Wielkoksiążęce i królewskie Troki. Dziś kilkutysięczne miasteczko, niegdyś potężny ośrodek polityczny, pamiętający znamienitych władców od księcia Witolda i króla Jagiełły po Zygmunta Augusta – ostatni z Jagiellonów urządził tu swoją letnią rezydencję.

Zamek. To on jest ikoną Trok. Wzniesiony na wyspie i połączony z lądem drewnianym mostem. Tuż za nim, po drugiej stronie, wąskiego w tym miejscu jeziora, odrestaurowywany jest właśnie pałac Radziwiłłów. Trokom przybędzie kolejna turystyczna atrakcja.

Kenesa, czyli świątynia karaimska. Budynek z XVIII wieku, przebudowany w latach 1894 – 1904. Znajduje się przy głównej, historycznej ulicy Trok, tuż obok mostu prowadzącego na zamek. Obowiązkowy przystanek na szlaku wszystkich wycieczek.

Kibiny – trocki rarytas kulinarny. To duże pierogi z drożdżowego ciasta nadziewane siekanym mięsem, warzywami, szpinakiem i serem, a nawet owocami. Pieczone w piekarniku. Przypominają indyjskie samosy. Tradycyjne karaimskie danie, jeden z turystycznych atutów Trok.

Kibiny ma w swoim menu każda restauracja, ale najbardziej będą nam smakować w tradycyjnym otoczeniu jednej ze starych, drewniany, gustownie urządzonych sal.

Niemal na całej głównej ulicy trok zachowały się urocze drewniane domy. Ustawione są szczytem do drogi, w którym widnieją trzy okna. Jak mówią miejscowi, jedno okno miało być dla mieszkańców domu, drugie dla Boga, a trzecie dla wielkiego księcia litewskiego.

Mało kto zagląda na stary karaimski cmentarz. Położony na zalesionym wzgórzu, tuż nad brzegiem jeziora, jest świadectwem niesamowitej historii Trok i całej Litwy. Jest świadectwem przenikania się i współistnienia kultur i religii. Na nagrobkach dostrzegamy napisy w języku polskim, rosyjskim i hebrajskim.

Kościół farny Nawiedzenia NMP. Ufundowany w 1409 roku, przebudowany w połowie XVII stulecia. Położony na wzgórzu, widoczny niemal z każdego miejsca Trok. W niedziele o godz. 10.00 odprawiana jest msza w języku polskim.

Wycieczki na Litwę