Blog Krzysztofa Matysa

Podróże i coś więcej.

Promocja kraju

Ministerstwo gospodarki wydało 3,2 mln złotych po to, by się dowiedzieć, że „Polska praktycznie nie istnieje”. Bardzo dobrze, że wydało. Inaczej dalej żyłoby w nieświadomości. Choć prościej byłoby spytać Polaków, którzy znają świat (podróżują, czytają, poznają). Powiedzieliby dokładnie to samo.

  

Jakiś czas temu napisałem o tym tekst (Polska, czyli co?). Nie doczekał się żadnej reakcji. To symptomatyczne. Mało nas to obchodzi, uważamy, że to nieistotny problem. My Polacy żyjemy w swoim, hermetycznym świecie. Składa się on z mieszanki kompleksów i dumy. I jedno i drugie, jest nieuzasadnione. Nie mamy szczególnych powodów, ani do wstydu, ani do chwały. Mamy za to wiele do zrobienia. I nie jest to szczególnie trudne. Trzeba tylko otworzyć oczy.

 

Problemem Polski nie jest zły wizerunek, lecz jego brak”, donosi Onet (zobacz), streszczając wyniki badań. Z sondażu zamówionego przez resort gospodarki wynika, że w „czterech z dziewięciu kluczowych rynków nasz kraj praktycznie nie istnieje”. Nie ma nas.

 

Nikt nigdy nie słyszał o takim kraju. Nie mamy swojej wieży Eiffla, nie ma narodowej potrawy, trunku i marki samochodu. Nie ma zabytków i innych atrakcji. Naprawdę nie ma?! Co nieco jest. Tyle, że wymaga promocji! Tak jak cała nasza kultura. Świat turystyki czy inwestycji zagranicznych to, po prostu, rynek i obowiązują tu rynkowe zasady. Promocja ponad wszystko! A jaką wagę przywiązuje się do tego w Polsce? Nie chodzi o jeden filmik emitowany przez kilka tygodni w zachodnich telewizjach. Rzecz w długofalowej, konsekwentnej polityce. Rzecz w nakładach na polskie instytuty kulturowe, stypendia, programy wymiany, publikacje, itd. Bez tego, wszystko jest tylko kwestią przypadku.

 

Ktoś powie, że nie ma na to pieniędzy. Na różne cele może nie być, ale akurat nie na to! Kwoty tu zainwestowane zwracają się wielokrotnie. Wszyscy to wiedzą. Dlatego Japonia, za własne pieniądze, wybudowała kompleks opery i muzeum w centrum Kairu. Odzyskali to z nawiązką w sprzedanych tam samochodach, sprzęcie RTV, i tym podobnych tworach techniki. Ile kosztowała nas narodowa strzelanka w Iraku i w Afganistanie? Co z tego mamy? Za te pieniądze „podbilibyśmy” cały islamski świat! Oczywiście w warstwie kultury, nauki i sztuki. Ich elity dobrze by nas znały. Owoce tego mielibyśmy przez pokolenia!

 

Słyszeliście coś o tym w skończonej właśnie kampanii wyborczej? Która z partii miała w programie wzrost nakładów na szeroko rozumianą promocję kraju? Nie wiecie? Żadna?! O czym to świadczy? Odpowiedzcie sobie sami.

 

Żeby była sprawa jasna, nie fetyszuję reklamy. Uważam, że, przede wszystkim, trzeba mieć co promować! Pięknie jest zarabiać na turystach przyjeżdżających do Krakowa. Ale czy my dziś budujemy coś na miarę Sukiennic i kościoła Mariackiego?! Zostawimy naszym potomnym coś z czego będą mogli korzystać? Inwestujemy w tworzenie atrakcji naszego kraju?!

 

Globalna wioska oznacza bezwzględną i trudną konkurencję. Nikt  nie będzie nas cenił za to, że dzielnie walczyliśmy z bolszewikami i Hitlerem, za to że mieliśmy Armię Krajową, Solidarność i papieża. Już tego nie pamiętają. Musimy wymyślić coś nowego. I bardziej atrakcyjnego!

 

Jeżdżę zawodowo. Spotykam się z ludźmi z branży turystycznej. Znają świat. O Polsce wiedzą niewiele. Jeszcze nie spotkałem nikogo w Indiach, Nepalu, Etiopii, Gruzji czy Armenii, kto wiedziałby, że mamy ostatni w Europie naturalny, nizinny las (Puszcza Białowieska) i dziko żyjące żubry. Reagują dużym zdziwieniem, są kompletnie zaskoczeni. Staram się, ale niestety, wszystkich nie dam rady poinformować. Ktoś pomoże?

 

Poprzednie

Tadź Mahal

Następne

Kobieta w Egipcie

Komentarzy: 3

  1. ~anka

    to smutna prawda..mieszkam w Danii to nie tak daleko od Polski i Polaków tu sporo,ale Duńczyków Papież nie specjalnie interesuje,historia 2 wojny też nie,wiedza że do polski można jechać zęby leczyć i buty kupić… smutne to.

  2. ~Barbara

    No a Chrystus ze Swiebodzina? No fakt, Tadz Mahal to to nie jest, ale atrakcja turystyczna chyba tak. Nie bylam, nie widzialam, ale jest chyba w tej chwili najwiekszy i sporo osob przyjezdza go ogladac. W 20 lat nie dokonamy tego co inni budowali przez tysiaclecia. Mamy mnostwo pieknych miejsc wartych pokazania. Na mojej osobistej liscie oprocz Krakowa czy Gdanska mam jeszcze Wieliczke, Kazimierz Dolny, Ojcow z Pieskowa Skala, Popielno. A to przeciez jeszcze nie wszystko. Na swiecie jest ok 200 krajow. My tez wszystkich nie znamy, wiec nie ma sie co dziwic ze np. papuasi o Polsce nie slyszeli.

  3. ~sm

    Chcesz miec niezapomniane wakacje? pozwól niech inni Ci je zapewnią… http://www.exorientelux.pl

Dodaj komentarz

Działa na WordPress & Szablon autorstwa Anders Norén