradować topless a w Dubaju publiczne całowanie karane jest aresztem.

 25. ~Brother

  burka jest fajna, ale tylko w arabii. Mylisz się pisząc że burka nie służy do schronienia pod nią ładunków wybuchowych. Kobiety są coraz częściej typowane na zamachowców-samobójców. Tragedia w metrze moskiewskim jest tego smutnym przykładem ale niestety nieodosobnionym. Tam gdzie noszenie burek jest czymś normalnym – Irak, Palestyna, normalnym jest również chowanie bomb pod burka.W Europie – wszyscy chcemy otwartości. Otwartości nas wobec innych ale i innych wobec nas. Ta zasada wzajemności w kontaktach z islamem nie istnieje. Islam i ludzie islamu nie zamierzają poniżyć się do akceptacji nas. Dlaczego więc my mamy dalej być otwarci ?Bezpieczeństwo, ale i zwyczajowe zasady współżycia ludzi, w Europie zakłada pełnią identyfikację osób. Burka uniemożliwia identyfikacji osoby. Nawet płeć można pod nią zamaskować. To łatwy sposób do manipulacji środowiska.Reasumując – odmienność – tak, ale najpierw podstawowe zasady samozachowawcze.

 26. ~lolek

  od 5 lat w paryzu .wkoncu europa zaczyna zauwazac ze przez swoja tolerancje zniknie

 27. ~Aga

  zaraza!!! Brudasy i śmierdziele jakich mało obrzydzaj mnie capaci!!!

 28. ~max56

  islam to jak szarancza,przyjezdzaja do europy,rozmnazaja sie zadko pracuja bo na socjalu jest lepiej,,,a jeszcze gorsze jest to ze nasze rodaczki zyja z nimi,podam przyklad moich sasiadow ,ona mloda 24-27 lat podczas rozmowy stwierdza,ze polska to kraj zacofany powinien zniknac z mapy itp,wiec zadaje jej pytanie a coz takiego ci polska zlego zrobila,a ona mi na to zolnierzy wysyla przeciwko bezbronnym wyznawcom islamu,a katolicy to najgorsza wiara na swiecie,,,boze jakie pranie mozgu tej dziewczynie zrobiono…..

  • ~x

   Żyją z socjalu…. TO TAK JAK POLACZKI, a że pranie mózgu, a tobie KK nie robi prania, nie każe ci na kogo głosować, a nasze stronnicze , pozbawione obiektywizmu media nie nastawiają nieustannie wrogo do państw wschodnich, nie kreują wizerunku walczącej o polskość na Białorusi Angeliki Borys, podając zdawkowe info o Związku polaków współpracującego z Łukaszenką (do którego należą określając go jako marionetkowy

 29. ~fakir

  Dowiedzcie się troszkę o zasadach islamu macie tu hadisy;; zbiory hadisów sahih imama Bukhari Fatwa: „Al-Nawawi powiedział: Jeśli chodzi o ślub młodej dziewczyny i czas konsumpcji małżeństwa, jeśli mąż i opiekun dziewczyny zgodzą się, że to nie będzie szkodliwe dla młodej dziewczyny, to może to być zrobione. Jeśli się jednak nie zgodą, wtedy Ahmad i Abu ‚Ubayd powiedzieli, że jeśli dziewczynka osiągnie wiek 9-lat to wtedy małżeństwo może zostać skonsumowane nawet bez jej zgody, ale to nie ma zastosowania w przypadku kiedy jest młodsza. Malik, al-Shaafa’i i Abu Haneefah powiedzieli: małżeństwo może zostać skonsumowane kiedy dziewczynka dostaje miesiączki, która różnie występuje u dziewczynek, więc żaden limit wiekowy nie może zostać ustanowiony. Jest to właściwy pogląd.” Źródło: Islam Q&A Przekazała Aisza, Ummul Mu’minin: Prorok całował ją i ssał jej język kiedy pościł. Źródło: zbiór sunan Abu Dawud Mahomet zobaczył Um Habibe, córkę Abbasa, kiedy była fatim (czas karmienia piersią) i powiedział: „Jeśli trochę podrośnie a ja będę żył – ożenię się z nią”. Źródło: Musnad Ahmad Prorok powiedział „Spojrzałem na Raj i zauważyłem biednych ludzi jako głównych mieszkańców, I spojrzałem na Piekło i zauważyłem, że większość jego mieszkańców stanowią kobiety”. Źródło: zbiór hadisów sahih imama Muslim Prorok powiedział „Czyż nie jest tak, że zeznanie kobiety ma połowę wartości zeznania mężczyzny?” Kobiety powiedziały „Tak” On odpowiedział „Wynika to z braków w kobiecym umyśle”. Źródło: zbiór hadisów sahih imama Muslim Abu Huraira przekazał słowa posłańca Allaha: kiedy mężczyzna zaprasza swoją żonę do łóżka a ona nie przychodzi, i on (mąż) gniewa się z tego powodu, anioły przeklinają ją do rana. Źródło: zbiór hadisów sahih imama Muslim

 30. ~kawusia

  Aspekt praktyczny tego stroju w krajach Europy ODPADA, a takie jest jego historyczne uzasadnienie, szaty czarne długie i dużo ich, są odpowiednie dla klimatów pustynnych, w Europie jedynie pustynia błędowska i wydmy w Łebie..ale tam wchodzić nie wolno.

 31. ~fakir

  I jeszcze o zasadach islamu;;Mufakhathat – licencja na pedofilięWszystko zapoczątkował oczywiście prorok Mahomet żeniąc się z 6-letnią Aiszą. Jak wiadomo małżeństwo zostało skonsumowane kiedy Aisza miała 9-latek ale i wcześniej Mahomet (który jest przykładem do naśladowania dla wszystkich muzułmanów) nie mógł się powstrzymać…Cóż więc robił? Ano kładł swojego penisa między jej nogi i… „to have foreplay with the wife in between her thighs”. (fragment został przeredagowany)Zjawisko to tak się rozprzestrzeniło, że muzułmańscy uczeni postanowili raz jeszcze przyjrzeć się tej sprawie. I cóż ustalili? Ano, że faktycznie prorok Mahomet praktykował to z Aiszą: „She was six years of age and he could not have intercourse with her due to her small age. That is why [the prophet] peace and prayer of Allah be upon him placed his [male] member between her thighs and massaged it softly, as the apostle of Allah had control of his [male] member not like other believers”.

 32. ~theo

  ty balwanie interesuj sie wiecej moslemem to sie dowiesz wiecej

 33. ~Robercik

  Europa broni sie w ogole Bogiemw ogole…To samo sie dzieje z krzyzami, nie tylko w budynkach urzytecznosci publicznej, ale nawet na piersi stewardessy z British Airways czy robienia znaku krzyza przez pilkarza…Europa jest chora… ale mam nadzieje, ze Polska, choc jest jej czescia, uchroni sie od tego groznego wirusa…

 34. ~fakir

  I jeszcze o zasadach islamu;;Mufakhathat – licencja na …I jeszcze o zasadach islamu;;Mufakhathat – licencja na pedofilięWszystko zapoczątkował oczywiście prorok Mahomet żeniąc się z 6-letnią Aiszą. Jak wiadomo małżeństwo zostało skonsumowane kiedy Aisza miała 9-latek ale i wcześniej Mahomet (który jest przykładem do naśladowania dla wszystkich muzułmanów) nie mógł się powstrzymać…Cóż więc robił? Ano kładł swojego penisa między jej nogi i… „to have foreplay with the wife in between her thighs”. (fragment został przeredagowany)Zjawisko to tak się rozprzestrzeniło, że muzułmańscy uczeni postanowili raz jeszcze przyjrzeć się tej sprawie. I cóż ustalili? Ano, że faktycznie prorok Mahomet praktykował to z Aiszą: „She was six years of age and he could not have intercourse with her due to her small age. That is why [the prophet] peace and prayer of Allah be upon him placed his [male] member between her thighs and massaged it softly, as the apostle of Allah had control of his [male] member not like other believers”. dodałem bo „zniknęło”

 35. ~ja

  przeszkadza religia — a parady ciot i lesb niech żyją uraaa

 36. ~Europejczyk

  Kobieta w kraju muzułmanskim nie ma żadnych praw. Na miasto może wyjść ale tylko z męskim kuzynem, nie ma prawa jazdy itd. W państwie europejskim te prawa nabyły. I wyobraźmy sobie np. kontrolę policyjną ” prosze o prawo jazdy i paszport lub dowód osobisty”. Jak policjant może dokonać identyfikacji kobiety w burce? A poza tym jaką mamy pewność, że pod burką nie schroni się poszukiwany bandyta. Moim zdaniem jeżeli kobieta muzułmańska chce żyć w Europie to wg praw europejskich.Nie wszystkie nakazy religijne musza być respektowane.

 37. ~ef-ka

  Tolerancji ci u nas dostatek…porażająco-przerażające:-/

 38. ~ela

  A mi się wydaje że każda mniejszość narodowa powinna dostosować się do kraju w którym mieszka.A szczególnie Arabi chcą ustawiać swoje prawa w kraju którym mieszkają a nawet domagają się aby do nich się dostosować.Żaden kraj islamski nie zezwoliłby na budowę kościoła u nich ale meczety w Europie to budują i jeszcze są obrażeni że nie zawsze dostają zezwolenie na budowę.Jeżeli są tak bardzo żle traktowani w Europie to mają swoje ojczyzny i niech tam mieszkają.A po tym co czytam lub oglądam to biały człowiek będzie mieszkał w rezerwacie lub całkiem biała rasa wyginie

 39. ~max

  jestem tez za zakazem,stanowczo! w calej ue powinien ten zakaz dotyczyc

 40. ~Yara

  Jestem muzułmanką i wiem, że burka to wymysł kulturowy, a nie religijny. Zastanawiam się gdzie za parę lat będę mogła swobodnie wyznawać swoją religię… Europa – zakazy prawne, Afryka Północna – zupełnie odwrotna sytuacja i powolna chrystianizacja, Bliski Wschód (głównie Arabia Saudyjska) – szyizm i zbyt religijne prawo, nie interpretowane w stosunku do obecnych czasów.Dla muzułmanek burka jest to hijab, a hijab nie jest jedynie nakryciem głowy ale również zachowaniem, przede wszystkim skromnością.http://yara.blog.onet.pl/ Z chęcią rozwinę ten temat.Pozdrawiam

  • ~Zuzia

   A czy Ty chcialabys aby w krajach muzulmanskich dominowali europejczycy? Obnoszenie sie skromnym ubraniem?Co drugi muzulmanin zgwalcilby je od razu!I jak to jest, ze u Was kobiety musza byc wierne, a facetom wszystko wolno – nawet łamia zakazany seks.Nie mow, ze nie, bo znam takich kolesi (studiowali z nami) i wiem jak rzucali sie na dziewczyny europejskie! Srks zdominowal ich calkowicie!

 41. ~lew

  „możesz być muzułmanką, ale tak byśmy tego nie widzieli.”…DOKLADNIE!!!jak bede chcial polatac miedzy kobietami w burkach to sobie do muzulmanskiego kraju pojade…aa jak ktos chce w jakims kraju mieszkac, to ma przestrzegac zasad w danym kraju panujacych!! a nie wprowadzac swoje !!!a jak sie nie podoba to zawsze mozna do swojego kraju wrocic!tyle meczetow powstaje…ciekawe ile kosciolow jest w krajach muzulmanskich!!

 42. ~Miroslawa Jeunot

  Religijnosc to sprawa osobista inie musisz paradowac,zeby pokazac do jakiej religii nalezysz. Religia powinna byc praktykowana w kosciele lub domu.

 43. ~wwwooo

  Po pierwsze to nie „zegnaj stara Europo” – bo od setek lat w Europie, wiekszosc wojen byla na tle religijnym i kulturowym – chocby stworzenie zakonu krzyzackiego, ktory szerzyl wiare „ogniem i mieczem”.Po drugie – ostatnie wydarzenia z 10 lat pokazaly, ze Muzulmanie stanowia zagrozenie dla cywilizacji zachodu – dlaczego w takim razie mamy tolerowac ich ataki bez nakladania na nich restrykcji.Nalezy pamietac, ze kobiety noszace burki sa calkowicie nierozpoznawalne: kiedy popelniaja wykroczenie na drodze – za szybko jada to nie mozna ustalic ze zdjecia kto prowadzil, kiedy wchodza to sklepu, klienci i wlasciciel nie maja pewnosci czy za chwile nie zacznie strzelac do nich zamachowiec – itd. itp. Trzeba to jasno powiedziec, ze Arabowie sami zapracowali sobie na taki wizerunek. I przypomne, ze jakos oni za bardzo nie przepadaja za chrzescijanami u siebie w kraju.

 44. ~Jan

  Za kilka wieków nie będzie islamu.Wiara wymuszana na siłe istnieje do czasu istnienia ludzi prymitywnych.Tyle odłamów islamu potwierdza moją teze.Działania siłowe w tej materii są bez sensu.Wystarczy że rona naftowa straci znaczenie, to Arabia Sałdyjska zacznie żyć z wypasu kóz i skończy się sponsoring islamu a tym samym runie jego fundament.

 45. ~E4SIVIXJ

  Są w innym kraju muszą się dostosować, jak chcą nosić burki zawsze mog,ą wrócić do krajów muzułmańskich. Europejczycy jak tam jada też nie mogą chodzić np. w mini. Tolerancja też powinna mieć granice.

 46. ~Magda

  Nie lubię Islamu i boję się.Ale jeśli mówimy o nowoczesnej i modnej tolerancji to pod ścisłym monitoringiem ,pod kontrolą i obserwacją.Fanatycy tak łatwo przekraczają granice współpracy i normalności,są grożni

 47. ~dr.w

  I bardzo dobrze.chca emigrowac do innych krajow niech sie zmieniaja,i tak wiekszosc z nich to terrorysci.popieram Francje w 100%.

 48. ~alex_ireland

  panie Krzysztofie, po pierwsze, Francuzki sie nie nawrocily na islam tylko ‚konwertowaly’. zeby sie nawrocic na jakas religie, trzeba byc w niej od poczatku. po drugie – fajnie, ze panu to nie przeszkadza. jednakze sa ludzie dla ktorych pewne prawa (oraz nakazy religijne) sa po prostu chore. po trzecie – islam jest sam w sobie religia terroryzmu. prosze sie wglebic w ten temat i przejrzec na oczy. na dzien dzisiejszy islam doslownie zalewa Europe a tysiace – jesli nie miliony – nieswiadomych europejczykow przechodzi na ta religie.

 49. ~anty burka

  A dlaczego nikt nie próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego, jak znajdziemy się w kraju muzułmańskim to musimy przestrzegać ich reguł narzucanych bardzo nachalnie?

 50. ~Pola

  jestem za ZAKAZEM noszenia burki i itp…Biedne są kobiety, które w upalne dni zakutane są po każdą z dziurek (wietrzących) a oczy wystają tylko po to, aby się nie potknęły!Wierzę, że część nosi je dobrowolnie bo taka jest tradycja, a raczej uziemienie kobiet przez mężczzyzn!

 51. ~leszek

  3 proste pytań:1. Jak muzułmanie traktują zachowanie europejczyków w swoich krajach?2. Czy mozna zbudowac kościół np. w Arabii Saudyjskiej?3. Czy europejki moga chodzic w krajach arabskich tak jak u siebie w kraju?

  • ~Julka

   trafione w dziesiątkę! Czy mogę w obcislym t-shircie z dekoltem wychodzić na ulice arabskiego kraju? W Polsce mogę iść nawet z odkrytym brzuchem!

 52. ~wiki

  jeśli zbyt natarczywie ktoś głosi swoje pzekonania nie jest to miłe dla otoczenia: świadkowie jehowy – nie pogoniłabyś gdyby zbyt natarczywie wciskali ci swoje przekonania i ksiażki? nie pogonisz zbyt natrętnego homosia ktory probuje się równać robiąc marsze równości? nie masz dość natarczywych telefonów z banków o jeszcze jeden kredyt? Obnoszenie się ze swoja religia jest – w sposob może bardziej subtelny- ale wywieraniem presji na społeczeństwo – uwaga jestem muzułmanką!!, uwaga jestem afroamerykaninem a nie murzynkiem bambi !! itp.

 53. ~aga

  Zakrywanie twarzy to jest kwestia kulturowa a nie religijna. Nie nakazuej tego Koran i nie wszystkie muzulmanki to robia. To tylko kwestia kultury, choc silnie powiazana z religia. Wyznawcow islamu we francji jest bardzo duzo a tak jak podaje artykul zakrywanie twarzy dotyczy tylko 2000 kobiet.Nikt nie zabrania zakrywania glowy i wlosow co czyni znaczna czesc muzulmanek, zakaz nakazuje tylko zakrycia twarzy. Nakazac tym kobietom odkryc twarz, to tak jak nakazac innym chodzic bez majtek.

  • ~nadmiar światła szkodzi na mózg

   to porównanie to przegięcie – po pierwsze znaczna część komunikacji międzyludzkiej to mimika. Tyłkiem można co najwyżej kręcić. Twarz zakryta lub wytatułowana nigdy nie wywołuje dobrych emocji, raczej agresję. No więc dlaczego one zakrywają twarze? Bo w tej cudnej kulturze są tylko towarem, z którym się nie komunikuje (widziałaś, żeby ktoś gadał z połciem wieprzowiny?), którego się strzeże, żeby go nikt nie „uszkodził” bo straci na wartości. To że ktoś został wychowany do bycia kawałkiem wieprzowiny nie oznacza że ja mam to tolerować w moim kraju – to mi po prostu uwłacza.

 54. ~Iga

  przebywajac w krajach islamskich obowiązuje nas przestrzeganie ich obyczajów,dlaczego wiec mielibyśmy tolerować ich dziwactwa w naszych państwach.Chcąc żyć wokół nas muszą się przystosować do naszego otoczenia, tym bardziej że z krajów muzułmańskich uciekają wcale nie gorliwi wyznawcy islamu ,lecz ci którym ta religia doskwiera,hipokryci zakłamani, przestrzegający zasad koranu na pokaz.

 55. ~mong

  Wszelkie prawa represjonujące tę dzicz, mogące przyczynić się do ich wyjazdu z Europy są dobre! Ja bym dzikusom zabrał socjal i dowalił większy podatek.

 56. ~krzysztof7

  Muzułmanie powinni podporzadkować sie prawu europejskiemu bez jakiejkolwiek dyskusji. Tak musza postepowac turyści z całego świata odwiedzając kraje arabskie. Jak sie nie podoba to won do siebie a nie podskakiwac, żyćna koszt innych-lenie śmierdzące. Nie dość,że ich szmaciarzy utrzymuje cała Europa to pazury pokazuja. Gdybym miał taką władzę zastosowałbym takie prawo w Europie wobec nich jakie oni stosują wobec obcokrajowców. Powinni pamiętać,że sa tu goścmi.

 57. ~nadmiar światła szkodzi na mózg

  Przede wszystkim ich nalezy zapytać o tolerancję… z pogardą odnoszą się do kultury swoich gospodarzy, uważają się za lepszych. dziękuję bardzo za nożowników w turbanach dyktujących mi co mi wolno we własnych kraju – dlatego uważam że należy siłą przymuszać ich do przestrzegania europejskich obywczajów.. albo wysłać tam, skąd przyszli. poza tym owijanie sie w szmaty to barbarzyński zwyczaj, uwłaczający dla kobiet, a podobno mamy równouprawnienie… to jest europa, do czorta.

 58. ~gość

  Niechęć, a może strach przed burką, to strach przed religią. Nie przed Bogiem, jakikolwiek by on nie był, czy muzułmański czy chrześcijański. Wszędzie widzimy tę niechęć i pogardę. Zastanawiam się z czego one wynikają. Osiemnastowieczni ateiści nie byli tak napastliwi, głosili konieczność tolerancji. Dziś hasło tolerancji jest modne, ale tolerancja nie obejmuje religii i Boga. Dlaczego? Coraz częściej myślę, że to działanie na zasadzie wyparcia. Uznam, że Boga nie ma, więc „hulaj dusza, piekła nie ma”. Pojęcie grzechu zniknęło ze świadomości, ale czy zniknęło zło? Nie, zmieniło się tylko znaczenie tego słowa, zawęziło swoje znaczenie.Tolerujemy pornografię, narkotyki, ale nie tolerujemy kobiet w burkach, Czy to nie rodzaj obłędu spowodowanego wyparciem tego, co dla nas niewygodne?

 59. ~on

  i bardzo dobrze, ze Francja sobie poradzila z tym problememmozna sobie byc zydem albo muzulmaninem w domu i w rodzinie i tego nie manifestowac na zewnatrz

 60. ~peter

  Kiedy budowali meczety, milczałem – mamy przecież wolność wyznania. Kiedy wzywali do zabijania niewiernych, milczałem – mamy przecież wolność słowa. Kiedy wysadzili wieżowce, milczałem – to byli chorzy ekstremiści. Kiedy wywołali zamieszki, milczałem – to wina systemu i błędnej polityki. Kiedy uzyskali większość w parlamencie, milczałem – mamy przecież demokracje. Kiedy wprowadzili w państwie prawo koraniczne a moja żona została ukamienowana za brak chusty na głowie, milczałem – już nie wolno było krzyczeć.

  • ~dd

   wiezowce wysadzilo USA a nie terrorysci islamscy :)to wiedza juz nawet male dzieci

 61. ~Aries

  Mysle, ze Europa boi sie tego to co juz stalo sie juz nawet w Malmo: http://www.youtube.com/watch?v=HaPz7p-1-bk

 62. Nie marudź . Tylko wyznawcy jednej religii dokonują zamachów więc burka z głowy i żyj dalej

 63. ~Yaki

  Ach jakiż wspaniały ten isslam !A islam podobnie jak komunizm, czy faszyzm z którym ma tyle wspólnego powinien być zakazany.Jako wroga ludzkości totalitarna ideologia, która służy zniewoleni i zniszczeniu świata.Mam nadzieję, że zanim umre wyśle wielu wyznawców diabła do ich pana (wiesz, kto to powiedział?)

 64. ~Yaki

  Muzułmanie przyjeżdzają jako goście i rządzą swoimi gospodarzami. NA których utrzymanie Ci ostatni łożą olbrzymie pieniądze z „socjalu”Ty płaczesz nad „burkami” a pojedź do Emiratów i pokaż krzyżyk, buddę lub jakikolwiek symbol innej religii – skończysz dyndając na dźwigu !Wolę być marwy niż żyć w świecie, w którym rządy sprawuję komunizm, faszyzm lub najgorsza z zaraz: islam !Brawo Australia – która jako pierwszy z Krajów zaczyna radzić sobie z islamem !

 65. ~szoraj1

  Panie Kolego.Nie jestem wierzący co nie oznacza, że wierzący są dla mnie wrogami.Tolerancja i poszanowanie praw danego kraju to podstawa.Niestety muzułmanie ich nie szanują. Jak przyjeżdżasz do innego kraju to się dostosuj, a nie narzucaj swoich przekonań. Jeżeli Ci się nie podoba możesz wrócić do siebie.Poprawność polityczna (szczególny przypadek to Wielka Brytania) każe patrzeć przez palce na to co się dzieje lub co będzie się będzie działo.Spróbuj Panie Tolerancyjny pomodlić się w Arabii Saudyjskiej lub wybudować tam kościół. Życzę powodzenia.Tolerancja OK, ale niech każdy rozumie co to takiego.

 66. ~ityle

  Glupoty wygadujesz. Czlowiek zakryty calkowicie od stop do glow tak ze tylko oczy widac jest absolutnie niemozliwy do zidentyfikowania. Nie wiem skad czerpiesz wiedze co te osoby nosza pod burkami. Nie wiem dlaczego uwazasz ze terrorysci sa debilami i nie wykorzystaja tej sytuacji do wlasnych celi?

 67. ~Sylwka

  Moim zdaniem zyjemy w 21 wieku, i jesli muzulmanie chca mieszkac z cywilizowanymi ludzmi niech sie do nich przystosuja i do panstwa w ktorym mieszkaja. A jesli im to nie pasuje to niech wracaja do swoich krajow i zyja w zacofaniu.

 68. ~kit

  Myślę że sprawa z burkami ma drugie dno. Jeżeli kobieta CHCE nosić burkę, niech ją nosi. Ale w związku z ‚falą’ muzułmanów w Europie, chyba boimy się, że ich kultura wyprze naszą. Że za 50 lat WSZYSTKIE kobiety będą MUSIAŁY nosić burki, tym bardziej nie będzie żadnej swobody religijnej a jedyną słuszną religią będzie islam.Francuzi trochę za późno pomyśleli o tym zagrożeniu. Imigranci, którzy szybko się rozmnażają, żyją właściwie na koszt Francuzów (przy czym sami już nimi są, tak więc próba ograniczenia ich praw jest dyskryminacją…).

 69. ~aiii

  panie dziejku… moze i byles w arabi i po paru miesiacach bylo Ci obojetne czy i kogo widzisz.. ale tu we francji mi jako mieszkancowi tego kraju nie jest to obojetne tym bardziej ze araby sa postrzegane jako bardzo niebezpieczna naradowosc.. zreszta wystarczy obejrzec ostatnie wiadomosci z francji by sie o tym przekonac… tak czy siak jestem za zakazem i bije brawo francuskiemu parlamentowi. i tyle w temacie.

 70. ~historyk dziejow

  Tolerancja w Europie jest wynikiem wiekowych walk pomiedzy religiami i narodami. W toku tych walk, ludzie wyznajacy rozna religie (katolicy, protestanci, kalwini, prawoslawni), mowiacy innym jezykiem itd., „dotarli” sie i doszli do wniosku, że warto sie tolerowac i ze soba wspolpracowac.Nowi imigranci: pakistanczycy, marokanczycy, arabowie, murzyni, hindusi itp. itd. nie maja takich doswiadczen i nie maja tego wpojonego w swojej „kulturze”. Oni nadal sa na etapie sredniowiecznych wojen i walki z innymi religiami i narodami. Stosowanie tolerancji wobec nich skonczy sie tragicznie – dla Europy i naszej cywilizacji.Ludzie ci, nasza tolerancje poczytuja za nasza slabosc. Nie da sie ich nauczyc, ze tak nie jest inaczej niz sila: zakazami i w koncu odbieraniem obywatelstw najbardziej ekstremistycznym rodzinom i ich deportacjom do kraj upochodzenia. Wcale nie brutalne i skuteczne.Jesli tego nie zrobimy dzis – w 2040 czy 2050 roku Europa bedzie miejscem walk religijnych i miedzyplemiennych – tak jak obecnie jest to w Afryce, Afganistanie, Pakistanie czy polnocnych Indiach.Dlatego twoje placze sie smieszne.

  • ~nadmiar światła szkodzi na mózg

   100% racji, nie można tolerować kogoś, kto sam nie wie co znaczy tolerancja. Można to porównać do demokratycznego dojścia do władzy przez Hitlera. Pierwsze co zrobił, to wykończył demokrację. NSDAP powinno być nielegalne i zostać rozbite przez policję, a jednak pozwolono mu urosnąć…

 71. ~syl

  To jest właśnie tzw. europejska tolerancja. Nie wolno publicznie dawać wyrazu swojej wiary,bo to narusza prawa innych do swiatopoglądu, za to można tego zabraniac, bo to nie narusza niczyjegi światopogladu. To się nazywa równośćprawa dla wierzących i niewierzących. Wierzących, nie ważne jakiego wyznania, można bezkarnie obrażać np drwiny z papieża,Mahometa, bo to jest wolność słowa, ale zabraniać tego nie wolno, bo to jest cenzura. mam nadzieję, że cała Eurpę szlag trafi razem z jej hipokryzją. mimo tego, ze jejstem katolikiem stoję po stronie muzułmanów, bliżej mi do nich niż do tzw. europejczyków

 72. ~syl

  To jest właśnie tzw. europejska tolerancja. Nie wolno publicznie dawać wyrazu swojej wiary,bo to narusza prawa innych do swiatopoglądu, za to można tego zabraniac, bo to nie narusza niczyjegi światopogladu. To się nazywa równośćprawa dla wierzących i niewierzących. Wierzących, nie ważne jakiego wyznania, można bezkarnie obrażać np drwiny z papieża,Mahometa, bo to jest wolność słowa, ale zabraniać tego nie wolno, bo to jest cenzura. mam nadzieję, że cała Eurpę szlag trafi razem z jej hipokryzją. mimo tego, ze jejstem katolikiem stoję po stronie muzułmanów, bliżej mi do nich niż do tzw. europejczyków

 73. ~:)

  Niemcy rok 2050, dwóch policjantów przeprowadza kontrolę drogową…jeden z nich bierze na bok kolegę i pokazuje prawo jazdy kontrolowanego…i mówi:- spójrz Ahmed…jakie dziwne nazwisko Muler

 74. ~Neutralny

  Moment, nie chodzi o zagrożenie bezpieczeństwa, ale o manifestację religii. Dlatego noszenie burki zostało zabronione, słusznie moim zdaniem.

 75. ~bhu

  a czytałeś sutrę o kobietach? Nie? To sobie poczytaj…

 76. ~lesnet

  Witam, fascynujacy blog, Na temat burki pisalem tez u siebie. I zgadzam sie ze nadchodzi nowe…a moze to wlasnie nadchodzi nowy porzadek swiata?Pozdrawaim i zapraszam do siebiewww.lesnet.blog.onet.pl

 77. ~M

  Ja jestem za zakazem noszenia lub uregulowania tego w jakiś inny sposób. Jeżeli przechodząc kontole paszportową czy podczas zwykłej kontroli policyjnej mogą one zakrywać twarz to czyż nie prawda że mogą się podszywać pod inne osoby? Albo może być na odwrót… osoba nie chcąca ujawnić swojej osobowości po prostu chodzi przebrana. Są różne za i przeciw ale jestem zdecydownie przeciwna noszeniu burek. Żyjemy w cywilizowanej Europie a tradycje i przekonania kulturowe nie powinny kolidować z ludzkim życiem.

 78. ~x

  w europie maja zyc tak jak my, komu sie nie podoba to won do siebie i tam moze nosic nawet 2 burki. z nimi sa tylko klopoty – jak nie teraz to za 10 lat. najnowsze wiesci z marsylii – 60 sam spalono. we francji podpalaja samochody prawie codziennie tylko nie chce sie zaogniacstosunku do emigrantow

 79. ~ona

  jestem tolerancyjna do tego w/w stroju tylko kto da gwarancje do tego ze pod nim nie jest odziany facet i dodatkowo ze złymi intencjami????????????????????? to jest PROBLEM

 80. ~frychu

  pomijajac wzgledy bezpieczenstwa i identyfikacji (a tak na marginesie – motocyklisci to tez nie przestepcy, a jednak do banku, sklepu itd musza sciagac kask – wlasnie ze wzgledou bezpieczenstwa) jestem za zakazem bo niby dlaczego mamy byc tak tolerancyjni jezeli bedac w Emiratach czy innych oazach tolerancyjnosci na innosc publiczne noszenie krzyzyka jest poczytywane za smiertlena obraze?? zreszta we didn’t start the fire… nie bylo by problemu gdyby nie mohamedowie rozrywajacy sie na kawalki wsrod cywilipozdrawiam serdecznie

 81. ~Kascha2

  Tym kobietom rząd wyszedł na przeciw w podjęciu osobistej decyzji czy chcą nosić czy nie, ale mają wybór, Gdzie indziej nie mogłyby się przekonać jak to jest nie nosić. Mąż też musi zastosować się do prawa i pozwolić na odsłonięcie twarzy. Czy zgadzają się czy obrażono ich uczucia religijne to sprawa petycji do rządu. Niech się wypowiedzą zainteresowani czyli kobiety. Podejrzewa, że są zadowolone namiastką wolności choć muszą udawać

 82. ~emeryt BOR

  A może by tak spojrzeć na Kaukaz i rozwijającą się działalność kobiet-terrorystek ? Zasłony uniemożliwiają identyfikację, nie wiadomo nawet czy to naprawdę kobieta a pod burką można swobodnie ukryć cały arsenał lub dużą bombę. Czy trzeba kilku dużych zamachów i śmierci wielu niewinnych ludzi by „użyteczni idioci” przestali płakać nad ograniczaniem praw wyznawców islamu w Europie ? Te projekty nie wzięły się znikąd, prawdopodobnie rządy mają informację od służb specjalnych o narastającym zagrożeniu i jego kierunkach. Ciekawe jak by zareagowali (tolerancyjni ?!!) Polacy po krwawym zamachu bombowym w Polsce?

 83. ~Moni~

  Fajnie że te kobiety wreszcie zdejma te szmaty. Idąc ulica nawet nie wiem kim jest ta kobieta w burce. Nie mam nic przeciwko zasłoniętymi ramionami udami i wgl ale mogły by te baby chociaż ryja pokazać, reszta mnie nie obchodzi tylko twarz

 84. ~juzik

  Dla ładnych dziewcząt i kobiet zakaz noszenia burki.Dla starych i brzydkich obowiązek noszenia pod karą grzywny.

 85. ~juzik

  Dla ładnych dziewcząt i kobiet zakaz noszenia burki.Dla starych i brzydkich obowiązek noszenia pod karą grzywny.

 86. ~she

  Hmm,temat jest złożony i raczej trudny. Z jednej strony – w Anglii widziałam już zakazy wchodzenia do banków czy na pocztę w kasku, kapturze czy z osłoniętą twarzą (nie tylko w burce) z oczywistych względów bezpieczeństwa. Jeśli ktoś ma pistolet w kieszeni, przynajmniej można go zidentyfikować (co nie zawsze hamuje napastników), jeśli nie widać twarzy – identyfikacja nie jest możliwa i napastnik mógłby czuć się bezkarny. po drugie – muzułmanie mocno sobie zapracowali na nieufność – nie wszyscy, ale ta garstka która to zrobiła ponosi za to pełną odpowiedzialność. Gdyby muzułmanie którzy nie godzą się na terroryzm czy przemoc wobec kobiet pomogli w schwytaniu przestępców sytuacja byłaby inna, ale wydaje się że ci „dobrzy” chronią „złych” bo jakby nie było to ich bracia. W niektórych przypadkach to się nazywa współudział w przestępstwie. po trzecie – muzułmanie też tworzą swoje zasady dotyczące stroju, np jeśli chcesz zwiedzić ich świątynię (jeśli w ogóle się na to zgodzą) nie można nosić letnich strojów, trzeba mieć długie nogawki i rękawy. tak więc mi pomysł noszenia burek się nie podoba, głównie ze względów bezpieczeństwa. Natomiast nie podoba mi się pomysł mówienia kobietom, że noszenie burki je upokarza – jeśli to jest ich wybór. Równie dobrze można by zakazać kobietom noszenia zbyt krótkich spódniczek i obcisłych topów itd. Niby kto miałby oceniać co jest w dobrym smaku, a co nie? Panie z nadwagą w przyciasnych szortach też nie wzbudzają ogólnego uznania, czy mamy prawo dyktować kto w czym ma się dobrze czuć?

 87. ~ulan-bator

  nie zgadzam sie z autorem tego artykulu. mieszkam we francji i byl juz jeden taki przypadek z burka w roli glownej. mianowicie dwoch mezczyzn z zaslonietymi twarzami, zakryci od stop do glow napadli na bank w malej miejscowosci na poludniu francji.W arabii saudyjskiej kazda kobieta nie muzlumanka ma obowiazek noszenia tego co pozostale kobiety w tym kraju i jakos nikt nie mowi o ograniczaniu wolnosci religijnej. W mysl powiedzenia „when in rome…” trzeba sie dostosowywac do zwyczajow panujacych w danym kraju. europa nie byla nigdy muzlumanska i mamy prawo zabraniac noszenia burki.moze pozwolimy na ich stroj kapielowy na basenach, ten kto widzial taki stroj wie co mam na mysli.

  • Informacja o Arabii Saudyjskiej nie jest prawdziwa. Kobiety nie będące muzułmankami nie muszą zakrywać głowy. Nieprawdziwe jest również twierdzenie że „jakoś nikt nie mówi…” Wszyscy mówią, a sami Saudyjczycy wcale nie kryją sę z tym, że na terenie Ich kraju nie wolno praktykować żadnej innej religii niż Islam.

 88. ~ewamaja

  To jakiś skandal, że europejskie kraje są aż tak tolerancyjne.Przecież oni nie pozwoliliby białym kobietom chodzić w krótkich spódnicach w ich kraju (zaraz by chyba ukamienowali). Jak im się nie podoba to niech wracają do siebie, gdzie jest tak dobrze i wszyscy są tacy religijni, a nie żyją w bezbożnym kraju. My za to mamy innego rodzaju skandale, zobaczcie sami http://pordubitz.org/1/wiadomosci.onet.pl

 89. A ja nie bardzo rozumiem ten problem… Załóżmy, że istnieje religia, która nakazuje swoim wyznawcom poruszać się po ulicach nago. A jej wyznawcy osiedlaliby się na bliskim wschodzie to co na to powiedziałaby społeczność muzułmańska ? Czy tolerowałaby taką wolność wyznania ?

 90. ~mia

  Witam,Wprawdzie dyskusja zakończyła się już dawno, ale po przeczytaniu komentarzy pomyślałam, że nikt najwyraźniej nie zauważa problemu młodych kobiet z muzułmańskich rodzin zmuszanych do noszenia burek. Córki arabskich imigrantów bardzo często chcą ubierac się jak swoje rówieśniczki i zyc tak jak one, ale im nie wolno. To się często zdaża. Taki zakaz może być więc pomocny i jeśli pomoże chociaż jednej kobiecie w uwolnieniu się od tych koszmarnych szmat – dobrze, że został wprowadzony. Spróbujcie wczuć się w sytuację młodych francuzek – muzułmanek. One nie wybrały swojej religii, tak jak i my nie wybieraliśmy. Tylko, że nam za odwrócenie sie od niej nic nie grozi, a im tak, to zagrożenie jest realne 🙁

 91. ~nie-dziennikarka

  Skąd u Pana podpis „dziennikarz”? Po wpisach ciężko przyznać, że jest Pan obeznany z językiem polskim na tyle, żeby spełniać się jako dziennikarz. Poza tym wpisy są bardzo ciekawe, przybliżają kraje znane mi głównie z hotelowych opowiadań znajomych, a do specyfiki kultury od hotelu dosyć daleko.

Dodaj komentarz

Działa na WordPress & Szablon autorstwa Anders Norén