Blog Krzysztofa Matysa

Podróże i coś więcej.

Herbata

Co wiemy o herbacie? O jej historii, o drodze jaką pokonała, by w końcu na trwale zagościć na naszych stołach? Na początku wcale nie było łatwo. Szczególnie w Polsce, gdzie większą popularność zyskała dopiero od czasu masowej produkcji cukru. Bez tego dodatku herbata jakoś nam nie smakowała. W okresie, kiedy herbata zyskiwała na popularności w Europie, bardzo negatywnie wyrażało się o niej wielu luminarzy polskiej kultury. Wyśmienity znawca roślin, ksiądz Krzysztof Kluk, w wydanej w 1786 r. pracy pisał tak: „Gdyby Chiny wszystkie swoje trucizny przysłały, nie mogłyby nam tyle zaszkodzić, ile swoją herbatą”.

Haj Ali Darvish Tea House. Najmniejsza herbaciarnia w Iranie. Od ponad 100 lat działa na powierzchni 2 m².

Herbaciane wspomnienia mam z kilku krajów.

Najwcześniejsze z Egiptu. Kair był pierwszym pozaeuropejskim miastem, w którym zagościłem. Tamtejsze smaki mocno utkwiły mi w pamięci. Studiowałem tam, za sąsiadów miałem kairczyków i tak jak wszyscy dookoła, piłem olbrzymie ilości mocnej herbaty. Właściwie nie było wyjścia. Jeśli chcesz naprawdę wniknąć w kraj, jeśli chcesz go zrozumieć i poczuć, musisz jeść i pić to, co wszyscy. W bezalkoholowej kulturze, kiedy szwagier odwiedza szwagra, to na stole ląduje właśnie herbata. No, może jeszcze fajka wodna.

Na herbatce u Beduinów. Półwysep Synaj.

Standard jest taki: bardzo mocna, czarna i obficie posłodzona. Podawana jest w niedużych szklankach. W upalne dni, orzeźwia i daje energię do działania. Udanie zastępuje śniadanie. Kawiarnie i palarnie fajek są bardzo powszechne i często otwarte przez całą dobę. Bez trudu znajdzie się je na każdej ulicy, w każdym zakątku miasta. Lubię to, że niemal o każdej porze (nawet o 5 rano) można napić się kawy, herbaty lub coś zjeść.

Napój ten jest niezbędnym elementem spotkań. Nawet stomatolog, do którego chodziłem, przed wierceniem zęba częstował herbatą. Oczywiście diabelsko słodką.

Łyk herbaty w Petrze.

 Najpopularniejsza marka to El Arosa; charakterystyczne żółto-czerwone opakowania z wizerunkiem dziewczynki zna każdy Egipcjanin. W środku mocno rozdrobniony susz. Kraj pochodzenia – Kenia. Nie wszyscy wiedzą, że właśnie to państwo należy do światowej czołówki producentów herbaty.

 

Szaj, czaj i ćaj

To w Egipcie zacząłem odkrywać trasę światowej wędrówki herbaty. Pierwszym, inspirującym do dociekań faktem jest podobieństwo nazw. Arabski szaj, to prawie jak rosyjski czaj. Jakiś czas później, w Indiach, znowu natknąłem się na podobnie brzmiący wyraz. Tyle, że tam wymawia się miękko – ćaj. Ewidentnie, herbata wędrowała po całym Wschodzie, w wielu językach zostawiając charakterystyczny ślad. Najdalej w naszą stronę, wprost z dalekiej Azji, termin ten trafił do Rosji. W Polsce za to przyjęła się zachodnia nazwa, od herbal tea.

Znana miłośnikom Egiptu, herbata El Arosa

Zupełnie inaczej pije się herbatę w Indiach. Tam dominuje masala ćaj, czyli herbata z przyprawami. Zaparza się ją wodą z mlekiem oraz dodaje mieszankę goździków, imbiru, cynamonu, kardamonu i pieprzu. Do słodzenia używa się cukru, ale też miodu lub melasy. Indusi są od niej uzależnieni. Szczególnie mężczyźni, muszą zacząć dzień od szklaneczki tego napoju. A jest to stosunkowo świeży nałóg. Indie zaraziły się herbatą od Anglików. Pod koniec XIX wieku brytyjskie Indie stały się największym jej producentem, a sto lat później, również głównym konsumentem.

Herbaciane pola Batumi

Wszyscy, którzy pamiętają PRL, znają to hasło. Rozsławiły je Filipinki w popularnej wtedy piosence (Batumi, ech Batumi…). Uprawy herbaty w gruzińskiej Adżarii były chlubą całego ZSRR. Po upadku Związku Radzieckiego, Gruzja przeżywała trudne czasy wojen domowych. Herbaciany przemysł upadł, a Polacy zapomnieli o dobrze znanym z poprzednich dziesięcioleci, gruzińskim granulacie. Jeszcze dziesięć lat temu pola wokół Batumi sprawiały smutne wrażenie. Dawne przetwórnie straszyły ruinami. Od kilku lat, po uzyskaniu przez Tbilisi, rzeczywistej władzy nad Adżarją, coś zaczyna się zmieniać. W gruzińskich sklepach pojawiła się miejscowa herbata. Całkiem dobrej jakości. W ten sposób wraca się tu do starych, jeszcze przedrewolucyjnych tradycji, kiedy Gruzja była najdalej na północ wysuniętym rejonem upraw herbaty, a tutejsze susze otrzymywały światowe nagrody.

Czajhana w Uzbekistanie.

A w Polsce? Pierwsze wzmianki o herbacie pochodzą z XVII w. i związane są z dworem królewskim czasów Władysława IV i Jana Kazimierza. W tamtym okresie docierała do nas z Anglii. Ale na skalę masową nauczyliśmy się ją pić od Rosjan (okres zaborów). Stąd też zwyczaj podawania jej w szklankach (z metalowymi koszyczkami jak w rosyjskich podstakannikach) oraz z dodatkiem konfitur – rzecz obowiązkowa w szanującym się domu II Rzeczpospolitej. Najbardziej znanym admiratorem herbaty parzonej na rosyjski sposób, w samowarze, był oczywiście Józef Piłsudski.

To właśnie Rosja była pierwszym krajem w Europie, w którym przyjął się herbaciany napój. Importowano ją bezpośrednio z Chin. Długo nie akceptowano tu brytyjskiego produktu z Cejlonu. Uważano, że susz herbaciany traci na atrakcyjności w czasie transportu morskiego. Również z tego powodu, kiedy w drugiej połowie XIX w., po przemyceniu nasion z Chin, założono uprawy w Gruzji, kaukaska herbata łatwo zdobyła rosyjski rynek.

Zielona herbata do tradycyjnej kolacji w Japonii.

Jak jest dziś? Kto tam wie jaką herbatę pije, skąd przyjechała i kto na tym zarabia! Głowę daję, że większość miłośników napoju, delektując się naparem marki Tetley, nie ma pojęcia, iż właścicielem tej znanej na całym świecie firmy jest indyjski koncern Tata. W Indiach na pudełkach z herbatą widnieje już nowe logo łączące obie nazwy, dając miejscowym poczucie narodowej dumy. W Europie, tylko mały napis na odwrocie opakowania; tak na wszelki wypadek, żeby nie stracić przyzwyczajonego klienta.

Zobacz też artykuły: Kulinarne przeboje oraz Duch puszczy – samogon z Podlasia.

A w Mołdawii, na śniadanie zamiast herbaty, pija się szampana!

Poprzednie

Świątynie seksu

Następne

Ryszard Kapuściński

Komentarzy: 8

 1. ~Magda Pularda

  Ach, napić się herbaty z samowaru, z konfiturą i w szklance z metalowym koszyczkiem – jak w domu mojej babci. To by było coś!Narobiłam sobie smaku Twoim postem, więc lecę do kuchni zaparzyć co nieco. Pozdrawiam i zapraszam do siebie: http://mojakultura.blog.onet.pl

 2. Pogańskie świątynie, w których czczą demony.Ponieważ żyjemy w czasach ostatecznych, ostrzegam ludzi przed posoborowym Kościołem fałszywych nauczycieli. Kto nie boi się prawdy może skorzystać.http://tradycja-2007.blog.onet.pl/

 3. Najważniejsze, by nie była parzona z papierowej torebki tylko miała duże piękne liście . Uwielbiam zieloną z dodatkiem jaśminu.akacja68.blog.onet.pl

 4. ~Barbara

  nazwa herbata pochodzi nie z ang herbal tea ale z laciny, owczesnego jezyka miedzynarodowego! Herba thea – czyli ziele herbaty

  • ~Krzysztof Matys

   Tak… Właściwie „herbal tea” można by uznać za literówkę, ale niekoniecznie. Otóż:a) herba – łac. zioło i w zasadzie powinno być „herba thea”b) ale herbata do Polski trafiła z Anglii – zadecydowały kontakty dworu królewskiego (Jan Kazimierz i jego żona Ludwika Maria) oraz magnaterii właśnie z Brytyjczykami. Na dworze Jana Kazimierza mówiono kilkoma językami europejskimi (on sam najchętniej po włosku, do j. polskiego raczej się nie zniżał), ale nie po łacinie! Jak nazywano nowy napój, korzystając z wersji łącińskiej czy z bardzo podobnego angielskiego odpowiednika, nie wiem. Fakt jest, że część literatury przedmiotu podaje ten drugi wariant.

 5. dziekuję losowi, że trafiłam na Pana blog! dostalam w prezencie od znajomych po ich powrocie z Egiptu herbatę El Arosa Tea jako egipska herbatę z rózy (?) .. ponieważ nie moglam w żaden sposob znależć róży ani w nazwie na opakowaniu, ani w smaku i zapachu zaczęłam szukac w internecie i dzięki Panu nie muszę z 1 torebki zaparzać 6 herbat dla całej rodziny!!!!! mocna , dosłodzona herbata jest super i bardzo mi smakuje!!!! przydałoby się, aby nasi rodacy uczyli się językow i nie tworzyli własnych tłumaczeń na zasadzie podobienstwa do własnego języka,,,,i pili więcej herbaty w Egipcie :))))))

 6. Piękny wpis! Bardzo Pani dziękuję! Ela Arosa Tea jako „herbata z róży” 🙂 Super!

 7. No świetny blog!Dwa razy byłem w Egipcie i zawsze przywoziłem 10 paczek tej herbaty,jest super ale…paczka nie żółto czerwona tylko żółto zielona ciekawe jaka to róznica?W tym roku nie jadę wiadomo z jakich względów może ktoś podpowie gdzie w Polsce można kupić tą super herbatkę bo nigdzie nie mogę znaleść.Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Działa na WordPress & Szablon autorstwa Anders Norén