Blog Krzysztofa Matysa

Podróże i coś więcej.

Cyganie

Ostatnio zrobiło się o nich głośno. W Polsce już od jakiegoś czasu systematycznie powraca temat Romów. Najpierw w Poznaniu, z powodu zakazu wstępu do jednej z restauracji, ostatnio w Limanowej, przy okazji bójki o dziewczynę.

Indie, Radżastan, tańce i stroje, które bardzo przypominają Cyganów

 

Wydarzenia te zdają się pokazywać istniejący problem. Właściwie to można by powiedzieć, że w kraju zmieniło się wiele, niemal wszystko, z wyjątkiem stosunku do Cyganów. Pamiętam z dzieciństwa (wczesne lata 80. ubiegłego wieku), że rodzice straszyli nas Cyganami. Że zabiorą nas jak nie będziemy grzeczni, że jak nie pójdziemy spać to przyjdzie po nas Cygan, itd. I rzeczywiście, baliśmy się strasznie! Dla dzieci Rom był kimś z tej samej kategorii co Baba Jaga i smok, tyle, że żywy, prawdziwy i realny, a więc podwójnie groźny. Pamiętam też, że dorośli we wsi również się ich bali. Wystarczyła informacja, że jeżdżą po wsi, żeby ludzie zostawiali prace polowe i pośpiesznie wracali do domów pilnować dobytku. Było w tym wszystkim sporo obaw, a mało szacunku dla drugiego człowieka.

 

Oczywiście, w żadnym wypadku nie jest to tylko polska specyfika. Rząd francuski odważył się na radykalny proces deportacji. Rumuni jak tylko mogą podkreślają, że bieda i przestępczość to nie oni, to „Gipsy”, a ostatnio Węgrzy na szczeblu rządowym musieli reagować na wzrost rasistowskich nastrojów. Temat asymilacji społeczności romskich miał być jednym z głównych obszarów aktywności Budapesztu w czasie kończącej się właśnie węgierskiej prezydencji. Ocenia się, że w Unii Europejskiej mieszka od 10 do 12 mln Romów. Jest to najliczniejsza unijna mniejszość etniczna! Silnie narażona na wykluczenia i dyskryminację. Według danych Komisji Europejskiej to właśnie ich najbardziej dotyka bieda i bezrobocie.

Baron Artur – król mołdawskich Cyganów

 

Kim są Romowie i skąd się wzięli?

 

Zaskoczyła mnie duża liczba Cyganów w Syrii. Jeżdżąc po kraju, w wielu miejscach natykałem się na ich obozowiska. Nadal żyją jak koczownicy, wędrują przez pustynne tereny, przemieszczając się na dużym obszarze pomiędzy Iranem, Turcją, Syrią i Jordanią. Wspaniale jest zobaczyć coś takiego. To tak jakby dotknąć wielu wieków historii. Wydaje się, że od starożytności nic się tu nie zmieniło. No może z wyjątkiem materiałów z których robione są namioty i środków lokomocji.

 

Romowie na Bliskim i Środkowym Wschodzie są świadectwem ich wędrówki w kierunku Europy z terenu dzisiejszych Indii. To właśnie Indie uznaje się za ich ojczyznę. Znalazło to nawet formalny wyraz, kiedy to w 1981 r. premier Indira Gandhi, zadeklarowała honorowy mecenat nad całą światową społecznością Romów. Opuścili Indie między V a XII wiekiem. Uciekali przed muzułmanami najeżdżającymi ziemie nad Indusem lub byli wywożeni jako niewolnicy. Możliwe też, że musieli emigrować ponieważ nie chcieli dostosować się do zrytualizowanych form życia ówczesnych plemion. Zawsze, kiedy jestem w północno-zachodnich Indiach przypominam sobie o Cyganach. Po setkach lat, nadal wiele łączy europejskich Romów z mieszkańcami Radżasthanu.

Słynna cygańska dzielnica w Sorokach

 

W połowie IX wieku mamy ich już w Konstantynopolu, gdzie nazywani byli Egipcjanami  – stąd angielskie gypsies. W XIII wieku jako jeńcy tatarscy zostali osadzeni w Rumunii i stali się chłopami pańszczyźnianymi (niewolnikami będą aż do 1864 r.!).

 

Pierwsze wzmianki o Cyganach w Polsce pochodzą z początku XV wieku. Nazwa wywodzi się z terenu Bizancjum: Atsinganos to ten, który „jest nietykalny”. Wyraźnie widać tu nawiązanie do hinduskich niedotykalnych (pierwotnych mieszkańców Indii, podbitych przez Ariów). Sami Cyganie mówią o sobie, że są Romami. Rom w ich języku znaczy „człowiek”.

 

Na większa skalę prześladowania Cyganów w Europie zaczęły się pod koniec XV wieku (pogromy w Hiszpanii). Następnie przyszły wydarzenia we Francji i Szkocji, pod przymusem byli przesiedlani do kolonii (Jamajka, Barbados, Luizjana).

 

W Polsce rzadko pamiętamy, że holokaust dotyczył również Romów. Hitlerowcy eksterminowali ich z równym okrucieństwem i bezwzględnością co Żydów. Przeprowadzano na nich badania biologiczne i sterylizowano. Na rozkaż Reichsfürera SS wszyscy mieli być skierowani do obozu koncentracyjnego Auschwitz.

 

Nie znam badań socjologicznych dotyczących stosunku Polaków do osób pochodzenia romskiego. Ale ciekawe jakie byłyby odpowiedzi na pytania typu: Czy zaprosiłbyś Cygana do domu? Czy pozwoliłbyś córce wyjść za mąż za Cygana?

………………..
Zdjęcie u góry: fragment okładki książki Heinz G. Schmidt, Jadą Cyganie!, Cyklady 2011.

 

Poprzednie

Puerta del Sol

Następne

Początek sezonu

Komentarzy: 48

 1. ~chmielinda

  Są badania na temat stosunku Polaków do Romów…Jedno z nich opiera się na pytaniu: z kim twoje dziecko nie powinno siedzieć w jednej ławce? Polacy odpowiadają: z homoseksualistą, chorym psychicznie lub Romem… Niedawno jeden z moich kolegów umieścił na facebook filmik z podpisem „hahahahah”, na którym ktoś uderza krzesłem śpiewającego przy restauracji Roma, zresztą podobnie ubawione były osoby, które komentowały filmik… Smutne, ale tak to wygląda w rzeczywistości.

 2. ~WERONIKA

  (To KOMENTARZ jednej z osób która przeczytała książkę MIŁOŚĆ MĘŻCZYZNY).Od zawsze byłam szarą myszką, nie zauważaną przez nikogo. Odkąd kupiłam książkę MIŁOŚĆ MĘŻCZYZNY wiele się zmieniło w moim życiu. Wprowadziłam w życie zawarte w książce porady i efekt jest nadzwyczajny. Faceci zupełnie inaczej mnie odbierają . Aż mi się płakać chce ze szczęścia. Dziękuję ci wydawnictwo Euforiawww.milosc-mezczyzna.pl

 3. ~Jan Landes

  Zaprosiłbym Roma do domu i jakby moja córka kochała Roma pozwoliłbym im się pobrać. Ale sprawdziłbym jak każdego człowieka. Czy jest uczciwy, czy kocha, jaki ma system wartości. W każdej narodowości są ludzie wielcy i mali, źli i szlachetni.

  • ~kom

   „Kto nie Rom ten nie człowiek”podstawa zasad życiowych cyganów !!!!!

   • Nic nie wiem na temat zasady zacytowanej przez ciebie.
    Raczej wyznajemy zasadę ” Dobry człowiek ,nasz przyjaciel „

  • ~zastanów się

   Z tym mężem to bym nie prezesadzała, poczytaj trochę o kulturze Romów, o hierarchii rodzinnej, o stosunkach panujących w domu to szybko zmienisz zdanie – to co piszę nie jest przejawem dyskryminacji – po prostu różnice kulturowe są naprawdę OGROMNE – to hermetyczne, zamknięte, rządzące się swoimi prawami środowisko i na pewno nie przyjmie z otwaretymi rękami synowej nie-Romki więc pewnie i tak nie będziesz miała takich dylematów.

   • ~***

    Masz rację, te różnice są ogromne. Uprzedzenia Polaków nie wzięły się znikąd. Mają swoje podstawy – jak Autor pisał, kiedy „Cyganie” pojawiali się we wsi to nawet kury były chowane żeby nie ukradli. Nie znacie przepisu na rosół gotowany przez Cygankę? Kura zawsze musi być kradziona, bo zupa nie wyjdzie smaczna. Tak mówiła Cyganka, która parę lat mieszkała kilka domów obok mojej babci.

 4. ~kubacz

  Sami się proszą o taką opinie. Jak babcia moja 90 letnia siedziała na ławce przed domem i „prosili” ją o pieniądze a naprawde nie miała (bo pewnie by dała) to zwyzywali ją jak psa, a psa naszego opluli przez siatke. Raz poprostu weszli do środka. Strach myśleć co by było jakby babcia była sama. Na szczescie byłem ja, miałem w ręce siekierke a i psem poszczułem 🙂 NIE WIDZIAŁEM PRACUJĄCEGO CYGANA. Gdyby czas który spędzają u nas na rynku żebrając przeznaczyli na prace zarobiliby pewnie wiecej

 5. ~edek

  Dokładnie to co pisze Kubacz. Nie nasza wina że taka ich natura. Nie możemy w imieniu walki o równość zezwalać na zboczenia, odchyły i przestępstwa. Na ulicy cyganka prosiła o pieniądze, jak powiedziałem że nie mam usłyszałem „niech cie szlag trafi i twoją rodzine”. NIE ŻAL MI ICH I NIGDY NIE BĘDZIE. Powinno się ich odizolować od społeczeństwa bo stanowią zagrożenie

 6. ~tolerancyjny dzisiaj

  widac jak są lubiani skoro zapomina sie o holokauście na Romach.Na swoją opinie sami sobie zapracowali.Do domu bym wpuścił mając 100% pewnośc co do jego uczciwości,ale gdyby moja córka chciała wyjśc za Roma to musiałbym miec 1000% że się kochaja i jest uczciwy.Ale czy nienależało by się zapytac czy na taki związek zgodziliby sie Cyganie.W życiu spotkałem jednego Cygana z którym sie kolegowałem i muszę powiedziec ,że był to naprawde super kumpel na którego zawsze mogłem liczyc.Dodam jeszcze że mój kontakt z Romami jest bardzo znikomy i takich jak mój kumpel moze byc wiecej .

 7. ~gość

  Przez 5 lat szkoły średniej byłem zaczepiany na ulicy jakieś 14 razy,za każdym razem byli to cyganie. W Polsce są śladowe ilości Romów a cała reszta to pospolici bandyci i to nieźle zorganizowani, kradną biją, sprzedają prochy. Ich młodzież czuje się bezkarnie bo wie że wszyscy się ich boją i ich bestialstwa. Cyganki złodziejki, okradające w ramach wróżenia biżuterię prosto z palców naiwnych kobiet. Taka właśnie jest ta Romska kultura w Polsce. Do tego nieróbstwo i chlew w dzielnicach gdzie mieszkają. To są powody naszych uprzedzeń.

 8. ~Bart'ek

  A o holokauście POLAKÓW to już się nie wspomina? 5-6 mln Polaków zginęło podczas II Wojny Światowej. „Mit” cygana złodzieja i nieroba też nie wziął się znikąd. Nigdy jeszcze nie widziałem uczciwie pracującego cygana, a już kilka dziesiątek lat żyję na tym padole. I dlaczego ludzie mówią na nich „romowie”? Cygan to cygan.

  • ~Łysy

   Chłopcze, wracaj do szkoły. Podczas drugiej wojny światowej zginęło 6 mln obywateli Polski, a nie Polaków! Z tego prawie połowę stanowili polscy Żydzi. A określenie holocaust powstało dla nazwania zagłady Żydów. Ucz się!!!!

  • To mało widziałeś.Lub nie chcesz widzieć.

 9. ~kasia

  Nie mam szacunku dla Cyganów chociażby za ich traktowanie kobiet – wymuszone małżeństwa młodziutkich dziewczynek, które rodzą dzieci już w wieku 12 lat, taka dziewczyna powinna spać z pluszowym misiem a nie z mężem! Dla mnie to pedofilia, brzydzę się tym!

  • To nie prawda .nikt nie zmusza do małżeństwa.Moze kiedyś tak było.Małżeństwo 12 latki niemożliwe.Bardzo zile widziane i oburzająca środowisko Romów. Zapewniam cie ze dzieciom nie dzieje sie krzywda u Cyganów.Nie sa pedofilami ,gwałcicielami ani mordercami.Wychodzia młodo za mąż od 15 roku życia.Teraz i to sie zmienia, o zamaż pójściu myślą dopiero 18 19 latki. Oczywiście nie wiem jaka grupę Cyganów masz na myśli bo jest ich na terenie Polski kila i różnią się bardzo.
   Łatwo osadzać ludzi zepchniętych na margines,zostawionych bez pomocy.Jak maja wyjść z tej sytuacji gdy nikt nie daje pracy,dyskryminuje ,ocenia nie mając wiedzy.Swoje poglądy opiera na stereotypach ,uprzedzaniach przekazanych przez przodków.

 10. ~s

  Pracowaliście kiedyś z Cyganem, albo znacie kogoć kto pracował z Cyganem ? A teraz zastanówcie się dlaczego nie pracowliście i nie znacie nikogo kto pracował z przedstawicielem tej grupy. Przecież Cyganów na ulicach widać całkiem sporo…

  • A dlaczego pracują w Uk i w innych państwach ????/pomyśl.
   A na 100 % wiem.
   odp.
   Bo tam nikt nie ocenia po wyglądzie.I nie przylepia etykietki złodziej ,oszust. W Polsce nawet nie próbują bo znają odpowiedzi pracodawcy.

 11. ~mores

  zapraszam do KOSZAR k/Limanowej badać ich kulturę, wyciągania kasy , nic nie robienia i jeszcze zastraszania innych. Potem wezwać policje, to na pewno…… pomoże?

 12. ~ja

  Cyganie maja swoja tradycje, swoj system wartosci i zwyczaje, ktore nie zawsze sa zgodne z prawem i oczekiwaniami pozostalych Polakow. Nic wiec dziwnego, ze budza niechec. Powinni najpierw sie sami zadeklarowac czy chca sie dostosowac do spoleczenstwa i wtedy rygorystycznie wszystkiego przestrzegac, czy zyc w odosobnieniu, wtedy utworzyc dla nich rezerwaty jak dla indian i sie do nich nie mieszac.

  • ~santana

   hmm kazdy ma tradycje i zwyczaje jak piszesz a czy w polskiej narodowosci tradycjo jest gwalcenie zlodzejstwo nienawiesc i chamstwo to jest zgodne z prawem ??? ludzie wiekszosc z was pisze takie glupoty ze ani sie smiac ani plakac , romowie mogli by powiedziec to samo

 13. ~mores

  aha o ile pamietam to zostali wygonieni z Indii nie przez muzułmanów tylko inne kasty za złodziejstwo, lenistwo i anarchie. Dziś dopisuje się im piękne historie jak homosiom

  • ~Łysy

   To masz niesamowitą pamięć, bo ani antropolodzy ani historycy nie ustalili do dziś przyczyn migracji tych plemion z Indii. Tym bardziej, że były one długofalowe, rozłożone na wieku. Nie wciskaj rasistowskich mitów…

   • ~alucard

    No właśnie wedle autora artykułu mieli zacząć uciekać z Indii w V wieku. A w którym wieku powstał islam? A w którym dotarł do Indii? Więc się ciskaj bo nie masz o co.

  • ~santana

   wypisujesz głupoty zadaj sobie pytanie czy ty sam siebie szanujesz?

 14. ~AUG151

  PRACOWAŁEM (PRACUJE) W KANTORZE WYMIANY WALUT.W TAMTYM ROKU (2010)WE WRZEŚNIU TO BYŁO PRACOWAŁEM RÓWNIEŻ I W GODZINIE POPOŁUDNIOWEJ(MIĘDZY15 A-16) PRZYSZEDŁ DO KANTORU CYGAN(POCHODZIŁ ZE SŁOWACJI-JEST ICH TAM DUŻO- PONIEWAŻ MIESZKAM W REGIONIE PRZYGRANICZNYM CZĘSTO PRZYJEŻDZAJĄ DO NAS NA CHANDEL ALBO JAK NAPISZE ZARAZ OSZUSTWA!!!!!!)PRZYSZEDŁ WYMIENIĆ DO MNIE 5000 EURO!!!!(DUZA SUMA)JA Z RACJI TEGO IŻ RUCH W TYM DNIU MIAŁEM DUŻY WSZYSTKIE PIENIĄDZE(ZŁOTÓWKI)MIAŁEM W WALUTACH OBCYCH(EUR, USD GBP)CHCIAŁ WYMIENIĆ 5000 EURO NA ZŁOTÓWKI, JA MU POWIEDZIAŁEM ŻE MAM MAŁO ZŁOTÓWEK.ZAPYTAŁ MNIE CZY MAM DOLARY-ODPOWIEDZIAŁEM ŻE MAM WIĘC POPROSIŁ O WYMIANE W DOLARACH I DOPŁATE W ZŁOTÓWKACH(Z RACJI TEGO ŻE USD MIAŁEM OKOŁO 2000 A DOLAR-USD JEST NIŻEJ NOTOWANY NIŻ EURO NP 1 EURO=4 ZŁ 1 USD 2,80)WIĘC MU WYPŁACIŁEM JAK CHCIAŁ.I POSZEDŁ.JAKIE BYŁO MOJE ZDŹIWIENIE ŻE LICZĄC 3 RAZ TE JEGO (CYGANA)5000 EURO MAM TYLKO 3050 EURO!!!!!!!!OSZUKAŁ MNIE NA 1950 EURO(CZYLI 7800 ZŁ!!!!!!!!!!!!!!!!!!)I PYTANIE JAK ON TO ZROBIŁ!!!!?????JAK LICZYŁEM PIENIĄDZEOD NIEGO 3 RAZY NIE WIEM DO DZISIAJ!!!!!BYŁA POLICJA ALE NIE UJĘLI SPRAWCY-NIESTETY.JAK SIE PÓŹNIE OKAZAŁO CYGAN OSZUKAŁ MNIE NA PRZEWAŁKE-W TEN SPOSÓB!!!!!!!!I CO MIAŁEM ZROBIĆ???MUSIAŁEM ODDAĆ 7800 ZŁ SZEFOWEJ KANTORU(A ZARABIAŁEM 900 ZŁ MIESIĘCZNIE!!!!!)DOBRZE ŻE WYJECHAŁEM DO PRACY ZA GRANICE(NORWEGII)I ODDAŁEM PRAWIE WSZYSTKKO CO MZAROBIŁEM!!!!!!DZIŚ DALEJ PRACUJE W KANTORZEALE JESTEM CZUJNY!!!!!!!CYGANIE NIE!!!!!!!!!!NIE!!!!!I JESZCZE RAZ NIE!!!!!NIE JESTEM RASISTĄ NIECH SOBIE ŻYJĄ ALE NIE CHCE WIDZIEC ICH W POLSCE!!!!!!!LENIE(BO IM SIE ROBIĆ NIE CHCE)ŚMIERDZĄCE I OSZUŚCI!!!!!!!!!!PISZESZ BZDURY AUTORZE DROGI!!!!BZDURY ŻE TO BEZPODSTAWNE OKREŚLENIE ŻE ONI NIE KRADNĄ -OWSZEM KRADNĄ I TO JAK A JAKBY CIEBIE OKRADLI NA 7800 ZŁ CO BYŚ ZROBIŁ??!!!!NO CO!!!!MUSIAŁ BYŚ ODDAĆ I NIE PISAŁ BZDUR ŻE ROLNICY Z POLA W POŚPIECHU WRACALI BO CYGAN PRZYSZEDŁ POD NICH DOM!!!!!!!I SŁUSZNIE ROBILI ŻE WRACALI!!!!!!!CYGANOM SIE NIE WIERZY NIGDY!!!!!ONI MAJĄ INNĄ NATURĘ MENTALNOŚĆ PSYCHIKE.ONI NIE PRACUJĄ(BO IM SIE NIE CHCE!!!!!LUB Z BRAKU WYKSZTAŁCENIA-BO I UCZYŚ TAKŻE IM SIE NIE CHCE)WSZĘDZIE GDZIE SĄ ROBIĄ OLBRZYMI SYF!!!!!!!!KRADNĄ PLUJĄ!!!!!!CYGANOM MÓWIE NIE!!!!!!!!LENIĄ ŚMIERDZĄCYM OSZUSTOM I WYŁUDZACZOM!!!!NIE!!!!!!A TY FACET PUKNIJ SIE W GŁOWE(DO AUTORA PISZE)PUKNIJ I TO MOCNO TO CO PISZESZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!TWOI RODZICE MIELI RACJE JAK TAK CI MÓWILI(STRASZYLI CYGANEM-MIELI PODSTAWYTAK TWIERDZIĆ BO TO NIESTETY PRAWDA JEST)WIDOCZNIE NIE!!!!!!!NIE!!!!!!!NIE!!!!!!MIAŁEŚ Z NIMI DO CZYNIENIA!!!!!!!!!!!!!!

  • ~Żenada

   co za infantylny pajac z ciebie. Przykład debila forumowego, fatalny styl, błędy językowe i te wykrzykniki, pomijam duże litery! Facet, chyba akuszerka zamiast w pupę, walneła cię w główkę? Jestes typowym przykładem frajera, a tych to cyganie wyłapują bezbłędnie!

   • ~Ania

    Styl pisania tego pana owszem, pozostawia do życzenia i tu nie ma co dyskutować. Jednak to co opisuje jest niestety dość powszechne, Cyganie to w zdecydowanej większości ludzie leniwi, stroniący od pracy, łasi na cudze, prezentujący postawę roszczeniową, nierzadko nadużywający alkoholu, hałaśliwi i namolni i nie dbający o czystość. Już od małego są tego uczeni (bądź mają we krwi).

  • Wołodia

   Za samo pisanie dużą czcionką można Cię przydzielić do grupy pieniaczy i maluczkich , a to że Cygan zrobił cię w „wała” to dowód że się do tej pracy nie nadawałeś 🙁

 15. ~santana

  trzeba naluczyc sie rozruzniac romow do rumunow a nie tak odrazu atakowac wszystkich każdy jest czlowiekiem w kazdej narodowosci jest jakas czarna owca

 16. ~Ania

  Panie Krzysztofie myślę sobie, że Cyganie nie powinni tak bardzo oburzać się takim a nie innym stosunkiem do nich, a raczej usilnie pracować nad zmianą samych siebie. Na powszechne nielubienie Cyganów oni sami „zapracowali” sobie przez lata, a bardzo często nadal „pracują”. Jestem już osobą dość hmmm…dojrzałą 🙂 Pamiętam Cyganów ciągnących taborami przez Polskę. Byłam już sporą dziewczynką i widziałam na własne oczy Cyganki kradnące kury, nim dobiegłam do mamy pracującej w ogrodzie one już uciekły. Pamiętam Cyganki namolnie nagabujące w parkach i na ulicach na wróżenie, pamiętam Cyganki chodzące po domach i oferujące sprzedaż tombaku za złoto i innych pośledniego gatunku towarów zachwalając je z właściwą sobie upierdliwością jako najlepszą jakość. I bardzo często prości ludzie dawali się nabrać. Wielu ludzi podobnie jak ja doskonale to pamięta i opowiada następnym pokoleniom jako coś, co naprawdę miało miejsce.A dziś? Pracuję w ośrodku specjalnym gdzie jest trzy szkoły (podstawowa, gimnazjum i zawodowa) dla dzieci częściowo upośledzonych i sprawiających kłopoty wychowawcze, nie radzących sobie w normalnych szkołach. Nie pomylę się zbytnio jeśli powiem, że przynajmniej 2/3 Cygańskich dzieci w ogóle chodzących do szkoły uczęszcza do nas. I wie Pan co? One niemal wszystkie zachowują się okropnie, tego nie da się opowiedzieć. Największy bandyta jaki był w tej szkole to Cygan. Wzywanie rodziców nic nie daje, z nimi nie da się prowadzić rzeczowej rozmowy. Długo by pisać. Mieszkańcy naszego miasta boją się po zmroku chodzić w okolicy osiedla gdzie mieszkają Cyganie i maja ku temu powody.Na to, żeby człowieka lubić lub przynajmniej nie nie lubić zainteresowany musi sam zasłużyć, odnosi się to również do całych grup.

  • ~CYGANKA28

   WY POLACY MACIE TEMAT O CYGANACH OMAWIACIE NAS O WSZYSTKO ALE TO CHUBA DLATEGO ZE NAM ZAZDROSCICIE MY NIE MAMY TAKICH SZKOL JAK WY A LEPIEJ SOBIE RADZIMY .MOWICIE ZE CYGANIE KRADNA HHAA HHAA A WIECIE ZE WSZEDZIE ZA GRANICA NAJWIEKSZYMI ZLODZIEJAMI I OSZUKANCAMI SA POLACY.KTO JEST MADRY TO MA WSZYSTKO A KTO GUPI TO HARUJE A NACHLEB MU BRAK. CIEKAWA JESTEM W WIEZIENIACH KOGO JEST WIECEJ POLAKOW CZY CYGANOW CYGANIE NIE MORDUJA I POZOSTAWIAJA SWOICH DZIECI NIE MA U NAS DZIWEK TAK JAK U WAS.NIE POWIEM ZE WSZYSCY CYGANIE SA SWIECI ALE TO JAK WSZEDZIE SA LUDZIE ILUDZISKA.U MNIE PRACOWALO KILKA PAN JAKO POMOC DOMOWA PLACILAM IM TYLE ZE LEKARZ MOZE NIE MA TAKIEJ PENSJI ICO JESZCZE MNIE OKRADALY JADLY U MNIE PILY SPALY I OKRADALY TO SA DOPIERO SWINIE.NIE KARZDY CYGAN KRADNIE A WAS NAWET WASZ RZAT OKRADA JESTESCIE SMIESZNI . PS.WYJERZDZAM WLASNIE NA WAKACJE NA WYSPY BORA BORA MOZECIE POZAZDROSCIC CYGANOW STAC A WAS NIE HHAA HHAA

  • ~MICHAL

   SZKODA TYLKO ZE PAPIEZ BYL POLAKIEM . BO POLACY SA STRASZNYMI RASISTAMI I TU NIE CHODZI TYLKO O CYGANOW BO CZY ZOBACZYCIE MURZYNA TO TESZ WAM OCZY WYPADAJA MOWICE CZRNUCH ALBO BAMBUS. SA ROZNI CYGANIE WIEKSZEJ KLASY I TE MARGINESY TAK JAK WSZEDZIE ALE JESLI JEDEN ZAWINIE TO WY PATSZYCIE NA WSZYSTKICH TAK SAMO.A POLACY NIE KRADNA? NAJPIERW ZOBACZCIE CO U WAS SIE DZIEJE ,NIESLYSZALEM ZEBY KIEDYS CYGANKA ZABILA SWOJE DZIECKO ALBO GDZIES WYZUCILA .ZAL MI WAS ZE JESTESCIE SAMI DLA SIEBIE NIEDOWARTOSCIOWANI.ZAGRANICA POLAK POLAKOWI NIGDY NIE POMOZE TYLKO GO POPCHNIE ,A CYGAN CYGANOWI NIGDY KRZYWDY NIE ZROBI.I WIECIE CO ODWALCIE SIE OD CYGANOW !

 17. ~Don

  Żeby zostać Romem (człowiekiem), najpierw trzeba być Cyganem! Proszę zauważyć, że wszystkie mniejszości są przeświadczone o swojej wyjątkowości i misji a to prowadzi do wynaturzeń i zwyrodnienia umysłowego. Kategoria „nadludzi” przeświadczonych o swojej inności w imię celów wyższych, zawsze doprowadza do tragedii.

  • ~Ania

   Zgadzam się z każdym słowem. Po to, żeby być szanowanym i należycie traktowanym należy szanować i należycie traktować innych. Długo by pisać i nie wyczerpie się tematu. Porobiło się naprawdę nieciekawie – Ślązacy cacy, Kaszubi cacy, Łemkowie cacy, mniejszość niemiecka cacy, Romowie cacy (broń Boże nie Cyganie, boć to niemal obraza, choć całe wieki byli Cyganami i było ok…), a reszta bez mniejszościowej przynależności ma im palec w d… trzymać i uważać na każde słowo. Oni nie muszą…

 18. ~AUG151

  WYPAD Z POLSKI CYGANICHA !!!!!!!!!!!!WSTRĘTNE NIEROBY OSZUSCI BANDYCI ZŁODZIEJE CHAMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CUCHNACE CHAMY !!!!!!WYPAD DO SWOJEGO KRAJU O ILE GO MACIE!!!!!!!!!!!!!!!(RUMUNIA TO NIE KRAJ CYGANÓW NIE MYLIĆ ICH Z ROMUNIĄ JAKO KRAJEM)WSZĘDZIE GDZIE JESTEŚCIE ROBICIE SYF!!!!!!!!!!!!KU……..A JESZCZE KRAJ MUSI UTRZUMYWAĆ TAKICH SKU……………..W NIEROBÓW ZŁODZIEJI BANDYTÓW!!!!!!!!!!!

 19. ~evka

  mnie też wstrętna cyganicha oszukała jak pracowałam w sklepie na 100zł…tak sprytnie podmieniła pieniądze, ale zdążyłam się zorientować i zapamiętałam nr rejestracyjny auta tych gnojów-nierobów. Zgłosiłam na policji i zwinęli dziada, miał przy sobie ponad 10.000zł gnój-nierób nigdzie nie zatrudniony, wszystko to zarobione na oszustwie. Powinno się ich deportować gdzie pieprz rośnie i to nie jest rasizm ale zdrowy instynkt społeczny tak nakazuje.

 20. ~Zielona

  Romowie, czy też Cyganie nie traktują nie-Romów jak ludzi równych sobie. Tych można okradać i oszukiwać. Dlaczego więc na brak szacunku odpowiadać mamy szacunkiem? Co do Cyganów jadących przez wieś- nie pamiętam tych czasów, ale rodzice opowiadali mi, że jeśli miałaś na przykład kury i nie pilnowałaś ich- to potem już nie miałaś kur. Pozdrawiam

  • ~Ania

   Racja. Ja tabory pamiętam i to wszystko, co z przemieszczaniem się Cyganów wiązało. Ogniska, muzyka i tańce to był tylko taki ozdobnik, a przede wszystkim trzeba było mieć zwielokrotniony nadzór nad obejściem i domem. Dziś co prawda taborów nie ma, ale mieszkając w mieście, w którym są dwie „cygańskie” ulice wiem czym to pachnie…

 21. ~Moni

  Faktycznie istnieja stereotypy w Polsce dotyczące Romów, ale nie wszędzieW Gorzowie Wlkp. jest co roku organiozwany festiwal Romane DyvesaOprócz Romów przychodzi wielu mieszkańców Gorzowa, którzy pokochali barwne tańce, śpiewy romskieOprócz samych występów w amfiteatrze organizaotorzy starają się zapoznac innych z poezją romską (w Gorzwie przed biblioteką wojewódzką stoi pomnik romskiej poetki Papuszy)W 2011 r. nowścia były wartszaty tańca: romskiego, hinduskiego i flamencoNa codzień jedna z solistek zespołu romskiego prowadzi szkołę z nauką tańców romskich i nie tylko (a jest nie tylko tancerką ale pracuje w urzędzie miasta jako informatyk)Romowie starają się aby młodzi nie zapomnieli swoich tradycji i wydali również elementarz romski. Niestety był rozprowadzoany tylko wśród Romów, a przyznam ze chętnie bym sama kupiłaA jesli chodzi o takie rzeczy jak ślub itp.Ważniejszą rzeczą jest jaki ma ktoś charakter a nie pochodzenieA patrzac na rodziny romskie mozemy im zazrościc jacy są rodzinni, jakim szacunkiem otaczają starsze osoby itd.

  • ~ello

   Jasne…a Papuszę wykleli za zdradzanie cygańskich tajemnic

   • ~RUDA

    cyganie to banda złodziei i nierobów WYKORZYSTUJĄ WSZYSTKO I WSZYSTKICH żeby tylko nie pracować,Mają raj w Szwecji.Te durne szwedzkie urzędasy wierzą w każde ich słowo,zasiłki biorą i żyją ze szwedzkich podatników,Ciekawe kiedy Szwecja się zorientuje że nikt ich w innych krajach nie dyskryminuje za pochodzenie tylko za złodziejstwa i nieróbstwo. Cyganie zachowują się jak typowi rasiści.Gdyby doszli do władzy to by byli lepsi od wujka HITLERA.

 22. Mieszkam na osiedlu, w którym jest spora ilość Romów. Nic mi nie zginęło, auto całe. Jedyna żulernia to biali przedstawiciele. Wiecznie pijani i proszący o coś.

 23. Stowarzyszenie Edukacji Nieformalnej „Meritum”, we współpracy z Gruppi Soliderieta Internatzionale realizowało projekt Romagazine – A further step to let Roma Youth be hard.

  Chcielibyśmy zaprosić Państwa do zapoznania się z rezultatami projektu, w tym:

  a) Blogiem w języku polskim – http://www.romagazine.eu/

  b) Blogiem w języki angielski – http://www.romagazine.edu.pl/

  c) Filmami dokumentalnymi w języku polskim

  1. Romowie Polscy – Historia: http://www.youtube.com/watch?v=Lv197E1x0nE
  2. Stowarzyszenie Romów w Polsce: http://www.youtube.com/watch?v=-dP6d5DfyU0
  3. Romowie dziś: http://www.youtube.com/watch?v=4YjoiF5xAKU
  4. Kultura Romów: http://www.youtube.com/watch?v=UDtO5IrMgi0

  Projekt uzyskał dofinansowanie Unii Europejskiej w ramach Programu Uczenie się Przez Całe Życie

 24. mieszkałem wśród cyganów, miałem 2ch kolegów, są bardzo zaradni , żywotni, rodzinni. to prawda ,że często ( Nie zawsze) szukają szybkiego zarobku. Nigdy mi niczego nie ukradli i nigdy mnie nie oszukali, nigdy nie obmówili. Mówili mi prawde w oczy i wykazywali solidarność. zawsze pytali o zdrowie moich rodziców. od nich zawsze czułem chęć podzielenia sie ostatnim. lubie i miło wspominam ich do dziś. wiedziałem ,że mogę na nich liczyć.

 25. niestety mieszkam koło cyganów, wczesniej mi nie przeszkadzali, ale po paru miesiącach mam ich serdecznie dosyc, nie pojmuje ich systemu wartosci, własciwie to chyba nie maja czegos takiego. nie potrafią sie przystosowac do panujacych zasad w naszym społeczenstwie, nie pracują, własciwie to żerują na Nas Polakach, pracyjemy na nich, wystarczy isc do MOPSu i zauważy się od razu jak jestesmy traktowani My, a jak cyganie, dostaja pieniądze za free a mogliby sie wziąźć do roboty jak normalni ludzie. jak to mozliwe zebysmy w własnym kraju byli gorzej traktowani?

 26. ~adam

  Wy tylko jedno wiecie że cygan to złodziej a polak to uczciwy

 27. Cygan to złodziej i tak już zostanie.
  Pan Jezus w biblii ma to napisane.
  http://www.youtube.com/watch?v=0eRONxzzfrk

Dodaj komentarz

Działa na WordPress & Szablon autorstwa Anders Norén