Blog Krzysztofa Matysa

Podróże i coś więcej.

Moda na Gruzję

Należało się tego spodziewać. Po dużym zainteresowaniu wycieczkami w zeszłym roku, wiadomo było, że rok 2013 zapowiada się jeszcze lepiej. Tysiące polskich turystów wróciło z Gruzji z jak najlepszymi opiniami. Do tego doszły artykuły w gazetach, programy w telewizji, książki… Południowy Kaukaz stał się modnym kierunkiem. W ślad swojego północnego sąsiada idzie też Armenia, znosząc wizy dla mieszkańców Unii Europejskiej i strefy Schengen. (Do Armenii bez wiz).

Gruzja, katedra Alawerdi

Gruzja, katedra Alawerdi w Kachetii

Byłoby pięknie, gdyby nie… klęska urodzaju. Zainteresowanie wycieczkami do Gruzji jest zbyt duże! Już teraz, na początku lutego są problemy z zarezerwowaniem miejsc w samolotach na trasie z Warszawy do Tbilisi. Brak biletów dla grup na niektóre terminy, nawet na tak odległe jak wrzesień i październik! A jeśli są to w bardzo wysokich cenach. Rekordy bije oczywiście weekend majowy. LOT zostawił niewielką pulę biletów. Wycena dla kilkunastoosobowej grupy na przełom kwietnia i maja – 2400 zł za osobę! W zeszłym roku za bilety do Gruzji płaciliśmy dwa razy mniej! Popyt robi swoje.

Zresztą weekend majowy na Kaukazie to nie jest najlepszy termin. Pogoda jest jeszcze niepewna i zmienna. Może być chłodno, deszczowo, a wysoko w górach nawet śnieżnie. Na przełęczach zalegają jeszcze zaspy, a drogi pełne są błota. Należy o tym pamiętać, szczególnie wybierając się w bardziej górzyste rejony, na przykład do Swanetii czy nawet na bardzo popularną wśród turystów Gruzińską Drogę Wojenną. Do Tuszetii o tej porze roku w ogóle nie da się wjechać, jedyna prowadząca tam trasa przejezdna jest dopiero od czerwca.

Gruzińska Droga Wojenna

Gruzińska Droga Wojenna

Trudno też o wolne miejsca w hotelach. W Tbilisi współpracuję z kilkoma dobrymi, sprawdzonymi hotelami o standardzie 3 gwiazdek. Na pierwszą połowę września już w styczniu wszystkie pokoje były zarezerwowane. Tak duży ruch robią oczywiście nie tylko Polacy. Jest sporo wycieczek z krajów nadbałtyckich, z Ukrainy, coraz więcej z Europy Zachodniej, Izraela i Rosji.

Już w zeszłym roku spotykałem tam sporo Rosjan. Dla nich Gruzja jest wspomnieniem dawnych dobrych czasów, kiedy najlepsze kurorty na Kaukazie były zarezerwowane wyłącznie dla uprzywilejowanych. Kto pamięta czasy ZSRR, zna takie nazwy jak Bordżomi, Batumi, Bakuriani… Za czasów Miszy Saakaszwilego zaczęto prace nad przywróceniem turystycznej świetności miasta Kutaisi (ma międzynarodowe lotnisko) i leżącego tuż obok kurortu-sanatorium Tsalktubo. Nocujemy z grupami w tym pysznym miejscu. W przepięknym, rozległym parku odrestaurowano część ośrodka wczasowego, zarezerwowanego kiedyś wyłącznie dla wysokich rangą oficerów Armii Czerwonej. A teraz, po zmianie rządu w Gruzji na opcję prorosyjską, należy się spodziewać jeszcze większego turystycznego ruchu. (Tak na marginesie, Moskwa właśnie zniosła embargo na gruzińskie wina).

Gruzja Swanetia

Swanetia latem

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ wiem (doświadczenie z poprzednich lat), że za miesiąc lub dwa do biur podróży napłynie dużo zapytań o wycieczki na Kaukaz. Tyle, że wtedy nie będzie już miejsc! Szczególnie dotyczy to grup. Kto chce jechać do Gruzji, niech myśli o tym teraz! To ostatni dzwonek.

O tym dlaczego Gruzja jest tak bardzo atrakcyjna pisałem już na tym blogu. Wystarczy kliknąś w tag: Gruzja 🙂

Polecam też artykuł: Atuty wycieczki do Gruzji.

Wycieczka do Gruzji i Armenii. 12 dni pięknej przygody! Góry, wyśmienita kuchnia, wino i wyjątkowe zabytki. Kameralna grupa i bardzo dobry pilot-przewodnik. Wycieczka dla koneserów. Polecam!

 

Poprzednie

Kambodża. Pożegnanie Sihanouka

Następne

Zakazana turystyka

Komentarzy: 15

 1. Witam, akurat też wpadłam na pomysł wyprawy do Gruzji. Czy może mi pan podać ogólne informacje, jakie sa koszty takiej 2-tygodniowej wycieczki w niewielkiej (4-6 osobowej) grupie i czy zajmuje sie pan organizowaniem takich kameralnych pobytów (ew. przy założeniu, że przelot i noclegi w Tbilisi wykupujemy we własnym zakresie, chodzi tylko o pilotaz na miejscu do kilku ciekawych miejsc)?
  Pozdrawiam serdecznie, zapraszam w wolnej chwili na mojego bloga, gdzie są m.in.fotoreportaże z podróży.

  • Interesujący blog, będę zaglądał. Niestety już nie mam czasu na pilotowanie. Wszystko mam zajęte do końca tego roku. Jakbym mógł służyć pomocą w organizacji czegoś w Gruzji, to proszę pisać. Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof Matys

 2. Bardzo ładna stronka, dużo ciekawych informacji. Zdjęcia również są piękne. Serdecznie pozdrawiam

 3. Widać że Gruzja robi się coraz popularniejsze, nawet Wizzair uruchomił loty z Katowic do Gruzji. Pięknie przedstawiłeś ten kraj! Może się też skuszę

 4. Gruzja jest piękna. Spędziliśmy tam cały miesiąc i już za nią tęsknimy. Szczerze polecamy. Fajne fotki.

 5. Jade do gruzji 15-22 pazdziernik 2013 2 dziewczyny szukamy dodatkowego towarzystwa

 6. Wiele praktycznych informacji o Gruzji znajduje się tu: http://gruzja-turystyka.blogspot.com/

 7. Witam,

  Od dawna marzy mi się podróż do Gruzji, jednak bardzo zależy mi na ominięciu tłumów turystów. Jaki miesiąc by Pan polecił żeby jeszcze skorzystać z dobrej pogody i nie mieć problemu ze znalezieniem noclegu?

 8. Kwiecień lub październik. Ale i w szczycie sezonu, czyli od maja do września w Gruzji nie ma jeszcze takich tłumów jak w wielu innych turystycznych krajach. Problem może być z noclegiem w dobrych hotelach. My niektóre rezerwujemy z półrocznym wyprzedzeniem! Ale miejsce w kwaterach prywatnych czy małych pensjonatach zawsze powinno się znaleźć. Więcej: http://krzysztofmatys.blog.onet.pl/tag/gruzja/

 9. Witam:)wybieram się z chłopakiem do Gruzji w kwietniu.Jaką odzież radziłby Pan zabrać?

 10. Zależy od tego, która część kwietnia. Na początku miesiąca może być jeszcze chłodno. Ale tak, czy inaczej: koniecznie polar i kurtka od deszczu. W górach może leżeć jeszcze śnieg, może padać deszcz. Temperatura w słoneczne dni i nisko ok. 20 – 25 stopni. W dni pochmurne i w górach ok. 2 tys. metrów (Swanetia, Bakuriani, Kazbegi…) ledwie ok. 5 stopni!

 11. Gruzja to na szczęście wciąż mało uczęszczany kraj przez turystów, w porównaniu do innych państw, zwłaszcza na zachodzie Europy i czy Bałkanach. Ale obawiam, się, że przesyt tamtejszymi zabytkami i miejscami sprawi, że i za parę lat turyści zaleją ten piękny kraj – co jest oczywiście dobre dla tamtejszej gospodarki, ale dla widoków i przyrody – niekoniecznie.

 12. Piękny kraj! Chciałabym tam kiedyś pojechać 🙂

 13. Zapraszamy! Chyba najciekawszy program jest tu: http://krzysztofmatys.pl/111-magiczne-bezdroa-gruzji-9-dni/
  W przypadku wycieczki do Gruzji ważne jest, żeby nie zabrakło dobrych restauracji (wspaniała kuchnia gruzińska!) i tradycyjnych winnic (prawdziwe gruzińskie wino z kwewri, a nie z butelek!).

 14. Witam, atrakcyjne ceny lotów do Kutaisi znalazłam na koniec marca, tylko nie wiem czy to dobra pora na podróż do tego kraju, planujemy krótki wypad z przyjaciółmi. Czy pogoda w marcu jest w Kutaisi do „zniesienia”? Nie oczekujemy upałów i słońca non-stop, ale dobrze jakbyśmy nie przymarzli 😉

Dodaj komentarz

Działa na WordPress & Szablon autorstwa Anders Norén