W Polsce często używana jest nazwa Pałanga. Nadmorski kurort na Litwie, położony ok. 20 km od Kłajpedy. Ma wszelkie atuty żeby stać się realną konkurencją dla polskich, nadbałtyckich miast. Po pierwsze, łatwy i szybki dojazd. Po drugie, korzystne ceny i dobry standard. No i po trzecie, śliczne plaże oraz atrakcyjne turystycznie okolice, w tym przede wszystkim bardzo ciekawa Mierzeja Kurońska.

Jedna z plaż Pałągi

 

Dojazd

 

Z Białegostoku to 490 km. Najtrudniejszy odcinek do Suwałk. Dalej już jest tylko lepiej. Tuż za granicą droga lepsza, a ruch znacznie mniejszy. Jedyny „mankament” – trzeba jechać zgodnie z przepisami; nie ma mowy o przekroczeniu prędkości, policja czuwa! Rekompensatą jest brak korków i duża kultura na drodze. Kowno mijamy obwodnicą i wskakujemy na autostradę. Jest bezpłatna. Do Kłajpedy 200 km rewelacyjnej trasy. Dopuszczalna prędkość to 130 km na godzinę. W sumie drogę z Białegostoku można pokonać w 5-6 godzin. Warto jednak zrobić przerwę w jednej z litewskich karczm. Tuż przed Kłajpedą skręcamy w prawo, omijamy miasto trasą szybkiego ruchu i za 15 minut jesteśmy w Pałądze.

 

Do Kłajpedy oczywiście trzeba będzie wrócić. Ma ładną starówkę, miło można spędzić tu kilka godzin. Również jeśli wybierzemy się na Mierzeję Kurońską (koniecznie trzeba!), Właśnie w Kłajpedzie jest port dla promów przewożących samochody i pieszych na druga stronę zatoki.

 

Ceny

 

Oczywiście są zróżnicowane. Latem jest drożej. Trzygwiazdkowy hotel w samym centrum Pałąngi, niedaleko prowadzącej nad morze promenady, to koszt 45 euro za dwuosobowy pokój ze śniadaniem. Jak na nadmorską miejscowość w szczycie sezonu, atrakcyjnie wyglądają ceny w restauracjach. Dobry obiad dla czteroosobowej rodziny to koszt ok. 130 zł (100 litów). Dla przykładu: zupa – od 5 do 10 zł; cepeliny (kartacze) – ok. 20 zł. Ciemne, litewskie piwo (godne polecenia) – 6 zł; 50 gram starki – 5 zł.

 

Atrakcje

 

Turystów przyciągają piękne, szerokie i piaszczyste plaże. Moje wrażenie z Pałągi jest takie, że miejsce to idealnie nadaje się na spokojny wypoczynek. Szukające rozrywek towarzystwo znajdzie je w jednym z klubów skupionych wokół prowadzącego do molo deptaka.  W pozostałej części miasta panuje spokojna, turystyczna atmosfera. Dużą popularnością cieszą się wieloosobowe, czterokołowe rowery. Jeżdżą wszędzie, po ulicach i parkowych alejkach. Wypożyczalnie są niemal na każdym kroku. Cena za pojazd dla 6 osób (4 dorosłych i 2 dzieci) to 30 litów za godzinę (ok. 37 zł).

Muzeum Morskie w Kłajpedzie

Muzeum Morskie w Kłajpedzie

Ładnym miejscem jest ogród botaniczny (wstęp bezpłatny). To właściwie, dużych rozmiarów park (powierzchnia 110 ha i 300 gatunków drzew). Uwagę przyciągają olbrzymie sosny. Szerokie wygodne aleje, stawy, malownicze mostki – wszystko to sprzyja spacerom. W dawnym pałacu Tyszkiewiczów znajduje się Muzeum Bursztynu.

 

Koniecznie trzeba się wybrać na Mierzeję Kurońską (kilka minut promem z Kłajpedy, cena: 40 litów za samochód i 2 lity za osobę). Tuż za portem znajduje się Muzeum Morskie, z ciekawą ekspozycją akwarystyczną. Zobaczyć tam można rafy, wiele gatunków ryb, meduzy i rekordowych rozmiarów muszle. Uwagę dzieci na pewno przykują pingwiny, foki i lwy morskie. Odbywające się kilka razy w ciągu dnia pokazy tych ostatnich gromadzą sporą publiczność.

 

Będąc na Mierzei warto pojechać pod samą granicę z Rosją (Obwód Kaliningradzki) do miejscowości Nida (50 km od Kłajpedy). Piękny kurort. Zachowano tu całą dzielnicę starej, drewnianej zabudowy. Otoczone ogródkami domy, położone w bezpośrednim sąsiedztwie plaży tworzą urokliwy nastrój. W Nidzie swój dom miał Tomasz Mann. Noblista uważał tę miejscowość za najpiękniejsze miejsce na świecie. Budynek się zachował, jest w nim dziś muzeum pisarza. Atrakcją Nidy są malownicze wydmy. Kilka minut wspinaczki i wchodzimy na wzgórze, z którego widać oba brzegi mierzei, ten od strony zatoki i od strony morza. Sosnowe lasy przechodzą w piaski, a te wpadają do wody.

 

Z Pałągi można pojechać dalej. Blisko stąd do granicy z Łotwą. A tam pięknych plaż duży wybór, ze słynną Jurmałą na czele. Niejednego turystę przyciągnie również Ryga ze swoją malownicza starówką.

 

Więcej informacji o turystycznych atrakcjach Litwy i Łotwy