Blog Krzysztofa Matysa

Podróże i coś więcej.

11 września

Dziesięć lat temu całe lato spędziłem w Egipcie; 11 września byłem w drodze, wiozłem turystów z Kairu do Szarm el Szeikh. Skończyliśmy właśnie tygodniową wycieczkę dookoła kraju. Wczesnym wieczorem, po ośmiu czy dziewięciu godzinach spędzonych w autokarze, dojechaliśmy na miejsce i kwaterowałem grupę w hotelu. Stałem przy kontuarze recepcji, dopełniałem formalności, ale jednym okiem spoglądałem na stojący nieopodal telewizor. Zaciekawił mnie wyświetlany tam film. Nie widziałem tego wcześniej! Coś nowego i oryginalnego. Turyści rozeszli się już do pokoi, spytałem recepcjonistę: co to za film? To nie film – odpowiedział, to się dzieje naprawdę!

 

Następnego dnia rano musiałem być w Kairze. Czekał mnie nocny przejazd miejscowym autobusem. Skorzystałem z gościnności egipskich kolegów, chciałem odświeżyć się przed podróżą. Jedząc kolację, oczywiście oglądaliśmy telewizję. Jakie były reakcje? To właśnie jest niesamowite! Jeden z gospodarzy cieszył się jak dziecko. Dla niego to było święto. Tak jakby po zwycięskiej wojnie. Był to młody człowiek, pracujący w turystyce. Zdawał sobie sprawę, że za chwilę straci pracę. Oczywistym było, że wystraszeni ludzie Zachodu przestaną przyjeżdżać do Egiptu. Pytałem go o to. Mówił, że nic go to nie obchodzi. Najważniejsze, że Ameryka dostała za swoje!

 

Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy dokładnie kto i dlaczego. Ale część Egipcjan już świętowała. Widziałem symboliczne gesty podrzynania gardła i słyszałem okrzyki: America halas! (Koniec Ameryki!).

 

To oczywiście nie było tak, że wyszli na ulice i wiwatowali. Ci, którzy się cieszyli, raczej robili to w domowym zaciszu, a jak publicznie, to na mniejszą skalę; w pracy, wśród bliskich znajomych Z różnych powodów. Również dlatego, że Egipt był krajem totalitarnym i do bólu policyjnym. Łatwo można było się narazić. Rząd Mubaraka funkcjonował dzięki łaskawości Waszyngtonu. To zobowiązywało.

 

Radość z upokorzenia USA, w żadnym razie nie przełożyła się na stosunek do obcokrajowców. Ani 11 września, ani później nie spotkało mnie nic przykrego.

 

Noc spędziłem w autobusie. Rano wysiadłem na przystanku w centrum Kairu. Miałem odebrać grupę przyjeżdżającą z Hurghady. W programie jednodniowej wycieczki piramidy i Muzeum Kairskie. Zostało mi jeszcze trochę wolnego czasu, spędziłem go w kawiarni przy Midan Tahrir (główny plac egipskiej stolicy, słynny stanie się dziesięć lat później, w trakcie rewolty, która obali Mubaraka). Zdążyłem wypić dwie piekielnie mocne i do bólu słodkie herbaty. Uwielbiam je. W Egipcie stawiają mnie na nogi, zastępują śniadanie. Wypaliłem sziszę. Było spokojnie, jak zawsze.

 

Około 10. przyjeżdżają wycieczki z Hurghady. Wiele autokarów na raz. Odnalazłem swój, wsiadłem i… zobaczyłem kompletnie przerażonych ludzi. Bali się! A najbardziej młodziutki pilot. Przywiózł turystów, ale interesowało go tylko to, by jak najszybciej wrócić do Polski. Wiedzieli już, że to Osama bin Laden. W głowie mieli proste równanie: islam – terroryści – Egipt. Trzeba było to jakoś opanować. Strach był absurdalny. Samoloty uderzyły w USA. To dość daleko od Kairu! Dobrze wiedziałam na czym opiera się bezpieczeństwo w Egipcie. Wszędzie było pełno tajnej policji, a po takich wydarzeniach ogłoszono pewnie najwyższy alert. Jeśli teraz, gdzieś było bezpiecznie, to właśnie w Egipcie!

 

Zresztą zawsze czułem się tu komfortowo. Bez najmniejszej obawy, że coś mi zagraża.

 

Grupa się uspokoiła, zrealizowaliśmy program, zwiedziliśmy co trzeba. Razem z nimi wróciłem do Hurghady. Przez następne dni obserwowałem jak kurort się wyludnia. Wyjeżdżali ci, którym kończyły się turnusy, a nowi nie przyjeżdżali. Po dwóch tygodniach było pusto. Nigdy więcej nie widziałem czegoś takiego! Ani jednego turysty w całej Hurghadzie! Trwało to kilka miesięcy. Straty były olbrzymie. Większy ruch zaczął się dopiero na początku 2002 roku.

 

Poprzednie

Gruzińska Droga Wojenna

Następne

Polska, czyli co?

Komentarzy: 23

 1. ~bialy20

  No ba! Ja też z rodziną cieszyliśmy się jak dzieci! Fruwające jankesi, dobrze im tak! To były piękne chwile, mam nadzieję że jeszcze wrócą!

  • chodziło o zysk na podwyżkach cen ropy:mistyfikacja jak „atak na wtc”11.09=Bush/Ben Laden=wspólnicy w biznesie naftowym zarobili na wojnie o ropę stąd kryzys i terroryzm =USA wyszkoliło talibów przeciw ZSRR dali im broń okupują Afganistan dla narkotyków jak by kraść iracką ropę zbombardowali Irak pozbawili go wody prądu szkół szpitaliUSA zbankrutowało przez wojnę o ropę dla zysku koncernów naftowych „Sukces” w biznesie polegał na oszustwie w polityce na kłamstwie stąd kryzys!politycy związani z biznesem naftowym i zbrojeniowym (poprzez: zatrudnienie, udziały itp.) prezydenci USA George Bush (junior) i George Bush (senior) – Enron, Unocal, Halliburton, Harken oraz spółka Carlyle – z ojcem Ben Ladena i samym Osamą Ben Ladenem – agentem CIA jak również spółka Arbusto, którą od bankructwa uratowało zatrudnienie Osamy Ben Ladena w charakterze konsultanta i umożliwiło start Georga Busha (juniora) w wyborach prezydenckich; wiceprezydent Dick Cheney – Halliburton; Donald Rumsfeld – Searle – dostawy broni chemicznej do Iraku;Condoleezza Rice (Chevron – Texaco); Henry Kissinger (Unocal)… Większość mediów prasowych jest wykupiona przez korporacje naftowe i zbrojeniowe (np. Reuters jest własnością Rockefellera jak również Exxon-Mobil, Esso, Standard Oil) – dlatego z oficjalnych mediów nie dowiemy się nigdy prawdy. polecam http://www.irak.pl i http://www.daminet.pl/~greyman http://www.wojna-o-rope.bo.pl http://www.peakoil.pl http://www.forum.oilpeak.pl

  • ~ja

   Ty pojebusie prymitywny lepiej uwolnij świat od siebie i zamknij się w piwnicy i nie wychodź ty i ta twoja chora rodzina….

   • twoją agresję frustrację zazdrość zawiść powoduje mięso. Mięsożercy są jak alkoholicy i narkomani którym slawni wegetarianie przyPOmnieli o ich uzależnieniu od mięsa

    • ~adiunkt

     wegetarianie stają się zazwyczaj impotentami i częściej występuje u nich demencja starcza – w dość młodym jeszcze wieku.

 2. ~nielubie ortografii

  Islam = terror, tak było jest i będzie i nic tego nie zmieni, taka jest prawda

  • żydzi=terror?po co Hitler który był żydem zorganizował ich zagładę? by powstał Izrael? „prasa z okresu wyboru Adolfa Hitlera na kanclerza (np. „Oesterreichische Abendblatt” i „Saarbruecker Neue Zeitung”), powołując się na dokumenty rodowe, jednoznacznie stwierdzała, że nie tylko ojciec, ale i matka Adolfa Hitlera byli pochodzenia żydowskiego” http://wiadomosci.onet.pl/1576349,2678,2,kioskart.html Dociekania na temat przeszłości zbrodniarza mają już długą historię. W latach 30. – gdy Hitler został kanclerzem Rzeszy – prasa pisała o tym, że babka Adolfa Hitlera była Żydówką i pochodziła z miasteczka Polna koło Jihlavy na pograniczu Czech i Moraw. W Polnej zamieszkiwała żydowska rodzina Friesch, która przyjęła w 1781 roku nazwisko Hitler lub Huettler.To właśnie z okolic tego miasteczka pochodzić miała babka fuehrera. Gmina żydowska z Polnej udostępniła dziennikarzom w roku 1933 spis członków rodziny Hitlerów od roku 1800. Z istniejących wtedy dokumentów wynikało, że w Polnej żyły co najmniej dwie linie rodziny Hitlerów. Potomkowie jednej z nich – Abraham i Rachel, wg źródeł zachowanych do roku 1933, przenieśli się do Wiednia. Na temat ich dalszych losów brakuje jednak dokumentów.Jednak jeszcze w latach 80. w Polnej znajdowała się płyta nagrobna z nazwiskiem Anna Huettler. Z czasem jednak zginęła. Przyszły kanclerz III Rzeszy urodził się 20 kwietnia w austriackim mieście Braunau. Jego ojcem był Alois Hitler, pozamałżeńskie dziecko Johanna Huttlera i Anny Schickelgruber. Huttler po śmierci matki Aloisa i swego brata, który się z nią ożenił, oficjalnie uznał dziecko za swego syna. Matką zaś Adolfa Hitlera była Klara Polzl – trzecia żona, a jednocześnie bratanica Aloisa Schickelgrubera-Hitlera. Jej matka była z domu Hitler i pochodziła z Braunau. Uważa się za możliwe, że Georg Hiedler nie był dziadkiem Adolfa Hitlera. Dziadkiem mógł być baron von Rothshild, u którego służyła Anna Scicklgrubber. Ojciec Adolfa – Alois Hitler był bowiem dzieckiem nieślubnym i dopiero po 40 latach uznanym za syna Georga co nastąpiło na skutek świadectwa Johana – brata Georga. Jeśli więc Adolf Hitler mógł mieć geny żydowskie to jedynie ze strony dziadka, o ile był nim żydowski baron von Rothshild. Wikipedia podaje, że Adolf Hitler miał 1/4 genów żydowskich. „Na podstawie ekspertyz genetycznych przeprowadzonych na zlecenie dziennikarza Jean-Paul Mulders i historyka Marca Vermeeren na 39 krewnych A. Hitlera, ustalono że był on genetycznie w 1/4 Żydem[5][6]. Geny tegoż zawierały haplogrupę E1b1b chromosomów Y[5], czyli tych które najznaczniej wpłynęły na powstanie ludności żydowskiej na styku Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej[7]”

  • a kiedy runie mur pomiędzy Izraelem a gettem w Palestynie? religia zamiast raju tworzy piekło na ziemi za 1 żyda ginie 120 arabów w bombardowanym gettcie za murem bez wody żywności prądu w styczniu 2009r armia izraelska z premedytacją zamordowałą ponad 1000 cywili w Strefie Gazy (ok 600 to kobiety i dzieci)..zniszczono ok 25 tys domów, ogólem straty miesięcznych nalotów w infrastrukturze tego getta to ok 2 mld $

   • Woda nową bronią Izraela przeciw Palestynie Strefie Gazy grozi katastrofa humanitarna.Izrael odmawia Palestyńczykom ze Strefy Gazy dostępu do nawet minimalnych ilości czystej wody. Raport w tej sprawie przedstawiła właśnie organizacja Amnesty International – donosi BBC.Autorzy opracowania twierdzą, że wodna blokada w połączeniu z niewydolnym systemem wodociągowym na Zachodnim Brzegu, grozi katastrofą humanitarną. Stwierdzono, że izraelskie wojsko nie pozwala Palestyńczykom kopać studni, a nawet zakazuje zbierać deszczówkę. W tym samym czasie izraelscy osadnicy mają nieograniczony dostęp do wody i mogą bez przeszkód uprawiać swoje pola mimo suszy. Izrael jak najszybciej powinien wycofać się z tej dyskryminującej polityki. Do niektórych palestyńskich domów dociera jedynie 20 litrów wody na dobę, do izraelskich – 300 litrów – mówi Donatella Rovera z Amnesty International. Strona izraelska odpowiada, że raport AI jest nierzetelny, a dostawy wody do Palestyny i tak są wyższe niż zakłada to porozumienie z 1990 roku.

   • co do tolerancji niestety muzułmanie czy żydzi nie lubią np ekologów wegetarian bo zakazaliby im obrzezania zabijania zwierząt rytualnych ofiar typowego przejawu religijnego fanatyzmu zacofania -np. obrzezania – okaleczania dzieci (okaleczania bez ich zgody u żydów chłopców, w islamie dziewczynek), oddzielne autobusy dla kobiet i mężczyzn (w islamie, u żydów), zasłanianie im twarzy i gwałty nocą („bo w nocy bóg nie widzi”) itp itd. to zydzi ukrzyżowali Jezusa za „herezję” bo np. nie jadł mięsa = był wegetarianinem

 3. ~pulpecior

  Trzeba być chorym umysłowo żeby cieszyć się z ludzkiego nieszczęścia,idż się chłopcze leczyć najlepiej na nogi bo na głowę już za póżno.

  • A wegetarianizm=świat bez zabijania okrucieństwa zbrodnie agresja to wina mięsa wegetarianie nie zagryzają się jak wilki: Leonardo Da Vinci =wegetarianin „wyrzekłem się mięsa wkrótce ludzie będą patrzeć na mordercę zwierząt jak na mordercę ludzi.”

  • zabijanie 50mld zwierząt rocznie przypomina obozy zagłady i zostanie zakazane jak niewolnictwo analfabetyzm zakaz nauki czytania kobiet czy brak praw wyborczych niższych warstw społecznych

   • dlaczego mięsożercy chorują i nie są genialni jak wegetarianie? mózg niszczy mięso stąd ich kompleksy a lek: wegetarianizm: Jezus, Da Vinci, Einstein, Edison, Platon, Sokrates, Newton, Darwin, Tesla, Kafka, Tołstoj,Wolter, Ghandi, Twain, Rifkin, Pamela Anderson, Briggite Bardot, Kate Winslet, Tina Turner, Kim Basinger, Dustin Hoffman, Bryan Adams, David Duchowny, Moby, Bono ( U 2 ), Leonard Cohen, Bob Dylan, John Cage, Johny Rotten, Beastie Boys, Jarule, Krs-One, Rza, Bruce Lee..

   • popełniasz zdrowotne samobójstwo jedząc mięso+morderstwo zwierząt=powód 99%chorób Rak,zawały,wylewy,cukrzyca a wegetarianie dożywają w zdrowiu 120 lat a szpitale pełne są mięsożerców wiecznie chorych są jak alkoholicy czy narkomani nie potrafią porzucić nałogu który ich niszczy

    • ~WSS

     Dobrze, że o tym napominasz bo przypomniałem sobie, że muszę wyjąć mięso z zamrażarki.

     • z wegetarianizmem wśród mięsożerców jest jak z przekonaniem kanibala że jedząc ludzi robi źle a robi tak całe życie wychował się w rodzinie kanibali, w wiosce, społeczeństwie kanibali gdzie to jest „normalne”) ? tak jak ciężko było przekonać ludzi ze niewolnictwo jest czymś złym albo ze kobiety zasługują na naukę czytania albo prawo głosu w wyborach:(

     • Mięsożercy są jak jaskiniowcy w futrach z maczugami na polowaniu gdy wegetarianie tworzą cywilizację ekologii, darmowej odnawialnej energii

     • wegetarianie pachną jak kwiaty lub soczyste owoce a nie jak spleśniała kiełbasa zepsute ryby lub zjełczały smalec a ty wolisz trupi odór zgnilizny od mięsa? jako wegetarianin unikam trupiego zapachu 99% chorób martwych zwierząt na talerzu i cmentarza w żołądku =wegetarianizm= wzmacnia orga(ni)zm:)

     • po ostrzeżeniach o szkodliwości papierosów/alkoholu też na mięsie pojawią się napisy:minister zdrowia ostrzega: mięso powoduje 99%chorób,raka,zawały i wylewy.To morderstwo zwierząt i zdrowotne samobójstwo

     • ~savwxn

      Franz Kafka wegetarianin – zniszczony organizm w efekcie gruźlicaAdolf Hitler wegetarianin – zniszczony organizm, agresja i żądza morduCzesław Niemen wegetarianin – zniszczony organizm, rakJeżeli chcesz się zabijać to rób to w zaciszu własnego domu. Pamiętaj odpowiesz za każdego człowieka, którego doprowadziłeś do śmierci.

 4. ~Partyzant

  Wiozl Wilk razy kilka ,powiezli i Wilka:) albo inaczej Oko za oko …?!

 5. ~abc

  taaa, ostatnia wypowiedź jest przerażająca. a nie pomyślał pan X, że mógłby tam być jakiś Polak np. I tak się składa, że był, a nawet jak nie był, to mógłbyś tam być właśnie Ty, czy ktoś z Twojej rodziny, bo pewnie tak tu anonimowo piszesz, a jakbyś miał okazję to byś pojechał zwiedzać Amerykę. Aż strach, że są tacy ludzie

Dodaj komentarz

Działa na WordPress & Szablon autorstwa Anders Norén