Blog Krzysztofa Matysa

Podróże i coś więcej.

Święta Rodzina w Egipcie

Dzięki miłej pani z radia przypomniałem sobie, że kiedyś w centrum moich zainteresowań znajdował się Egipt. Studiowałem tam, później pracowałem. Zajmowałem się wczesnym chrześcijaństwem, a z czasem pojawiła się też turystyka. O przygodach z tamtych czasów pisałem już nieraz na blogu, np. tu: Oswajanie Egiptu. Teraz, z okazji Świąt, poproszony zostałem o wypowiedź na temat ucieczki św. Rodziny. I tak wróciłem wspomnieniami nad Nil.

Egipt sw Rodzina

Częsty motyw na papirusach sprzedawanych turystom

Dla chrześcijan egipskich temat ten jest niezmiernie ważny. Tutejszy Kościół uczynił z niego element identyfikacji. Przekonanie o szczególnym znaczeniu Egiptu w życiu Jezusa jest podstawą narodowo-religijnej dumy. Poczucie to rekompensuje trwające od setek lat historyczne niedogodności, takie jak oddzielenie od reszty chrześcijańskiego świata i islamskie represje. (Więcej o Kościele koptyjskim).

W tradycji chrześcijan egipskich motyw podróży św. Rodziny został mocno rozbudowany. Maryja, Józef i Dzieciątko mieli spędzić tu ponad dwa lata i odbyć podróż wzdłuż Nilu aż do dzisiejszego miasta Asjut. Na trasie tej wędrówki znajduje się wiele miejsc uświęconych ich obecnością. Drzewo pod którym Maryja karmiła Dzieciątko i schodki, po których zeszli do stojącej na Nilu łodzi. Taki punktów jest więcej. W kilku z nich malutki Jezus miał dokonać swoich pierwszych cudów.

Turystyka lubi takie tematy. Z rozkoszą adoptuje ja do biznesowych potrzeb. Wycieczki i pielgrzymki śladem św. Rodziny mogłyby stać się popularne. Pewnie tak by było, gdyby nie szczególna sytuacja polityczna w Egipcie. Obcokrajowcy nie wszędzie mogą dotrzeć, a w niektórych miejscach bywa po prostu niebezpiecznie. Od lat tak jest w środkowej części kraju, właśnie w okolicach miasta Asjut, gdzie dochodzi do utarczek między muzułmanami i chrześcijanami. Zdarzają się pogromy i regularne uliczne bitwy. W czasach Mubaraka próbowano to ograniczać, takich miejsc strzegła policja i bardzo niechętnie wpuszczała tam obcych.

Egipt sw Rodzina

Święta Rodzina w Egipcie

Jeśli chcemy odwiedzić któreś z ważnych miejsc leżących na trasie podróży św. Rodziny, to najłatwiej będzie dotrzeć do kościoła św. Sergiusza (Abu Sarga) w Starym Kairze. Budynek wznosi się nad grotą, w której przez jakiś czas mieli chronić się rodzice z małym Jezusem.

Motyw ucieczki św. Rodziny do Egiptu inspirował ludową religijność w różnych krajach, także na ziemiach polskich. Jedna z opowieści nawiązuje do świata przyrody. W trakcie ucieczki Święta Rodzina chciała schronić się pod osiką, ta zaczęła trząść się ze strachu przed gniewem Heroda i nie przyjęła ich. Wygnańcom pomogła leszczyna i za ten czyn uzyskała szczególne błogosławieństwo. Wierzono, że w nagrodę omijają ją pioruny i dlatego stanowi bezpieczne schronienie w czasie burzy. A liście osiki za karę trzęsą się cały czas, nawet wtedy gdy nie ma wiatru. Schowanych w gałązkach leszczyny próbowała zdradzić kukułka. Za karę nie buduje gniazda i musi podrzucać jaja innym ptakom.

Podróż Jezusa do Egiptu skłania nas do szerszego rozumienia obszaru Ziemi Świętej. W tym ujęciu rozciąga się ona daleko poza teren Palestyny. Tak też przedstawiona jest na słynnej posadzce w Madabie (Jordania). Mozaika pochodzi z VI wieku i jest najstarszą zachowaną mapą Ziemi Świętej. Uwagę przyciąga wizerunek Jerozolimy z murami obronnymi, główną ulicą i Bazyliką Grobu. Bez trudu rozpoznajemy też rzekę Jordan, Morze Martwe i oczywiście Nil.

Audycja Śladami Świętej Rodziny.

Poprzednie

Wesołych Świąt i wielu PIĘKNYCH PODRÓŻY w 2014 roku!

Następne

Sylwester 13 stycznia

Komentarzy: 3

 1. Witam ponownie
  Studiował pan w Egipcie? niesamowite. Mial Pan zapewne kontakt z przewodnikami tubylcami, i poznał Pan wiele tajemnic nieznanych dla normalnych turystów.
  Podaje Pan link do artykułów na ten temat, z chęcią poczytam.
  Z pozdrowieniami,
  Egipt zainteresował mnie poprzez Piramide Cheopsa, która ma posiadać w swoich wymiarach wiele niezwykłych cech czysto matematycznych i geograficznych, takich jak podana długość równika, odległość od Księżyca itd. Czy to prawda?

 2. Chętnie bym z Panem pobajdurzył na temat tej świętej rodziny tylko niech mi Pan da prawdziwe dowody czy wo gule taka rodzina istniała na terytorium Izraela? i czy Pan wie że żydom pod karą śmierci niewolno było wierzyć w sny? I czy ten anioł nie wiedział o tym ,że Bóg dał takie prawo żydom?
  Anioł we śnie wysyła Józefa z Egiptu do miasta Nazaret,Proszę mi udowodnić, że takie miasto jak Nazaret do 7 wieku istniało na terenie Izraela?
  I co miał wspólnego anioł z pogańskimi Magami Jak żydom zabronione było prze prawo Boże posługiwać się magią I to wszędzie ten anioł ostrzegacz przez sen.Józefa też ostrzegł anioł by nie opuszczał małżonki w śnie czy ten Józef jak i anioł nie znali prawa Bożego? Dlaczego Józefowi dali przydomek cieśla/ Cieśla w języku żydowskim znaczy zaklinacz mag.Dlaczego prawowity ojciec Miriam został utajony w N.T.a był ojcem 7 synów i były córki tylko kroniki nie podają ich imion i ile ich było. Dzieci tej królewskiej rodziny. to Joszua Tomasz, Jakub, Józef.Juda, Szymon (Piotr) i Jan. A ojcem tej rodziny był bochater powstania w mieście Sefaris w 6 r, p.n.e. Juda Gamaleńczyk. I w tym mieście obwołał się królem założył sektę Mesjanistyczną podburzył całe miasto do powstania przeciwko okupantom Rzymskim Kwinteriusz Warus otoczył miasto Seforis i pozostawił z takiej perły wschodu kamień na kamieniu. Juda Gamaleńczyk przeżył i organizuje drugie powstanie w 6 r. n.e,
  i zginą. Miriam została wdową ,a mając liczną rodzinę Żydzi żeby ukryć dzieci Judy rozkwaterowali między rodziny żydowskie ,bo Rzymianie mieli za cel wszystkich chłopców z tej królewskiej rodziny wymordować za częste powstania.Joszua był już pełnoletni obejmuje dowództwo po ojcu i też obwołał się królem Łukasz. 19 r; 27 w. A tych którzy nie chcieli żebym nad niemi królował przyprowadźcie ich tutaj i zabijcie ich na moich oczach. Takie były prawa ziemskich królów bezwzględne posłuszeństwo. Imię Jezus jest to imię Łacińskie i ,żaden żyd nie dałby swojemu synowi Łacińskiego imienia ,a tym bardziej,że Jezus pochodził z królewskiej rodziny. Narazie w skrócie opisałem biografij tej rodziny Żydowskiej i to jest prawda historyczna ,a nie legenda zaczerpnięta od pogan.

 3. Co za zaskoczenie, Pan Stanisław napisał powyżej, ze Żydom pod kara śmierci nie wolno było marzyc.

  kiedyś mieszkałem w Londynie w dzielnicy Golders Green, ortodoksyjnie żydowskiej. Po znalem ich wielu i żywię wielki szacunek. Również ciekawość dla ich umiejętności rezygnacji by moc osiągnąć coś innego.

  Jednak pewne ograniczenia budzą moje zastanowienie, jak na przykład zakaz marzeń. bądź zakaz seksu naturalnego, tylko pozwolenie na kochanie się przez prześcieradło.

  Ludzie nie potrzebują aż takich ograniczeń by nie zboczyć na manowce. To jest duży znak zapytania.

  Z pozdrowieniami, Tomek

Dodaj komentarz

Działa na WordPress & Szablon autorstwa Anders Norén